offline
- Iskander M
- Super građanin
- Pridružio: 05 Jul 2012
- Poruke: 1246
|
Analiza: sirijska vojska napreduje na dva ključna fronta - panika među pobunjenicima u Aleppu, Damask trajno osiguran - pobunjenici kapitulirali u više gradova
Tijekom jučerašnjeg dana došlo je do napretka vladinih snaga prema glavnom gradu sjeverne Sirije, Aleppu. Pro-pobunjenički izvori sugeriraju kako se na strani sirijske vojske bore "šijitski militanti" iz Libanona, Iraka i Irana. Koliko su ove informacije točne, teško je provjeriti, no može se pretpostaviti kako na terenu zasigurno postoje i strani borci koji se bore na strani sirijske vojske, uzevši u obzir kako stranci čine velik dio opozicije. No, pritom se može primijetiti kako se opozicija žali na "borce iz Libanona, Iraka i Irana" samo u onim trenucima kada doživljava poraz na terenu. Drugim riječima, točnost informacija o prisutnosti stranih boraca ne može se provjeriti, ali njihovo spominjanje postaje prepoznatljivo u kontekstu vojnih poraza pobunjeničkih snaga.
Reuters prenosi kako pobunjenici već ozbiljno brinu da bi vojska mogla preuzeti kontrolu nad Aleppom. Podsjetimo, govorimo o najvećem sirijskom gradu, poslovnom centru zemlje, s populacijom od oko 2 milijuna ljudi. Ovaj povijesni grad izbjegao je sukobe na početku rata, no, nakon neuspjelog pokušaja upada u Damask, pobunjenici su se infiltrirali u Aleppo s istočne strane grada u velikom broju. Činjenica da se Aleppo nalazi u blizini granice s Turskom svakako je pomogla pobunjenicima.
Vojska, koja je u tom periodu bila razvučena na nekoliko fronti, fokusirana ponajviše na obranu Damaska, izgubila je kontrolu nad istočnim dijelom grada. No, zapadni dio grada ostao je pod kontrolom vojske i to će se jednog dana najvjerojatnije isticati kao najvažnija prekretnica u ovom ratu. Naime, da su pobunjenici uspjeli zauzeti cijeli Aleppo to bi bio ogroman trijumf za njihovu stranu - ne samo da bi imali kontrolu nad najvećim gradom već bi on postao njihova prijestolnica, mogući novi centar sjevernosirijskog emirata.
Obrana zapadnog Aleppa od invazije ključni je uspjeh sirijske vojske. Čvrsta obrana morala je više od godinu dana čekati da se steknu uvjeti da vojska može pokrenuti veću mobilizaciju svojih snaga prema istoku grada. Borbe u Aleppu, što većim, što manjim intenzitetom, vode se od ljeta 2012. kada se desio prodor militanata s istočne strane grada.
Okupirani dio Aleppa danas nije isti kao što je bio u ljeto 2012. Lokalni pobunjenici tijekom godine dana su potisnuti na marginu, a vodeću ulogu u okupiranom dijelu grada preuzima Al-Qaeda koja ima svoje lokalne, regionalne i geopolitičke ambicije koje nisu nužno komplementarne s idejama lokalnih naoružanih pobunjenika od kojih je velik broj uzeo oružje samo kako bi "srušili Assada". Bez da ulazimo u kategoriziranje "radikalnosti" pojedinih skupina, dovoljno je navesti kako postoji kolizija između njihovih interesa, agendi, pa donekle i svjetonazora. Ove dvije ili više skupina sada se promatraju kao budući rivali i neprijatelji. Veze između njih još uvijek nisu posve pokidane, jer su i sami svjesni da ih opći raskol vodi ravno u potpuni poraz, no unutarnji sukobi sve su češći, naročito u ovo vrijeme kada raste nervoza i mogućnost većeg udara vojske na njihova uporišta.
Nekompaktnost i razjedinjenost militanata velika je pomoć sirijskoj vojsci, ako ne i najveća. Dok raste animozitet između raznih pobunjeničkih brigada koje drže pojedine gradske četvrti, vojska se sprema za možda i konačni udarac na istočni Aleppo. Kada će on doći, to je očito najstroža tajna, jer element iznenađenja će biti ključan. U nekoliko navrata je, očito namjerno, puštena dezinformacija da vojska kreće u "konačni obračun", da bi se ipak zadržali na periferiji grada. Nakon svake takve "najave" unutarnji sukobi između militanata su sve veći, ali i nervoza.
Štoviše, izgleda kako je nervoza u pobunjeničkim redovima dosegla upravo jučer vrhunac jer su proglasili "izvanredno stanje" te pozvali sve borce na front. U zapadnim medijima se često govori kako je sukob došao u pat poziciju, no to nije posve točno - vojska već tjednima ostvaruje uspjeh za uspjehom. Možda to nisu grandiozni vojni uspjesi koji bi odzvanjali, no, kako ćemo i vidjeti u nastavku ovog teksta, oni su od ključne važnosti.
Aleppo je podijeljen gotovo 50/50, no pobunjeničko uporište u ovom gradu ima daleko veću važnost od činjenice da drže pod kontrolom pola najvećeg sirijskog grada - u istočni Aleppo direktno stiže pomoć svih oblika iz pravca Turske. No, pojedine informacije sugeriraju kako je i ta ruta ovih dana pod "pritiskom" turskih vlasti. Naime, broj policijskih racija je sve češći, a i Kurdi su potvrdili kako je Turska krenula s blokadom Al-Qaeda boraca koji su do sada nesmetano prelazili preko njihovog teritorija (
Turska je ključ, to je svima jasno - ako vlasti u Ankari odluče, ili na njih bude izvršen dovoljan pritisak da odluče, prestati s podupiranjem militanata u Siriji, pobjeda sirijske vojske je itekako izvjestan i očekivan rezultat.
Zašto bi Turska sada odustala od podupiranja militanata? Mnogo je razloga, a među njima su stvarnost na terenu, tj. činjenica da militanti neće dobiti rat, izostanak američke vojne intervencije, ali i približavanje SAD-a Iranu - to je detalj koji također ima ogroman utjecaj na ishod sirijske krize.
Pogledajmo aktualnosti - pobunjenici u Aleppu su jučer objavili zajedničku deklaraciju (što nije čest slučaj te pokazuje "ozbiljnost" situacije) u kojoj se navodi kako su snage sirijske vojske, zajedno s gerilcima iz Hezbollaha, pripadnicima Iranske Revolucionarne Garde i iračke militante skupine Abu al-Fadl Abbas, pokrenuli "žestoku ofenzivu s ciljem ponovne okupacije Aleppa". Sama činjenica da pobunjenici žele odaslati poruku u kojoj sebe nastoje prikazati kao žrtve ofenzive sirijsko-iračko-libanonsko-iranske alijanse, pokazuje kako su danas već posve spremni na poraz, jer se u njihovoj izjavi već ističu i "razlozi" takvog poraza.
Libanonska organizacija Hezbollah bila je upletena u svakakve akcije kroz povijest svojeg postojanja, to je neosporno, no činjenica jest kako su uvijek, bez iznimke, stali iza svojih poteza i bez imalo skrivanja objavljivali svoja djelovanja, pa tako i u slučaju sudjelovanja u borbi za Qusayr koji se nalazi uz granicu s Libanonom. Da su Hezbollah borci zaista pred vratima Aleppa, to bi njihovo vodstvo u Bejrutu vjerojatno i potvrdilo, barem je tako bilo do sada. Nije isključeno da se volonteri iz Libanona bore na strani sirijske vojske, no nema konkretnih dokaza da se radi o pripadnicima Hezbollaha. Podsjetimo, Qusayr je bio uz samu granicu s Libanonom i Hezbollah su se uključili u bitku s ciljem spašavanja okolnih naselja koja su već počela bivati napadnuta. Aleppo je jako daleko od Libanona, u blizini turske granice. Teško da je Hezbollah ovako duboko na sirijskom teritoriju. Ne zato što ne mogu, već zato što znaju da bi takav angažman imao jako negativne posljedice za njih u Libanonu.
Što se pak tiče Iračana i Iranaca, tu su stvari manje jasne te njihova sudjelovanja nisu isključena. No, opet je pitanje o kolikoj se magnitudi radi. Raniji izvještaji su potvrdili kako se u Siriji nalaze "savjetnici" Iranske Revolucionarne Garde, no ne i vojnici.
Broj mrtvih zadnjih dana u okolici Aleppa je porastao. S vojskom su se sukobili pripadnici ISIL-a, jedne od najmoćnijih skupina opozicije koja je sastavljena većinom od stranih boraca. Jedan od opozicionih članova, Mohammad Nour, rekao je kako su gradske četvrti na istoku grada, kao što je četvrt Hananu, sada ugrožene. "Režimske snage zajedno s Hezbollahom, Iračanima i Irancima pokrenule su operaciju škara iz pravca sjevera i istoka i sada se približavaju glavnim četvrtima", rekao je. "Unutarnje borbe potkopale su obranu Aleppa", ističe.
Jedan drugi "aktivist", Tareq Abdelhamid, ističe u razgovoru za Reuters kako je vojska čak preoprezna i precjenjuje mogućnosti pobunjenika. "Srećom režim nije svjestan kolike su unutarnje podjele među pobunjenicima te napreduju poprilično oprezno", rekao je.
Vojska je zauzela grad Safiru jugoistočno do Aleppa na početku ovog mjeseca, glavnu rutu prema Hami. Također je zauzeta "baza 80" uz zračnu luku, nakon što se kontrola nad njom izmjenjivala u nekoliko navrata zadnjih dana.
Pitanje je kako će se ova aktualna ofenziva, a pobunjenici tvrde kako se radi o ofenzivi, odraziti na ideju mirovne konferencije Ženeva II. Naime, ako vojska porazi pobunjenike u Aleppu, tada mogu samo doći u Ženevu potpisati svoju kapitulaciju. Ukoliko opozicija želi spasiti što se spasiti da, morali bi već danas pristati na pregovore bez ikakvih preduvjeta, no izgleda kako im to nije u planu. Naravno, SNC sa sjedištem u Istanbulu niti ne mari previše ako do poraza i dođe, oni su se sasvim udobno smjestili u svoje hotelske sobe i ako treba tamo će i ostati, mogli bismo reći kako se možda nekima od njih niti ne vraća u Siriju, jer njihov stav prema pregovorima je do sada bio poprilično nerealan.
S druge strane, kada bi Aleppo zaista došao pod kontrolu vojske, pitanje je koliko će vlada u Damasku biti spremna na "pregovore". No, do tranzicije u Siriji će ipak doći, bez obzira na ishod, period jednostranačja je završio još prije godinu dana, a da će se tranzicija provesti na tome će ustrajati svi akteri, od Kine, Rusije i Irana do SAD-a, EU-a. To jedino nije u interesu apsolutističkih monarhija u Zaljevu koje shvaćaju da dolazi dan kada će se njihovi režimi raspasti pod pritiskom.
Damask
Znatan razvoj događaja u Aleppu bi se mogao desiti već ovih dana, no također je važna i situacija oko Damaska - ako ne i važnija. Vojska je zadnjih tjedana i mjeseci oslobodila niz manjih gradova koji se nalaze u okolici. Trenutačno se vodi niz pregovora s militantima od kojih su neki spremni na predaju, prenosi libanonski list Al-Akhbar.
Očekuje se kako bi palestinski izbjeglički kamp Yarmouk (zapravo grad), kao i Qudsia, mogli biti "oslobođeni" bez otpora. Zbog niza poraza u okolici Damaska neke pobunjeničke brigade već pripremaju kapitulaciju i uvjete predaje.
Ono što je ključno u ovoj priči je to da glavni grad Damask više nije u opasnosti. Vojni eksperti su složni kako više nema šanse da bi grad mogao pasti u ruke militanata, a to je primjerice u ljeto 2012. bilo itekako moguće. Sve se okrenulo negdje početkom travnja ove godine kada su militanti prisiljeni na obranu umjesto dotadašnjih napada. Sirijska vojska uspješno je okružila istočnu Ghoutu, izolirajući je od sirijske pustinje al-Badia.
Uklanjanjem opasnosti za glavni grad, stvorili su se uvjeti za potpuno preuzimanje kontrole nad istočnom i zapadnom Ghoutom (prostori s nizom manjih gradova i naselja uokolo glavnog grada). Važan korak bio je i osiguravanje međunarodne zračne luke na način da su zauzeti gradovi u okolici. Nakon toga vojska je krenula južno od zračne luke, prema gradovima Boueida, Dhiyabiya, Husseiniya, Sbina al-Sughra i Ghazal. Polako se povećavao stisak na pobunjenička uporišta u mjestima Saqba, Qaboun i Douma. Na više mjesta su se militanti svojevoljno povukli, dublje u čvrsto branjena uporišta. No, da se nešto značajno događa pokazuje informacija kako je nekoliko pobunjeničkih uporišta ovih dana iniciralo pregovore s vladinim snagama.
Tri takva "dogovora" ostvarena su u samo zadnjih 48 sati - militanti su dobili amnestiju te je otvoren koridor za izlazak iz Hame, Qudsije i Yarmouk. U pregovorima je ove nedjelje sudjelovala Palestinska Oslobodilačka Organizacija (PLO) - dogovoren je odlazak militanata iz Yarmouka, a sigurnost na tom prostoru će preuzeti zajedničke palestinske snage iz nekoliko frakcija - uz izuzeće Hamasa i PFLP-GC-a. Detalji o pokretanju ovog dogovora pojavili su se neposredno nakon što je vojska zauzela gradove Sbina al-Kubra i Ghazal dva dana ranije. Informacije govore kako su se borci iz Al-Nusra Fronta povukli iz Yarmnouka u grad Yaldu.
Pritom treba spomenuti kako se i zamjenik sirijskog ministra vanjskih poslova, Faisal al-Miqdad, sastao s delegacijom izvršnog odbora PLO-a, koju je predvodio Zakaria al-Agha. Na kraju sastanka Miqdad je istaknuo: "Napadi na palestinske kampove u Siriji su jasan znak kako teroristi koordiniraju akciju s Izraelom". S druge strane, Agha je istaknuo kako ne želi da se palestinski izbjeglice upliću u sirijski sukob te je naglasio kako za sva stradavanja civilne populacije "u potpunosti odgovorne drži teroriste".
Odmah nakon dogovora krenula je evakuacija civila iz Yarmouka. Informaciju je potvrdio i jedan zapovjednik Hamasa.
Ove subote vojni izvori su potvrdili kako je dogovor postignut i u gradu Qudsia koji ima populaciju od oko 400,000 stanovnika. Analitičari ističu kako sve veći broj pobunjeničkih kapitulacija dolazi zbog nekoliko razloga: u prvom redu tu je napredak sirijske vojske po više od jedne osovine u zadnjih mjesec dana, no također i sve teži humanitarni uvjeti na lokacijama koje se još uvijek nalaze pod kontrolom pobunjenika.
No, raniji uspjesi dogovora kao primjerice u Beit Sahamu i Maaddamiyyehu stvorili su adekvatnu situaciju povjerenja i kredibiliteta - pobunjenici nemaju razloga sumnjati u amnestiju sirijske vlade i to im omogućava da u sve većem broju pristaju na predaju oružja. Davanje amnestije i "povratak u normalan život" bez posljedica pokazati će se kao jedan od mudrijih poteza sirijskih vlasti.
Uspješna priča iz grada Qudsia - zajedno pod sirijskom arapskom zastavom
Grad Qudsia nalazi se sjeverno od Damaska, iza planine Qassioun. Vojska je ponovno zauzela punktove u gradu, civilni automobili napokon mogu izaći iz grada nakon što su barikade od vreća s pijeskom uklonjene, dok grad nestrpljivo čeka na obećano brašno za pekare. Qudsia je zanimljiv slučaj - službeno je prihvaćeno "primirje" između vojske i militanata, s time da se militanti nisu razoružali već je stvoren "zajednički sigurnosni komitet" u kojem sudjeluju obje snage, no pod sirijskom arapskom zastavom, koja je podignuta na glavnom trgu. Jedan od stanovnika, Abu Jalal, ističe: "Vojnici na punktovima u predgrađu su nam rekli o dogovoru. Ljudi su presretni, izlaze na ulice i odlaze u dućane kojima nisu imali pristup zbog sukoba". "U Qudsiji se već ranije pokušalo s ovakvim planom, ali ekstremistički elementi u opoziciji su opstruirali plan. Aktualan plan čini mi se zrelijim i uspješnijim", istaknuo je Jalal.
Priča iz Qudsije je svjetla točka ovog tragičnog sukoba i pokazuje kako je mir danas na dohvat ruke, čim se izoliraju ekstremistički elementi. Uz malo sreće isti model mogao bi se uskoro, ističu pojedini izvori, preslikati i u Hami. Rat u Siriji može se završiti "sirijskim rješenjem", Qudsia, kao i brojni drugi gradovi, dokaz su da je to moguće. Kao što je i dokaz da pravi krivci za ogroman broj žrtava u Siriji nisu niti vojska niti pobunjenici, već primarno agresivne strane sile koje rasplamsavaju ovaj rat, a neke od njih još uvijek ne dopuštaju da dođe do toliko potrebnog mira za ovu zemlju.
http://www.advance.hr/vijesti/analiza-sirijska-voj.....e-gradova/
|