Moskva protiv "barbarskih terorista", anti-vladini prosvjedi, nove prijetnje iz Turske i druge aktualnosti iz Sirije
Nakon zadnjeg terorističkog napada u Damasku, rusko ministasrtvo vanjskih poslova zauzelo je čvršći stav u osudi naoružanih terorista unutar Sirije.
"Uvjereni smo kako terorističkim operacijama unutar Sirije treba stati na kraj. Moskva odlučno osuđuje ove barbarske činove - to su pokušaji nepomirljive opozicije da poveća tenzije i nasilje u zemlji", stoji u izvještaju ruskog ministarstva vanjskih poslova, prenosi Press TV.
"Cilj je sasvim jasan: uništiti pokušaj mirne rezolucije na temelju Annanovog plana koji se počeo implementirati. Svi unutarnji i vanjski igrači moraju prestati s potporom ovim naoružanim skupinama", stoji u objavi.
Objava dolazi nakon što je 11 ljudi ubijeno u terorističkom bombaškom napadu u glavnom gradu Damasku.
U isto vrijeme u više gradove diljem zemlje održani su anti-vladini prosvjedi, pojedini mediji izvještavaju o "desecima tisuća prosvjednika", no te brojke se odnose na cijelu zemlju. Zanimljivo je istaknuti kako je izvještaj o prosvjedima u Damasku za AFP dala organizacija "Syrian Observatory for Human Rights" iz Londona o kojoj smo već ranije izvještavali.
Prema njihovim navodima u prosvjedima je poginulo "troje ljudi, uključujući i jedno dijete". Osim kontroverzne organizacije SOHR, nijedan drugi izvor ne govori o ovim navodima.
Prema video zapisima iz raznih gradova diljem zemlje, prosvjedi su protekli mirno. Iz dokumentacije bi se moglo zaključiti kako se najveći broj anti-vladinih prosvjednika okupio u Idlibu, dok je u Damasku bilo tek nekoliko stotina.
Komparacija anti-vladinih prosvjeda i prosvjeda podrške predsjedniku Bashar al-Assadu
Povratak mirnih prosvjeda mogao bi biti nagovještaj stabilizacije u Siriji. No, očito je kako pojedine skupine shvaćaju da broj anti-vladinih prosvjednika jednostavno nije dovoljan za rušenje vlasti demonstracijama - kao što je to bio slučaj u Egiptu kada su milijuni prosvjedovali protiv Hosni Mubaraka.
U Siriji se događa nešto sasvim suprotno - milijuni izlaze na ulice samo kada je riječ o potpori aktualnoj vlasti. Ako kompariramo aktualnu dokumentaciju anti-vladinih prosvjeda s masovnim prosvjedima podrške predsjedniku Assadu sredinom prošlog mjeseca, lako možemo uočiti da je većina naroda na strani aktualne vlasti - barem ako je suditi prema veličini skupova, no konkretniji argumenti nalaze se u velikoj potpori birača koji su na referendumu s čak 89% glasova "ZA" poručili da žele demokratske promjene i novi Ustav kao dio reformi koje je obećao predsjednik Assad.
Iz te perspektive, brutalni teroristički bombaški napadi dolaze kao radikalan i očajan pokušaj preokreta, no jasno je da - ukoliko strane sile prestanu sa svojim uplitanjem - narod Sirije podržava plan demokratskih reformi i spreman je oblikovati vlast u zemlji na demokratski način - putem parlamentarnih izbora.
Višestranački parlamentarni izbori 7. svibnja i amnestije za pobunjenike
Do prvih višestranačkih parlamentarnih izbora u Siriji preostalo je svega nekoliko dana - zakazani su za 7. svibnja. Prisutnost stranih UN promatrača trebala bi osigurati stabilnost, no već sada se može pretpostaviti da će se izborne procese pokušati opstruirati i to na najgore moguće načine. Teroristički napad u Damasku, kao i prethodni u Aleppu i drugdje, permanentna su prijetnja sigurnosti u zemlji.
Napadi će se nastaviti toliko dugo koliko militantna opozicija predosjeća da ipak u konačnici može dovesti strane aktere u Siriji i zajedno s njima rušiti vlast kao i u Libiji. Kada bi zapadni saveznici i pojedine članice Arapske Lige prestale sa svojom političkom, logističkom i oružanom potporom, najvjerojatnije bi uskoro prestali i sukobi.
Da se do rješenja može doći relativno brzo pokazuje i najnoviji izvještaj ruske agencije Itar-tass. Prema izvještaju 244 pripadnika naoružanih pobunjeničkih skupina u gradu Hami ovog tjedna položilo je oružje na temelju generalne amnestije od strane vlasti. Takvim potezom vlasti jasno daju do znanja da nipošto ne žele izbijanje rata u zemlji, a amnestija je svakako primjer diplomatskog promišljanja.
Kontinuirano uplitanje Turske i pozivi na NATO "obranu" turskih granica
Sirijska novinska agencija Tishrin prenosi kako je došlo do napada naoružanih skupina u gradu Tell-Silvare, sjeverno od Aleppa - 3 pripadnika sirijske vojske su ubijena, kao i 2 pobunjenika. Ostatak je prebjegao na teritorij Turske.
Ovi napadi od strane pobunjenika gotovo da se i ne spominju, barem ne od strane Kofi Annana, no srijski ministar informacija Adnan Mahmoud tvrdi da je do sada zabilježeno čak 1,300 primjera kršenja primirja od strane naoružanih skupina.
"Od 12. travnja, kada je na snagu stupio mirovni plan, zabilježeno je 1,300 primjera kršenja mirovnog plana od strane naoružanih skupina. Posljednji kriminal dogodio se u selima Arbin (provincija Damask) i Turkuman Barih (provincija Aleppo) gdje je počinjen masakr", stoji u izvješću ministarstva informacija.
Glasnogovornik sirijskog ministarstva vanjskih poslova, Jihad Makdisi, navodi kako se iz Turske stalno prijeti Siriji - "namjerno se stvaraju tenzije u našim bilateralnim odnosima. Izjave premijera Tayyp Erdogana i turskog MVP-a Ahmet Davutoglua su u kontradikciji s mirovnim planom Kofi Annana. Sirija nikada nije prijetila Ankari i granicu s Turskom smo smatrali granicom prijateljstva i dobrosusjedskih odnosa. Zabrinjavaju nas izjave koje pozivaju na angažman NATO saveza u obrani turske granice", rekao je Jihad Makdisi, prenosi Itar-tass.
"Djeca vojnici" u službi pobunjenika i novinarski fenomen "ne možemo potvrditi autentičnost"
Jedna od video snimki koja kruži internetom proteklih 24 sata je snimka na kojoj se navodno nalaze "djeca vojnici" u službi Slobodne Sirijske Vojske. No, snimku je nemoguće potvrditi i ista možda uopće nije autentična. Nije isključeno da se radi o pokušaju kontra-propagande.
U izvještavanju iz Sirije mediji se prečesto koriste amaterskim snimkama koje se svakodnevno u velikom broju pojavljuju na servisu Youtube. Velika većina istih ne može se provjeriti i forsiranje konkretne agende na temelju istih potpuno je neprofesionalan i u najmanju ruku "propagandi" pristup.
U aktualnoj snimci nitko ne može sa sigurnošću reći jesu li to zaista djeca u redovima pobunjeničkih skupina i da li je snimka uopće nastala na teritoriju Sirije. U svrhu lažnog informiranja najlakše je stvoriti "amatersku" snimku.
Neke medijske kuće već su se očitale o ovom ozbiljnom problemu, no druge i dalje postupaju po istom principu unatoč temeljnom kršenju novinarskog kodeksa koji bi trebao biti baziran na objavama objektivnih informacija.
Australska medijska kuća ABC News javno se ispričala svojim gledateljima nakon što su u program pustili video snimku na kojoj se navodno nalaze pripadnici Assadovih snaga koji tuku civile. Uskoro se ispostavilo, nakon reakcije korisnika na socijalnim mrežama, da je snimka zapravo snimljena u Libanonu prije nekoliko godina - na snimci nisu bile sirijske snage, već pripadnici libanonske organizacije Hezbollah.
Uredništvo TV kuće ABC News osvrnulo se na incident, no također su istaknuli kako pojedine novinske grupacije nisu uopće reagirale nakon što je autentičnost video zapisa demantirana.
Izvor: advance.hr
|