offline
- Gama
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Jun 2004
- Poruke: 4389
|
Sirijski put prema pobjedi: debakl u Rijadu i zračni udari jordanskih snaga na Al-Nusra Front gase nadu o otvaranju "Južnog fronta" protiv Damaska
Mjesecima pripremana posjeta Baracka Obame Saudijskoj Arabiji je završila tako da se američki predsjednik i kralj Abdullah nisu uspjeli dogovoriti oko nijednog važnog pitanja, a Al-Monitor citira saudijske medije koji su, nakon što je Obama odletio iz Riyadha, susret opisali kao "konačni razlaz s Washingtonom ili početak potpuno novih i drugačijih odnosa s dugogodišnjim saveznikom".
Saudijska Arabija dodatno iritira Washington i NATO savez svađom s Katarom koju je 12. travnja Crescent International opisao na slijedeći način:
"Kao djeca koja se svađaju oko igračke, saudijski i katarski vladari su uključeni u svađu koja je jako uznemirila njihove gazde u Washingtonu i NATO savezu. Sirija nastavlja gorjeti u groznom ratnom požaru, a zemlje Zaljevskog vijeća za suradnju ulaze u neku vrst konfederalnog građanskog rata i destabiliziraju arapski svijet. Stari rivali - Katar i Saudijska Arabija - još jednom su prešli granicu kojom ugrožavaju američko-izraelski projekt rata u Siriji. Saudijska Arabija i Katar su dvije zemlje koje su najviše naoružavale sirijske pobunjenike, međutim napredovanje sirijske vojske uz pomoć Hezbollaha i diplomatsku potporu Irana dovela je do sloma takfirističkih pobunjenika. U ovim okolnostima bi svako daljnje pomaganje i slanje sofisticiranog oružja pobunjenicima u Siriji samo produžilo agoniju i krvoproliće u toj zemlji. Saudijska Arabija i Katar su bili ohrabreni željom Washingtona da se otvori Južni front uz sirijsko-jordansku granicu, što se vidi na njihovim satelitskim televizijama koje i dalje pozivaju na sveti rat protiv šiita u Siriji. Saudijska Arabija nastoji globalizirati svoje vahabitsko učenje, a ni zlokobno posredovanje Katara nije ništa manje otrovno", za Crescent International piše Ayesha Alam.
Uglavnom bi se mogli složiti s konstatacijom Ayeshe Alam, ali ne i s tim da saudijski kralj Abdullah slijepo slijedi zapovijedi Washingtona, što se vidi upravo iz neuspjele posjete američkog predsjednika Riyadhu. Jedan od razloga je i američki uvoz nafte koji je u proteklih nekoliko godina smanjen za 50% i to je razlog zbog kojega pucaju veze stare nekoliko desetljeća.
To se vidjelo i iz posjete princa Salmana bin Abdulaziza Kini, koju je jedan od najistaknutijih saudijskih novinara, Abdulrahman al-Rashed, popratio komentarom "kako Kina stvara novi savez sa Saudijskom Arabijom".
Za dobru suradnju s Kinom i novo pozicioniranje na Arapskom poluotoku bilo je nužno ukloniti "princa džihada", Bandara bin Sultana, koji koordinira svim islamističkim ekstremističkim skupinama, od ujgurskih separatista na zapadu Kine, preko Al Qaede u Središnjoj Aziji, Kavkazu, pa sve do sjevera Afrike, Sahela i Maroka. Princ Bandar je već duže vrijeme u nemilosti kralja Abdullaha, da bi na kraju njegovim jučerašnjim dekretom i službeno okončao svoju političku karijeru, ali i mogućnost dolaska na saudijsko prijestolje. (Konačan pad "princa džihada"? Smijenjen šef saudijskih tajnih službi, Bandar bin Sultan, glavni arhitekt agresivne politike prema Siriji)
Uz radikalni zaokret Saudijske Arabije, veliki regionalni igrač Iran čini sve kako bi poboljšao odnose sa zaljevskim monarhijama i to će sigurno unijeti dodatnu pomutnju u Zaljevskom vijeću za suradnju. Iranski predsjednik Hassan Rohani je 12. ožujka posjetio Oman i od sultana Qaboosa dobio punu potporu u svom nastojanju za jačanje suradnje zaljevskih monarhija s Teheranom u gospodarskom, a posebno u sigurnosnom sektoru.
Takav novi pristup je posve razumljiv, budući da istraživanja agencije Arab Youth Survey govore kako mladi Arapi iz zaljevskih monarhija smatraju "da su im od Sjedinjenih Država i bivših kolonijalnih sila svakako bolji prijatelji susjedne zemlje i da s njima u budućnosti trebaju jačati prijateljske odnose". Saudijska Arabija, koja ima najveći postotak mladog stanovništva, trebala bi obratiti posebnu pozornost na ove podatke i da mladi u toj zemlji neće još dugo trpjeti samovolju kraljevske obitelji Al-Saud.
Zračni udari jordanske vojske na sirijske pobunjenike
Da od tako dugo najavljivanog Južnog fronta u Siriji neće biti ništa govori i vijest da su jučer jordanske zračne snage koristile ratno zrakoplovstvo kako bi zaštitile svoju sjevernu granicu sa Sirijom.
Jordansko zrakoplovstvo je i gađalo pobunjenički konvoj koji je s južnog sirijskog bojišta iz pokrajine Dara'a htio prijeći granicu i ući na jordanski teritorij. Sigurnosni izvori iz Jordana za Al-Akhbar izjavljuju "kako je odluka o zračnim udarima donesena kako bi se pripadnicima Al Nusra Fronta, koji su odgovorni za nedavni napad na granični prijelaz Nasib na sirijsko-jordanskoj granici, dalo do znanja da jordanska kraljevina neće trpjeti njihovo prisustvo na svom teritoriju".
Iako ovo nije prvi put da jordanska vojska sprečava sirijske pobunjeničke skupine da prijeđu granicu i do sada je u desetak incidenata ubijeno nekoliko napadača, ovo je ipak prvi put da se zračnim udarima djeluje po većoj motoriziranoj postrojbi, što se može dovesti u vezu s nedavnim posjetom jordanskog kralja Abdullaha II Al-Husseina Moskvi gdje je glavna tema razgovora, naravno, bila Sirija. (Presudni događaji za Siriju: pomirba Washingtona i Rijada je propala dok Moskva pokreće kontakte s Turskom i Jordanom što bi moglo otvoriti prostor sirijskoj vojsci za najveću ofenzivu do sada)
Jučerašnji zračni napadi su prekinuli neslužbeno primirje na graničnom prijelazu Nasib, koji je pod nadzorom sirijske vojske od travnja prošle godine. Taj prijelaz je žila kucavica preko kojega prelaze kamioni s robom koji ulaze i izlaze iz Sirije na cesti Nasib – Dara'a – Damask i stoga je izuzetno važan kako za sirijsku vojsku, ali i za sto tisuća sirijskih izbjeglica koji su se sklonili u kamp Zaatari koji se nalazi sedam kilometara u dubini jordanskog teritorija.
"Sirijskim pobunjenicima su interesi Zapada na prvom mjestu, tek onda dolazi Jordan i na kraju Sirija. Imajući u vidu interese Jordana, granični prijelaz Nasib je crvena linija koji pobunjenici nisu smjeli prijeći", za libanonski dnevni list je izjavio sigurnosni izvor iz Jordana.
Kršenje neprijavljenog primirja na graničnom prijelazu Nasib i zračni udari jordanske vojske na sirijske pobunjenike su novost u sirijskom sukobu i od ključne važnosti za jug Sirije gdje Al Nusra Front mjesecima očekuje pomoć Sjedinjenih Država i Saudijske Arabije, koja, kako se čini, više neće ni doći.
Prije tri dana je Al Nusra Front objavio priopćenje u kojem najavljuje svoje namjere za početak napada na položaje sirijske vojske na grad Sweida i prijelaz Nasib, a razlog napada je "odmazda zbog granatiranja njihovih položaja u Dara'ai od strane sirijske vojske". Potom su islamistički ekstremisti u utorak izvršili koordinirani napad na grad Sweidu i prijelaz Nasib, ali srećom u granatiranju, osim nekoliko lakše ranjenih, nije bilo ljudskih žrtava.
"Jordan je jučer izvršio zračne udare kako bi podsjetio pobunjenike na pravila igre, osobito kada je u pitanju granični prijelaz Nasib. Ciljana vozila su se kretala kroz nenaseljena područja koja su dugo bila korištena od strane pobunjenika za napade na položaje sirijske vojske. Cilj zračnog napada je da se sirijskim pobunjenicima uputi poruka, ali i pokušaj da se ospore tvrdnje sirijske vlade u vezi jordanske potpore naoružanim skupinama, te da ih se unutar naših granica opskrbljuje oružjem i vrši njihovo osposobljavanje", stoji u jordanskom priopćenju u vezi napada na sirijske pobunjenike, a sam tekst priopćenja upućuje da je do preokreta ipak došlo prilikom susreta jordanskog kralja Abdullaha II i ruskog predsjednika Vladimira Putina u 8. travnja u Moskvi.
Sirijska ofenziva i slamanje pobune
Sirijski predsjednik Bashar Al-Assad nije mogao propustiti ovakvu priliku i ne krenuti u konačni obračun s pobunjenicima. Nakon oslobađanja Yabrouda, Rankousa i prije nekoliko dana kršćanskog gradića Maaloule, , simbola patnje sirijskih kršćana koji se sada slobodno mogu vratiti svojim kućama, Al-Alam izvještava kako su na bojištu Qalamouna u utorak 15. travnja osvojena i posljednja pobunjenička uporišta.
Sirijska vojska je zauzela posljednja uporišta militanata u području Qalamouna. Aasal al-Ward je oslobođen i militanti su se predali sirijskoj vojsci. Među njima su većinom bili ekstremisti iz Al Nusra Fronta, od kojih su neki pobjegli prije dolaska sirijske vojske. Oslobođena su i sela Sarkha i Jibbeh"
Pobunjeničke skupine koje bježe s Qalamouna su u posebno teškoj situaciji budući da ih na libanonskoj strani, gdje se pokušavaju skloniti pred ofenzivom sirijske vojske i Hezbollaha, čeka libanonska vojska koja je raspoređena u libanonskom gradu Tripoliju,cijelom području Aarsala i dolini Beqaaa. Libanonska vojska ima zadaću razoružati sve skupine i pojedince za koje se utvrdi da ne pripadaju libanonskim snagama sigurnosti, vojsci ili policiji, prenosi Asharq Al Awsat i dodaje "kako Hezbollah nije obuhvaćen ovom zapovijedi".
Od početka ofenzive sirijske vojske na Qalamounu bilježi se sve više napada islamističkih ekstremista koji su u taj dio Libanona pristigli iz Sirije. Libanonci dobro pamte užase građanskog rata i odlučili su se oštro obračunati sa svima onima koji namjeravaju destabilizirati zemlju i sirijski sukob preseliti na njihov teritorij. Sredinom ožujka ove godine su sirijske izbjeglice u Libanonu premašile 1 milijun i libanonska vlada ulaže velike napore kako bi očuvala mir u zemlji.
Nije samo pobjeda na bojištu Qalamouna presudna za slamanje pobune. Assadove trupe od jučer zauzimaju i posljednja pobunjenička uporišta u Homsu u kojem već više od dvije godine u potpunom okruženju pobunjeničke skupine pod nadzorom drže stari dio grada. Sirijska državna agencija SANA prenosi kako se na desetine iscrpljenih pobunjenika , potpuno svjesni uzaludnog otpora, predaju vladinim snagama.
Napredovanje sirijskih snaga u Homsu dolazi nedugo nakon niza pobjeda nad pobunjenicima u cijeloj zemlji. Sirijski predsjednik Bashar Al-Assad je izjavio "kako je ovo prava prekretnica u sukobu koji traje već tri godine.
Oporbeni izvori na terenu su za Asharq Al-Awsat potvrdili "da su Assadovi vojnici zauzeli četvrt Al-Khalidiya u Homsu i presjekli vitalnu liniju za opskrbu pobunjeničkih boraca". Ranije je uz posredovanje Ujedinjenih naroda iz središta Homsa evakuirano oko 1 400 civila, ali je svejedno ostalo oko 1 300 naoružanih ekstremista. Oporbeni izvori tvrde kako je evakuacija civila prekinula opskrbu hrane i lijekova, čime sada oskudijevaju pobunjeničke skupine.
Glasnogovornica američke Nacionalne sigurnosti, Bernadette Meehan, izjavila je "kako su Sjedinjene Američke Države predane u pružanju potpore umjerenoj oporbi u Siriji, uključujući i pružanje pomoći provjerenim pripadnicima naoružanih postrojbi", ali nije rekla o kakvoj je pomoći riječ.
Lider takozvane "sirijske oporbe", Ahmad Al-Jarba, u posjeti Pekingu je izjavio "kako je Sirijska Nacionalna Koalicija spremna za ulazak u treću rundu pregovora u Ženevi", samo je pitanje hoće li imati prilike sudjelovati u političkom životu Sirije, budući da slijedeći tjedan sirijska vlada objavljuje datum predsjedničkih izbora koji se trebaju održati ove godine i na kojima je Bashar Al-Assad apsolutni favorit.
Kako se čini jedini problem ovog trenutka je Turska, preko čije granice i dalje nesmetano prelaze islamistički militanti i to pred očima turskih vojnika. U vrijeme kada sirijska vojska u Latakiji ponovo osvaja teritorij izgubljen 21. ožujka u iznenadnom napadu pobunjenika, ovakav stav Turske se može protumačiti kao otvorena poruka Damasku kako rat za njih još nije gotov. Sirijski izvori navode kako je uspješno odbijen napad ekstremista na Al-Nabayeen, mjestu jugozapadno od Kassaba, a u međuvremenu je sirijske vojske povratila kontrolu nad strateški važnom planinom Sal Derin u blizini granice s Turskom s koje se nadzire cijeli grad Kassab. Vijest su potvrdili vojni izvori i predstavnici Nacionale obrane, a PressTV javlja kako sirijska vojska preuzima inicijativu i nanosi teške gubitke pobunjenicima na svim ostalim bojištima.
Spomenimo i sirijske Kurde, odnosno grad Qamishli koji u početku pobune s nimalo povjerenja nije gledao u sirijsku vojsku, a u kojem je 14. travnja održan veliki skup u spomen na pale sirijske vojnike u borbi protiv ekstremističkih skupina, što daje jedno novo svjetlo na odnose kurdske manjine i vlade u Damasku.
I na kraju recimo kako su ruski predsjednik Vladimir Putin, premijer Dmitrij Medevedev i ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov svojim sirijskim kolegama Basharu Al-Assadu, premijeru Dr. Waelu Alhalakiu i ministru Walidu Al-Moallemu u ime Ruske Fedracije čestitali Dan neovisnosti i izrazili nadu da će suradnja sa sirijskim narodom biti još sveobuhvatnija u svim područjima, što je gesta u vrijeme ukrajinske krize svakako vrijedna spomena.
Izvor:
http://www.advance.hr/vijesti/sirijski-put-prema-p.....v-damaska/
Preuzeto sa:
https://www.facebook.com/SupportSyriaFromBalcan1/p.....ream_ref=5
|