offline
- Pridružio: 19 Jan 2012
- Poruke: 1993
|
Napisano: 22 Feb 2016 23:23
Politika 10.11.2015
Citat:Има ли одговорности амбасадора за отмицу у Либији
Како „Политика” незванично сазнаје, амбасадор Оливер Потежица је тог дана возио породицу на аеродром у Тунис како би се вратили у Србију, а нејасно је зашто је на пут повео Слађану Станковић, која је у амбасади благајник
Oтмичари који су у Либији пре два дана отели два српска држављанина, Јовицу Степића и службеницу амбасаде Слађану Станковић лоцирани су и са њима се воде преговори, сазнаје незванично „Политика”. Овај случај преузео је да води премијер Александар Вучић, који је у јучерашњем обраћању на седници Владе Србије рекао да ће после ових догађаја највероватније затворити амбасаду у Триполију.
Ово је, по мишљењу некадашњег амбасадора у Либији Душана Симоновића, требало урадити доста раније, будући да је у тој земљи ситуација далеко од безбедне. Тој чињеници у прилог говори и податак да је амбасаду у Либији, када су почели сукоби напустио војни изасланик.
И Слађана Станковић је покушавала да се врати у Србију. У више наврата писала је Министарству иностраних послова захтевајући да после десет година службе напусти Либију. Нису јој изашли у сусрет ни након две озбиљне операције, нити су узели у обзир то што је чекају супруг и двоје деце.
– Нема дана да неко не буде отет, убијен... Много раније Триполи су напустиле амбасаде Америке, Русије и свих европских земаља, иако имају изванредно организовану службу. Министар спољних послова Ивица Дачић позвао је грађане да не путују у Либију јер је опасно, а оставио је амбасаду да ради. Не знам који су то аргументи могли да определе нашу државу да задржи своје дипломатско представништво – казао је Симоновић.
Отмица се догодила у граду Сабрата, када је нападнута колона у којој су, у једном возилу били српски амбасадор Оливер Потежица и његова породица, док су у другом аутомобилу били Слађана Станковић и Јовица Степић. Како „Политика” незванично сазнаје, амбасадор је тог дана возио породицу на аеродром у Тунис како би се вратили у Србију. Због чега се одлучио на тако ризичан потез, имајући у виду да је тај пут већ две године у блокади и да је могуће са аеродрома у Триполију авионом прећи у Тунис, остаје нејасно.
Отели аутомобил, избацили службенике амбасаде
Ово није први покушај отмице српских држављана. Kaко „Политика” сазнаје, недавно је отет и аутомобил у којем су били службеници српске амбасаде у Либији. На срећу, отмичари су их избацили из возила у близини зграде амбасаде.
– Тамо трају сукоби полиције са криминалцима, као и међусобни сукоби разбојника. Не разумем зашто ми још држимо амбасаду и то при влади која није међународно призната. Она која је међународно призната је у Тобруку, и ми тамо немамо представника – објашњава Симоновић и додаје да Србија мора да врати све своје држављане из Либије.
Њему је нејасна и изјава амбасадора Потежице да је пракса да неколико пута месечно одлазе до Туниса.
– То је огроман безбедносни ризик, без обзира на дневнице које се добијају у тим приликама – додаје наш саговорник.
Због чега је Оливер Потежица на овај пут повео Слађану Станковић која је у амбасади благајник није јасно. Још мање је познато зашто је у колони био и Јовица Степић који није запослен у том дипломатском представништву. Како је „Политика” сазнала од саговорника блиских Министарству иностраних послова Степић је раније тамо радио као вртлар, али је због озбиљних ексцеса добио отказ. Од тада се појављивао као хонорарац. Ове „Политикине” информације потврдио је и Симоновић.
– Истина је да је добио отказ због инцидента, али не бих о томе, то је деликатно питање. Рећи ћу само да, док сам ја био амбасадор у Либији, он није тамо радио – рекао је Симоновић и додао да је срећа што на рути на којој су отети наши држављани нема џихадиста.
Амбасадор Потежица на том месту је необично дуго – седам година. За то време, незванично сазнајемо, издао је велики број виза Либијцима.
Због чега српска амбасада у Либији и даље постоји, да ли су разлози пута у Тунис сасвим приватни, да ли је прекршена безбедносна процедура, и још низ непознаница нисмо јуче успели да откријемо у ресорном министарству.
Da li neko zna kakva je to dužnost veziste u diplomatskom predstavništvu ? Čuo sam za šifrante ali termin "vezista" me uvek asocirao na vojsku i eventualno policiju .
---- VJ nema tona na ovom linku što si postavio . . . samo slika !
Dopuna: 22 Feb 2016 23:45
Tona nema i dalje ali evo kratak sažetak sa sajta RTV-a.
Citat:Simeonović: Nije bilo naloga iz Beograda za nelegalne poslove u Libiji
BEOGRAD - Nekadašnji ambasador Srbije u Libiji Dušan Simeonović isključio je mogućnost da je Oliver Potežica, trenutni ambasador u Libiji, imao eventualni nalog iz Srbije da se upušta i u poslove van diplomatske službe, ali i van zakona.
Simeonović je, gostujući u emisiji "Pravi ugao" Radio-televizije Vojvodine, povodom pogibije službenika srpske ambasade Slađane Stanković i Jovice Stepića, otetih novembra prošle godine, izjavio da bi takva mogućnost značila da je čitava Vlada Srbije, ali i čitav sistem "kriminološki".
"Libija jeste prostor mešetarenja i velike trgovine oružjem, ali ja ne verujem da naša Vlada u to umešana. Po mom dubokom uverenju, isključeno je to da je ambasada Srbije u Libiji "završavala" poslove naše države u trgovini oružjem", naveo je on.
Simeonović je dodao da u Srbiji ima mnogo mešetara koji trguju oružjem i koji "pacovskim kanalima" dostavljaju oružje terorističkim organizacijama širom sveta, i rekao da ne isključuje da je neko od predstavnika naše države, van zvaničnih kanala, mogao da bude umešan u tako nešto.
RTVRTV
"Nečuven način komunikacije ambasadora Potežice"
Nekadašnji diplomata ocenjuje da je bilo krajnje čudno i neprimereno pismo ambasadora Potežice državnom vrhu u novembru prošle godine, u kojem je ovaj tražio da "prestane hajka na njega" ili će on u suprotnom "otkriti neprijatne informacije".
"Takav način komunikacije je nečuven. On je iskusan diplomata, ako je imao nešto značajno da kaže, može da dođe u Beograd i da u MSP kaže šta ima", smatra Simeonović.
Bivši diplomata kaže da mnoge činjenice stvaraju fantazmagoričnu sliku, poput one da je tela Slađane i Jovice u Tripoli dopremio trgovac oružjem i jedan od "libijskih gospodara rata" Abdul Rauf Kara, kao i mnoga pitanja bez odgovora, poput onih ko je Libijac koji je bio u pratnji ambasadora Potežice, zašto je ambasador bio u drugim kolima i mnogih drugih.
Simeonović je, komentarišući činjenicu da je Slađana Stanković već jednom bila kidnapovana u Libiji i da se to nigde nije pojavilo u izveštajima koji su dostavljeni Ministarstvu spoljnih poslova (MSP), rekao da je to vrlo čudno.
"Slađana je 10 godina službovala u Libiji, pa nije neobično da je ministarstvo tu informaciju sačuvalo interno, ali je moralo nešto da učini povodom toga", naveo je on.
Nekadašnji ambasador u Libiji ističe da tragedija poput ove nije bilo u novijoj istoriji srpske diplomatije, te da je u odluci ambasadora da krene kopnenim putem prema Tunisu, kroz "osinje gnezdo", napravljen niz grešaka, koje prevazilaze sam protokol.
" Po pravilima službe u mirnodopsko vreme, ambasador kada napušta radno mesto, mora da traži saglasnost MSP i samog ministra - pogotovo za privatno putovanje. U ratnim uslovima važi posebna naredba, da se obaveštajni centar regiona obavesti o prolasku konvoja, kako bi dobio bezbednosnu pratnju", objasnio je on.
Simeonović smatra da je Potežica, očigledno, imao pogrešnu procenu bezbednosnih uslova, ali da mu i dalje nije jasno zašto se ambasador, pored dva leta dnevno avionom iz Tripolija, odlučio da evakuaciju porodice i osoblja vrši kopnenim putem.
BIA sugerisala da ambasadu u Tripoliju treba zatvoriti
SAD neće reći da su znale da se u objektima nalaze civili
Govoreći o američkom bombardovanju centra terorista u Libiji, u okviru kojeg su se zarobljeni nalazili srpski civili, Simeonović kaže da je ono najavljivano nedeljama unazad, ali da ni najmoćnije sile na svetu neće reći da su njihove administracije znale da se u objektima nalaze civili.
"Srbija neće zaratiti sa SAD i tu nema više nikakvih protestnih nota. Sigurno nisu namerno gađali civile", kaže on.
Simeonović objašnjava da je postojalo nekoliko načina, da se državljani Srbije ne dovodu u ovakvu opasnost, pri čemu se postavlja pitanje rada ambasade u Tripoliju, gde postoji vlada koja nije međunarodno priznata, dok kod međunarodno priznate vlade Libije u Tobruku nemamo predstavnika.
"Bezbednosno-informativna agencija je par meseci unazad sugerisala našoj Vladi da je bezbednosna situacija u Libiji takva da ambasadu u Tripoliju treba zatvoriti, spustiti na nivo otpravnika poslova ili je kao instituciju preseliti u Tobruk", podseća on.
"Da se ta ambasada izmestila ili zatvorila, to bi bila ozbiljna opomena našim građanima u Libiji, kojih je oko 250, da se oni vrate u Srbiju", dodaje on.
Simeonović kaže da ovde ima i politički aspekt, a to je da bi, ako bi u Libiji preovladala strana koju podržava međunarodna zajednica, onda bi oni mogli da nam postave pitanje zašto smo podržavali vladu islamista.
"Govori se o kontinuitetu i obavezama prema Libiji, ali tu politiku nastavlja vlada u Tobruku, a ne ova u Tripoliju. Vlada u Tripoliju je islamistička, sa elementima politike Al Kaide i Islamske države", ukazuje on.
"Ministar ne preporučuje nego naređuje"
Simeonović kaže da je skandal to što se piše, da je ministar Dačić preporučio da se zatvori ambasad au Tripoliju, ali da je Potežica to odbio.
"Ministar ne preporučuje nego naređuje, a ambasador mora da mu dostavlja objektivne informacije. U MSP se na osnovu tih informacija analizira stanje i donosi predlog koji daje Vladi i Vlada odluku donosi da ambasador ostaje ili da se pakuje u roku od 24 sata.
Bivši ambasador smatra da će premijer Vučić verovatno predložiti zatvaranje ambasade u Libiji, ali da ne zna da li je opravdano zatvoriti ambasadu u Tunisu, gde je sada mirno i stabilno.
"U Siriji je davno povučen ambasador, tamo se čuva se imovina. U Iraku je nestabilno, ali ne znam da li tako loše da se zatvori ambasada.
|