offline
- Kaćuša
- Super građanin
- Pridružio: 27 Okt 2011
- Poruke: 1286
|
Sirijski ambasador pred Generalnom skupštinom UN-a: možemo li zamisliti da sirijske trupe dolaze u obranu Occupy prosvjednika u SAD-u?
Danas je održana sjednica Generalne skupštine UN-a po pitanju Sirije. Pojedine države, u prvom redu Katar (koji trenutačno predsjeda Generalnom skupštinom UN-a) i Saudijska Arabija, pokušavaju - nakon propale UN rezolucije u Vijeću sigurnosti - sličnu, gotovo identičnu, rezoluciju provesti u Generalnoj skupštini. No, kada bi im to i pošlo za rukom, takav dokument bio bio samo simboličan, jer konkretnu snagu i prioritet ipak ima Vijeće sigurnosti.
Za vrijeme zasjedanja, govor je održao i sirijski ambasador pri UN-u, Bashar Ja’afari, koji je iznio niz kritika na račun međunarodne zajednice.
"UN primjenjuje dvostruka pravila kada je riječ o Siriji", naveo je Bashar Ja’afari, sirijski ambasadror pri UN-u.
Navodi kako svaka suverena zemlja, pa tako i Sirija, ima odgovornost prema čuvanju sigurnosti na svom teritoriju.
"Svaka nezavisna država, nazočna ovdje, ima pravo na zaštitu vlastitih građana. Mi u Siriji ne bismo mogli zamisliti da donesemo odluku o slanju vojnika u svrhu zaštite OWS [Occupy Wall Street] prosvjednika. Isto tako, niti mi, ni bilo koja druga vlada ne promišlja o slanju trupa u pomoć prosvjednicima u Parizu ili Londonu.", istaknuo je Ja’afari.
"Poznato je kako naoružane skupine, na svakodnevnoj bazi, izvršavaju atentate i ubijaju akademike, mislioce i intelektualce diljem Sirije - baš kao što su to radili i u Iraku, kako bi se zatrla sama osnova države. To je njihov cilj - gurnuti zemlju u kaos.", napomenuo je Ja’afari i istaknuo kako je jedan o glavnih čimbenika koji pridonosi nasilju u Siriji, nedostatak poštovanja međunarodne zajednice za teritorijalnu cjelovitost sirijske države.
Također, u više navrata, rekao je pred okupljenim UN članicama kako se Sirija nalazi pod napadom terorističkih organizacija.
Prema UN-ovoj predstavnici za ljudska prava, Navi Pillay, u Siriji je od ožujka prošle godine do danas, ubijeno preko 5,400 osoba. No, Pillay navodi kako je te brojke nemoguće provjeriti uzevši u obzir činjenicu da službena tijela koja bi to mogla potvrditi, "nemaju pristup državi".
Prema njenim izvješćima, povećava se broj napada kojeg provode anti-Assad militanti protiv sirijske vojske. Navodi kako je sirijska vlada priopćila da je do sada ubijeno oko 2,000 pripadnika sirijske vojske.
Hillary Clinton: SAD i Turska će odigrati važnu ulogu u rješavanju sirijske krize
Po pitanju Sirije oglasila se i američka državna tajnica Hillary Clinton koja je izjavila kako će SAD "intenzivirati" diplomatski pritisak protiv sirijskog režima kako bi se "stalo na kraj kampanji nasilja".
Svoju izjavu je dala nakon sastanka s turskim ministrom vanjskih poslova, Ahmet Davutoglu-em. Povodom tog sastanka Clinton je izjavila kako će obje države "igrati izuzetno važnu ulogu u potrazi za rješenjima (po pitanju Sirije)". U svom govoru također se osvrnula i na jučerašnje napade na izraelske ambasade u Indiji i Gruziji (vidi: Izraelske ambasade u Gruziji i Indiji napadnute bombama, izraelski premijer za napade okrivio Iran), navodi kako će SAD "pomoći u aktualnoj istrazi".
Podsjetimo, gotovo pola sata nakon napada, izraelski premijer je odmah izjavio kako iza napada stoji Iran.
Google već mijenja imena ulica sirijskih gradova
Ja’afari se također osvrnuo i na pristranost pojedinih internet servisa.
"Imena nekih ulica promijenjena su na servisu Google maps, poglavito u gradu Homs. Ovo je potpuno kršenje UN-ovih rezolucija - mijenjanje zemljopisne nomenklature. Što Google uopće ima s imenima ulica u sirijskim gradovima?", rekao je Ja’afari.
Podsjetimo, ovo nije prvi slučaj da se velika američka korporacija direktno uplela u geo-politička pitanja. Za vrijeme rata u Libiji, prije pada Tripolija - Google je promijenio ime glavnog trga u Tripoliju iz "Zeleni trg" u - kako su ga pobunjenici nazivali - "Trg mučenika".
S ovim činom američka gigantska korporacija Google jasno je dala do znanja da je itekako pristrani element u svjetskim sukobima. Službena promjena imena trga nije bio tek trivijalan potez - jasno je kako je takav čin imao veliki utjecaj na podizanje morala druge strane.
Nešto slično se dogodilo i sa servisom Wikipedija koja je, za vrijeme trajanja rata u Libiji, službenu državnu zelenu zastavu zamijenila s pobunjeničkom trobojnicom.
Mnogi će konstatirati kako Wikipediju, za razliku od Google-a, uređuju sami korisnici - no, činjenica je kako je sporna zastava ostala unatoč podacima kako je u to vrijeme NTC priznalo tek nekoliko zemalja.
Internet kao medij, zahvaljujući svojoj masovnosti izvora, još uvijek je nepristran - no, vodeći servisi: Google, Facebook, Wikipedija, Twitter i Youtube - itekako su pristrani po pitanju međunarodne politike. (dok je nama ovog foruma, ne bojim se ja zime... )
Izvor: advance.hr
|