offline
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 835
|
Citat:Libija: Kreće državni udar? Buknula pobuna u vojsci, žestoki sukobi protiv Islamista u Bengaziju, najmanje 24 mrtvih - pobunjene vojnike vodi general Khalifa Haftar, specijalne snage iz Alžira evakuirale ambasadora iz Tripolija
General Khalifa Haftar
Najmanje 24 osobe su ubijene tijekom jučerašnjih sukoba koji su izbili između vojske i militanata na prostoru istočnog libijskog grada Bengazija. Informacije govore kako su se sukobile dvije militantne skupine i vojnici koji su lojalni odmetnutom generalu Khalifi Haftaru.
Libijski izvori iz snaga sigurnosti otkrivaju u razgovoru za AP kako su vojni zrakoplovi i helikopteri također sudjelovali u jučerašnjim borbama na strani generala Haftara.
Novinska agencija AP citira lokalne dužnosnike koji ističu kako je ubijeno najmanje 24, a ranjeno 124 osoba.
Direktor zračne luke u Bengaziju, Ibrahim Farkash, rekao je kako je zračna luka zatvorena zbog sigurnosnih razloga te kako će se ponovno otvoriti kada se situacija smiri.
Svjedoci iz Bengazija ističu kako su Haftarove trupe okružile baze islamističkih militanata iz skupine Rafallah al-Sahati i skupine poznate pod nazivom "17. Veljače".
Glasnogovornik Haftarovih snaga, Mohammed al-Hegazi, ističe kako su pojedine jedinice libijske vojske krenule u napad protiv islamističkih militanata u operaciji koju nazivaju "Dostojanstvo Libije".
Nadalje, navodi kako su Haftarove snage preuzele kontrolu nad dvije baze militantnih skupina te kako su snage koje su čuvale zračnu luku također prešle na njihovu stranu.
Zapovjednici islamističkih milicija tvrde kako je ovo pokušaj "državnog udara" te kako Haftarove snage "pokreću pobunu protiv revolucionara i države".
Što se zapravo događa? Izgleda kako su se pojedina vojna lica, na čelu s generalnom Haftarom, pobunila protiv islamističkih militanata koji su preuzeli kontrolu nad zemljom uz pomoć zračne potpore NATO pakta 2011. za vrijeme agresije na Libiju i libijsku vlast u vrijeme vladavine Pukovnika Muammara Gaddafija.
Naime, od onda Libija egzistira u konstantnom kaosu u kojem se vlasti u Tripoliju uvelike oslanjaju na mrežu raznih islamističkih milicija koje se nikada nisu razoružale. Neke od njih su se otele kontroli, dok su druge ostale lojalne Tripoliju. Nekakva ideološka lojalnost ovdje ne igra gotovo nikakvu ulogu te se strane biraju sukladno tome koliko će tko dobiti više novca od centralnih vlasti - zato su neke skupine i pokrenule okupaciju naftnih luka koja traje već mjesecima.
Zadnjih mjeseci i tjedana situacija u Bengaziju je sve napetija te dolazi do sve direktnijih okršaja između vojske i islamističkih milicija koje uvelike kontroliraju sam grad. Atentati i bombaški napadi postaju sve učestaliji te ne iznenađuje podatak da sada dolazi do pobune unutar vojske.Dakako, situaciju u Libiji - naročito na istoku zemlje - mora se promatrati i u kontekstu regionalne politike. Potpuni slom, neki će reći i "eksterminacija", Muslimanske Braće u susjednom Egiptu svakako ima snažan utjecaj na Libiju, naročito na istok Libije koji graniči s Egiptom. Da li je ova pobuna pod vodstvom generala Haftara zaista taj trenutak, tek će se vidjeti, no za očekivati je da će snaga "klasične" vojske jačati u konfliktu protiv Islamista koji su svrgnuli Gaddafija s vlasti.
Libijski zapovjednik glavnog stožera, general Abdel-Salam Gadallah al-Obeidi, također je situaciju u Bengaziju opisao kao "državni udar u tijeku" te ističe kako će svim pripadnicima vojske zabraniti ulazak u Bengazi kako se isti ne bi eventualni krenuli boriti na strani generala Haftara.
Zanimljivo je istaknuti i kako je Alžir poslao tim specijalnih snaga u Libiju s ciljem evakuacije njihovog ambasadora nakon što su islamistički militanti zaprijetili napadom na ambasadu u Tripoliju.
"Zbog ozbiljne prijetnje prema našim diplomatima, odlučili smo, u suradnji s libijskim vlastima, hitno zatvoriti našu ambasadu i konzulat u Tripoliju", stoji u izjavi ministarstva vanjskih poslova Alžira. Specijalne snage sigurnosti iz Alžira su u noći s četvrtka na petak stigle u Tripoli te eskortirale diplomate iz zemlje, prenose izvori. Specifični detalji nisu poznati, no navodi se kako je u operaciji sudjelovao i vojni zrakoplov.
Ovo bi se moglo pokazati izuzetno važno u razumijevanju šireg konteksta aktualne eskalacije - moramo se podsjetiti kako je Alžir 90-ih godina preživio izuzetno dug i krvav građanski rat koji je bio vrlo sličan današnjem ratu u Siriji (dakako, uz znatno manji direktni angažman stranih aktera), tj. rat se vodio između Islamista s jedne strane i sekularnih vlasti i vojske s druge strane.
Nakon 150,000 mrtvih (brojke variraju od izvora do izvora), alžirska vojska slomila je ustanak Islamista, no vlasti su itekako osjetljive na jačanje takvih pokreta u okruženju, a naročito u susjednoj Libiji. Konkretni podaci još nisu poznati, no može se spekulirati kako prijetnja alžirskoj ambasadi vjerojatno ne dolazi bez razloga.
Libija, tj. libijski Islamisti, danas su "stisnuti" između sekularnog i pro-vojnog Egipta i Alžira, što bi se u konačnici po njih moglo biti pogubno. Za mnoge još uvijek čudna i teško objašnjiva politika favoriziranja islamističkih režima od strane administracije Baracka Obame mogla bi pretrpjeti ozbiljan poraz u Libiji, a već ga i doživljava u Siriji te ga je doživjela u Egiptu.
Nije za očekivati da će SAD tek tako odustati od svojeg projekta u Libiju u kojeg su ipak uložili najveća sredstva te čak i vojno intervenirali. Analitičar Robert Naiman iz organizacije "Just Foreign Policy" smatra kako bi ovi sukobi sada mogli gurnuti Libiju u građanski rat. To je itekako izvjesna mogućnost, naročito ako Zapad bude ustrajao u podršci za islamistički režim u Tripoliju i njihovu mrežu milicija koje kontroliraju zemlju (mada je "kontroliranje" ovdje zapravo "velika riječ", prije bismo mogli reći kako se radi o "neuspjelom pokušaju kontroliranja").
"Već je očito kako jedan dio vojske više ne slijedi naredbe centralnih vlasti. Nadalje, centralna vlada nema kontrolu nad zemljom. Postoji više međusobno suprotstavljenih centara vojne moći", rekao je Naiman.
Što se tiče generala Haftara, on je bio zapovjednik u libijskoj vojsci za vrijeme Gaddafija, no dezertirao je još 80-ih godina. Nakon pada Gaddafija Haftar ponovno dolazi na scenu te mu se povjerava velika zadaća - da ponovno izgradi libijsku vojsku. No, zbog još nepoznatih razloga, s te pozicije je nedugo zatim smijenjen.
Haftar se u veljači ove godine pojavio na nekoliko libijskih TV postaja te je, noseći vojnu uniformu i stojeći pred kartom Libije, poručio kako će vojska "spasiti" zemlju. (vidi: Libijska vlada pred izazovom, vojska želi preuzeti kontrolu: "Mi ćemo spasiti zemlju").
U isto vrijeme politička situacija u Tripoliju također je poprilično kaotična. Od ožujka je na vlasti već treći premijer, Ahmed Maiteeq, nakon što je njegov prethodnik Ali Zeidan razriješen s dužnosti te je pobjegao iz zemlje. Novi Ustav još nije kompletiran, a sukobi raznih frakcija guše rad parlamenta.
|