offline
- Kaćuša
- Super građanin
- Pridružio: 27 Okt 2011
- Poruke: 1286
|
Sirijski ambasador pri UN-u, Bashar al-Jaafari: "Izrazili smo sućut, ali se nismo ispričali Turskoj - istraga je u tijeku"
Sirijski ambasador pri UN-u, Bashar al-Jaafari, opovrgnuo je večeras brojne medijske napise koji tvrde kako se Sirija navodno ispričala Turskoj zbog raketa koje su jučer pale na turski grad Akcakale gdje je stradalo 5 osoba. Jaafari ističe kako je sirijska vlada odmah izrazila sućut zbog smrti civila, ali se nije ispričala Turskoj. Također ističe kako je istraga o incidentu tek u tijeku.
Zbog incidenta turska vojska već dva dana - namjerno i u odmazdi - granatira sirijske vojne položaje, dok neke informacije čak spominju kako je pri turskom granatiranju ubijeno nekoliko sirijskih vojnika. Turska je bez ikakve provjere i bez pokušaja kontaktiranja sirijske strane krenula u agresivni napad na teritorij druge zemlje, dok u isto vrijeme jako dobro znaju da se naoružani pobunjenici - koji imaju i artiljeriju - treniraju upravo na njihovom teritoriju. Ukoliko se zaista radi o tome da je sirijska vojska ispalila te rakete, onda je očito došlo do pogreške jer zadnje što bi Sirija u ovome trenutku željela je eskalacija konflikta - naročito u trenutku kada se ispostavilo da pobunjeničke snage nisu u stanju zauzeti Aleppo, čak ni terorističkim napadima. S druge strane, Turska je ta koja se u ovom trenutku boji da bi pobunjenici - u koje je uložila ogromna sredstva, čak i ugled cijele nacije - mogli uskoro biti poraženi.
Zašto UN šuti i dopušta ovu agresiju Turske na sirijski teritorij? Zašto UN ne bude taj koji će prvi istaknuti da još uvijek nije poznato tko je ispalio rakete koje su ubile turske civile? Nažalost, u ovoj epizodi - kao i u mnogim prethodnim - UN je napravio katastrofalnu pogrešku optužujući sirijske vlasti za napad bez imalo dokaza. Kada takve optužbe iznese Turska, ili čak zapadne sile i NATO, to je donekle i razumljive uzevši u obzir kako iste rade na rušenju sirijske legitimne vlade, no, UN si ne smije dopuštati ovakve propuste jer se takvim izjavama direktno svrstava na jednu stranu konflikta. Danas, 24 sata kasnije, generalni tajnik Ban Ki-moon poziva na "suzdržanost s obje strane", ali tek nakon što je jučer osobno pridonio eskalaciji sukoba optužujući sirijsku vojsku i vladu za napad na Tursku.
U ovom periodu - kada još uvijek nemamo konkretne dokaze tko stoji iza napada na turski grad - Parlament u Ankari donosi odluku kako će se "vojno angažirati u stranim državama" ukoliko osjete da imaju potrebu. Kakva je to odluka i u skladu s kojim međunarodnim zakonom? Radi se o čistom činu agresije prema Siriji, unatoč činjenici da se spominju "strane države" - vjerojatno zbog razloga kako bi mogli proširiti svoje djelovanje i na Irak. Podsjetimo, Bagdad je zaprijetio Ankari da napadi na PKK položaje na sjeveru Iraka moraju prestati.
Čudne stvari se događaju posljednjih 24 sata - reakcija Ban Ki-moona je čudna, ne pretjerano agresivna retorika NATO-a i zapadnih sila također je čudna, ali svakako i jutrošnje izjave ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova koji poziva Damask da se "ispriča Turskoj" te da kažu kako se radilo "tragičnoj pogrešci". Da li Lavrov nešto zna što mi ne znamo? Da li Rusija ima direktne informacije s terena koje ne stižu do medija? Jer izjava njegovog zamjenika, Gennadija Gatilova, potpuno je drugačija.
Štoviše, izuzetno je zanimljiva izjava koju je Gatilov dao, ali dan prije jučerašnjeg incidenta, 2.10.2012 - podsjetimo, Gatilov je upozorio NATO i regionalne države, očito misleći eksplicitno na Tursku, da "ne pokušavaju iskoristiti neki incident za pokretanje vojne ofenzive na Siriju" te da ne traže incidente ili povode koji bi rezultirali "kreiranjem tzv. humanitarnih koridora ili tampon zona na prostoru Sirije". Da li se ovdje radi o nekoj nevjerojatnoj slučajnosti? Da li je gospodin Gatilov nekim čudom uspješno prognozirao što će se desiti samo dan nakon? Nema načina da se to potvrdi, ali je očito kako je Gatilov barem predosjećao kako bi se nešto ovako moglo uskoro desiti te je pravovremeno intervenirao svojom izjavom.
Od kuda su krenule priče da se Sirija danas ispričala Turskoj zbog napada? Početkom dana imamo izjavu Lavrova koji urgira Damask da se ispriča. Kasnije tijekom dana imamo poneku izjavu od strane turskih zastupnika koji navode kako im se Sirija ispričala. S druge strane, već prije nekoliko sati postajalo je sve jasnije kako se - u najmanju ruku - desila "greška pri prijevodu". U svakom slučaju, sirijski ambasador pri UN-u, Bashar al-Jaafari večeras je potvrdio kako se Sirija ipak nije ispričala.
Evo što je rekao večeras u UN Vijeću Sigurnosti:
"Sirijske vlasti provode detaljnu istragu kako bi se pronašao izvor od kuda su ispaljene granate koje su pale na prostor Turske i uzrokovale civilne žrtve.
Do ovog trenutka istraga nije završena i sirijska vlada, putem ministra informacija, izrazila je sućut žrtvama, obiteljima stradalih, kao i turskom narodu. No, ovo nije bila isprika. Ovo je bila izjava solidarnosti s civilima, prema ubijenoj ženi i njenoj djeci, naše suosjećanje s obitelji koju je snašla ova tragedija. Istraga još nije dovršena, sirijske vlasti odrađuju svoju dužnost, tražimo od turske strane da također postupe tako.
Sve baziramo na činjenicama. Postoje naoružane skupine koje napadaju granične prijelaze na prostoru sirijsko-turske granice. Ovo se događa dok su u isto vrijeme prisutne turske granične patrole i turska vojska. Stoga, cijela ova priča jako je dobro poznata turskoj strani, oni znaju što se dešava na granicama. Nadalje, oni znaju kako ove naoružane skupine svako malo napadaju granične prijelaze na prostoru sirijsko-turske granice. Neke od ovih skupina, nakon što ih protjera sirijska vojska, bježe i skrivaju se na prostoru turskog teritorija. To je aktualna slika, tako da ovo su različiti faktori koji su vezani uz ono što se dogodilo jučer."
U kratkom intervjuu za libanonsku novinsku agenciju Elnashra, neposredno prije UN govora, Jaafari je također naglasio kako se Sirija "nije ispričala Turskoj". "Nismo se ispričali, mi čekamo godinu dana i 8 mjeseci da se Turska ispriča nama za ono što nam radi", rekao je Jaafari te istaknuo: "ne znamo tko je granatirao grad, mnoge naoružane skupine operiraju na tom prostoru i mnogi imaju veliki interes u stvaranju problema između nas i Turske. Svi bi trebali ovoj situaciji pristupiti oprezno. No, s druge strane, nismo čuli ništa od turske vlade glede terorističkog napada u Aleppu u kojem su stradali deseci civila".
Iz prve izjave može se isčitati kako Jaafari ostavlja mogućnost da se zaista radilo o pogrešci te kako su rakete možda ispaljene od strane sirijske vojske, ali također naglašava da će te informacije biti poznate tek nakon provedene istrage. No, Turska je odlučila kako ih istrage, potvrde i drugo mišljenje nimalo ne zanima već su odmah krenuli s granatiranjem sirijskih položaja i znatnom eskalacijom sukoba na terenu, ali i odlukom u Parlamentu.
Jučerašnji i današnji razvoj događaj zasigurno je i veliki šok za stanovnike Turske, ali u ovim napetim vremenima oni sve glasnije upozoravaju Erdogana da ne podržavaju njegove militarističke planove. Istaknimo i to da je glavna politička opozicija, Republikanska stranka, odbila podržati Erdoganov današnji zahtjev u Parlamentu.
|