Rat u Siriji, 2011-2015. godina

310

Rat u Siriji, 2011-2015. godina

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2012
  • Poruke: 351

Napisano: 01 Jul 2012 8:32

Pa recimo da je razlika kao između rimo-katolika i pravoslavaca,dva sasvim drugačija poimanja islama i zato se toliko i ne podnose.

Dopuna: 01 Jul 2012 8:36

Лешинари круже изнад Дамаска

Сирија постаје све занимљивија за терористичке групације које су се као лешинари окомиле на ову земљу. Не изгледају убедљиво очекивања да ће ратна дејства престати одласком председника Башара Асада. Много је већа вероватноћа да ће у Сирији, као и у Авганистану, наћи уточиште џихадисти свих боја, који неће пропустити прилику да оружје, данас добијено од Запада, сутра окрену против самог Запада.

Амерички Институт за проучавање ратова објавио је резултате истраживања о могућем развоју догађаја у Сирији. За побуњенике су, по мишљењу експерата, прогнозе повољне – они су добили и „одговорне“ војне власти и „делотворне“ војне савете, док режим Башара Асада нема довољно трупа за спровођење крупне офанзивне операције. И поред пропагандне позадине поменутог документа, из њега се могу извући најмање два важна закључка. Први је да званични Дамаск и даље контролише оружане силе, а други – да у земљи расте број области које су фиктивно под контролом побуњеника, али у којима фактички нема власти. Како тврде аутори извештаја, појава озбиљних политичких снага „може да отклони регионалне ризике и спречи хаос у Сирији“. Али где наћи такве политичке снаге? За сада нису уродили плодом покушаји Запада да увезе у Сирију шачицу сиријских емиграната и наметне их сиријском народу као руководиоце. Са друге стране, Запад не жели или не уме да нађе заједнички језик са председником Асадом и омогући му достојанствено превазилажење грађанског сукоба, због чега свакодневно расте број жртава сиријског конфликта.

У понедељак је Савет министара спољних послова Европске уније усвојио нови, већ шеснаести по реду, пакет санкција против Дамаска. На „црну листу“ додата су нова предузећа и министарства Сирије, проширен је ембарго на испоруку оружја Асадовом режиму од стране земаља ЕУ, предвиђено је замрзавање европских актива сиријског војног ресора и банкарског сектора. Очигледно је, међутим, да ни претходних 15 пакета санкција, као ни овај нови, шеснаести, ништа неће променити. Садашња политичка елита Сирије бори се за опстанак и тешко да ће обратити пажњу на жаоке Европљана.

Када се говори о улози Русије у сиријском конфликту, она се најчешће оптужује за нешто што није учинила. Зашто се то догађа? Зато што су још увек у функцији стари стереотипи из доба Хладног рата. У функцији су и геополитички интереси: недавно је председнички кандидат САД из републиканске странке Мит Ромни изјавио да у Москви он види геополитичког противника. И у Европи многи још увек гледају на политику Русије кроз нишан НАТО пакта.

Да ли се, међутим, ставови Русије по питању ситуације у Сирији тако драстично разликују од ставова Запада, како то неки желе да прикажу? Зар Русија није забринута поводом хуманитарне ситуације у Сирији? За време преговора министра спољних послова Сергеја Лаврова у Дамаску Москва је инсистирала да се омогући неометан рад хуманитарне помоћи и представника Црвеног крста у областима које су највише пострадале од сукоба. И успела је то да издејствује. Русија је безрезервно подржала план специјалног представника ОУН и Лиге арапских држава Кофи Анана, усмерен на прекид ватре и нормализацију хуманитарне ситуације у Сирији. Савет безбедности ОУН, опет на иницијативу Москве, донео је одлуку о знатном повећању броја посматрача ОУН и проширењу овлашћења њихове мисије. Према томе, оптужбе да Русију не забрињава хуманитарна ситуација у Сирији, најблаже речено, не одговарају истини.

Русија и Запад имају заједнички циљ: регулисање ситуације у Сирији мирним путем, без интервенције споља. То отвара велике могућности за дијалог без наметљивих геополитичких шаблона. Није време да се Русија и Европа свађају због Сирије, утолико пре што и немају око чега да се свађају, обзиром да се ставови Москве и Брисела у погледу регулисања конфликта по већини питања подударају.

На пример, Русија сматра да споразум о будућности Сирије није могућ без учешћа шиитског Ирана у преговорима. Али и на Западу многи експерти говоре о улози Техерана у сиријском конфликту и његовом утицају на позицију званичног Дамаска.

При томе треба узети у обзир да се у узаврелој дискусији између Русије и Запада поводом Сирије не решава само политичка судбина Башара Асада, него и судбина руско-европских односа, бар што се тиче наредних шест година, колико ће трајати председнички мандат Владимира Путина. У случају да сиријски конфликт изазове даљу ескалацију „хладног супротстављања“ Москве и Брисела, биће то велики промашај европских политичара, јер ће се испоставити да и поред обиља позитивних предуслова нису умели да пронађу заједнички језик са Русијом.

Да ли то људи на Западу схватају? Мислим да схватају. У уторак је на хитном заседању Савета НАТО пакта, сазваном на иницијативу Турске, размотрена ситуација у Сирији и могући одговор војног блока на обарање турског „ловца“ од стране сиријске противваздушне одбране. Донета је одлука да се против Дамаска не предузимају никакве казнене мере, јер „сиријско клупко“ данас изгледа сувише замршено да би се могло одмрсити уз помоћ војне организације.

Јевгениј Шестаков, Росијска газета - Руска Реч



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 20 Mar 2012
  • Poruke: 187











offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 834

Citat:Kofi Anan: Башар Асад треба да оде

Одлуку о конституисању прелазне владе донеће сам сиријски народ, изјавио је специјални изасланик ОУН и Арапске лиге Кофи Анан након састанка «Акционе групе за Сирију» који је одржан у Женеви.
У владу могу да уђу и присталице председника Башара Асада и опозиција. При томе влада треба да буде формирана демократски и независно, на основу заједничког консензуса, убеђен је Анан. Учесници конфликта морају да прекину насиље и испуњавају услове мировног плана, подвукао је дипломата.
У исто време, према његовим речима, преговарачки процес ће почети онда када Асад оде с функције шефа државе и уместо себе именује представника.

offline
  • Pridružio: 27 Okt 2011
  • Poruke: 1286

Citat:Odluku o konstituiranju prijelazne vlade donijeće sam sirijski narod,


Ovo me uvijek iznova nasmije...Raspišu izbore, izađe oko 5 milijuna birača, svi podrže demokratske promjene te ponovni izbor trenutačne vlade i onda Coffee kaže da će odluku donijeti sam sirijski narod. Ali prije nego što donesu tu odluku, Asad kojeg je prije mjesec dana većina naroda podržala, mora otići. Logika na visini...

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 834

Dogovoren prenos vlasti u SirijiCitat:...On je naveo da sirijska vlada i opozicija moraju sarađivati u cilju formiranja tranzicione vlade i kazao da se nada da će ona donijeti rezultate za manje od godinu.
Mediji spekulišu da je ostalo otvoreno pitanje da li predsjednik Bašar al-Asad može biti ili ne u tranzicionoj vladi...

Mislim da se oni suštinski nisu ništa dogovorili. SAD i sateliti će i dalje naoružavati pobunjenike (bolje reći teroriste), a za nasilje optuživati Vladu u Damasku i time vršiti pritisak na Kinu i Rusiju da prihvate smjenu Asada, a sve u interesu "mira". Takođe treba vidjeti da li će Sirijska opozicija prihvatiti ovakav dogovor. Nisam čuo da su se oni oglašavali povodom ove konferecije u Ženevi.

offline
  • Pridružio: 27 Okt 2011
  • Poruke: 1286

mirbat :: Takođe treba vidjeti da li će Sirijska opozicija prihvatiti ovakav dogovor.


Sirijska opozicija NISU naoružani teroristi koji već 15 mjeseci rade kaos po zemlji. Kome to nije jasno, živi u informacijskoj magli zapadnih medija. Uostalom, čak niti oni ne spominju naoružanu oporbu. Ako ste malo bolje pratili nedavne izbore u Siriji, mogli ste primjetiti da su važnu ulogu imale i opozicijske stranke. Osim toga, opozicijski lideri često su naglašavali (naravno, to se nije probilo do zapadnih medija) da im nije na kraj pameti pozivati na neku vojnu intervenciju i sl. Ovi što pozivaju na bombardiranje nemaju nikakve veze s bilo kojom političkom strukturom u Siriji, bila to lijevo ili desno.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12580

Napisano: 01 Jul 2012 12:28

Kaćuša, muslimanska braća su zabranjena u Siriji. Svi ti opozicionari su smešni u odnosu na njih.

Dopuna: 01 Jul 2012 12:29

Poznato je da vlast imaju svoje opozicinare ikebane. Odlican primer je Vojislav Šešelj tokom 1990tih, ili Čedomir Jovanović od 2008 do danas. Jel stvarno mislis da Asad nema svoje ikebane?

Dopuna: 01 Jul 2012 12:46

Muslimanska braca u Siriji su postajala mnogo pre dolaska matorog Asada na vlast. Mislim da je u jednom periodu clanstvo u toj organizaciji povlacilo smrtnu kaznu.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2011
  • Poruke: 563

benjo34 ::Kaćuša ::Ja pak mislim da su sve te borbe oko vjere čisto mlaćenje prazne slame za mase...U osnovi se sve svodi na krađu prirodnih resursa, a sve ostalo je 'šminka' i zabava za narod..

Ne vjeruj nije tako,u Arapa i Muslimana u biti vjera je ispred svega. Neko gore je spominjao Saudijce i koje su oni vjere,saudijci su suniti a iSirija,Iran su vecina šijti,covijek koji ne zna mnogo o tome rekao bi daje razlika mala ali naprotiv razlika je velika to je ono preko oni nikako nemogu da pređu i zbog toga ce ratovat dok postoji ovaj ludi svijet

A U Siriji su većinski arapi- suniti, a ne šiiti. Šiita ima oko 12-13 %, ali drže vlast. Iranci su 90 % šiiti, ali nisu arapi. U Iraku je 70 % šiita i svi su arapi...Prave mješavine vjera i naroda...
Jedina arapska zemlja koja je ratovala sa svima iz svog okruženja je Irak i to zbog ludog Sadamma, koji je sebe vidio kao ujedinitelja i lidera među arapima (uzor mu je bio Naser). O tome je sanjao i Gadafi.
Neko je pomenuo vojsku Saudijske Arabije. Ona je profesionalna, a njena stvarna borbena moć je neprovjerena. Oficiri su im saudijci, a gotovo cijeli vojnički sastav su strani plaćenici, isključivo muslimani- suniti iz srednje-azijskih zemalja (Pakistan, Indija, Kirgistan, ima palestinaca itd..). Ima puno stranaca sa zapada u tehničkim službama i među instruktorima i savjetnicima. Vojska SA je simbolično učestvovala u arapsko-izraelskim ratovima, a posljednje veliko učešće je bilo u prvom Zaljevskom ratu, i to tenkovske brigade. Oni nemaju kapaciteta da prebace veće jedinice u blizinu Sirije.

offline
  • Pridružio: 20 Mar 2012
  • Poruke: 187

offline
  • Pridružio: 20 Mar 2012
  • Poruke: 187

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1112 korisnika na forumu :: 51 registrovanih, 6 sakrivenih i 1055 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Sale, AK - 230, Apok, babaroga, bladesu, Bluper, bojcistv, Brok, brundo65, Bubimir, cvrle312, dankisha, DeerHunter, Dimitrije Paunovic, djboj, djuradj, DragoslavS, Dukelander, Excalibur13, Faki-Valjevo, Frunze, gomago, Griffon vulture, ikan, Jakov01, Karla, Koridor, Krusarac, Kubovac, kybonacci, M1los, Marko Marković, mercedesamg, nenad81, Neutral-M, panzerwaffe, Parker, pein, Povratak1912, ruso, SlaKoj, sombrero, Trpe Grozni, vathra, Vlad000, Volkhov-M, wolverined4, Yellow Pinky, yrraf, Zmaj Ognjeni Vuk, 2001