offline
- Pridružio: 29 Jun 2013
- Poruke: 138
- Gde živiš: Sarajevo, Jugoslavija
|
Vrhunski tekst o historiji MB i njihovim zlocinima u Siriji. o ovome smo nesto malo pisali na onoj temi u kantini, ali ovo je detaljna analiza njihovog djelovanja prije Hame '82. toplo preporucujem.
+ Advance.hr: Sirijski poučak i borba protiv Muslimanskog Bratstva kroz desetljeća: na popisu terorističkih organizacija u Rusiji, Egiptu i SirijiSirijski poučak i borba protiv Muslimanskog Bratstva kroz desetljeća: na popisu terorističkih organizacija u Rusiji, Egiptu i Siriji
Tragični rezultat Arapskog proljeća je bilo preuzimanje vlasti u više zemalja od strane Muslimanskog bratstva, no kako su sve zemlje u kojima je ova organizacija pobijedila na izborima bile sekularne, na izbore je Muslimansko bratstvo izašlo pod raznim imenima. U Tunisu imamo Ennahdu Rachida Ghannouchia koja još uvijek vlada zemljom, libijski ogranak se zove "Stranka pravde i izgradnje" i ima 17 zastupničkih mjesta u parlamentu, potom jedna od najpoznatijih - Erdoganova "Stranka slobode i razvoja" (AKP) i u brojnim drugim zemljama među kojima je i Egipat u kojem je prije nekoliko dana Muslimansko bratstvo proglašeno terorističkom organizacijom.
Egipat je, nakon Rusije i Sirije, treća zemlja na svijetu koja je organizaciju koja tvrdi da "odbacuje nasilje i da je njena svrha politički aktivizam kombiniran s humanitranim radom" stavila van zakona i po svemu sudeći vlasti u Kairu nisu pogriješile odlučivši se na takav korak.
Kada se govori o povijesti Muslimanskog bratstva uvijek se naglasak daje na njihov ilegalni rad na kojeg su njihovi članovi bili prisiljeni zbog odnosa postkolonijalnih vlasti u islamskom svijetu koje su branile njegovo djelovanje.
Kako bi bolje razumjeli odluku privremene vlade u Kairu možda bi nam mogla pomoći povijest Muslimanskog bratstva u Siriji, koja za zapad i sve one koji su krenuli u rušenje vlade Bashara Al Assada počinje s pobunom bratstva u Hami 1964. i konačnim obračunom Basharovog oca Hafeza Al Assada s Muslimanskim bratstvom, opet u Hami, 1982. godine. Odlučnom akcijom , koju zapad naziva "masakrom" i za nju krivi čak i ovu aktualnu vladu u Damasku, Hafez Al Assad je suzbio terorističku prijetnju u zemlji.
U operaciji je, ovisno o izvorima, ubijeno na desetine tisuća ljudi, no kako bi razumjeli žestinu sukoba, treba reći da je u obračunu s paravojnom terorističkom organizacijom smrtno stradalo i 1 000 sirijskih vojnika. Muslimansko bratstvo niti je udruga koja se isključivo bavi pomoći siromašnima i pri tom "samo usput" promovira politički islam, niti se ikada odrekla nasilja, kao što to navodi Washington Post u opširnoj analizi o povijesti ove organizacije.
Gamal Abdel Nasser, Hafez Al-Assad i brojni drugi lideri zemalja koje su se oslobodile kolonijalnog jarma u Muslimanskom bratstvu su vidjeli prijetnju, a obzirom na katastrofalne učinke političkog islama nakon Arapskog proljeća i u Turskoj može se reći da su bili itekako svjesni opasnosti. Međutim, ako pogledamo što je Muslimansko bratstvo u Siriji radilo do 1982. godine i kakav je bio njihov način ustroja i djelovanja, samo onda možemo razumjeti zašto Sirija, Rusija i od prije nekoliko dana i Egipat MB smatraju terorističkom organizacijom.
Osnivanje sirijskog ogranaka Muslimanskog bratstva '30-ih godina prošlog stoljeća
Utemeljitelj Muslimanskog bratstva Hassan al-Banna je imao bliske odnose s engleskim tajnim službama, a njegov učenik Mustafa al-Sibai po povratku iz Egipta u Damask osniva sirijski ogranak organizacije koja je na svojoj trećoj konferenciji donijela odluku da zapovjedni centar sirijskog Muslimanskog bratstva bude u Aleppu. Takva odluka je donesena zbog blizine granice s Turskom i zbog njihovog uvjerenja da je Osmansko carstvo kontiunitet islamskog kalifata.
Bratstvo kasnije preuzima Marwan Hadid, koji je studirao u Kairu '50-ih godina prošlog stoljeća, i postaje imam džamije iz koje počinje poropovijedati učenje Hassana al-Banne i Mustafe al-Sibaia. 1973. Marwan Hadid upoznaje Hosnya Aboa i Mohammada Tamima al-Shaqfa s kojima dogovara osnivanje vojnog krila bratstva, "Borbena avangarda" (Attali’a el-Moukatilla), koje je kasnije počinilo brojne zločine diljem zemlje, među kojima i masakr u Azbaqiahu i onaj u artiljerijskoj vojnoj školi u Aleppu 1979. godine.
Marwan Hadid je surađivao i s ekstremistima iz Hame, te održavao brojne kontakte s islamskim vjerskim vođama i organizacijama u toj provinciji od kojih je tražio da izdaju fetvu u kojoj će pozvati vjernike na "džihad protiv režima i smrtnu kaznu za one koji odbiju prihvatiti njegov poziv". Danas se jedna ekstremistička skupina u Siriji bori pod imenom Marwana Hadida i prema onome što propagira nikako se ne može nazvati "umjerenom oporbom", iako je formalno bila dio tzv. "Slobodne sirijske vojske".
1976. je Marwana Hadida naslijedio Abd al-Satar, koji je u svojoj prvoj akciji ubio majora Muhammada Gharru iz Hame. U Damasku su Irfan Madani, Jamal Amari, Ayman Sharbatji, Basam Faraon, Abdulnasser Abasi i Riad Humul osnovali ogranak organizacije Muslimanskog bratstva koji je po cijelom gradu dijelio letke s potpisom Komunističke partije Sirije, čime su nakratko unijeli pomutnju u vladi.
Nedugo potom dvojica pripadnika bratstva, Amar Marqa i Faisal Ganama, ubijaju doktora Mohammada Fadila, a Hisham Jumbaz i Ayman Sharbatji su hladnokrvno likvidirali doktora Ibrahima Naamaha. Sirijsko Muslimansko bratstvo imenuje Alia al-Byanunia kao prvog čovjeka koji će za kontakt s institucijama odakle će informacije dostavljati središnjici organizacije. Hassan Haluf je dobio zadaću da vrbuje ljude koji rade u državnim institucijama, vojsci i policiji, ali i za provedbu terorističkih i kriminalnih aktivnosti u sirijskim provincijama. U Homsu su bratstvo vodili Abdel-Qadir Zahran i Ismail Jada, Idlib je dodijeljen Ahmadu Salahu Hasnawiu u Saidu Qaisu, a Aleppo Hassanu Agilu. Za Latakiju je zadužen Ahmad Nisana, a za Damask Burhan Julaq.
U Damasku i provinciji organizacija je posebnu pažnju posvetila vjerskim udrugama u džamijama, gdje je regrutirala mlade za svoje aktivnosti. Najvažnije mjesto u kojem je djelovalo sirijsko Muslimansko bratstvo su džamije u četvrti Muhajirin i Midan. Bratsvo su u Damasku vodili: Jamil al-Jamil u Qafar Susahu, Ali al-Sidawi u Dumi, Muhammad al-Sfar u Quswahu, Muhammad al-Qatib u Darai, Ahmad Az al-Din u Madayi i Shahdan al-Ammar u području Ruqun al-Din.
Njihova zadaća je bila privoliti mlade da se pridruže "Borbenoj avangardi", a jednom kada su se pridružili toj paravojnoj terorističkoj skupini učili su kako rukovati vatrenim oružjem, oni vještiji su odabirani za praćenje političkih dužnosnika i snimanje zgrada vladinih institucija, itd. Vatreno krštenje pripadnici "Borbene avangarde" su, kako piše novinar i ekspert za Bliski Istok, Patrick Seale, imali tako da su morali ubiti nekog posve nedužnog, na primjer radnika gradske čistoće za vrijeme rada u noćnoj smjeni i ono što danas možemo pročitati na promotivnom pamfletu Muslimanskog bratstva gotovo da nikakve veze nema s onim što je ta organizacija godinama činila, a što se nije promijenilo sve do danas.
Muslimansko bratstvo i val terora u Siriji
Tajna organizacija je u Siriji pokrenula val nasilja i terorističkih aktivnosti, a atentati, ubojstva, podmetanje eksplozija, likvidacija vladinih dužnosnika, vjerskih i političkih lidera, uglednih profesionalaca, liječnika, inženjera i svih onih koji su prema procjeni bratstva bili bliski režimu su ozbiljno ugrozili stabilnost Sirije.
Od bojnih žrtava ćemo izdvojiti one koje su najviše odjeknule u javnosti:
1. Pukovnik Ali Haidar, guverner Hame, ubijen u listopadu 1976.
2. Doktor Muhammad Fadil, rektor Sveučilišta u Damasku, ubijen u veljači 1977.
3. Zapovjednik raketne brigade, Abdul-Qarim Razuq, kojega je zapad smatrao jednim od najboljih stručnjaka u području raketne tehnologije, ubijen u lipnju 1977.
4. Profesor Ali bin Abdul al-Ali, sa Sveučilišta u Aleppu, ubijen u studenom 1977.
5. Generalni direktor udruge liječnika dentalne medicine, doktor Ibrahim Naamah, ubijen u ožujku 1978.
6.Pukovnik Ahmad Qalil, ravnatelj policije pri ministarstvu unutarnjih poslova, ubijen u kolovozu 1978.
7. Adel Mayina, sudac Vrhovnog suda za područje sigurnosti, ubijen u travnju 1979.
8. Doktor Shahadah Qalil, svjetski stručnjak u području neurokirurgije i osobni liječnik pokojnog predsjednika Hafeza Al-Assada, ubijen u kolovozu 1979.
Najstrašniji zločin se dogodio u Aleppu 16. lipnja 1979. kada je u atriljerijskoj vojnoj školi ubijeno 83 kadeta, mahom alavita. Napad je zapovijedilo i organiziralo Muslimansko bratstvo, a vodio ga je njihov član Ibrahim Youssef, a koji je i sam bio kapetan u sirijskoj vojsci, te je prvo pozvao sve kadete i podijelio prema vjerskoj pripadnosti. Nakon toga je zapovjedio svojoj "subraći" iz organizacije da iz strojnica otvore vatru po onima koji nosi bili pripadnici sunitske zajednice, a među nijma su stradali i ruski tehničari koji su se u vojnoj školi nalazili kao ispomoć u obuci kadeta.
1980. je također bila krvava i obilježili su je atentati i ranjavanja nekoliko vrhunskih sirijskih eksperata iz više područja. Početkom 1980. je jedna skupina sirijskog Muslimanskog bratstva poslala snajperiste kako bi ubijali vladine dužnosnike i stranke Baath. Abdul Aziz al-Adi iz stanke Baath iz Hame je ubijen zajedno sa suprugom i djecom, a njihova tijela su bačena na cestu. Pokušaj ubojstva je slučajno preživio član stranke Ahmad al-Assad, a u lipnju 1980. su teroristi iz Muslimanskog bratstva iz zasjede ubili izvršnog tajnika stranke Baath u Aleppu, Alia Baghdadia, a tom je prilikom ubijen jedan njegov brat, dok je drugi teško ranjen.
U Aleppu su pripadnici Muslimanskog bratstva između 1979. i 1981. ubili 300 ljudi, među kojima su bili pripadnici vladajuće stranke, vrhunski profesionalci iz raznih sektora, vjerski sunitski poglavari koji su odbijali prihvatiti njihovu ideologiju, a najveći među njima je bio imam Muhammad al-Shami, brutalno masakriran u Umayyad džamiji Aleppu 2. veljače 1980. Sam predsjednik Hafez Al Assad je preživio atentat Muslimanskog bratstva čiji su članovi bacili dvije bombe i pucali iz vatrenog oružja na predsjedničku palaču dok je sirijski predsjednik u blizini vrata rezidencije čekao jednog afričkog diplomta. Hafez Al Assad je primjetio prvu bombu koja je pala u blizini i na vrijeme umakao pogibelji, dok je drugu vidio njegov tjelohranitelj, Qalid al-Husain, koji je svojim tijelom zaštitio predsjednika i to mu je bilo zadnje što je u životu učinio jer ga je raznijela eksplozija.
Masakr u atriljerijskoj školi u Aleppu
Prvi dan nakon masakra u artiljerijskoj školi u Aleppu, 17. lipnja 1979., general Hiqmat al-Shihabi je nazvao svog vrhovnog zapovjednika Hafeza Al Assada koji je tada boravio u posjeti Bagdadu i informirao ga o onome što se dogodilo i tko je odgovoran za masakr. Nekoliko sati ranije su pripadnici obavještajnih službi uspjeli ući u školu i vidjeti tijela ubijenih kadeta, kao i veliki broj ranjenih. Na ploči je krvlju ostavljen potpis počinitelja – "Borbena avangarda" (Muslimanskog bratstva op.a.).
Ovdje je posebno važno napomenuti da su kapetan Ibrahim Youssef i narednik Abdul Rashid Hussain bili časnici Hafezove vojske, ali su bili članovi Muslimanskog bratstva. Njih dvojica su napustili objekt u 18.30 i otišli na sastanak s članovima bratstva iz Aleppa koje su uveli u krug vojne škole. Skupinu koja im je pomogla u izvršenju zločina predvodili su Egipćanin Hosni Abo i Sirijci Adnan Aqla, Zuhair Qaluta, Ramiz Issa i Ayman al-Qatib. Kapetan Ibrahim Youssef je dao uniforme i činove kako bi se lakše kretali po cijelom kompleksu, a kada su zauzeli svoje pozicije, dao im je znak za početak akcije.
Kapetan Youssef je uspio okupiti sve kadete pod izgovorom da im se treba obratiti ravnatelj škole kako bi im dao neka upustva. 300 kadeta se okupilo u dvorani i tada su Youssef, Hosni Abo i Adnan Aqla pročitali imena onih koji su morali napustiti dvoranu. To su bili infiltrirani pripadnici bratstva Yahia Qamil al-Najar i Mani Mahmud al-Qalaf, koji su bili u dogovoru s napadačima i kapetanom Youssefom. Toj dvojici su se bezuspješno pokušali suprotstaviti dvojica kadeta, Muhsan Amir i Muhammad al-Dawiya, koji su također likvidirani u napadu. Nakon što su izvršili zadaću Youssef i ostali su napustili objekt, a Abdul Rashid Hussain, također pripadnik Muslimanskog bratstva, potom se vratio kao da se ništa nije dogodilo.
Časnici vojno-obavještajne službe su pronašli Abdula Rashida al-Hussaina, Mania Qalafa i Yahyu Najara koji su odmah odvedeni pred vojni sud kako bi svjedočili o događaju. Nakon istrage su zbog veleizadje i masakra osuđeni na smrt, a u studenom 1979. je sirijska obavještajna služba uhitila i Egipćanina Hosnia Abu, koji je također osuđen na smrt zbog sudjelovanja u masakru u Aleppu. 3. lipnja 1980. u svom skrovištu u Aleppu je pronađen i kapetan Ibrahim Youssef koji se nije htio predati i ubijen je u obračunu sa sirijskim specijalnim postrojbama. Zadnji kojeg su 1982. uhitile sigurnosne službe bio je Hadnan Aqla, koji je isporučen posebnom sudu zaduženom za zločine protiv države.
Posve jasno da je Muslimansko bratstvo, iako u ilegali, bilo infiltrirano u sve pore društva, ali i u institucije, vojsku, policiju, itd. Sam plan raspodjele teritorija i kapilarno djelovanje u doslovno svakoj gradskoj četvrti i u selu u Siriji govori o ozbiljnosti s kojom je bratstvo pristupilo procesu preuzimanja vlasti.
Nakon masakra u Aleppu je došlo do velikih prosvjeda u Aleppu, Homsu, Idlibu, Damasku, Latakiji, Hassaqi, Deir Ez-Zoru i drugim mjestima u kojima je narod tražio da se stane na put valu terora koje je pokrenulo Muslimansko bratstvo.
Masakr u Azbaqiahu
29. studenog 1981. je pripadnik Muslimanskog bratstva Yasin bin Muhammad Sarij u četvrti Al-Azbaqiah u Damasku postavio automobil s 300 kg eksploziva (TNT) koji je eksplodirao i ubio 175 ljudi. Taj atentat je bio najgori u povijesti Sirije, a većina žrtava su bili civili. Svjedoci tvrde da je u eksploziji koja se dogodila u 11.20 autobus koji se kretao po Bagdadskoj aveniji odletio u zrak od siline detonacije i potpuno se raspao, a 31 putnik je poginuo. Od eksplozije je potpuno srušeno i 40 okolnih kuća.
Muslimansko bratstvo se branilo da je "Borbena avangarda" koja je počinila atentat u Azbaqiahu odlučila djelovati bez zelenog svjetla središnjice bratstva. Opravdanje su pokušali naći u odnosu vlade u Damasku koja godinama "nije ispalila nijedan metak na Izrael" i za to su zaslužili da budu kažnjeni. Prilično neuvjerljiv argument, ako se uzme u obzir da je židovska država, ako izuzmemo besmislice Youssefa Al Qaradawia i njemu sličnih klerika, najmanje ugrožena od onih koji najviše urlaju protiv nje, a to su Muslimansko Bratstvo, Al Qaeda i ostale ekstremističke skupine saudijsko-katarske provenijencije.
Početak obračuna s Muslimanskim bratstvom
U Hami u noći s 2. na 3. veljače 1982. tijekom ophodnje je ubijeno 20 vladinih vojnika. Muhammad Jawad (bolje poznat kao Abu Baqr) je nakon tog događaja s megafona džamije pozvao na "džihad protiv vlade i Hafezove vojske". U četvrti u kojoj je Abu Baqr bio gotovo božanstvo, na ulice je odmah izašlo nekoliko stotina naoružanih pristaša Muslimanskog bratstva i napalo sjedišta stranke Baath, vladine institucije, provalili su u skladišta oružja i policijske postaje, te krenuli u zauzimanje grada.
Zabilježeni su i brojni zločini, kao maskar nad djevojkama iz padobranske jedinice, kao i napad na rezidenciju guvernera Muhammada Harbe. Do zore 3. veljače je ubijeno oko 70 ljudi iz stranke Baath, a Muslimansko bratstvo je objavilo da je zauzelo grad.
Sutradan su se okupili guverner Hame Muhammad Harba, tajnik stranke Baath Ahmad al-Asad i pripadnici lokalne vlasti koji su preživjeli noćni masakr i svatko s osobnim naoružanjem je zauzeo položaje dok su čekali pomoć iz Damaska.
Kada su vladine snage došle, žestoki sukobi su trajali tri tjedna, ali je vojska uspjela očistiti grad od naoružanih pripadnika bratstva, koji su se izdigli iz pepela i prije skoro tri godine iznova pokrenuli pobunu.
Odnosi Sirije s inozemstvom
Još 1980. godine je Hafez Al Assad optužio CIA-u da ohrabruje i podržava terorizam i islamski ekstremizam u Siriji, a dvije godine poslije, 10. veljače 1982., State Department i ured Muslimanskog bratstva u Zapadnoj Njemačkoj i njegov čelni čovjek, Isam al-Atar, priopćili su kako podržavaju borbu sirijskog naroda za slobodu, što se nije moglo shvatiti drugačije nego kao otvorena podrška teroristima iz "Borbene avangarde" i drugih ekstremističkih skupina kojima je upravljalo sirijsko bratstvo.
Sirijske obavještajne službe su u skloništima Muslimanskog bratstva našli američke uređaje za komunikaciju koji u to vrijeme nikako nisu mogli biti kupljeni bez posebnog odobrenja američke vlade. Pretpostavlja se da su ti uređaji američke proizvodnje u Siriju ušli preko Izraela, Libanona i Iraka. Sirijski predsjednik je optužio SAD za suradnju s teroristima, no u Washingtonu su sve negirali govoreći kako Hafez Al Assad nema nikakve dokaze kojima bi mogao potkrijepiti svoju tvrdnju. Tada je Hafez Al Assad javno pokazao pronađene uređaje sa serijskim brojevima i od Amerikanaca tražio da mu objasne otkud se nalaze u Siriji i kome su ih prodali. Kako iz Washingtona nije stigao nikakav odgovor za njega je to bio dokaz suradnje između sirijskog MB i State Departmenta.
Za vrijeme sahrane Josipa Broza Tita u svibnju 1980. Hafez Al Assad je otvoreno optužio jordanskog kralja Husseina da je pomagao teoriste u Siriji. Pet godina poslije, kada su se odnosi dvojice državnika poboljšali, jordanski kralj je priznao da je pomagao Muslimansko bratsvo u Siriji i da je pružio utočište čelnim ljudima sirijskog ogranka bratstva u Jordanu, među kojima i Ali al-Bayanuniu, koji se uspio skloniti u susjednu kraljevinu uz pomoć jordanskih obavještajnih službi.
Mnogi od uhićenih pripadnika bratstva su priznali veze i sa Sadamom Husseinom i jednim dijelom časnika Sadamove vojske koji su im dostavljali naoružanje preko pustinje na sirijsko-iračkoj granici. Vojno krilo bratstva je blisko surađivalo s Bagdadom, a kada su 1979. Umar al-Wani i Mahdi al-Wani pobjegli u Bagdad, tamo su od iračkog ogranka bratstva dočekani kao heroji. Službeni Bagdad je obećao da će pomoći sirijskom Muslimanskom bratstvu u 200 000 engleskih funti i oružjem, od čega 10 minobacača sa 100 projektila i većom količinom streljiva za pješačko naoružanje. Pomoć je isporučena u Dei Ez-Zoru, a iračka vlada je tijekom 1980. vršila obuku militanata vojnog krila sirijskog MB. Sirijske službe su uspjele zaplijeniti i veći dio naoružanja koje je bratstvo dobilo preko Libanona.
Sirijsko Muslimansko bratstvo je bilo izuzetno dobro povezano s centrom u Egiptu, kao i sa svim liderima ogranaka iz ostalih zemlja koje su predstavljali: Rashid al-Gawash u Tunisu, Abdul Fatah abu Ghaddah u Adnan Saad al-Din su ibli iz Siirje, Youssef al-Qaradawi u Kataru, Yasin al-Abdelu Jemenu, Faysal Mawlawi i Ibrahim Masri u Libanonu.
Tajni dokumenti
Tajni dokumenti koji su pronađeni u skloništima MB su govorili o sigurnosti i hijerarhiji unutar samog bratstva. Pisalo je "kako je onaj koga Bog odabere da vodi bratstvo odgovoran za baze koje, jednom kada se stvore, nikako ne smiju biti kompromitirane i da se očuvaju moraju se slijediti slijedeće upute:
- Brat zapovjednik skupine je neupitni autoritet u svim pitanjima i nikome nije dozvoljeno suprotstavljati mu se.
- Jedna skupina je ograničena na teritorij djelovanja i ne mora znati ništa o drugoj skupini iz drugog područja ili provincije.
- Zabranjeno je dovoditi bilo koga u bazu i treba biti oprezan sa svima.
- Govoriti tiho o pitanjima vezanim za sigurnost, nikada u javnosti ne spominajati ime Muslimaskog bratstva i ograničiti susrete na najviše jedan i dva tjedno
- Obratiti ekstremnu pozornost kada se napušta baza po povratku svojim kućama.
- U slučaju potrebe uništiti sve što bi moglo dovesti u opasnost organizaciju, a ako postoji opasnost svako se povlači pojedinačno i snalazi se sam.
- U slučaju da ranjenik zadržava i usporava povlačenje, biti će ubijen od strane svojih prijatelja. Samoubojstvo je dozvoljeno samo uz pristanak i nakon konsultacija s imamom.
Potpis: imam Abdul-Aziz bin Baz, direktor islamskog univerziteta Madina al-Munawara i imam Faysal al-Mawlawi.
Izdana je i fetva da se "pripadnik Muslimanskog bratstva koji se ubije da ne padne u ruke neprijatelja i tim ne našteti organizaciji – mora smatrati mučenikom".
Objektivi koji su bili primarna meta terorističkih napada (a mnogi su to i danas op.a.) su:
- vojarne i zračne luke
- kuće i stanovi časnika vladinih snaga
- tvornice oružja
- uredi i centri za komunikaciju, pošte, prometnice i silosi za žito
- klubovi, časničke škole, vojni konvoji u pokretu, časnička vozila s visokim dužnosnicima, itd.
Ovo je samo mali dio materijala kojega su u objavili legendarni general-pukovnik sirijske vojske Mustafa Tlass, a koji je dužnost ministra obrane Sirije obnašao čitavih 32 godine, od 1972. do 2004. Po odlasku u mirovinu je napisao memoare u kojima u drugom dijelu svojih "Sjećanja" opisuje sve detalje o radu i djelovanju sirijskog Muslimanskog bratstva i kako je s predsjednikom Hafezom Al Asadom donio odluku da se 1982. konačno obračunaju s njihovim najekstremnijim krilom u Hami. Veći dio navedenog su potvrdili i britanski novinari i eksperti za Bliski Istok, Patrick Seale, koji je napisao knjigu "Hafez Al Assad - Borba za Bliski Istok", kao i poznati kolumnist The Independenta i dopisnik s Bliskog Istoka, Robert Fisk, koji je sirijsko Muslimansko bratstvo opisao u knjizi "Propast nacije".
Po čemu se Muslimansko bratstvo koje je na vlasti u Turskoj i Tunisu razlikuje od onoga u ilegali u Siriji tijekom '60 i '70-ih godina prošlog stoljeća. Osim službene politike, paralelno se vodi skoro pa konspirativna djelatnost prepuna simbola i skrivenih poruka. Tunis su obilježila politička ubojstva za koja je dokazana sprega Ennahde i islamističkih militanata, koje je vojno krilo bratstva, dok turski premijer Recep Tayyip Erdoğan još uvijek koristi represivni aparat u kojega ima povjerenja, s tim da je ranije uklonio sve protivnike; novinare, oporbu, odvjetnike, časnički kadar, a sada i svoju "braću" iz stranke-pokreta koji svojim "pretjerano demokratskim" pogledima ugrožavaju vlast Muslimanskog bratstva u Turskoj.
Muslimansko bratstvo se smatra terorističkom organizacijom samo u Rusiji (od 2003.), Siriji i od 25. prosinca 2013. u Egiptu, dok ogranke ima u Baheinu, Jordanu, Iraku, Palestini, Saudijskoj Arabiji, Kuvajtu, Jemenu, Maroku, Alžiru, Sudanu, Somaliji, Tunisu, Libiji, Mauritaniji, Sjedinjenim Državama, Velikoj Britaniji i Indoneziji. Vrijeme će pokazati koja je zemlja slijedeća na redu, jer sve gore nevedeno govori da je to organizacija kojoj je imperatv dokopati se vlasti i nametnuti politički islam kao model upravljanja, a koji se, tamo gdje je bratstvo uspjelo preuzeti državne institucije i poluge vlasti, pokazao kao krajnje destruktivan.
Izvori:
Syrian Defense Minister General Mustafa Tlass: "Reflections of my life Vol 1 / Vol 2"
Robert Fisk: "Pity the Nation"
Patrick Seale: "Hafez Al Assad - The Struggle for the Middle East"
izvor(i): Washington post | Navoine.ru | You Tube |
Advance.hr
|