offline
- Kaćuša
- Super građanin
- Pridružio: 27 Okt 2011
- Poruke: 1286
|
Analiza skupa "Prijatelji Sirije" u Tunisu: anti-Assad koalicija prevođena SAD-om zaobilazi UN i vodi u sukob širokih razmjera
Danas (24.2.2012.) je održan skup pod nazivom "Prijatelji Sirije", predstavnici 70-ak zemalja svijeta sastali su se u glavnom gradu Tunisa kako bi raspravili daljnje korake po pitanju "sirijskog konflikta" nakon što su Rusija i Kina uložile veto na UN-ovu rezoluciju.
U danima nakon ruskog veta i za vrijeme posjete ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Lavrova Damasku, izgledalo je kao da Sirija napokon ima konkretnu priliku okončati nasilje u zemlji.
Plan Arapske Lige je propao i još se samo čekalo na najavu dogovorenih reformi, na kojima je inzistirala legitimna opozicija u Siriji.
Čak je dogovoreno kako će u zemlju stići nova promatračka misija sastavljena od predstavnika brojnih zemalja.
Nakon današnjeg summita u Tunisu, ti trenutci kratkog optimizma se danas čine jako daleki, unatoč činjenici da se sve to zbilo ovoga mjeseca - posjet Lavrova Damasku bio je 7. veljače. Od tada stvari su krenule poprilično nizbrdo po pitanju mirovnog procesa u Siriji. Sve upućuje na to kako anti-Assad koalicija, na čelu sa SAD-om, jednostavno nije sposobna progutati "gorku pilulu" i prihvatiti činjenicu kako je njihov plan za Siriju doživio debakl nakon ruskog i kineskog veta pred Vijećem Sigurnosti UN-a.
U samo 20-ak dana anti-Assad koalicija uspjela je formirati paralelno političko tijelo putem kojeg će se pokušati zaobići UN-ovo Vijeće Sigurnosti u potpunosti.
Skup zvučnog imena "Prijatelji Sirije" održao se danas u glavnom gradu Tunisa. Na skupu je bilo nazočno oko 70-ak zemalja.
Idejni tvorac ovog projekta - čiji je jedini cilj zaobići UN - je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy.
Prosvjedi i sukobi s policijom prije i za vrijeme održavanja summita
Veća skupina prosvjednika pokušala je probiti se u hotel u kojem se održavao skup.
Prosvjednici, tuniškog i sirijskog podrijetla, uzvikivali su slogane "Ne kongresu neprijatelja Sirije i neprijateljima Arapske nacije !", "Ovo je kongres američkih i cionističkih interesa !" i "Obama zašuti, Sirija nije tvoja !"
Jedan od prosvjednika rekao je za novinsku agenciju AFP: "Odbijamo dopustiti da naša država Tunis postane centar zavjere protiv arapskog svijeta"
AFP također navodi kako je uskoro došlo do sukoba s policijom koja je primijenila silu nad prosvjednicima.
AP prenosi kako je državna tajnica Hillary Clinton kasnila na sastanak jer nije mogla prići hotelu 15-ak minuta zbog žestokog sukoba policije i prosvjednika na parkiralištu.
Detalji sastanka u Tunisu i izjave predstavnika anti-Assad koalicije
Odmah po početku sastanka počele su rasprave o novim potezima protiv predsjednika Assada i njegove vlade, dok su specifične teme o humanitarnoj pomoći ostavljene za raspravu "iza zatvorenih vrata".
Francuski ministar vanjskih poslova Alan Juppe najavio je - 27.veljače 2012. EU će zamrznuti svu imovinu sirijske centralne banke.
Na njegovu najavu odmah se nadovezala američka državna tajnica Hillary Clinton koja je poručila "svim državama da uvedu zabranu putovanja, zamrznu svu imovinu sirijskih dužnosnika i bojkotiraju sirijsku naftu", prenosi Reuters.
Zatim na red dolazi i konkretna prijetnja od strane Hillary Clinton sirijskom predsjedniku, u manirima koji se ne čuju često na ovakvim sastancima: "Platit ćeš visoku cijenu što si ignorirao odluke međunarodne zajednice i kršio prava vlastitog naroda".
Odmah nakon te prijeteće izjave na red dolazi Velika Britanija koja potvrđuje kako priznaje pobunjenički SNC kao jedinu legitimnu vlast u Siriji. Odluku je neposredno prije početka sastanka potvrdio britanski ministar vanjskih poslova William Hague.
Predstavnik pobunjeničkog SNC-a bio je nazočan na summit-u, ali - kako prenosi Reuters - nije bio zadovoljan ishodom - "konferencija nije ispunila sva očekivanja sirijskog naroda", naveo je, misleći pritom na već poznati stav SNC-a koji žestoko urgira za vojnu intervenciju zapadnih sila u Siriji.
Katarski premijer Hamad bin Jassim uopće nije skrivao konačni cilj ove organizacije - "Moramo osnovati arapske "mirovne" vojne jedinice i ući u Siriju, također moramo otvoriti humanitarne koridore kako bi osigurali sigurnost sirijskom narodu".
Nakon katarskog premijera riječ uzima jedna od najvažnijih zemalja anti-Assad koalicije, Turska.
Turska se žestoko zalaže za potpuni embargo na uvoz oružja u Siriju, poziva se na "pronalazak načina kako Damasku ukinuti sredstva pomoću kojih vrši teror i zločine nad vlastitim narodom".
Novinska agencija Al Arabiya prenosi kako je delegacija Saudijske Arabije revoltirano napustila sastanak pritom izjavivši kako priče o humanitarnim akcijama "nisu dovoljne", jer narod Sirije i dalje ostaje žrtva "ubilačkog stroja".
Podjele u sirijskoj opoziciji
Sirijska opozicijska grupa "Nacionalna koordinacija za demokratske promjene" bojkotirala je sastanak u Tunisu. Navodi se kako zapadne sile isključivo favoriziraju SNC koji se zalaže za militarizaciju konflikta. Podsjetimo, većina pripadnika sirijske opozicije žestoko se protivi bilo kakvom angažmanu strane vojske u njihovoj zemlji - pogotovo nakon što su vidjeli posljedice u Libiji, ali i u susjednom Iraku.
Organizacija SNC zahtjeva upravo suprotno - što bržu vojnu invaziju zapadnih sila. Jasno je kako SNC uopće ne predstavlja sirijski narod, pa čak ni formalnu opoziciju u zemlji. Ipak, SAD i zapadni saveznici upravo u SNC-u su pronašli svog glavnog saveznika, što uopće ne iznenađuje jer su konačne ideje u potpunosti komplementarne.
SNC uopće nije osnovan u Siriji, već u Turskoj - točnije, u Istanbulu.
Mnogi izvori govore kako je SNC tek službeni predstavnik zapadnih sila unutar Sirije.
Unatoč činjenici da ne predstavljaju opoziciju odobrenu od strane naroda, SNC ima velike zamisli - već su isplanirali cijeli ishod i poslijeratno upravljanje zemljom.
Njihov vođa, Burhan Ghalioun, već je predložio novu vladu, ali i "posebno tijelo koje će se baviti zločinima počinjenim od strane Assadovog režima", navodi Ghalioun.
Član SNC rekao je na sastanku u Tunisu: "Organizacija 'Prijatelji Sirije' ne smije sputavati druge zemlje da naoružavaju, treniraju i opskrbljuju sirijsku opoziciju."
Vođa opozicijske stranke "Popularni front za promjenu", Qadri Jamil, žestoko je kritizirao summit "Prijatelji Sirije", navodi kako se radi o "još jednom pokušaju uplitanja u Siriju izvana".
"Ovaj sastanak nema nikakve veze sa stvarnim rješavanjem sirijske krize. To je jedna obična medijska kampanja kojom se želi sakriti poraz zapadnih sila, na čelu sa SAD-om, kojeg su pretrpili zbog uplitanja u sirijsko pitanje", prenosi Press TV.
Izjava Qadri Jamil-a u liniji je s današnjim izjavama vođe Hezbollaha koji tvrdi kako bi do dijaloga između Assada i oporbe već davno došlo kada se u Siriju ne bi ubacivali strani teroristi.
Zaključne odluke Summit-a "Prijatelji Sirije" i predložene strategije
Skupina daje ultimatum predsjedniku Assadu - traži se da odmah prekine sva vojna djelovanja i otvori tzv. "humanitarne koridore" prema gradu Homs i drugdje. Kao okvirni rok za ispunjavanje tih uvjeta dato je 48 sati.
Anti-Assad koalicija također poziva UN da počnu pripremati "mirovnu misiju" koja bi, prema njima, trebala ući u Siriju.
No, kako prenosi New York Times, za stavljanje UN-ovih trupa na teren Sirije trebati će odobrenje UN-ovog Vijeća Sigurnosti - drugim riječima, tamo se ponovno susreću s Rusijom i Kinom, dvije države koje su već uložile veto i bojkotirale današnji summit "Prijatelja Sirije".
Podsjetimo, Rusija je eksplicitno navela kako će bojkotirati svaku odluku koja bi mogla dovesti do strane intervencije u Siriji.
Podsjetimo Aleksej Puškov, šef ruskog komiteta za vanjske poslove, rekao je danas kako "nema govora da bi Assad napustio vlast" (vidi: Šef ruskog komiteta za vanjske poslove nakon posjeta Damasku: "Assad ima veliku podršku u Siriji i nema govora da će odstupiti").
U svom završnom obraćanju, najistaknutija predstavnica anti-Assad koalicije, američka državna tajnica Hillary Clinton još je jednom Assada prozvala ubojicom, ali također uputila i upozorenje Rusiji: "Ako Assad ne dopusti da u zemlju dođe pomoć kako bi spasila civile, imati će još krvi na rukama, ali i one zemlje koje ga štite i naoružavaju".
Analiza sastanka anti-Assad koalicije u Tunisu 24.2.2012.
Već jako dugo, doslovno desetljećima, nismo imali prilike svjedočiti tolikoj globalnoj političkoj polarizaciji kao upravo u ovome trenutku.
Unatoč činjenici da se ovdje eksplicitno govori samo o Siriji, jasno je kako su tenzije diljem Bliskog istoka dovedene do usijanja.
SAD i saveznici nastoje Siriju pretvoriti u "Libiju broj 2". Na valu pobunjenika stvorenih iz bivših terorističkih frakcija nastoji se srušiti režim, ne zato što su zapadni saveznici zabrinuti za dobrobit civila - o civilima se razmišlja najmanje - već zato što im je isti režim potpuno nesklon.
Na Bliskom istoku trenutačno postoje 3 važna žarišta koja SAD nastoji destabilizirati još od prvog dana tzv. "arapskog proljeća" - Libanon, Siriju i Iran.
S time da je Iran "zadnja stanica" ove široke operacije. Napad na Iran dok Damaskom vlada Bashar al-Assad gotovo je nemoguć - zapravo, moguć je, ali neučinkovit i potpuno bezvrijedan.
Ako ovo žele izvesti točno prema planu, Sirija će morati pasti prva.
Ono na što zapadni saveznici nikako nisu očekivali to je snažna potpora Rusije aktualnoj sirijskoj vlasti. Prisjetimo se glasanja u UN-ovom Vijeću Sigurnosti - Arapska Liga i zapadni saveznici odgađali su konačno glasanje o "rezoluciji o Siriji" sve do onog trenutka dok nisu bili sigurni kako imaju Rusiju na svojoj strani.
Iz ruskih izvora potekle su pojedine informacije kako se Rusija nominalno slaže s novom, dorađenom, rezolucijom - po objavi tih vijesti više se nije čekalo ni dana, već idući dan pokrenuto je glasanja u UN-u i tada je uslijedio šok, i Rusija i Kina ipak su uložile veto.
U ovom ključnom trenutku dolazi do globalne polarizacije - već danas sa sigurnošću možemo ustvrditi tko je na čijoj strani.
Sve okolne zemlje, od Jordana, Katara, Irana pa do Gruzije, Azerbajdžana i Tajlanda - sve su već upletene u većoj ili manjoj mjeri u ovaj konflikt.
Nepogrešive stavove već ima cijela Europa, Azija, ali i Latinska Amerika.
Sada je jasno - kako su mnogi najavljivali još prije nekoliko mjeseci - veći sukob u Siriji ima potencijalni "kapacitet" da zahvati znatno širu regiju.
Teško je prognozirati u kojem pravcu će se odvijati sirijski konflikt, no u ovom trenutku Bashar al-Assad nalazi se u prednosti i još uvijek drži kontrolu u svojim rukama - razlog zbog kojeg sukobi i dalje traju nije slabost sirijske vojske ili pak "snaga" pobunjenika, već činjenica da na sirijski teritorij stalno ulaze nove naoružane skupine iz mnogih pravaca, primarno iz Turske, ali i druge granice su osjetljive (vidi: Naoružane skupine upadaju s turske granice, 10,000 libijskih pobunjenika priprema se za invaziju na Siriju iz pravca Jordana).
Takvom taktikom nastoji se "malo po malo" destabilizirati sirijska vlast, dok se u isto vrijeme primjenjuju žestoke sankcije čiji je cilj iscrpiti stanovništvo u nadi da će doći do stvarne pobune protiv Assada - jer ovo do sad nema veze s općom narodnom pobunom već isključivo sa scenarijem kojeg smo pratili u Libiji.
Trenutačno stanje u Siriji i bliska budućnost sirijskog konflikta
Bashar al-Assad pokazao je kako nije karakter koji bi napustio vlast u ovakvom trenutku i zasigurno će nastaviti s aktualnim procesom koji je dogovoren na sastanku s ruskim ministrom vanjskih poslova.
Proces provođenja reformi može mu samo koristiti u ovom trenutku, novi Ustav već je sastavljen i uskoro bi se trebao provesti referendum o prihvaćanju istog.
Na taj način na svoju stranu može pridobiti i velik broj stanovnika koji su u početku sirijske krize bili protiv njega - oni možda neće postati njegovi simpatizeri, ali će uvidjeti da svoje aspiracije mogu puno bolje ostvariti u aktualnom kontekstu, naspram kaosa kojeg zagovara SNC i tzv. "prijatelji" Sirije.
Bitno je napomenuti kako je prošla već skoro godina dana od izbijanja krize, to nam pokazuje kako su priče o "masovnom dezertiranju" iz redova sirijske vojske bile obična propaganda, jer u protivnom do sada, 11 mjeseci nakon izbijanja sukoba, od sirijske vojske više ne bi ostalo ništa.
Koliko god učestali bili incidenti "probijanja" granica s raznih strana, Assadova vojska sigurno je sposobna tome stati na kraj i to je možda i jedini mogući ishod ka stabilizaciji zemlje - zatvoriti državu, vratiti sigurnost u opkoljene gradove i u potpunosti ignorirati žestoku retoriku koja dolazi od strane zapadnih sila.
Bez obzira na izuzetno neukusne izjave američke državne tajnice Hillary Clinton, te izjave su u prvom redu pokazatelj opće kulture, ne i konkretna prijetnja - američka vojska, a ni lokalni saveznici, nisu u stanju napasti Siriju na konvencionalan način.
Nije za očekivati, ali - ako bi se hipotetički zaista i desio veliki vojni napad na Siriju, u obliku NATO invazije nalik na Afganistan ili Irak, to bi bez sumnje bio početak velikog vojnog konflikta u koji bi se najvjerojatnije uključila i Rusija. Takav scenarij lako bi se rasplamsao u vojni sukob takve magnitude da bi vjerojatno bio "treći" te vrste u povijesti.
Izvor: advance.hr
|