Poslao: 27 Okt 2015 13:29
|
offline
- Pridružio: 26 Feb 2014
- Poruke: 150
|
Поштоване колеге форумаши, сходно томе да грађански рат у Сирији пратим од самог почетка веома интезивно узећу за право да изнесем нека своја мишљења и запажања самог рата а и свеукупне тренутне ситуације у Сирији. Многи од вас критикују темпо којом се спроводе операције на терену након руске интервенције, па да почнемо овако: 1. Сиријска арапска армија је састављена тако да учествује у борбеним дејствима против страног агресора, дакле није структуирана тако да се супроставља новим асиметричним облицима оружаних сукоба, нешто слично као ЈНА. Разлика у односу на ЈНА је то што је она преживела, и још увек је у процесу реструктуирања. Велики број официра је на ту позицију дошао не по заслугама него по родбинским, партијским и другим везама, те је њихова неспособност изашла на видело у прве 2-3 године рата. 2. Борбена дејства која трају од 2011 године довела су до бројних погибија високих официра, пребега официра , осипања војске као и цивила. Преко 5-6 милиона сиријаца је расељено. Дакле људски ресурси и на владиној страни су веома оскудни, САА нема капацитета да активно држи фронт који је дугачак и 1000км ако не и више а да протом изводи велике операције. Превише постоји џепова тачније 15. 3. Рат че трајати још 5-10 година, треба рационално користити ресурсе. 4. Оног тренутка када се ИД сломи у Анбару, тада ће 10ак хиљада ирачких шиита пречи у Сирију, да попуне редове и фронт. 5. Велики проблем представља НДФ нешто попут територијалне одбране јер располаже оскудним средствима и често се дешава да не успеју ни први напад да одбране. 6. Корупција у владиним снагама је огромна и све и свашта је предмет трговине.
П.С
Од почетка руске офанзиве САА је само изгубла село Лахају која је зазузета први дан офанзиве и део ауто-пута Хама-Алеп.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 27 Okt 2015 14:26
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9250
- Gde živiš: pecina stroga
|
aramis s ::Ako su se civili izvukli Buratino će to lako da raščisti.
Izgleda ta tako razmisljaju i ti nesretni civili, ako je vjerovati UN kancelariji za koordinaciju humanitarnih pitanja:
the report said. In Aleppo province, at least 44,568 people fled al-Hader, Tel ed-Daman and Jebel Saman between Oct. 15 and Oct. 25.
"Eyewitnesses have recounted incidents of civilians vacating entire villages in anticipation of further government expansion in the area. Al-Hader, a town of 25,000 people has been completely emptied out over the last week,"
http://www.reuters.com/article/2015/10/26/us-midea.....8020151026
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Okt 2015 15:36
|
offline
- ljuba
- Građanin
- Pridružio: 27 Avg 2008
- Poruke: 40
- Gde živiš: Surcin
|
Ево како су Руси – Американцима испред носа – тајно довезли Асада у Москву и вратили га назад
У Латакији га укрцали у Ил-62, па ваздушним простором Ирака и Ирана, а потом изнад каспијског мора, довезли до московског војног аеродрома „Чкаловски“. Тако су га и вратили назад, а Кремљ је објавио да га је примио Владимир Путин – тек када је сиријски лидер већ увелико био на путу из Латакије за Дамаск
СИРИЈСКИ председник Башар Асад ни један једини пут није напустио земљу откад се у њој ратује. А онда је одједном обрео у Москви и разговарао са Владимиром Путином. Стога се одмах отворило питање: како је успео да то изведе, с обзиром да је небо Сирије препуно туђих војних авиона – и борбених и шпијунских?
Међутим, испоставило се да право питање није како је то Асад успео, већ . како су то Руси извели? Јер, они су успели да неприметно за Американце и њхове савезнике сиријског лидера буквално ДОСТАВЕ на московски војни аеродром „Чкаловски“.
Све се издогађало овако.
Асад је ујутро 20. октобра без помпе стигао у руску базу „Хмејмим“ код Латакије. Тамо га је већ чекао Ил-62, који само што је био долетео са „Чкаловског“.
Тај авион – који има и „председнички салон“ и специјални систем везе – узлетео је такође без икаквих церемонија са Асадом и његовом пратњом.
Прошао је паздушним простором Ирака и Ирана, а онда летео изнад Каспијског мора. Границу Русије је пресекао у близини Астрхана.
На „Чкаловски“ се спустио у 14:20 по московском времену.
По завршетку преговора у Кремљу – Асад је у Латакију ДОСТАВЉЕН на потпуно исти начим, истим ваздушним коридорима.
О његовом боравку у Москви и преговорима са Путином објављено је 21. октбра, а он је у том тренутку већ био на путу из Латакије у Дамаск.
Иначе, охрабрен преговорима у Кремљу и свим што Русија чини поводом његове земље и за његову земљу, Асад је данас упозорио:
„Ни једна политичка, нити било која друга иницијатива, неће бити реализована без уништења тероризма“.
При том је подвукао да ће поздравити свако политичко решење које одобри сиријска нација, поготово ако то решење чува јединство Сирије.
Асад је истовремено позвао руске компаније које се баве нафтом и гасом да дођу у његову земљу и да улажу у нова налазишта.
„На потенцијално добра налазишта пустићемо само компаније земаља које нам помажу, а то су пре свих Русија и Иран. Сирија своје профитабилне привредне гране и инфраструктуру никада неће дати у руке Запада!“
izvor fakti
|
|
|
|
Poslao: 27 Okt 2015 15:37
|
offline
- ltcolonel
- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4066
- Gde živiš: Novi Beograd
|
- 24Ovo se svidja korisnicima: vathra, lakiluciano, stalker, MB120mm, Leonardo, lajavi krelac, Boris BM, _commandos_, Gama, amir3045, mirbat, panzerwaffe, ssekir75, Georgius, vukovi, cemix, RJ, jazbar, Kukuc, ruso, su27, respekt, zillbg, Bloody
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Nisam mislio da više učestvujerm u raspravi o Siriji ali ipak moram jer ima mnogo netačnih podataka iznetih u raspravi.
Krenimo redimo. Tvrdi se kako su Rusi u poslednjem momentu spasili Asada jer je kontrolisao ne znam koliko 40, 30 pa neki tvrde i 20% države. To je notorna laž. Evo pregled sirijskih gradova po popisu iz 2004. godine.
ar Raqqah 220.488
Idlib 97.969
Manbij 99.497
Shaddadeh 15.806
Palmira 51.323
Hirak
al Bab 63.069
Hama 312.994
Latakia 383.786
Damask 1,414.913
Salamiyah 66.724
Masyaf 22.507
Homs 652.609
Tartus 115.769
Qusayr 29.818
Suwayda 73.641
al Safira 63.708
Efrin 36.562
Sayyidah Zaynab 136.427
Douma 110.893
Al Aswad 84.948
Jaramana 114.363
Daraa 78.763
Hasakah 188.160
Deir ez zor 211.857
Sami proverite koje gradove ko kontroliše. ISIL osim Rake ne kontroliše ni jedan grad vredan spomena. Kontroliše pustinju i po neko selo ili varošicu ala Surdulica. Ja sam više puta bio u Siriju a moja je žena tamo bila godinu dana na postdiplomskim studijama (kasnije ih je dovršila u Tunisu) tako da je relativno dobro poznajem. U toj pustinji jedino što je vredelo su poneki naftni izvor ali je i to uništeno u međuvremenu. Ostali banditi drže od značajnijih mesta samo Idlib i jedno predrgađe Damaska. Ostalo je sve takođe pi...vac. Idlib je sirijska Suva planina. Jedini značaj je što je relativno blizu turske granice. Doduše pobunjenici drže i znatan deo Alepa (oko 30%) ali reč je skoro isključivo o industrijskoj zoni. Ako računamo stambena naselja Asad kontroliše oko 85% Alepa. Kurdi kontrolišu više velikih gradova (3) nego sva banda zajedno.
Ako računamo popis iz 2004. godine Asad je u momentu ruske intervencije kontrolisao oko 75% stanovništva Sirije i praktično 100% obradivog zemljišta. Osim industrijske zone u Alepu i većeg dela naftnih polja sve ostalo od privrede vredno spomena je bilo pod Asadaovom kontrolom.
Vrlo je bitno naglasiti da je ogromna većina izbeglica sa teritorije koju kontrolišu pobunjenici i upravo je ta teritorija praktično depopulisana. To je takođe veliki problem za pobnjenike. Samo cifra od 7 miliona izbeglica je bar duplirana u stvarnosti.
Dakle, 30. septembra 2015. godine pobunjenici su držali pustinju i planinčine ala Suva planina ili Hercegovina.
Za sve vreme rata jedini stvarno vredni uspeh sa vojnog stanovišta a koje su postigli pobunjenici je zauzimanje Idliba. Ali je sa strateške tačke gledišta to greška i to velika al da se sad ne upuštam zašto.
Asadove trupe ne nastupaju sporo jer njihov cilj i nije teritorija nego banditi. Ništa se ne postiže njihovim proterivanjem već njihovim uništenjem.
To se lepo vidi u borbam u istočnom Alepu to jest prodoru ka opkoljenom garnizonu. Jel neko stvarno misli da SAA ne bi mogla sad da grune sa 100 tenka i da se probije do baze. Ali ne ovde se upravo primenjuje vrlo slična metoda korišćena još u Prvom svetskom ratu gde se poput usisivača usisavaju neprijateljske jedinice sa bokova koje se dovode pred sospstvene topove i avione (u Prvom svetstkom ratu samo pred topove).
Al o tome detaljnije drugi put....
|
|
|
|
Poslao: 27 Okt 2015 15:45
|
offline
- rebro_usati
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 12 Okt 2015
- Poruke: 14
|
StrikeFirst ::Поштоване колеге форумаши, сходно томе да грађански рат у Сирији пратим од самог почетка веома интезивно узећу за право да изнесем нека своја мишљења и запажања самог рата а и свеукупне тренутне ситуације у Сирији. Многи од вас критикују темпо којом се спроводе операције на терену након руске интервенције, па да почнемо овако: 1. Сиријска арапска армија је састављена тако да учествује у борбеним дејствима против страног агресора, дакле није структуирана тако да се супроставља новим асиметричним облицима оружаних сукоба, нешто слично као ЈНА. Разлика у односу на ЈНА је то што је она преживела, и још увек је у процесу реструктуирања. Велики број официра је на ту позицију дошао не по заслугама него по родбинским, партијским и другим везама, те је њихова неспособност изашла на видело у прве 2-3 године рата. 2. Борбена дејства која трају од 2011 године довела су до бројних погибија високих официра, пребега официра , осипања војске као и цивила. Преко 5-6 милиона сиријаца је расељено. Дакле људски ресурси и на владиној страни су веома оскудни, САА нема капацитета да активно држи фронт који је дугачак и 1000км ако не и више а да протом изводи велике операције. Превише постоји џепова тачније 15. 3. Рат че трајати још 5-10 година, треба рационално користити ресурсе. 4. Оног тренутка када се ИД сломи у Анбару, тада ће 10ак хиљада ирачких шиита пречи у Сирију, да попуне редове и фронт. 5. Велики проблем представља НДФ нешто попут територијалне одбране јер располаже оскудним средствима и често се дешава да не успеју ни први напад да одбране. 6. Корупција у владиним снагама је огромна и све и свашта је предмет трговине.
П.С
Од почетка руске офанзиве САА је само изгубла село Лахају која је зазузета први дан офанзиве и део ауто-пута Хама-Алеп.
Rat u Sriji se vodi samo zbog gasovoda i nijedna strana nema toliko strpljenja da čeka 10 godina da se isti završi. Sa jedne strane imamo Siriju i Iran a sa druge strane Katar i Arabiju. To je direktan sukob, a indirektno rat vode SAD i Rusija. Odluka Rusije da uđe u rat je očekivana jer im je Južni tok ugašen te su morali da reaguju i zaštite postojeće gasovode u Evropi (Severni tok1 i 2). Prema tome, sva priča oko ISIL, nusra, sra, usra i ostalih njesra je samo za dnevno političke teme. Jedini cilj koji rusija ima je da obezbedi svoju trasu gasovoda koja bi išla iz Irana. Ameri žele to isto, ali iz Katara i sigurno neće ratovati 10 godina da bi to obezbedili. Pritom se rat u Sriji ne vodi samo na tlu Sirije već i na drugim frontovima. Imamo Ukrajinu koja je ostala žarište baš kako Rusiji odgovara. Imali smo Libiju koja je uništena jer Rusija nije reagovala i izgubila je celu Afriku zbog toga. Tako da nakplapanja tipa "SAA je napredovala dva sela, uzela neko mesto ili autoput" su totalno beskorisna. Ne interesuju Rusiju sela i putevi već teritorija.
|
|
|
|
Poslao: 27 Okt 2015 16:03
|
offline
- Irbis
- Legendarni građanin
- Pridružio: 10 Avg 2014
- Poruke: 3554
|
ltcolonel ::Nisam mislio da više učestvujerm u raspravi o Siriji ali ipak moram jer ima mnogo netačnih podataka iznetih u raspravi.
Krenimo redimo. Tvrdi se kako su Rusi u poslednjem momentu spasili Asada jer je kontrolisao ne znam koliko 40, 30 pa neki tvrde i 20% države. To je notorna laž. Evo pregled sirijskih gradova po popisu iz 2004. godine.
ar Raqqah 220.488
Idlib 97.969
Manbij 99.497
Shaddadeh 15.806
Palmira 51.323
Hirak
al Bab 63.069
Hama 312.994
Latakia 383.786
Damask 1,414.913
Salamiyah 66.724
Masyaf 22.507
Homs 652.609
Tartus 115.769
Qusayr 29.818
Suwayda 73.641
al Safira 63.708
Efrin 36.562
Sayyidah Zaynab 136.427
Douma 110.893
Al Aswad 84.948
Jaramana 114.363
Daraa 78.763
Hasakah 188.160
Deir ez zor 211.857
Sami proverite koje gradove ko kontroliše. ISIL osim Rake ne kontroliše ni jedan grad vredan spomena. Kontroliše pustinju i po neko selo ili varošicu ala Surdulica. Ja sam više puta bio u Siriju a moja je žena tamo bila godinu dana na postdiplomskim studijama (kasnije ih je dovršila u Tunisu) tako da je relativno dobro poznajem. U toj pustinji jedino što je vredelo su poneki naftni izvor ali je i to uništeno u međuvremenu. Ostali banditi drže od značajnijih mesta samo Idlib i jedno predrgađe Damaska. Ostalo je sve takođe pi...vac. Idlib je sirijska Suva planina. Jedini značaj je što je relativno blizu turske granice. Doduše pobunjenici drže i znatan deo Alepa (oko 30%) ali reč je skoro isključivo o industrijskoj zoni. Ako računamo stambena naselja Asad kontroliše oko 85% Alepa. Kurdi kontrolišu više velikih gradova (3) nego sva banda zajedno.
Ako računamo popis iz 2004. godine Asad je u momentu ruske intervencije kontrolisao oko 75% stanovništva Sirije i praktično 100% obradivog zemljišta. Osim industrijske zone u Alepu i većeg dela naftnih polja sve ostalo od privrede vredno spomena je bilo pod Asadaovom kontrolom.
Vrlo je bitno naglasiti da je ogromna većina izbeglica sa teritorije koju kontrolišu pobunjenici i upravo je ta teritorija praktično depopulisana. To je takođe veliki problem za pobnjenike. Samo cifra od 7 miliona izbeglica je bar duplirana u stvarnosti.
Dakle, 30. septembra 2015. godine pobunjenici su držali pustinju i planinčine ala Suva planina ili Hercegovina.
Za sve vreme rata jedini stvarno vredni uspeh sa vojnog stanovišta a koje su postigli pobunjenici je zauzimanje Idliba. Ali je sa strateške tačke gledišta to greška i to velika al da se sad ne upuštam zašto.
Asadove trupe ne nastupaju sporo jer njihov cilj i nije teritorija nego banditi. Ništa se ne postiže njihovim proterivanjem već njihovim uništenjem.
To se lepo vidi u borbam u istočnom Alepu to jest prodoru ka opkoljenom garnizonu. Jel neko stvarno misli da SAA ne bi mogla sad da grune sa 100 tenka i da se probije do baze. Ali ne ovde se upravo primenjuje vrlo slična metoda korišćena još u Prvom svetskom ratu gde se poput usisivača usisavaju neprijateljske jedinice sa bokova koje se dovode pred sospstvene topove i avione (u Prvom svetstkom ratu samo pred topove).
Al o tome detaljnije drugi put....
Svaka cast Kolega,ali dzaba vi sve ovo pisete jer nekim ljudima je ne mogu objasniti neke stvari oni gledaju zamo gledaju boju koja je ofarbana na kartama i nista druga,sem Idliba(najgora glupost koju je FSA i Nusra odradila) i Rake sve glavne provinciske gradove drzi SAA to 5 potpuno,i jos 4 u vecinskom procentu u odnosu na teroriste i 1 dele sa Kurdima,ali dzaba je to objasnjavati jer na Balkanu je najveci problem brzopletost daj da odma sve unistim,porazim protivnika...pogotovu u Srbi tj u delu gde su Turci bili duzi vremenski perido.
|
|
|
|
|
|