offline
- Gama
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Jun 2004
- Poruke: 4389
|
sezan ::
Sve smo to predvideli odavno..
Naravno da su trebali da stanu od početka uz regularne vlasti i u iraku i U Siriji ,pa posle u miru da pokušaju nešto ,kao Katalonci npr...
Ovako ,ima da ih biju svi ,i spreda i otpozadi i od Kurdistana neće biti ništa jer o tome političku odluku moraju da donesu velike sile i moraju da sačekaju trenutak,a to nije ovaj ,kao mi sa Kosovom...
To nije velika mudrost ,samo zdravi razum..
Da se nadovežem na trenutnu spoljnopolitičku situaciju u Siriji.
Ameri su trenutno stavljeni u drugom redu. Moja procena je da smišljaju naredni korak, mada mi deluje da ni on neće dati rezultata. Glavnu igru sada vodi Turska i Rusija (uz Iran, koji je produžena ruka).
Rusi i Turci su trenutno u fazi obnove odnosa mada je moguće da dođe do kvarenja odnosa, ma koliko to nama zvučalo čudno. Zašto? SAA trenutno briše patos turskim eksponentima u Siriji, a Turska na svaki način pokušava da ovaj Štit Eufrata progura što dalje od svoje granice.
Šta Turci dobijaju time?
1) pravi se tampon zona između dve kurdske oblasti Afrin i Hasaku čime se smiruje strast Kurda da naprave neku autonomnu-federalnu-nezavisnu državu na južnoj granici Turske.
2) popravlja se položaj proturskim elementima u Siriji što kasnije može da bude problem za Asada ukoliko krenu ovi ka Al Babu i ugroze SAA s severoistoka (manje verovatno, ali eto, zveckaju)
3) napadom na Kurde vrši se pritisak na američku spoljnu politiku da popusti po pitanju turskih zahteva (koji su to zahtevi, trenutno je teško proceniti jer ima vrlo malo informacija o tursko-američkim konsultacijama).
4) proturski islamisti u istočnom Alepu (Nur al-Din al Zinki - koju je podržavala CIA preko Turske, a potom i sami Turci bez CIA) kao da su prepušteni na milost i nemilost SAA i Rusa. Umesto da se opet prikupe snage i da se deblokira istočni Alepo, islamisti su postali pasivni u Idlibu, prešli su u defanzivu (osim ka Hami, mada i tamo su usporili) i sada im je glavna meta YPG i ISIS. SAA (ruski saveznik ima odrešene ruke da očisti Alepo), a proturski islamisti na severu Sirije imaju odrešene ruke protiv Kurda.
Šta Rusi dobijaju time?
1) što više proturski islamisti ojade Kurde to je manji uticaj Amera i mogućnost da se Kurdi pitaju u vezi autonomije i eventualnog rasparčavanja Sirije - Sirija će ostati cela, to je gotovo sigurno
2) dok se američka spoljna politika bori da povrati Tursku u svom krilu, ne bi li spasila Kurde, koji su zamena za američku pešadiju, to će dati vreme Rusima i Sirijcima da počiste Alepo i da svoje snage usmere kasnije ka Idlibu. Na ovaj način, Amerima će se izbiti glavni adut iz igre - stalno ponavljanje izlizane floskule o humanitarnoj krizi u Alepu
3) onog trenutka kada se Alepo slomi i oslobode značajne snage, Idlib će ići mnogo brže
4) očigledno je da islamistima fali ljudstvo te moraju da polože oružje u enklavama i da se sele ka Idlibu, gde će ih opet mobilisati, a Rusi eliminisati na jednom mestu. Moje mišljenje je, da je to bolje nego da islamisti budu rasuti po celoj Siriji
5) eventualni dolazak boraca ISIS-a u Siriju Rusima može samo da pogoduje, i da pod izgovorom da pomažu legitimnu vlast u Siriji, da dodatno steknu ugled u svetu i da dopreme još naoružanja u Siriji
Američki položaj
Ameri su u prilično konfuznoj situaciji jer su izbori za koji dan tako da nije baš adekvatno započeti nešto i raditi 2-3 nedelje i da posle toga dođe neko drugi i sve odbaci (Hilari ili Tramp). Od Hilari i Trampa mislim da je Hilari bolji izbor. Zašto? Hilari gleda samo spoljnu politiku, a ekonomija joj je u drugom planu. Na drugoj strani, Tramp gleda ekonomiju, a spoljna politika mu je druga rupa na svirali. Ukoliko se ojača ekonomija, Ameri mogu da povrate snagu, a ukoliko samo srljaju napred i primenjuju silu razvućiće se kao što je bio slučaj sa Avganistanom, Irakom i Libijom i onda će opet morati da se povuku jer svi ti napori zahtevaju keš, a svaka kasa ima dno.
Tramp je ekonomista, njega interesuje biznis i on zna šta treba da se uradi da bi privreda bila jaka. On je možda usijana glava, ali ima kefalo - izgradio je veliku finansijsku imperiju. Na drugoj strani, imamo Klintonovu, koja se baš nije snašla u spoljnoj politici. Gotovo svi poduhvati su pukli: Libija, Avganistan, Irak i još veće tenzije sa Iranom 2010-2011. Ona je čak predlagala da se sirijski pobunjenici naoružaju teškim oružjem ali su je ovi u administraciji iskulirali jer su smatrali da će pobunjenici okrenuti oružje protiv američkih interesa i saveznika. I da dođe Hilari na poziciju predsednika, sumnjam da će doći do bombardovanja jer ko zna šta može izaći iz svega to. Ameri nisu glupu, kao ni Rusi.
Hilari možda deluje agresivno ali dugoročno gledano, ona će oslabiti Ameriku na duži period jer će se dodatno iscrpeti izigravanjem svetskog policajca. Ona već ima ozbiljnih zdravstvenih problema (trombozu), a pored toga je u godinama (trenutno ima 69, i biće među najstarijim predsednicima - 69 godina je imao Regan kad je postao predsednik, a 77 kad se povukao) i gotovo sigurno je da neće obavljati mandat kako treba - ne bi me iznenadilo da prekine mandat ili da je u impičmentu smene (kao što je prošao njen suprug).
Ovo je neko moje, trenutno, viđenje. Videćemo kako će se stvari razvijati posle američkih izbora.
PS: izvinjavam se na greškama, kucam u jednom cugu .
|