Rat u Siriji, 2011-2015. godina

794

Rat u Siriji, 2011-2015. godina

offline
  • su27 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2012
  • Poruke: 2542

zalutao neki bugarin, crkla mu navigacija Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Jul 2012
  • Poruke: 1246

zixo ::Искандеру за твоју информацију а и за оне који не знају, што се тиче узбуњивања ловаца, МиГ-21 се најбрже може подићи у ваздух од свих борбених авиона данашњице. Једини који донекле може да му парира по томе је Грипен.

Сад не могу да нађем снимак,али Русима је требало мање од 2 минута да подигну МИГ31 у ваздух пилоти улазе у авион проваравају техничари исправност и он полеће,а ови прво пуне резервоаре и слично.
У случају да су су на авионима само ракете МИГ21 је први по брзини још ако су сви увежбани онда је стварно најбољи.



offline
  • Pridružio: 30 Jul 2012
  • Poruke: 700

Israel may feel need to strike Syria again
http://hosted.ap.org/dynamic/stories/M/ML_ISRAEL_S.....1-17-55-58

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 835

Citat:Analiza: prebacivanje turskog fokusa sa Sirije na Irak

Bivši američki ambasador u Iraku i Turskoj, Jim Jeffrey, rekao je u razgovoru za list Hurriyet kako se "turski fokus prebacuje sa Sirije na Irak". Kao ključni razlog naveo je činjenicu da Obamina administracija nema volje za pokretanjem vojne intervencije u Siriji.

Prvi znakovi novog stajališta Obamine administracije otkriveni su već za vrijeme njegovog inauguracijskog govora kada je naglasio "desetljeće ratova je završeno". Nadalje, prije nekoliko dana Obama je dao intervju za list The New Republic te je pritom rekao: "U situaciji kao što je Sirija, moram postaviti pitanje - da li možemo napraviti neku promjenu tamo? Da li bi vojna intervencija imala učinka? Kako bi intervencija utjecala na potporu naših trupa koje su još uvijek u Afganistanu? Koji bi bio rezultat naše intervencije na terenu? Da li bi intervencija potaknula još veće nasilje i možda uporabu kemijskog oružja? Koji su uvjeti za stabilan post-Assadov režim? I kako da ravnam desetke tisuća ubijenih u Siriji s desecima tisuća koji upravo bivaju ubijeni u Kongu?"

Jim Jeffrey navodi kako Obama ovime poziva na kraj velikih kopnenih ofenziva gdje se vode ratovi protiv same populacije, ističući kako isti nisu bili "pretjerano uspješni" za SAD u zadnje vrijeme.

Ova promjena stava svakako ima utjecaj na Tursku jer Turska je zauzela agresivan stav prema Siriji upravo po naputku SAD-a i nadajući se kako će u konačnici možda sa SAD-om "podijeliti plijen". Ukoliko SAD odluči da od intervencije u Siriji neće biti ništa, vjerojatno ćemo svjedočiti i slabljenju agresivne retorike koja je ovih mjeseci stizala iz Ankare.

Fokus Turske prema Iraku primarno je koncentriran na sjeverni dio zemlje, tj. Kurdistansku regionalnu vlast - Irački Kurdistan. Zbog ovoga već se pojavljuju oštre tenzije na relaciji Bagdad-Ankara, jer Turska nastoji proširiti svoj utjecaj na Irak zaobilazeći vlasti u Bagdadu (vidi primjer: Dužnosnici u Bagdadu prosvjeduju zbog nenajavljene posjete turskog ministra gradu Kirkuk).

Nadalje, nužno je uklopiti i Iran u cijelu ovu priču, pojedini analitičari slažu se kako Sirija više ni nije glavni saveznik Irana na Bliskom istoku već kako je to postao upravo Irak. Kako se jačaju vezu između Iraka i Irana, tako političko stanje u Iraku postaje sve napetije. Štoviše, pojedine informacije govore kako se Turska već aktivno angažirala u procesu destabilizacije Iraka (vidi: Turski list Aydinlik Gazete: "Turska trenira anti-iračke militante na prostoru policijskog centra za obuku Golbasi").

Sve upućuje na to da Turska i dalje prati interese SAD-a u regiji, makar imaju i svoje specifične ideje koje pak dolaze u direktnu konfrontaciju sa SAD-om. Popuštanje po pitanju Sirije je izvjesno i nije da Obama ne želi intervenirati u Siriji jer "ne zna da li je gore u Siriji ili DR Kongu" već se to događa isključivo zbog činjenice da Rusija i Kina neće dopustiti vojnu invaziju. Američka invazija Iraka u konačnici nije dovela do željenih rezultata, štoviše, upravo suprotno. Rušenjem Saddama Husseina stvorili su novog važnog saveznika Iranu (većina stanovništva u Iraku su Šijiti, Saddamova vlada bila je sunitska). Sada bi na scenu mogla stupiti destabilizacija iračkih vlasti od istih onih sila koje to već dvije godine rade Siriji (opširnije: Iranski zastupnik: "Ankara i Doha igraju važnu ulogu u stvaranju kaosa u Iraku i rade po naputku SAD-a i NATO-a").

Irački premijer Nouri al-Maliki već je upozorio kako "strane agende" žele stvoriti krizu u njegovoj zemlji. Turska, Katar i Saudijska Arabija imaju znatan utjecaj na sunitsku manjinu koja je posljednjih tjedana organizirala velike prosvjede u zemlji (vidi: Situacija u Iraku: sunitski prosvjednici prijete oružanim ustankom).

Iz geopolitičke perspektive, stabilan Irak i opstanak sirijske vlade bili bi potpuni poraz za aktere koji već desetak godina nastoje oblikovati "Novi Bliski istok". Tako nešto jednostavno neće biti dopustivo i nastojati će se na sve načine prekinuti to široko savezništvo koje bi se moglo protezati na relaciji Teheran-Bagdad-Damask, možda čak i Teheran-Bagdad-Damask-Bejrut.

Jedan od načina kojima bi se moglo pristupiti od strane protivnika ove alijanse je pokušaj razbijanja samog Iraka - već su se pojavile struje koje rade upravo na tome (vidi: Analiza: nastavak plana za "Novi Bliski Istok" - kreće li se zapadni Irak prema odcjepljenju?). No, SAD se za sada protivi takvom planu.

Irak je odigrao važnu ulogu u kontekstu aktualne sirijske krize. Unatoč relativno neutralnom stajalištu, Irak nije dopustio da se s njihovog prostora destabilizira istok Sirije, a premijer Maliki u nekoliko navrata usprotivio se naoružavanju pobunjenika u Siriji (Irački premijer osudio naoružavanje pobunjenika u Siriji, pozvao zemlje koje to čine da prestanu).

Vlast u Bagdadu sada je u rukama Šijita i to Turskoj nikako ne odgovora, do te mjere da su saveznike pronašli u iračkim Kurdima na sjeveru, dok u isto vrijeme vode sukobe s Kurdima u Turskoj. Odnose na relaciji Bagdad-Ankara znatno je pogoršao i azil koji je Turska dala bivšem iračkom potpredsjedniku, Tariqu al-Hashemiju, koji je u Iraku osuđen na smrtnu kaznu zbog veza s militantima.

U studenom ove godine Malikijeva vlada u Iraku izbacila je tursku državnu naftnu kompaniju iz zemlje, a u prosincu je naređeno da se ne dopusti slijetanje turskom ministru energetike, Taneru Yildizu, koji se zaputio na konferenciju u Erbil (glavni grad Iračkog Kurdistana). U isto vrijeme, vlasti u Bagdadu nastoje zauzdati naftnu industriju Kurda na sjeveru zemlje ističući kako regionalna vlada nema pravo nezavisno sklapati ugovore. Na prostoru Iračkog Kurdistana danas djeluju brojne strane kompanije, kao što su ExxonMobil i Chevron za koje se ističe da su do sada uložile preko 10 milijardi USD.

Vlasti u Erbilu prognozirale su kako će izvoz nafte u budućnosti doseći razinu od čak 2 milijuna barela nafte po danu. No, mehanizam koji je na snazi nalaže da čak 4/5 profita od prodaje odlazi u Bagdad. Maliki tvrdi kako bi drugačija politika mogla dovesti do raspada federacije te kako bi se onda i južne provincije nastojale odcijepiti.

Tu stvari postaju zanimljive - naime, zapadne sile boje se dezintegracije Iraka jer bi to znatno ojačalo poziciju Irana - tj. striktno šijitski dio Iraka postao bi još daleko kompaktniji saveznik Teherana. Zbog toga mnogi na Zapadu podržavaju Malikija, a SAD traži od Turske da smanji svoju potporu za iračke Kurde.
U nastojanju da se kontrolira stanje u Iraku, situacija postaje sve kompleksnija - i stabilnost i dezintegracija Iraka bili bi loši za utjecaj zapadnih sila na Bliskom istoku. Neke komponente vanjske politike SAD-a i Turske komplementarne su, druge su pak u koliziji.

Sirijska kriza mogla bi uskoro doći svome kraju i to su dobre vijesti, no zbog brojnih interesa sve upućuje da bi iduća kriza - nadajmo se ne oružana kao u Siriji - mogla zadesiti Irak. Fokus koji je do sada bio primarno na Siriji značio je i to da je intenzitet uplitanja u Irak bio manji. Kako se SAD i saveznici u regiji budu odmicali od Sirije, sve veći problemi izbijati će u Iraku.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23389
  • Gde živiš: Beograd

Iskander M ::zixo ::Искандеру за твоју информацију а и за оне који не знају, што се тиче узбуњивања ловаца, МиГ-21 се најбрже може подићи у ваздух од свих борбених авиона данашњице. Једини који донекле може да му парира по томе је Грипен.

Сад не могу да нађем снимак,али Русима је требало мање од 2 минута да подигну МИГ31 у ваздух пилоти улазе у авион проваравају техничари исправност и он полеће,а ови прво пуне резервоаре и слично.
У случају да су су на авионима само ракете МИГ21 је први по брзини још ако су сви увежбани онда је стварно најбољи.


МиГ-21 исто може за 2-4 минута.

offline
  • Pridružio: 27 Okt 2011
  • Poruke: 1286

Britanski ministar vanjskih poslova William Hague: "Ne osuđujem Izrael zbog napada na Siriju"



Nakon dva dana potpune šutnje Zapada po pitanju izraelskog napada na sirijski teritorij, danas je situaciju komentirao britanski ministar vanjskih poslova, William Hague, u razgovoru za BBC te naglasio kako "neće osuditi Izrael zbog napada na Siriju". "Mislim da bi se trebali koncentrirati na glavnu krizu u Siriji, na milijune koji trebaju pomoć, a ne kritizirati ovakve akcije", rekao je Hague i na taj način zapravo poručio kako je izraelski čin protiv Sirije opravdan. "Osnovni problem sirijske krize nije Izrael, nego sirijski režim koji tlači vlastiti narod. Moramo nastaviti s pritiscima na režim i nastaviti s davanjem praktične potpore opoziciji koja zaslužuje našu potporu", tvrdi Hague.

Ovom izjavom Britanija jasno poručuje kako neće kritizirati Izrael zbog napada, štoviše - u izjavi "ako konflikt utječe na susjedne zemlje, one će reagirati na razne načine", daje se prešutna potpora izraelskoj agresiji na sirijski teritorij i pritom se u potpunosti zanemaruje kršenje međunarodnih zakona i Povelje Ujedinjenih Naroda.

Jedine zemlje osim Sirije koje su osudile izraelsku agresiju su Rusija, Kina i Iran, ostatak svijeta za sada o svemu šuti, no još gore od šutnje su ovakve izjave kojima se opravdava kršenje međunarodnih zakona. Činjenica je da Sirija nije na bilo koji način izazvala ovaj napad niti je napala Izrael. Priča koja se provlači kroz medije ovih dana je ta da je Izrael uništio konvoj oružja koji se kretao prema Libanonu, tj. kako se radilo o pošiljci sirijske vojske za Hezbollah.
Nema logike da bi u jeku građanskog rata sirijska vojska oružje odvozila iz zemlje. Argument da je "sirijska vlada pred padom" te da zato sada odvozi oružje, također nema osnove. Pobunjenici nemaju kontrolu nad niti jednim većim gradom, štoviše, ovih dana glavni predstavnici sirijske opozicije šalju signale da su spremni na dijalog.

Sirija je uložila službenu žalbu UN-u zbog izraelskog napada. Danas je stigao očekivani odgovor generalnog tajnika UN-a, Ban Ki-moona, u kojem izražava "veliku zabrinutost oko navodnog napada izraelskih snaga" te se u poruci ističe: "Generalni tajnik poziva sve strane da se suzdrže od tenzija i eskalacija te da se striktno pridržavaju međunarodnog zakona, naročito po pitanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta svih država u regiji".

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

dobri covek ::Izvestaj o jucerasnjim borbenim dejstvima, ruski izvor
http://warfiles.ru/show-22984-siriya-svodka-boevoy.....-goda.html

Ukratko, prema podacima SSA vlada nema vise aviona i tenkova, a prema podacima vladine strane, medju teroristima su sve same vodje.

Razveseliš me kao i obično Very Happy Zašto svi ratni bilteni liče jedan na drugi ?

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2011
  • Poruke: 171

Bas mi nesto zao ovog Ban Ki Muna. Covek je 365 dana u godini zabrinut !

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11645
  • Gde živiš: Vranje

Srpski(?) dopisnik Goran Tomashevic, o borbama u Siriji
http://warfiles.ru/show-23070-foto-iz-epicentra-si.....askom.html

Pogledajte slike. Ne morate znati ruski da biste razumeli.

offline
  • Pridružio: 10 Jan 2012
  • Poruke: 1705
  • Gde živiš: U koloniji po imenu Republika Srbija

To bese onaj lik sto slika teroriste?
Dobre su fotke, kad vidim te slike zaista se zapitam kakva je muka naterala te ,,ljude'' da rade to sto rade Sad

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1042 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 5 sakrivenih i 1000 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., ajo baba, Arahne, Ben Roj, bojankrstc, branko7, Bubimir, cenejac111, Denaya, Dimitrije Paunovic, Frunze, HrcAk47, hyla, JimmyNapoli, Libertas, Metanoja, mikrimaus, Mille Qravela, MrNo, nebkv, Nemanja.M, Neutral-M, Panter, panzerwaffe, Pele23, predragc, procesor, rodoljub, Rogan33, ruma, Sirius, solic, Srky Boy, VJ, vladulns, vukovi, yagosh