offline
- Kaćuša
- Super građanin
- Pridružio: 27 Okt 2011
- Poruke: 1286
|
Turska policija od vrata do vrata prisiljava sirijske državljane da odu u kampove ili dublje u Tursku
Stotine tisuća stanovnika Sirije izbjeglo je pred nasiljem u susjedne zemlje, većinom u Libanon na jugu i Tursku na sjeveru. No, dok se oko 80,000 sirijskih izbjeglica nalazi u izbjegličkim kampovima na jugu Turske - pod čvrstom kontrolom vojske i policije - oko 60,000 Sirijaca nalazi se u Turskoj izvan kampova, kod rodbine ili u iznajmljenim stanovima. Imaju sve dokumente sa sobom i pretpostavljalo bi se kako njihov boravak u iznajmljenim stanovima neće predstavljati problem, no, tako ne misle turske vlasti i njihov premijer Erdogan.
Prema detaljnom izvještaju Associated Press-a, turska policija sada ide od vrata do vrata i prisiljava sirijske državljane da otiđu iz gradova u izbjegličke kampove ili da se odsele negdje drugdje, dublje u Tursku na sjever. Jedan od gradova s najvećim brojem sirijskih izbjeglica koji žive izvan kampova je grad Antakya. Jedan od očitih razloga zašto su turske vlasti nervozne i sada kreću s ovim mjerama je činjenica da se u gradu Antakya već neko vrijeme održavaju prosvjedi, ali prosvjedi u znak potpore sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu, svakako ne turskoj politici koja si je uzela za pravo sistematski uništavati Siriju postavši poligon za strane naoružane pobunjenike.
Ponovimo još jednom, većina Sirijaca u gradu Antakya i drugdje, imaju sve dokumente i legalno žive u stanovima kod rodbine ili stanove iznajmljuju svojim novcem. Sada ih se prisiljava da napuste stanove i odu u izbjegličke kampove u kojima vlada katastrofalno stanje. Krajem srpnja u nekoliko kampova izbilo je žestoko nasilje i obračun izbjeglica s policijom zbog nedostatka pitke vode .
Jedna Sirijka, Hanadi, koja je pobjegla sama u Tursku s djecom, ističe: "Policija je došla prošli tjedan i rečeno mi je da spakiram svoje stvari i da odmah odem. Rekla sam im - ne mogu, trudna sam, roditi ću svakog trena. Ne mogu sada sama nositi namještaj i otići tek tako. Nakon što rodim ću otići". No, policiju ti razlozi ne zanimaju, dato joj je 5 dana da ode iz stana u gradu Antakya.
Turska se sada poziva na državnu sigurnost i zbog toga naređuje ovim ljudima gdje bi trebali živjeti i nalaziti se - pomalo ironično, pogotovo ako u obzir uzmemo činjenicu da je upravo ta ista Turska jedan od glavnih uzročnika kaosa koji vlada u Siriji, naročito u gradu Aleppo od kuda je i stigao znatan broj izbjeglica.
Turska i svjetska javnost nastoje svom silom prikriti činjenicu kako znatan broj Sirijaca, koji su bili prisiljeni pred nasiljem napustiti vlastite domove, sada u Turskoj izlaze na ulice sa slikama predsjednika Assada i pozivaju na pobjedu sirijske vojske protiv pobunjeničkih elemenata.
Marine Olivesi, novinarka za list theworld.org ističe kako u prosvjedima sudjeluje i velik broj turskih stanovnika. Erkin Orcan, jedan od turskih aktivista, ističe kako on i brojni drugi drže kako je Slobodna Sirijska Vojska (FSA) zapravo teroristička organizacija poduprijeta od strane al-Qaede.
U prosvjedima sudjeluju mnoge turske ljevičarske skupine koje se žestoko protive turskoj suradnji s NATO-om i zapadnim imperijalizmom. Nisu svi nužno ljubitelji sirijskog predsjednika, ali gotovo svi drže kako je upravo Bashar al-Assad glavni otpor protiv zapadnog imperijalizma, ali i potencijalnog ekstremnog Islamizma.
Upravo jučer održao se jedan od najvećih prosvjeda na prostoru provincije Hatay, gdje se nalazi grad Antakya. Turska policija sukobila se s tisućama sirijskih prosvjednika koji su održali demonstracije protiv potpore Ankare naoružanim skupinama koje ulaze u Siriju. Policija je upotrijebila suzavac i vodene topove. U prosvjedima nisu sudjelovali samo Sirijci već i Turci. Jedan od njih, Sinan Seyfettin, rekao je povodom jučerašnjeg prosvjeda: "Rat u Siriji jako utječe na našu lokalnu ekonomiju, brojna poslovanja su bankrotirala. Želimo da rat prestane i da se regija oporavi".
Mnogi žele da rat prestane i da krene oporavak, i Sirijci i Turci, ali turski premijer Erdogan očito ne mari za te stavove, tek ponekad se žali SAD-u i Europi kako im nisu dovoljno pomogli oko zbrinjavanja izbjeglica. Ali je zato on itekako pomogao zapadnim silama koje nastoje na sve načine stvoriti kaos u njemu susjednoj državi.
Jedan turski dužnosnik, koji je želio ostati anoniman, rekao je za AP kako oni "nikoga ne prisiljavaju da napuste stanove", ali također napominje - "moramo uzeti u obzir lokalne tenzije. Ne govorimo mi ovdje o nekoliko Sirijaca, nego o desecima tisuća Sirijaca".
Službeno stajalište Turske je istaknuto za vrijeme jučerašnje konferencije, dužnosnici su poručili kako "Sirijci koji imaju putovnice i koji su u zemlju ušli legalno, mogu ostati, ali se moraju preseliti na sjever, dalje od granica". Šalje ih se u nekoliko gradova, oko 500 kilometara sjeverno, gdje će se morati prijaviti za vize.
Na ovaj tretman se žale i pripadnici sirijskih pobunjenika koji se nalaze u gradu Antakya i drugdje. Jedan od njih, Ahmad Sharaf Aldin, ranjen je u sukobu sa sirijskom vojskom i ima slomljenu nogu. I on navodi kako mu je policija došla na vrata i rekla mu da mora otići, unatoč činjenici da je ozljeđen i kako se nalazi formalno na istoj strani u ovom sukobu.
"Turska ja arterija koja hrani revoluciju. Ne mogu pomoći svojem narodu ako sam nekoliko stotina kilometara daleko", rekao je sirijski liječnik Ammar Martin koji se također svrstao na stranu pobunjenika. "Turska vlada pobunjenicima i njihovim obiteljima daje tek toliko kisika da ostanu na životu", rekao je jedan drugi sirijski pobunjenik.
Nitko od navedenih ne spominje ono o čemu sirijski pobunjenici u Siriji već glasno govore, a to je činjenica da Turska u Siriju dovodi ljude protiv čije prisutnosti negoduju i sirijski pobunjenici - daleko ekstremnije i radikalnije skupine. Spomenimo i kako se prije nekoliko dana oglasio i čovjek broj 1. terorističke organizacije Al Qaeda, Ayman al-Zawahiri, te istaknuo kako treba "podržati džihad u Siriji, pretvoriti Siriju u islamsku državu jer to je važan korak prema Jeruzalemu". Te poruke svakako dolaze i do turskih stanovnika od kojih se mnogi užasavaju pomisli da im "takva" Sirija u bliskoj budućnosti bude susjed.
|