Rat u Libiji, 2011-2020. godina

712

Rat u Libiji, 2011-2020. godina

offline
  • ruso  Male
  • Elitni građanin
  • sta stignem
  • Pridružio: 08 Avg 2011
  • Poruke: 1948
  • Gde živiš: Republika Srpska

Gama ::Velika analiza stanja u Libiji: Zeleni otpor je stvarnost, a ne "plemenski sukobi" - u zemlji se vodi rat između prozapadnog režima i Libijaca odanih pokojnom predsjedniku Gaddafiju

http://www.advance.hr/vijesti/velika-analiza-stanj.....gaddafiju/


Mozes li prekopirat ovo nisamo sve pretplatnici Zagrljaj



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Nisam ni ja Sad. Postovao sam ga ovde da oni koji imaju pretplatu postave ceo tekst Smile.



offline
  • Pridružio: 29 Jun 2013
  • Poruke: 138
  • Gde živiš: Sarajevo, Jugoslavija

Napisano: 27 Jan 2014 2:31

Velika analiza stanja u Libiji: Zeleni otpor je stvarnost, a ne "plemenski sukobi" - u zemlji se vodi rat između prozapadnog režima i Libijaca odanih pokojnom predsjedniku Gaddafiju



U Libiji već više od dva tjedna traju žestoki sukobi između snaga odanih pokojnom predsjedniku Muammaru Gadafiju i pripadnika snaga sigurnosti kojima zapovijeda prozapadna vlada u Tripoliju premijera Ali Zeidana. Vijesti koje smo objavljivali proteklih dana su se uglavnom temeljile na neovisnim izvorima, budući da zapad i libijska vlada, koja nema nikakve ingerencije nad cjelokupnim libijskim državnim teritorijem, ovaj ustanak pokušavaju što prije suzbiti i prikriti njegove uzroke i posljedice, ali im to, po svemu sudeći, ne polazi za rukom.

Neovisni izvori navode kako pobunu predvodi Slobodni časnički pokret (Free Officers Movement/FOM), osnovan 02. kolovoza 2013., što je vješto prešućeno, iako je Al Monitor već tada upozorio kako je riječ o vrlo ozbiljnoj oružanoj vojnoj formaciji koja kani obnoviti džamahiriju i da je aktivna u brojnim gradovima i selima diljem Libije.



Slobodni časnički pokret (FOM) koji stoji na čelu Zelenog otpora 18. siječnja 2014. izdaje priopćenje o dizanju nacionalnog ustanka u Libiji i izvještava da su oslobođeni gradovi Ajdabiya, Marsa el-Brega, luka Ra’s Lanuf, Sabha, Suluq i Tobruk. Vijesti o vojnim uspjesima naoružanih skupina odanih bivšoj vlasti treba uzeti s rezervom, no da je ustanak doista u tijeku potvrdio je i sam premijer koji je u srijedu sazvao konferenciju za novinare i priopćio "kako je ustanak ugušen, a Sabha, grad na jugu zemlje gdje je buknula najveća pobuna, pod punim nadzorom vladinih snaga".

Jednako kao što je važno provjeriti vjerodostojnost podataka koji pristižu iz područja zahvaćenih ustankom, isto tako je upitna istinitost tvrdnje premijera Zeidana koji ovim riječima kao da želi umiriti strane kompanije na čijem su platnom spisku on osobno, vlada u Tripoliju i "libijske" oružane snage koje su poslane da zajedno s islamističkim milicijama iz Misrate južno od Tripolija da uguše ustanak Zelenog otpora. (Sukobi između vladinih snaga i pro-Gaddafi boraca na jugu i zapadu Libije: ubijeno preko 86, u gradu Warshefana odvija se masakr civila)

Nakon svrgavanja Muammara Gaddafija u Libiji je zavladao opći kaos i pokazalo se da model parlamentarne demokracije kakvog poznajemo na zapadu nikako ne može funkcionirati u zemlji s nekoliko stotina plemena i na tisuće klanova koje je nemoguće sve nabrojati. U takvim okolnostima je NATO savezu jedino važno bilo da osigura pljačku libijskih resursa, no vlada Alia Zeidana se pokazala potpuno nesposobnom da uvede kakav-takav red u zemlji i krajem prošle godine smo bili svjedoci sukoba u Benghaziju, ali i milicija iz Misrate koje su se sukobile sa suparničkim skupinama iz Tripolija.

U Europskoj uniji je zavladala panika jer su naoružani militanti zauzeli luke i naftna postrojenja, čime su izravno ugrozili isporuku libijske nafte talijanskoj kompaniji ENI koja u najvećem omjeru sudjeluje u pljački Libije. Mnogi su već tada smatrali da je Libiji, onakvoj kakvu su stvorili zapadni plaćenici, došao kraj. Krajem studenog se NATO odlučuje na izvanredne mjere i u Libiji se krenulo sa formiranjem postrojbi koje će biti sposobne obuzdati samovolju raznih lokalnih plemenskih vođa i islamističkih milicija preostalih nakon svrgavanja pukovnika Gaddafija.

Prvi kontingent od 314 libijskih vojnika iz Misrate, Benghazija i Tripolija, koje predvodi pukovnik Muhammad Badi s još 34 časnika i dočasnika, započinje obuku u 80. Regimenti talijanske vojske u Cassinu. Na summitu G8 u lipnju 2013. je odlučeno da će Italija i Velika Britanija obučavati 4 000 libijskih vojnika godišnje, SAD 6000, Turska 5000, a Francuska će voditi obuku policije i pilota budućih libijskih zračnih snaga.



Zašto "budućih"? Naime, 2013. Francuska obučava nekolicinu libijskih pilota na zrakoplovima Mirage 2000, no za sada libijsko zrakoplovstvo raspolaže s jedva 12 ispravnih borbenih zrakoplova i to iz razloga jer su zaljevske monarhije Libiji trebale ustupiti borbene zrakoplove i general Abdal Monaym je 2012. izjavio kako će Katar Libiji poslati 12 zrakoplova Mirage 2000-5 , a iz UAE je trebalo stići 68 zrakoplova Mirage 2000-9, međutim, taj je dogovor kasnije propao.

Talijanski izvori, koji kao bivša kolonijalna sila u Libiji, ali i zbog poslova njihovih naftnih kompanija koje su najzastupljenije u pljački libijskih resursa, najdetaljnije izvještavaju o aktualnim zbivanjima u toj zemlji, a njihovi neovisni izvori koji još uvijek imaju izravne kontakte s Libijcima u zemlji i inozemstvu i danas odanim pokojnom predsjedniku Gaddafiju navode "kako su zračne udare na Sabhu i cijelu pokrajinu Fezzan, budući da Libija ne raspolaže s dovoljnim brojem zrakoplova i pilota, proteklih dana izvršili francuski zrakoplovi razmješteni u bazi u N'Djameni, glavnom gradu Nigera".

U svom tom kaosu je u jednom dijelu stanovništva još uvijek tinjala odanost bivšoj vlasti, a analitičar i politički aktivist Luc Michel 20. studenog 2013. piše "kako se usred libijskog kaosa najviše pažnje poklanja degadafizaciji Libije", tj. uklanjaju potencijalne opasnosti restauracije libijskog suvereniteta i uspostave jake i slobodne države, cilj kojega žele ostvariti ljudi odani bivšoj vlasti".

Nešto ranije Karen Dabrowska za Tripoli Post piše:
"Libijci su prepušteni na milost i nemilost naoružanim militanatima, a vladine institucije se urušavaju diljem zemlje. Snažne lokalne skupine, plemena, islamisti i milicije se međusobno nadmeću kako bi što više proširili svoje feude, a u tu svrhu sklapaju potpuno heterogene saveze, samo kako bi uspjeli pružiti otpor vladi u Tripoliju". Jedna od tih "heterogenih skupina" je i Zeleni otpor kojeg čine crnačka plemena s juga zemlje i Gaddafijevi lojalisti, a kojeg na bojnom polju vodi spomenuti Slobodni časnički pokret (FOM). Zbog vojnih aktivnosti i siline ustanka se sve to više nije moglo prikriti od svjetske javnosti.

Naftni pakt između vlade u Tripoliju i Europe ugrožavaju militantne skupine i Zeleni otpor

Krajem studenog talijanski analitičar, ekspert za Bliski Istok i sjever Afrike, Alessandro Lattanzio, pojašnjava pozadinu sukoba u Libiji iza kojega stoje strane naftne kompanije. U to su vrijeme berberska plemena zauzela lučki grad Melitah, 100 km zapadno od Tripolija, u kojem se nalazi plinski terminal iz kojeg se isporučuje plin na Siciliju. Tada je premijer Ali Zeidan izjavio "kako će slijedećih nekoliko mjeseci vlada imati teških financijskih poteškoća, budući da kasni s isporukama nafte i plina čija je isporuka zaustavljena, a plin pokriva 25% potreba za energentima".

2012. Libija je izvezla 380 milijuna barela nafte, od čega je u Italiji završilo 140 milijuna ili 36%, u Kini 48 milijuna (12%) i Francuskoj 47 milijuna barela (11%). Najveći kupci su bili talijanske kompanije ENI i Saras, švicarski Glencore, španjolski Repsol i kineska kompanija Unipec. Proizvodnja 2012. je već umanjena za 60 milijuna barela u odnosu na 2011 i libijski ministar financija, Qailani Abdulqarim al-Jazi, tada je izjavio da će 2014. zbog brojnih prekida proizvodnje i isporuke nafte i plina stranim kupcima nastupiti poteškoće za središnje vlasti u Tripoliju, a da bi se to izbjeglo Ali Zeidan dobiva svu potrebnu vojnu pomoć, u prvom redu od Francuske i Italije, kako bi uspostavio sigurnost u područjima gdje se nalaze naftna i plinska postrojenja, plinovodi, naftovodi, te luke i terminali za isporuku.

Vojno-politička dimenzija Zelenog otpora ima kontinuitet što znači da nije riječ o nikakvim "plemenskim sukobima"

Dok su se stvarali islamistički i plemenski feudi, čije postojanje nikoga nije zanimalo ukoliko je neometano tekla isporuka energenata za Italiju i dalje za Europu, polako je tinjao i tzv. "Zeleni otpor", koji je, kao što je bilo i za očekivati, eksplodirao prije nekoliko tjedana.

To se naravno nije dogodilo slučajno. Naime, u Kairu je u studenom 2013. održana velika konferencija libijske oporbe na kojem su bili predstavnici aktualne oporbe i bivših Gadafijevih dužnosnika kojima utočište pruža general Abdel Fattah al-Sisi.

Uoči konferencije u Kairu, Ahmed Muhareb Gaddafi, rođak ubijenog predsjednika, poručuje "kako se libijska oporba sprema za odlučujuću bitku za oslobođenje zemlje".

Za Glas Rusije je Ahmed Muhareb Gaddafi izjavio kako je to nužno "jer se nakon svrgavanja Muammara Gaddafija Libija pretvorila u zemlju kaosa, pljačke i nasilja, ali i prijetnju cijeloj regiji".

"U Libiji, osim što je zavladao kaos i zemlja je postala prijetnja cijeloj regiji, nije ukradeno 1,2 milijardi dolara, kako se tvrdi, nego je libijski narod ostao bez 1 200 milijardi američkih dolara, što vam može potvrditi i bivši ministar financija, Hasan Ziglam, koji je znao da su pobunjenici od katarskih kompanija u Libiji uzeli 50 milijardi dolara kako bi platili ratne operacije protiv Gadafijevih snaga, a kasnije je NATO savez bombardirao zgradu ministarstva u kojoj je izgorjela sva dokumentacija", prije nekoliko mjeseci izjavio je Ahmed Gaddafi, što govori kako je još mnogo neotkrivenih tajni vezanih za agresiju na Libiju i upravo stoga zapad i Ali Zeidan najviše strahuju od bivših dužnosnika i provode "degadafizaciju" Libije.



Početkom 2014. je u gradu Sirti, južno od Tripolija, "od strane nepoznatih počinitelja" ubijen zamjenik ministra industrije i bivši član Prijelaznog nacionalnog vijeća, Hasan al-Druin. Slučajno ili ne, istog dana počinju sukobi u Sabhi o kojima mediji izvještavaju tek kada su zrakoplovi bombardirali pro-Gadafijev Zeleni otpor predvođen Slobodnim časničkim pokretom (FOM), kako su se zvala skupina časnika koja je s Gaddafijem na čelu srušila monarhiju kralja Idriza.

18. siječnja, nakon ustanka Zelenog otpora i zauzimanja dvije vojne baze u Sabhi i još jedne u blizini zrakoplovne baze Taminhant, vlada u Tripoliju proglašava izvanredno stanje. Tijekom posljednjih nekoliko mjeseci Sabha i cijela pokrajina Fezzan su poprište sukoba između plemena Toubou koje živi na tromeđi Libije, Čada i Nigera i plemena odanih središnjim vlastima u Tripoliju. Kao što smo naveli u početku, za zračne udare u pokrajini Fezzan se sumnja da su ih izvele francuske zračne snage razmještene u bazi u N'Djameni, glavnom gradu Nigera.

Plemenske milicije s juga odane Aliu Zeidanu napale su Sawani Bin Adam, u blizini Tripolija, a u međuvremenu je glasnogovornik ministarstva obrane Abdul Raziq al-Shabahi izjavio kako je "situacija na jugu otvorila put kriminalcima odanima Gaddafijevom režimu, koji su iskoristili priliku za napad na zrakoplovnu vojnu bazu Taminhant".



Premijer Ali Zeidan je za državnu televiziju potvrdio da su snage Zelenog otpora zauzele zrakoplovnu bazu Taminhant u blizini Sabhe, 770 kilometara južno od Tripolija. Osim toga, Zeidan je svog ministra obrane poslao u Misratu kako bi mobilizirao islamističke milicije i poslao ih u slamanje otpora u Sabhi. Snage Zelenog otpora i FOM u međuvrmenu javljaju kako su potpuno preuzele Aghedabiu, Marsa al-Bragu, Ras Lanuf i Saluq i Tobruq.

Vraćajući se na početak ovog kaosa, treba reći da su se od rušenja Gaddafijevog režima, u listopadu 2011., nove libijske vlasti pokazale potpuno nesposobnima za uspostavljanje mira i upravljanje zemljom, što bi uostalom bilo nerealno očekivati od marionetske vlade u Tripoliju koju i ekonomski i vojno podupiru SAD i ostale zemlje članice NATO saveza, a najviše Italija i Francuska koje očigledno svoj državni deficit pokušavaju ispraviti pljačkom libijskih dobara, što je još jedan od krimena europske "ljevice". Podsjetimo samo što je rekao aktualni talijanski premijer, "ljevičar" i "socijaldemokrat", Enrico Letta.

"Pobornici rata i razaranja su oni koji se protive međunarodnoj vojnoj intervenciji u Libiji (...) to sigurno nismo mi koji stvaramo i promoviramo mir", uoči agresije na Libiju je kao glavni tajnik "ljevičarskog" PD-a izjavio Enrico Letta.

Borbe trenutno bijesne u južnim dijelovima Libije, ali to nisu "plemenski sukobi, kako ih želi prikazati zapad. Borci Zelenog otpora i crna etnička manjina su se udružili u borbi protiv zajedničkog neprijatelja lokalnih plemenskih milicija i islamističkih skupina koje su sudjelovale u svrgavanju Gadafija. Rat u Libiji nikada nije niti prestao, a savez između "zelenih i crnih" bi mogao donijeti prevagu u daljnjoj borbi za oslobođenje Libije od neokolonijalnih gospodara. Zeleni otpor u Sabhi je pokazao da se sposoban organizirati, a jug zemlje je odabran jer tamo uživa i veliku potporu većine lokalnog stanovništva. U slučaju uspješne konsolidacije svih snaga koje se opiru nametnutoj prozapadnoj vladi u Tripoliju, južna Libija bi se mogla odvojiti i proglasiti neovisnost po uzoru na Cirenaicu.

Iz Libije neprestano stižu vijesti kako se vijore zelene zastave Velike Socijalističke Narodne Libijske Arapske Džamahirije (Great Socialist People’s Libyan Arab Jamahiriya), vijore u velikom broju gradova diljem juga. Bez obzira na situaciju na terenu, vlasti u Tripoliju to poriču i daju tek pokoju informaciju o tim događajima. NATO savez, kao što smo navikli, izlazi u javnost s priopćenjima o "protudemokratskim snagama koje žele provesti kontrarevoluciju". Kada iza njihovih riječi ne bi stajao isključivo imperijalistički interes krupnog kapitala i želje za daljnjom eksploatacijom libijskih resursa, netko bi im i mogao povjerovati. Ovako će sve ići teže, pogotovo iz razloga što se u sve uključio i Egipat u kojem se nalazi političko krilo Zelenog otpora kojeg bi mogao predstavljati rođak ubijenog libijskog lidera, Ahmed Muhareb Gaddafi, a da Egipat pruža gostoprimstvo Gaddafijevim lojalistima vidjelo se iz prosvjeda od prije nekoliko dana, kada su pristaše džamahirije prosvjedovale ispred zgrade UN-a u Kairu. Jedno je posve sigurno, rat u Libiji se nastavlja, bez obzira želi li to zapad priznati ili ne.



Ziveli

Dopuna: 27 Jan 2014 2:38

pregled analiza sa advance.hr mozete dobiti i besplatno ako im posaljete mail i trazite da vam odobre. to su rekli odmah nakon sto su uveli pretplatu. ili jos jedna od opcija da neko napravi recimo acc. My City Military, stavi neki lakopamtljiv pasvord i posalje mail za besplatan pregled analiza, te obavijesti ostale forumase da je to uradio u nekoj od tema ili posebnoj temi, da svi mogu imati pristup.

offline
  • Pridružio: 02 Apr 2011
  • Poruke: 112

-- svatko ce dobit pristup ako zatrazi---
radit acc i dat lozinku ce izazvat da ce se vise ljudi od jedanput htet logirat a to nejde , a gora varijanta je da ce izazvat da novine promene politiku besplatnog pristupa

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 188

Libija je gotova. Zeleni nemaju ni oružja ni prijatelja.

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Libija: sve veći broj mrtvih u Sabhi, vojska još uvijek ne ulazi u grad, humanitarna kriza na jugu zemlje

http://www.advance.hr/vijesti/libija-sve-veci-broj.....gu-zemlje/

offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2595
  • Gde živiš: Čačak

Kindapovan Libijski diplomata .

offline
  • Ekonomista
  • Pridružio: 08 Nov 2013
  • Poruke: 39
  • Gde živiš: Vojvodina-Srbija

Iz nasih dnevnih novina neki dan

alo.rs/vesti/svet/seksualna-izopacenost.....cake/44461

Laughing

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Časnik specijalnih jedinica Zelenog otpora: "Saif Gaddafi može ujediniti Libiju"

http://www.advance.hr/vijesti/casnik-specijalnih-j.....ti-libiju/

offline
  • Pridružio: 01 Sep 2011
  • Poruke: 440

Gama ::Časnik specijalnih jedinica Zelenog otpora: "Saif Gaddafi može ujediniti Libiju"

http://www.advance.hr/vijesti/casnik-specijalnih-j.....ti-libiju/


Malo su pretjerali.
Mozda zvanicna vlada i kontrolise samo 12-20% zemelje, aki kontrolise onu teritoriju koja nesto vrijedi

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 709 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 0 sakrivenih i 699 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, bigfoot, ILGromovnik, Kriglord, kuntalo, milenko crazy north, opt1, pristinski korpus, wizzardone, šumar bk2