offline
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 835
|
Citat:U susret povijesnoj odluci američkog Kongresa: Obama naglo gubi potporu zastupnika, većina javno istupa protiv rata, znatan broj još uvijek neodlučno
Ono što se prije 10-ak dana desilo u britanskom parlamentu mnogi su nazvali trijumfom demokracije nad militarističkim jednoumljem. Jedan od najvećih neprijatelja Sirije, premijer David Cameron - koji je vidno uživao za vrijeme posjeta razrušenoj Libiji prije dvije godine, doživio je povijesni poraz od strane britanskih zastupnika koji su oborili njegove planove sudjelovanja u vojnom napadu na Siriju.
Ovaj događaj neminovno je snažno utjecao na konačni ishod najavljene agresije protiv Sirije. Nakon britanskog "ne" američki predsjednik Barack Obama i njegovi ratni planeri našli su se u izuzetno delikatnoj situaciji. Imajući vječno usta puna demokracije sada su zbog britanske odluke - i zbog drugih razloga - morali odustati od već pripremljenog plana brzog napada. Obama, kao i Cameron, ne krije svoje želje - javno je istaknuo kako želi napasti Siriju, no u istom govoru također je potvrdio kako će za napad tražiti odobrenje Kongresa. Prema američkom Ustavu, to je morao učiniti i 2011. kada je pokrenuo napad na Libiju, no nije to učinio. Ovog puta situacija je daleko delikatnija, riskantnija, opasnija, do te mjere da Obama radije ne bi bio odgovoran za potencijalno katastrofalne posljedice koje bi mogle proizaći iz ovakve kriminalne agresije.
Oči svijeta biti će kroz koji dan uprte u američki Kongres. Obama, Kerry i drugi najavili su kako će glasanje o napadu na Siriju biti održano "početkom idućeg tjedna". Glasanje će se vjerojatno održati već u ponedjeljak. Drugim riječima, pred nama je možda i zadnji "mirni" vikend - no, još nije sve gotovo. Naime, unatoč činjenici da su Obami podršku dali vodeći predstavnici Republikanske (John Boehner) i Demokratske (Nancy Pelosi) stranke u Kongresu, mnogi zastupnici protive se napadu na Siriju, a još veći broj njih je - i zbog toga će neizvjesnost biti sve do samoga kraja - neodlučan.
Podsjetimo, američki Kongres sastoji se od dva tijela: Senata i Predstavničkog Doma. Senat ima 100 članova, dok Predstavnički Dom ima 435. Da bi plan prošao Obama mora dobiti potporu i od Senata i od Predstavničkog Doma. Ono što se u ovom trenutku može zaključiti iz brojnih analiza u medijima, Senat će vjerojatno - mada ni to još nije sigurno - glasati za Obamin plan napada na Siriju, no, predsjednik će imati daleko veće probleme u Predstavničkom Domu - Obama ovdje treba najmanje 217 glasova kako bi njegov plan napada prošao.
Kako stvari stoje u Predstavničkom Domu? Brojke poprilično variraju od medija do medija. No, u svim analizama velika većina, za sada, ističe kako će glasati "protiv" rata. Prema CNN-u: 109 zastupnika planira glasati "protiv", svega 23 "za". No,čak 280 zastupnika u ovom trenutku izjašnjava se kao "neodlučno". Ovo može biti problematično, jer Obama - zajedno sa suradnicima i svom raspoloživom medijsko-propagandom artiljerijom - žestoko će lobirati za rat.
No, kako smo i rekli, analize variraju od medija do medija. Tako primjerice ABC News danas piše kako je "preko 200 zastupnika u Predstavničkom Domu protiv ili naginje protiv uporabe sile". Ako su ovo točne informacije, to bi bile iznimno pozitivne vijesti.
Utjecajna politička stranica Think Progress prenosi svoje zaključke - ističu kako se doslovno "preko noći" dogodio veliki preokret te kako je, prema njihovoj detaljnoj analizi, sada 199 zastupnika u PD-u "protiv", dok je svega 49 zastupnika "za". Isti izvor prenosi kako se Republikanci u Predstavničkom Domu masovno protive ratu, 149 su protiv, dok ih je samo 13 za. Prema istoj analizi 36 demokrata je za rat, dok ih je 51 protiv.
U njihovom izvještaju otkrivaju se veliki kontrasti: "2002. Demokrati su bili opozicija Bushu i ratu u Iraku, no većina Demokrata (61%) ipak je podržala rat. No, tada je svega 6 Republikanaca u Kongresu glasalo protiv rata u Iraku".
Najnovije prognoze (5.9.2013) o tome kako bi Predstavnički Dom mogao glasati po pitanju napada na Siriju (izvor: thinkprogress.org)
Obama se trenutačno nalazi na summitu G20 gdje lobira kod svjetskih lidera da podrže njegov plan napada na Siriju, no u isto vrijeme - izgleda - jako brzo gubi potporu u Kongresu. Mnogi su razlozi koji trenutačno dovode do ove situacije. Kerry, Hagel i Dempsey održali su 4-satno izlaganje pred zastupnicima ove srijede. Njihov nastup bio je poprilično loš. Postalo je očito kako Obamina administracija želi samo jedno - rat. Nemaju plan, ili ga barem ne znaju artikulirati, po pitanju koliko će napad trajati, hoće li biti kopnene invazije ili ne, da li je opozicija "umjerena" ili ekstremna, kako će to spriječiti buduće kemijske napada, kako će reagirati Rusija, koliko će sve to koštati itd.
Izuzetno je važan i stav Rusije, kao i izjave Vladimira Putina koji je otvoreno jučer prozvao Johna Kerrya da "laže" kada govori kako je opozicija u Siriji umjerena (vidi: Vladimir Putin: "Kerry laže i zna da laže" - osim ruskog predsjednika i američki obavještajni izvještaji potvrđuju kako Kerry laže).
Mnogi analitičari se slažu kako je ogromno protivljenje američkog naroda ratu ipak jedan od najvažnijih razloga zbog kojeg bi mnogi zastupnici mogli glasati "protiv". Anti-ratni prosvjedi u SAD-u nisu masovni, no informacije govore kako Amerikanci itekako djeluju protiv rata - neprestano nazivaju svoje predstavnike u Kongresu i traže od njih da ne prihvate Obamin plan rata. Pritisak je znatan i mogao bi biti presudan.
No, Obama još nije izveo svoje glavno "oružje" na ovaj povijesni front, a mogao bi to učiniti već ovog vikenda. Mnogi su možda odmah pretpostavili koje je to "oružje" - upravo to, obraćanje naciji iz Ovalnog ureda. Ovo će biti Obamin zadnji pokušaj utjecaja i na zastupnike i na naciju. Nema sumnje kako njegovi autori već sastavljaju adekvatan govor - kao što su pripremili i sve njegove govore do sada - Obami je samo da nauči napamet od riječi do riječi te izvede dobru prezentaciju.
Kada smo već kod Ovalnog ureda, jučer je objavljena fotografija na stranicama Bijele Kuće za koju mnogi ističu kako je "gaf". Naime, na fotografiji Obama priča na telefon i drži jednu nogu na stolu. Stol u Ovalnom uredu ima povijesni značaj, darivan je od Kraljice Viktorije 1880. Čak je i izgradnja stola specifična - izgrađen je od drveta s potonulog arktičkog broda HMS Resolute. Pojedini mediji opisali su sliku kao neukusnu i kao gaf. No, teško da službene stranice Bijele Kuće u ovom trenutku rade foto-gafove. Ovom slikom očito se nastoji prenijeti nekakva poruka.
Obama jednom nogom na stolu - gaf ili poziranje?
John Kerry već je najavio kako će se predsjednik gotovo sigurno obratiti naciji iz Ovalnog ureda. Nema sumnje kako će to biti jedan od najvažnijih govora ne samo njegove karijere, već novije povijesti SAD-a. Nemojmo zaboraviti kako su stotine zastupnika još uvijek neodlučne. Ovaj govor mogao bi imati znatan utjecaj na njih i jasno je kako Obama računa na to.
Ovaj rat mogu zaustaviti anti-ratni Demokrati i "tea party" Republikanci. Ovo je poprilično neprirodna koalicija izraženije američke desnice i ljevice, no očigledno je kako je liberalni centar u današnjem vremenu najratoborniji.
No, upravo zanimljivi presedani mogli bi zaustaviti ovaj rat. Tako su primjerice jučer još trojica zastupnika iz Teksasa poručila kako se protive ratu: Pete Sessions (Dallas), Kenny Marchant (Coppell) i Louie Gohmert (Tyler). "Administracija nije pokazala jasan cilj koji bi se postigao ovom predloženom vojnom strategijom", rekao je utjecajni Sessions. "Kao i većina Amerikanaca, ne vjerujem kako je predsjednikov aktualni plan u najboljem interesu američkog naroda ili nacionalne sigurnosti", rekao je.
Sličnog je stava i Marchant koji ističe: "Dokazi koje je predsjednik Obama predstavio Kongresu nisu dovoljni da prevladaju moje zabrinutosti. Previše je neodgovorenih pitanja i nejasnih ciljeva".
Američki zastupnici imaju povijesnu priliku zaustaviti svog ratobornog predsjednika. A ako ga zaustave, razumno bi bilo - mada neočekivano - pokrenuti odmah proces za njegov opoziv i organiziranje prijevremenih izbora. Ovog puta bi američki narod možda čak imao i adekvatnije kandidate - one koji će stati iza njihovog odbacivanja novih ratova. Obama je svojom eskalacijom pokazao da je preopsan da vodi najveću svjetsku vojnu silu te bi zbog toga morao biti razriješen dužnosti na funkciji predsjednika. Potpuno je nerealno očekivati tako nešto, no bilo bi posve logično.
|