Rat u Siriji, 2011-2015. godina

943

Rat u Siriji, 2011-2015. godina

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Drekavci pozivaju Hezbolah da napusti Asada

http://www.breakingnews.sy/en/article/18053.html



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Maj 2013
  • Poruke: 144

Napisano: 26 Maj 2013 19:30

U sukobima sirijskih i kurdskih pobunjenika 11 mrtvih
Agencije - 26.05.2013 17:12

DAMASK - Jedanaest pobunjenika je poginulo u sukobima sirijskih sa kurdskim pobunjenicima na sjeveru Sirije, saopštila je danas Sirijska opservatorija za ljudska prava.

U jučerašnjim sukobima u oblasti Afrin sa kurskim pobunjenicima iz vodeće kurdske stranke Partije demokratske unije, poginulo je 11, a ranjeno 20 sirijskih pobunjenika, navela je ta nevladina organizacija sa sjedištem u Londonu, a prenio AFP.

Opservatorija je, takođe, izvijestila o sukobima na istom području u provinciji Alepo nekoliko dana ranije na kontrolnom punktu, koji su postavili pobunjenici, južno od grada Kubanija, ne navodeći da li je bilo žrtava.

Od početka pobune u Siriji prije više od dvije godine, Kurdi, koji čine oko 15 odsto stanovništva, pokušavali su da budu izvan borbi, sprečavajući podjednako i pobunjenike i režimske snage da uđu na područja koja naseljavaju.

Na nekim mjestima, međutim, kao distriktu Šeik Maksud u gradu Alepu, pobunjenici i kurdske grupe su se ujedinili u borbi protiv snaga lojalnih sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu.
______________________
kao što je već rečeno kurdi su se aktivirali... ostaje pitanje dali su osjetili da je trenutak da se svrstaju ili se radi samo o lokalnom incidentu...
tamo inače i nije tako mirno

Dopuna: 26 Maj 2013 19:35

Ovo su potvrđeni iz Qusayra



offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 835

Citat:Izvor: Advance.hr - Analiza: Iran i Hezbollah u sirijskom sukobu i njihova uloga

Svi koji prate internetske portale i FB stranice koje se bave situacijom u Siriji primijetili su kako je u proteklih nekoliko tjedana antiiranska i anti-šiitska histerija poprimila jednu širu dimenziju. Naime, osim uobičajenih napada na "perzijske i šiitske heretike" iz Irana, eskalirala je mržnja prema alavitima i šiitima u Siriji. Na žalost, uz vještu propagandu pojedinih medija pozivajući se na "izvorni islam", ovaj fenomen nije zaobišao niti portale i FB stranice u regiji.

Na "bojnom polju" su vahabiti iz Al-Nusra Fronta 2. svibnja oskrnavili šiitsko svetište u Adri pored Damska, gdje su čak ekshumirali posmrtne ostatke prijatelja proroka Muhameda i sljednika šiitskog imama Alia, Hujr ibn Adi Al Kindia, kojega je 660. godine ubio kalif Umayyad Muawiya. Pobunjenici su tim činom šiitima poslali jasnu poruku: "U Siriji u budućnosti za vas neće biti mjesta, bili vi živi ili mrtvi".

S druge strane, vladine snage su u proteklih nekoliko tjedana, nakon dvije godine takoreći pat pozicije, jedno za drugim počele osvajati strateški važna pobunjenička uporišta, nanoseći pri tom raznim pobunjeničkim frakcijama teške gubitke, kako javljaju vladini izvori, ali i prema vlastima u Damasku tradicionalno nesklona saudijska Al Arabiya.

Na mediteranskoj obali, u blizini Banyasa, između većinski alavitske Latakije i Tartusa (strateški važne luke za Rusiju i Iran), vladine su snage oslobodile i očistile od neprijatelja Al Baydu i Ras Al Nabu.(Prilikom oslobađanja Al Bayde i Ras Al Nabe je došlo do masakra civila za koje su bez ikakvih argumenata oporbeni izvori optužili skupinu revolucionarne turske ljevice koja brani sirijsku granicu s Turskom, no sve do danas nema nikakvog dokaza da bi borci zapovjednika "Sirijskog otpora" Mihraça Urala imali ikakve veze s tim zločinom.)

U središnjem dijelu zemlje, na granici s Libanonom u završnoj fazi je bitka za Al-Qusayr. Zona oko grada je očišćena u cijelosti, a PressTV navodi kako vladine snage ulaze i u vojnu zrakoplovnu bazu al-Daba'a sjeverno od Qusayra.

U ofenzivi koja je počela u travnju, Sirijska Arapska vojska je zauzela strateški važno uporište Tal al Nabi Mando, te naselja Abel, Radwaniyeh, Burhaniya e Saqraja. Nakon pripremnih operacija zauzimanja prostora oko Qusayra, kao što znamo, uslijedio je opći napad na sam grad.

Uporedo s ofenzivom na Al Qusayr je počelo i čišćenje Homsa i okolice. U Homsu su vladine snage zauzele strateški važnu četvrt Wadi al Sayeh, što je Assadovoj vojsci omogućilo da presječe neprijateljske linije opskrbe, ali ponajprije da drži u okruženju stari dio grada, Khalidiyu, jako pobunjeničko uporište. Kompletan nadzor nad pokrajinom Homs je ključ uspjeha za sve daljnje operacije, a za vladu u Damasku je od posebne važnosti jer joj jamči konačnu pobjedu.

U blizini Damaska je očišćen cijeli teritorij sve do Al Ghoute, odakle se otvara slobodan put sve do granice s Jordanom. Oslobođen je i Khirbet Ghazaleh na uzvisini Hauran, kao i Oteibah. Na taj su se način presjekle sve linije opskrbe pobunjenika koji sudjeluju u napadu na Damask.

Ove pobjede mogu "opravdati" mržnju prema alavitima koju pobunjenici ni najmanje ne kriju, ali izljevi bijesa prema Iranu imaju sasvim drugu pozadinu.

Sirija je uvijek imala središnju ulogu u strategiji Teherana kada su u pitanju bili odnosi u regiji. Sirija je najjača karika koja povezuje Teheran s Hezbollahaom, palestinskim Islamskim džihadom i Hamasom. U protekle dvije godine je Islamska Republika Iran investirala (poklonila) 10 milijardi dolara baathističkoj vladi Bashara Al-Assada. Direktor instituta za geostrateške odnose u Teheranu Hojatoleslam Mehdi Taaib, blizak ajatolahu Aliu Khameneiu, nedavno je izjavio "kako je Sirija 35. iranska pokrajina i za Iran ima veću važnost od Khuzestana (iranska provincija s arapskom većinom)".

"Ako izgubimo Siriju, nećemo više moći sačuvati Teheran", izjavio je Hojatoleslam Mehdi Taaib.

Ključni čovjek koji se brine o interesima kako Irana, tako i same Sirije, je general Qasem Suleimani, zapovjednik Al Quds postrojbi Iranske Revolucionarne Garde. On je u prošlosti sudjelovao u operacijama u Iraku i Afganistanu, gdje se brinuo da razvoj situacije ne krene u smjeru u kojem bi se ugrozio opstanak Islamske Republike. To i jest glavni razlog mržnje prema Irancima.

Strategija Qasema Suleimania ima dva važna segmenta. Prvi se sastoji u stvaranju i financiranju milicije u Siriji koja broji 150 000 pripadnika i koja nosi ime "Jaysh al Sha'bi". Stvorena je po uzoru na iransku dobrovoljačku miliciju Basij iraniani, a zadaća joj je da podržava Sirijsku Arapsku Vojsku u skladu sa zajedničkim interesima. Iranska revolucionarna garda daje svu potrebnu vojnu i obavještajnu pomoć Jaysh al Sha'bi, regularnoj sirijskoj vojsci, postrojbama Al Qudsa, obavještajnim službama, Hezbollahu i svim šiitskim postrojbama koje brane Siriju od stranih plaćenika.

Dokaz da Iran blisko surađuje sa Sirijom je i ubojstvo generala Al Quds brigade, Hassana Shateria, koji se nalazio u veljači ove godine u Damasku, gdje je i ubijen. Potom dogovor o razmjeni iranskih državljana koje su zarobili pobunjenici u siječnju ove godine. Tom je prilikom predsjednik Assad za 48 Iranaca oslobodio 2130 pobunjenika iz zarobljeništva. Među Irancima su se nalazili bivši zapovjednik Shohade, postrojbe Iranske Revolucionarne Garde, zapovjednik 14. Brigade Imama Sadegha iranske vojske, kao i nekoliko članova 33. Brigade Al-Mahdi.

Slanje visokih časnika i obavještajaca u Siriju je dokaz kako Teheran u njenom opstanku vidi jamstvo svoje sigurnosti i sasvim je razumljivo da postrojbe Al Qudsa, osposobljene isključivo za vođenje operacija van granica Irana, pomažu Siriji u ovom nametnutom ratu. Teheran na sirijsku krizu gleda kao na problem svoje unutarnje sigurnosti, jednako kao što Rusija čini kada su u pitanju Kavkaz ili Središnja Azija.

Osim Irana veliku pomoć vladinim snagama (a mnogi analitičari tvrde kako je upravo to bilo od presudne važnosti) u Siriji pruža i Hezbollah. Libanonski šiitski borci navodno na terenu imaju oko 2000 dobro obučenih i naoružanih boraca, veterana iz sukoba s Izraelom. Hezbollahovi borci uglavnom sudjeluju u borbama oko Homsa i naravno ovih dana u Al Qusayru, gdje je njihovo iskustvo u borbama u naseljenim područjima od neprocjenjive važnosti.

Upravo je Hezbollah početkom travnja zauzeo većinu strateških uporišta u blizini libanonske granice i tako razdvojio pobunjeničke snage oko Homsa, onemogućivši im na taj način prelazak na siguran teritorij u Libanonu i opskrbu streljivom i ostalim potrebitim sredstvima za učinkovitije suprotstavljanje vladinim snagama.

Rezultati govore kako je zadaća iranskih časnika i obavještajaca, te boraca Hezbollaha uspješno obavljena. Sirijska Arapska Vojska, koja je djelovala po uzoru na sovjetsku vojnu doktrinu iz prošlog stoljeća, tj. osposobljena za borbu na otvorenom prostoru i koja je zbog toga bila troma i statična, sada je mobilna i kombinira tehnike urbanog i gerilskog ratovanja s uporabom teškog naoružanja i zrakoplovstva.

Iako se u ovom kontekstu može govoriti o "internacionalizaciji sukoba", ovaj sukob zbog indirektnog uplitanja Irana i Hezbollaha licemjerno "internacionaliziraju" upravo oni koji su najviše doprinijeli destabilizaciji Sirije izvana. Kako god bilo, teško je za očekivati da će bilo tko dozvoliti da se sukob proširi van sirijskih granica. U tom bi se slučaju moglo dogoditi da se sukob proširi na Jordan, te da se dodatno pogorša situacija u Libanonu i Iraku, a to u ovim okolnostima ne bi odgovaralo niti Sjedinjenim Državama, niti Iranu, a ni Rusiji.

Čak ni izravna vojna intervencija SAD-a nije realna opcija u ovom trenutku, jer bi se Washington našao u situaciji da se bori od Libanona na zapadu, pa skroz do Afganistana na istoku. Od takve najcrnje opcije bi na kraju koristi imale samo Rusija i Kina. Što se tiče zemalja kao što su Turska i razne zaljevske petromonarhije, one zbog unutarnjih prilika nisu u mogućnosti da učine bilo što bez pomoći i suglasnosti Amerike.

Predsjednik Assad i vlada u Damasku je svjesna kako je sad trenutak da ostvari što više vojnih pobjeda na terenu, jer će samo tako moći s uspjehom pregovarati u Ženevi. Nije slučajno da pobunjenički lideri u egzilu zazivaju u pomoć i upozoravaju na "humanitarnu katastrofu", budući da dobro znaju da se za pregovarački stol ne sjeda lako u ulozi gubitnika na bojnom polju.

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2009
  • Poruke: 1124
  • Gde živiš: Gde je krunisano 7 srpskih kraljeva

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2013
  • Poruke: 312

mirbat ::Citat:Izvor: Advance.hr - Analiza: Iran i Hezbollah u sirijskom sukobu i njihova uloga

Svi koji prate internetske portale i FB stranice koje se bave situacijom u Siriji primijetili su kako je u proteklih nekoliko tjedana antiiranska i anti-šiitska histerija poprimila jednu širu dimenziju. Naime, osim uobičajenih napada na "perzijske i šiitske heretike" iz Irana, eskalirala je mržnja prema alavitima i šiitima u Siriji. Na žalost, uz vještu propagandu pojedinih medija pozivajući se na "izvorni islam", ovaj fenomen nije zaobišao niti portale i FB stranice u regiji.

Na "bojnom polju" su vahabiti iz Al-Nusra Fronta 2. svibnja oskrnavili šiitsko svetište u Adri pored Damska, gdje su čak ekshumirali posmrtne ostatke prijatelja proroka Muhameda i sljednika šiitskog imama Alia, Hujr ibn Adi Al Kindia, kojega je 660. godine ubio kalif Umayyad Muawiya. Pobunjenici su tim činom šiitima poslali jasnu poruku: "U Siriji u budućnosti za vas neće biti mjesta, bili vi živi ili mrtvi".

S druge strane, vladine snage su u proteklih nekoliko tjedana, nakon dvije godine takoreći pat pozicije, jedno za drugim počele osvajati strateški važna pobunjenička uporišta, nanoseći pri tom raznim pobunjeničkim frakcijama teške gubitke, kako javljaju vladini izvori, ali i prema vlastima u Damasku tradicionalno nesklona saudijska Al Arabiya.

Na mediteranskoj obali, u blizini Banyasa, između većinski alavitske Latakije i Tartusa (strateški važne luke za Rusiju i Iran), vladine su snage oslobodile i očistile od neprijatelja Al Baydu i Ras Al Nabu.(Prilikom oslobađanja Al Bayde i Ras Al Nabe je došlo do masakra civila za koje su bez ikakvih argumenata oporbeni izvori optužili skupinu revolucionarne turske ljevice koja brani sirijsku granicu s Turskom, no sve do danas nema nikakvog dokaza da bi borci zapovjednika "Sirijskog otpora" Mihraça Urala imali ikakve veze s tim zločinom.)

U središnjem dijelu zemlje, na granici s Libanonom u završnoj fazi je bitka za Al-Qusayr. Zona oko grada je očišćena u cijelosti, a PressTV navodi kako vladine snage ulaze i u vojnu zrakoplovnu bazu al-Daba'a sjeverno od Qusayra.

U ofenzivi koja je počela u travnju, Sirijska Arapska vojska je zauzela strateški važno uporište Tal al Nabi Mando, te naselja Abel, Radwaniyeh, Burhaniya e Saqraja. Nakon pripremnih operacija zauzimanja prostora oko Qusayra, kao što znamo, uslijedio je opći napad na sam grad.

Uporedo s ofenzivom na Al Qusayr je počelo i čišćenje Homsa i okolice. U Homsu su vladine snage zauzele strateški važnu četvrt Wadi al Sayeh, što je Assadovoj vojsci omogućilo da presječe neprijateljske linije opskrbe, ali ponajprije da drži u okruženju stari dio grada, Khalidiyu, jako pobunjeničko uporište. Kompletan nadzor nad pokrajinom Homs je ključ uspjeha za sve daljnje operacije, a za vladu u Damasku je od posebne važnosti jer joj jamči konačnu pobjedu.

U blizini Damaska je očišćen cijeli teritorij sve do Al Ghoute, odakle se otvara slobodan put sve do granice s Jordanom. Oslobođen je i Khirbet Ghazaleh na uzvisini Hauran, kao i Oteibah. Na taj su se način presjekle sve linije opskrbe pobunjenika koji sudjeluju u napadu na Damask.

Ove pobjede mogu "opravdati" mržnju prema alavitima koju pobunjenici ni najmanje ne kriju, ali izljevi bijesa prema Iranu imaju sasvim drugu pozadinu.

Sirija je uvijek imala središnju ulogu u strategiji Teherana kada su u pitanju bili odnosi u regiji. Sirija je najjača karika koja povezuje Teheran s Hezbollahaom, palestinskim Islamskim džihadom i Hamasom. U protekle dvije godine je Islamska Republika Iran investirala (poklonila) 10 milijardi dolara baathističkoj vladi Bashara Al-Assada. Direktor instituta za geostrateške odnose u Teheranu Hojatoleslam Mehdi Taaib, blizak ajatolahu Aliu Khameneiu, nedavno je izjavio "kako je Sirija 35. iranska pokrajina i za Iran ima veću važnost od Khuzestana (iranska provincija s arapskom većinom)".

"Ako izgubimo Siriju, nećemo više moći sačuvati Teheran", izjavio je Hojatoleslam Mehdi Taaib.

Ključni čovjek koji se brine o interesima kako Irana, tako i same Sirije, je general Qasem Suleimani, zapovjednik Al Quds postrojbi Iranske Revolucionarne Garde. On je u prošlosti sudjelovao u operacijama u Iraku i Afganistanu, gdje se brinuo da razvoj situacije ne krene u smjeru u kojem bi se ugrozio opstanak Islamske Republike. To i jest glavni razlog mržnje prema Irancima.

Strategija Qasema Suleimania ima dva važna segmenta. Prvi se sastoji u stvaranju i financiranju milicije u Siriji koja broji 150 000 pripadnika i koja nosi ime "Jaysh al Sha'bi". Stvorena je po uzoru na iransku dobrovoljačku miliciju Basij iraniani, a zadaća joj je da podržava Sirijsku Arapsku Vojsku u skladu sa zajedničkim interesima. Iranska revolucionarna garda daje svu potrebnu vojnu i obavještajnu pomoć Jaysh al Sha'bi, regularnoj sirijskoj vojsci, postrojbama Al Qudsa, obavještajnim službama, Hezbollahu i svim šiitskim postrojbama koje brane Siriju od stranih plaćenika.

Dokaz da Iran blisko surađuje sa Sirijom je i ubojstvo generala Al Quds brigade, Hassana Shateria, koji se nalazio u veljači ove godine u Damasku, gdje je i ubijen. Potom dogovor o razmjeni iranskih državljana koje su zarobili pobunjenici u siječnju ove godine. Tom je prilikom predsjednik Assad za 48 Iranaca oslobodio 2130 pobunjenika iz zarobljeništva. Među Irancima su se nalazili bivši zapovjednik Shohade, postrojbe Iranske Revolucionarne Garde, zapovjednik 14. Brigade Imama Sadegha iranske vojske, kao i nekoliko članova 33. Brigade Al-Mahdi.

Slanje visokih časnika i obavještajaca u Siriju je dokaz kako Teheran u njenom opstanku vidi jamstvo svoje sigurnosti i sasvim je razumljivo da postrojbe Al Qudsa, osposobljene isključivo za vođenje operacija van granica Irana, pomažu Siriji u ovom nametnutom ratu. Teheran na sirijsku krizu gleda kao na problem svoje unutarnje sigurnosti, jednako kao što Rusija čini kada su u pitanju Kavkaz ili Središnja Azija.

Osim Irana veliku pomoć vladinim snagama (a mnogi analitičari tvrde kako je upravo to bilo od presudne važnosti) u Siriji pruža i Hezbollah. Libanonski šiitski borci navodno na terenu imaju oko 2000 dobro obučenih i naoružanih boraca, veterana iz sukoba s Izraelom. Hezbollahovi borci uglavnom sudjeluju u borbama oko Homsa i naravno ovih dana u Al Qusayru, gdje je njihovo iskustvo u borbama u naseljenim područjima od neprocjenjive važnosti.

Upravo je Hezbollah početkom travnja zauzeo većinu strateških uporišta u blizini libanonske granice i tako razdvojio pobunjeničke snage oko Homsa, onemogućivši im na taj način prelazak na siguran teritorij u Libanonu i opskrbu streljivom i ostalim potrebitim sredstvima za učinkovitije suprotstavljanje vladinim snagama.

Rezultati govore kako je zadaća iranskih časnika i obavještajaca, te boraca Hezbollaha uspješno obavljena. Sirijska Arapska Vojska, koja je djelovala po uzoru na sovjetsku vojnu doktrinu iz prošlog stoljeća, tj. osposobljena za borbu na otvorenom prostoru i koja je zbog toga bila troma i statična, sada je mobilna i kombinira tehnike urbanog i gerilskog ratovanja s uporabom teškog naoružanja i zrakoplovstva.

Iako se u ovom kontekstu može govoriti o "internacionalizaciji sukoba", ovaj sukob zbog indirektnog uplitanja Irana i Hezbollaha licemjerno "internacionaliziraju" upravo oni koji su najviše doprinijeli destabilizaciji Sirije izvana. Kako god bilo, teško je za očekivati da će bilo tko dozvoliti da se sukob proširi van sirijskih granica. U tom bi se slučaju moglo dogoditi da se sukob proširi na Jordan, te da se dodatno pogorša situacija u Libanonu i Iraku, a to u ovim okolnostima ne bi odgovaralo niti Sjedinjenim Državama, niti Iranu, a ni Rusiji.

Čak ni izravna vojna intervencija SAD-a nije realna opcija u ovom trenutku, jer bi se Washington našao u situaciji da se bori od Libanona na zapadu, pa skroz do Afganistana na istoku. Od takve najcrnje opcije bi na kraju koristi imale samo Rusija i Kina. Što se tiče zemalja kao što su Turska i razne zaljevske petromonarhije, one zbog unutarnjih prilika nisu u mogućnosti da učine bilo što bez pomoći i suglasnosti Amerike.

Predsjednik Assad i vlada u Damasku je svjesna kako je sad trenutak da ostvari što više vojnih pobjeda na terenu, jer će samo tako moći s uspjehom pregovarati u Ženevi. Nije slučajno da pobunjenički lideri u egzilu zazivaju u pomoć i upozoravaju na "humanitarnu katastrofu", budući da dobro znaju da se za pregovarački stol ne sjeda lako u ulozi gubitnika na bojnom polju.


Najbolje bi bilo da demokrate sjednu za sto kao porazena strana i da se sudi svakome za koga ima dokaza ili snimaka.
SAA je izgleda jako ojacala,primjeti se jak moral,nema vise prebjega i ide iz pobjede u pobjedu sto demokratama sve vise otezava linije snabdjevanja a vidimo da su sve vise u okruzenjima osim Alepa koji se naslanja na NATO Tursku ali tu su blizu i Kurdi koji vec imaju svoju demokratiju pa nece prihvatiti ove koje Turska pomaze. Svakako poraz vehabizma u Siriji nece smiriti ljude koje misle da rade za alaha licno pa ce biti svuda problema sa njima pa i u Svedskoj koja ih je naivno primila u stotinama hiljada.

offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2595
  • Gde živiš: Čačak

Kako prenosi glas Rusije.
Sirijska elektronska vojska hakovala nekoliko tv stanica širom zapada,
http://serbian.ruvr.ru/2013_05_27/Sirijska-elektro.....ciju-Skaj/

Dobri Sirijski hakeri.

http://serbian.ruvr.ru/2013_05_26/Izrael-demantuje.....m-o-S-300/
Evo istine o S-300

offline
  • Lokalni politikant
  • Pridružio: 24 Jan 2012
  • Poruke: 640
  • Gde živiš: Sever

Napisano: 27 Maj 2013 6:30

Analiza - Iran i Hezbolah u sirijskom sukobu:

www.advance.hr/vijesti/analiza-iran-i-hezbollah-u-.....ova-uloga/

Dopuna: 27 Maj 2013 6:43

Jedan dokumentarac o Alepu:

www.advance.hr/vijesti/dokumentarni-film-aleppo-od-otpora-do-pobjede/

offline
  • ljs 
  • Građanin
  • Pridružio: 23 Jul 2012
  • Poruke: 286

Gospodin-BP ::Da li je neko možda čuo da li tamo ima Srba?
U Libiji je bilo dosta slučajeva i priča (što istinitih, što neistinitih) o Srbima koji ratuju za Gadafija, a evo, Siriju pratim malte ne od samog početka i koliko se sećam, nisam čuo još ništa o Srbima koji ratuju u Siriji. Ima li neko podatak o tome? Ipak smo mi zemlja sa dosta ratnog iskustva, ne bi me čudilo da ima Srba koji se bore u Siriji.


U Libiji je Gadafi plaćao ozbiljne cifre pa su ljudi imali motiv! Asad nema takve resurse a i nema potrebe jer mu specijalisti dolaze iz Irana i Rusije! S druge strane pobunjenici ne plaćaju mnogo a i nema tamo mjesta za Hrišćane!

offline
  • Lokalni politikant
  • Pridružio: 24 Jan 2012
  • Poruke: 640
  • Gde živiš: Sever

Golgota sirijskih hrišćana:

evroazija.info/golgota-sirijskih-hriscana/

offline
  • Pridružio: 27 Maj 2013
  • Poruke: 0

Citat:Najbolje bi bilo da demokrate sjednu za sto kao porazena strana i da se sudi svakome za koga ima dokaza ili snimaka.
SAA je izgleda jako ojacala,primjeti se jak moral,nema vise prebjega i ide iz pobjede u pobjedu sto demokratama sve vise otezava linije snabdjevanja a vidimo da su sve vise u okruzenjima osim Alepa koji se naslanja na NATO Tursku ali tu su blizu i Kurdi koji vec imaju svoju demokratiju pa nece prihvatiti ove koje Turska pomaze. Svakako poraz vehabizma u Siriji nece smiriti ljude koje misle da rade za alaha licno pa ce biti svuda problema sa njima pa i u Svedskoj koja ih je naivno primila u stotinama hiljada.




Vezano za temu, nadam se da će u što skorije vrijeme Sirijska armija počistiti teren od ovih bradatih.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 869 korisnika na forumu :: 9 registrovanih, 1 sakriven i 859 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: darkojbn, Dorcolac, Konda, MILO-VAN, Rogan33, Srle993, vladaa012, voja64, wizzardone