offline
- Kaćuša
- Super građanin
- Pridružio: 27 Okt 2011
- Poruke: 1286
|
Napisano: 29 Jun 2012 11:52
Rusija o napadu na sirijsku TV postaju: "Barbarski čin kojim se nastoji ušutkati druga strane priče koja se očito mnogima ne sviđa"
Napad na sjedište sirijske TV postaje Al-Ikhbariya bio je politički motiviran čin ciljanja medija, istaknuo je glasnogovornik ruskog ministarstva vanjskih poslova Aleksander Lukašević, prenosi ruska državna novinska agencija Itar-Tass.
"27 lipnja skupina naoružanih militanata napala je urede TV postaje Al-Ikhbariya u gradu Drousha, 20 km od Damaska. Teroristi su ubili 3 novinara i 4 zaštitara, ukrali dio opreme i raznijeli ostatak zgrade", ističe se u dopisu ruskog ministarstva.
"Al-Ikhbariya je privatna TV postaja, uređivačka politika im je patriotska i lojalna prema vlastima. Iz ove perspektive postaja pokriva vijesti o sukobima sirijske vojske i ilegalnih paramilitarnih jedinica. Ovaj barbarski čin je primjer bijesa i nastojanje da se spriječi emitiranje vijesti iz druge perspektive sirijskoj, arapskoj i međunarodnoj publici. Očito se mnogima ne sviđa da takve informacije prolaze. Nažalost, pozivi na suspenziju emitiranja sirijskih TV kanala putem satelita Arabsat i Nilesat čuli su se za vrijeme sjednice Arapske Lige u Dohi. Taj čin, kao i zabrana emitiranja sirijske postaje al-Dunya u EU, su primjeri potkopavanja principa slobode mišljenja i slobode medija", istaknuo je glasnogovornik ruskog ministarstva vanjskih poslova Aleksander Lukašević.
Izvor: advance.hr
Dopuna: 29 Jun 2012 13:31
Analiza: Ključni UN sastanak o Siriji održava se ovaj vikend u Ženevi, nazočni Sergej Lavrov i Hillary Clinton
Ovog vikenda, u subotu, u Ženevi održava se ključni sastanak o Siriji na koji je pozvao izaslanik UN-a i Arapske Lige, Kofi Annan. Za razliku od prethodnih sastanaka "Prijatelji Sirije" - koji su zapravo bili samo skupovi anti-Assad koalicije - na sastanku u Ženevi biti će nazočan i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Pretpostavlja se kako će uz njega glavnu riječ voditi američku državna tajnica Hillary Clinton. Dva dijametralno različita pristupa rješavanju sirijske krize susresti će se pod pokroviteljstvom Kofi Annana.
Oko sastanka se podigla velika bura, mnogi zapadni mediji spekuliraju kako će Rusija popustiti i prestati s potporom sirijskom predsjedniku Bashar al-Assadu. Spominje se organiziranje neke vrste zajedničkog vladajućeg kabineta u Siriji koji bi uključivao sve predstavnike. Oko te ideje očito se nitko nije konzultirao sa sirijskim autoritetima. Podsjetimo, prije svega nekoliko dana u Siriji je osnovana nova vlada.
Rusija djeluje poprilično zbunjeno
Razlog zbog kojega su zapadni mediji toliko optimistični su - još jednom - poprilično nedorečene izjave koje dolaze iz Moskve.
Tako je Sergej Lavrov na jučerašnjoj konferenciji u Moskvi izjavio: "Kako bi se napokon riješila kriza u Siriji i kako bi se formirala stabilna prava i norme koje bi zadovoljile sve skupine sirijske populacije, nužno je da se desi tranzicijski period, to je očito", prenosi The New York Times.
O kakvom tranzicijskom periodu Lavrov ovdje govori? Još jednom imamo izjavu koju svatko može protumačiti kako želi. Tranziciju u kojoj Assad odlazi s vlasti? Tranziciju prema demokraciji koju je započeo Assad?
Jedna stvar se mora priznati zapadnim silama u ovome konfliktu - oni jasno i nedvosmisleno daju do znanja što žele i ne nastoje prikrivati svoje planove.
Prije nekoliko dana upravo je The New York Times objavio veliki tekst u kojem se ističe kako CIA, na jugu Turske, naoružava sirijske pobunjenike.
Znajući kako je NYT doslovno polu-službeno glasilo američke administracije, naročito kada je riječ o vanjskoj politici, sve je jasno. SAD ne skriva svoje namjere i cilj im je rušenje njima nepodobnog predsjednika Assada pod svaku cijenu.
Hillary Clinton u Sankt Petersburgu
S druge strane Rusija je očito u krizi. U svega malo više od mjesec dana Rusija je od čvrstog stava da svaki narod mora odlučivati o svojoj sudbini došlo do razvodnjene faze u kojoj ni sami više ne znaju što i kome poručuju.
Službena ruska državna novinska agencija Itar-Tass jučer piše o tome kako je Hillary Clinton stigla u Sankt Petersburg na "radni sastanak" i kako je nakon slijetanje otišla u "razgledavanje grada". Navodno je po prvi puta u ex-Lenjingradu i sada je, dan prije odlučivanja o sudbini Sirije, baš zanimaju gradske znamenitosti.
To je vijest kojom se bavi ruska državna novinska služba, dok im ministar vanjskih poslova hrani zapadne medije zagonetnim izjavama iz kojih se itekako može isčitati potpuna pomutnja koja vlada u Kremlju.
Spojimo to s informacijom koja govori da je "iz samog vrha" došla naredba da se obustavi isporuka S-300 sistema Siriji, postaje jasno da glavni saveznik Damaska gubi na svojoj rezolutnosti.
Kada smo već kod Damaska, možemo samo zamisliti kako ove vijesti rezoniraju uredima ministara i političkih dužnosnika. Svaka klimava informacija iz Moskve korak je bliže dezertiranju sirijske političke elite koja bi jednog dana, u možda ne tako dalekoj budućnosti, mogla torpedirati Assada i širom otvorenih ruku dočekati pro-zapadnu i pro-islamističku vlast - da, zbog čudnovatosti modernog svijeta ova dva termina idu ruku pod ruku - a predsjednik Assad može se u tom slučaju nadati Gaddafijevoj sudbini. Libija je prerecentan primjer da bismo ga izostavili iz komparacije. Podsjetimo se tko su glavni članovi nove vlasti, pobunjeničkog NTC-a, redom se radi o političarima koji su do prije svega godinu dana bili u Gaddafijevoj vladi. Visoka politika je najveće leglo oportunizma, držati kako je Sirija možda izuzetak bi bilo krajnje naivno.
Vlada nacionalnog jedinstva?
The New York Times prenosi kako je Lavrov također istaknuo kako Rusija nije pristala na "nikakvu novu verziju Annanovog plana" i pritom je kritizirao diplomate koji su detalje tog procesa pustili u medije. "Nema nikakvog dogovorenog plana, rad se nastavlja prema mogućem konačnom dokumentu", rekao je Lavrov.
Za uredništvo NYT-a i drugih utjecajnih američkih medija ovo je doslovno kapitulacija Rusije, no, tko ih može kriviti - Rusija je zauzela čvrsti stav, baš kao i SAD, ali Rusija je ta koja danas otvoreno najavljuje korekciju svojih stajališta, ne SAD. Nadalje, Reuters - putem neimenovanih diplomata - otkriva kako je Rusija spremna poduprijeti ideju "vlade nacionalnog jedinstva u kojem bi bili i članovi opozicije". No, ako je vjerovati neimenovanim izvorima Reutersa, Rusija je također istaknula kako u toj novoj vladi ne smiju biti pripadnici "oružanih pobunjenika".
Ovo su apsolutno kontradiktorne i besmislene informacije - nova sirijska vlada, koja je formirana ovog tjedna, već ima pripadnike političke opozicije u Parlamentu. Koga Rusija još želi u toj vladi "nacionalnog jedinstva"? SNC iz Istanbula? "Pobunjenike" iz Pariza? Članove CIA-e koji naoružavaju pobunjenike na turskoj granici?
Ne treba prejudicirati, pošto se ipak radi samo o "neimenovanim" diplomatima - prava istina saznati će se već sutra nakon zaključnih riječi sastanka u Ženevi.
No, ako Rusija zaista smatra da je ovo idealno rješenje za sirijsku krizu, onda je u velikoj zabludi. Oružana pobuna u Siriji neće utihnuti sve dok zapadne sile ne dobiju apsolutno podobnu sirijsku vlast. Ako Rusija ima neke dubiozne ideje prema kojima planira ići u pakt sa Washingtonom pod idejom - "hajd'mo da Sirija bude dobra i sa vama i sa nama", to im neće proći jer tek onda - ako ukažu na svoje slabosti - krenuti će već dugo pripremana vojna invazija na Siriju s ciljem da cijela zemlja postane još jedno veliko NATO uporište, baš kao što su to danas Afganistan, Irak i Libija.
Iran podržava plan Kofi Annana - ne može prisustvovati. Turska želi "svrgavanje krvoločnog diktatora" - može prisustvovati
Rusija je neko vrijeme urgirala da na sjednici u Ženevi bude nazočan i Iran, no, poziv Iranu ipak nije upućen. S druge strane, pozivnicu nije dobila ni Saudijska Arabija.
Nepozivanje Irana još je jedan znak popuštanja. Podsjetimo, Kofi Annan je osobno naveo kako bi želio da Iran bude nazočan na sastanku, no, američka državna tajnica Hillary Clinton žestoko se usprotivila. Štoviše, kako prenosi Washington Post, rekla kako je u slučaju da Iran bude nazočan, neće biti ona.
Prema proglasu koji je objavljen jučer na službenim stranicama UN-a, Kofi Annan je uputio pozivnicu stalnim članicama Vijeća Sigurnosti (Rusija, Kina, SAD, Francuska, Britanija), nadalje pozvani su - Turska, visoka predstavnica EU za vanjsku politiku (Catherine Ashton) i predstavnici Arapske Lige: ministar vanjskih poslova Iraka, predstavnik Kuvajta i predstavnik Katara. Drugim riječima, Rusija i Kina još su jednom stjerani u kut, a predstavnici sastnka će ustvrditi kako se "većina" slaže da Assad mora otići.
Ono što je najtragičnije po pitanju predstojećeg sastanka u Ženevi je činjenica da je Rusija bila ta koja je prva pozvala na organizaciju takvog sastanka i Rusija je bila ta koja je jasno istaknula kako želi za stolom prije svega vidjeti regionalne države. Drugim riječima, u Ženevi je trebao biti Iran i Libanon, potencijalno Jordan, Egipat, čak i Izrael.
Rusija je također dio te šire regije, no, jasno je tko definitivno nije - SAD. Ipak, makar bio pola svijeta udaljen, očito je kako SAD ponovno uvjetuje tko smije, a tko ne smije doći na sastanak.
Zanimljivo je kako je Turska ubačena u skupinu. Naime, izuzev članica UNSC-a, sveprisutne Catherine Ashton i predstavnika Arapske Lige, Turska je jedina pozvana kao država izvan klasične skupine. Postavlja se pitanje čemu to? Iran, koji je od prvog dana dao potpunu podršku planu Kofi Annana, isključen je sa sastanka, dok je Turska - čiji premijer poziva na rušenje "krvoločnog diktatora" - pozvana kao uvaženi gost koji će pridonijeti mirnom razrješenju sirjske krize?
Ovo poprilično nalikuje kao još jedan Summit "Prijatelji Sirije", samo su sada svratile Rusija, Kina i Kofi Annan.
Postoji velika vjerojatnost kako bi moglo doći do neke vrste koncenzusa između ovih sila, no, teško je vjerovati da bi isti bio u interesu sirijskog naroda.
Činjenica je kako nitko od velikih sila ne dopušta narodu Sirije da sam demokratski bira o svojoj budućnosti.
UN ne poštuje volju većine sirijskog naroda
UN je mogao umjesto 300 na teren poslati 3,000 promatrača - ili i više - možda ih rasporediti na biračka mjesta diljem zemlje kako bi cijeli svijet mogao znati jesu li izbori bili legitimni ili ne.
No, to se nije dogodilo, jer bi time sva ova agresivna retorika zapadnih sila pala u vodu. Po pitanju konkretnih izbora u Siriji koji su se održali, generalni tajnik UN-a Ban Ki Moon je izjavio: "Samo opsežan i uključujući politički dijalog može dovesti do prave demokratske budućnosti Sirije. Ovi izbori se ne održavaju u takvim okvirima. Štoviše, demokratski proces ne može biti uspješan dok traje nasilje. Nužno je da nasilje prestane u svakoj formi i da se implementira plan od 6 točaka".
Izlaznost na parlamentarnim izborima bila je 51.26% - 5.1 milijuna Sirijaca (od ukupno 10,1 milijuna glasača) je dalo svoj glas - taj podatak nitko nije osporio, jer je podatak točan. Ban Ki Moon poručuje većini sirijskog stanovništva kako je njihov glas bezvrijedan jer je naoružana opozicija odlučila bojkotirati demokratski proces.
Očekivati da će takav UN išta napraviti u interesu sirijskog naroda je obična zabluda. 5 milijuna stanovnika je izdano od "međunarodne zajednice", ako ih sada još izda i Rusija, to će biti tragičan vikend za sirijski narod.
Izvor: advance.hr
|