Poslao: 30 Okt 2016 13:18
|
offline
- powSrb
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Mar 2015
- Poruke: 9438
|
^
Да, САА извори тврде да се спрема битка за Алепо и да су ова појачања(горе она слика) ту да би напали Алепо а не да би зауставили офазиву терориста, наводно сасвим довољно људи има на том фронту, САА/Хезболах, јер с уту сва она појачања која су стизала током прошле офанзиве и после ње. Једино су Палестинци већином пребачени на северни фронт и они су и заузели Хандарат, Авејџу и околину. Што значи да су ови остали на југу и спремни су за овај напад. Барем би тако требало да буде.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 30 Okt 2016 13:19
|
offline
- Pridružio: 10 Feb 2014
- Poruke: 436
|
Samo da potroše te bombaše, valjda ih je već više od 10 ispucano od navodnih 40.
|
|
|
|
Poslao: 30 Okt 2016 13:19
|
offline
- Irbis
- Legendarni građanin
- Pridružio: 10 Avg 2014
- Poruke: 3556
|
Nemam potvrdu za ovo pa cu ovde objaviti, redi se o Iraku,ali je strateski taj deo vazan za polvlacenje ID iz Iraka sto direktno utice na dva vezana pravca moguceg napredpovanja SAA i to na Al Bab i Deir.
Značaj borbenog angažovanja šiitskih milicija u Mosulu za Siriju
Organizacija šiitskih milicija “Narodne mobilizacione snage” (PMU) otpočela je ovog jutra u 06:00 časova po lokalnom vremenu ofanzivu u pravcu Tel Afara. Ovaj grad nalazi se na oko 50km zapadno od Mosula i strateški je značajan jer predstavlja središnju tačku na jedinom pravcu povlačenja kojim bi se militanti Islamske države mogli povući iz Mosula prema Siriji.
Sledstveno tome, ukoliko bi šiitske milicije preuzele kontrolu nad Tel Afarom time bi se ujedno presekao jedini pravac povlačenja pripadnika Islamske države u Siriju.
Prema pomalo nejasnom saopštenju PMU, šiitske milicije danas su od početka operacija oslobodile između 6 i 10 sela, značajno napredujući u pravcu Tel Afara. Takođe, ovom prilikom PMU kao otežavajuću okolnost ističu da se njihove snage suočavaju sa oko 14,000 kvadratnih kilometara otvorenog pustinjskog terena koji se nalazi pod kontrolom Islamske države.
Međutim, postoji velika mogućnost da militanti Islamske države u planu imaju povlačenje sa isturenih pozicija koje je teško odbraniti kako bi koncentrisale svoje snage na pozicijama koje se nalaze u blizini Tel Afara i koje je po svemu sudeći povoljnije fortifikovati. Uporedo sa povlačenjem, militanti nastoje da pruže otpor samo u onoj meri u kojoj je moguće privremeno usporavati nadolazeće protivničke snage.
Podsetimo da su PMU pre desetak dana najavile ofanzivu na zapadnom frontu Mosula koja će se odvijati u dva pravca. Prvi pravac ofanzive podrazumeva da će šiitske milicije pratiti trupe Iračke armije u njihovom prodoru u sam centar Mosula.
Realizacija prvog pravca ofanzive za sada je neizvesna, imajući u vidu da je irački premijer Haider al Abadi obećao da šiitske milicije neće učestvovati u borbama u samom Mosulu u kojem živi većinski sunitsko stanovništvo, koje na šiitske milicije gleda sa velikim podozrenjem. Sem toga, Turska koja beleži značajno vojno prisustvo nadomak Mosula izrazila je svoje snažno protivljenje učešću šiitskih milicija.
Drugi pravac ofanzive kojim je predviđeno oslobođenje Tel Afara čini se daleko logičnijim. Kao što je napomenuto, gubitkom Tel Afara Islamska država bila bi ostavljena bez bilo kakve mogućnosti za povlačenje iz Mosula ka Siriji. Međutim, čelnici koalicionih snaga još uvek nisu odlučili o tome da li Islamskoj državi treba ostaviti mogućnost povlačenja ili ne.
Ovo pitanje je kontroverzno tako da će samo ukratko biti obrazloženo. Iz jedne perspektive posmatrano, potpuna blokada Mosula bi za posledicu imala dugotrajnu borbu do konačne i kompletne likvidacije između 4,000 i 6,000 militanata koji se u gradu nalaze. Takav vid borbe bi za posledicu sigurno imao mnogostruko veći broj civilnih žrtava kao i razaranje daleko većih razmera.
Sa druge strane posmatrano, dopustiti militantima Islamske države da se povuku u Siriju imalo bi za posledicu konsolidaciju ID-a i jačanje njenog uporišta na istoku Sirije. Ovakav potez svakako se može opravdati pojedinim taktičkim razlozima kao i humanitarnim obzirima.
Međutim, postoji opravdana sumnja da bi se ovakav potez mogao povući kako bi se izvršio snažan pritisak na sirijsku vladu i položaj Bašara al Asada.
Ovakva tvrdnja može se ilustrovati primerom Der Ezora na istoku Sirije.
Naime, Sirijska arapska armija na čelu sa 104. brigadom Republikanske garde već godinama ulaže krajnje napore kako bi odbranila mali džep SAA duboko unutar teritorije koja se nalazi pod kontrolom Islamske države. Uprkos vazdušnoj podršci od strane ruskih vazduhoplova kao i skromnom dopunom ljudstva koja je u više navrata izvršena transportnim helikopterima, SAA sa sve većim teškoćama održava kontrolu nad komadom teritorije kod Der Ezora koja se iz godine u godinu sužava.
Kontingent od nekoliko stotina dobro obučenih boraca Islamske države koji bi iz Mosula pristigao u istočnu Siriju mogao bi da radikalno izmeni odnos snaga u Der Ezoru i pruži Islamskoj državi zamajac neophodan za odnošenje konačne prevage u višegodišnjoj borbi na toj lokaciji. Ovakav razvoj događaja bi za SAA bio neprihvatljiv iz sledećeg razloga: uprkos tome što se radi o maloj, resursima oskudnoj teritoriji, ovaj džep otpora održavan od strane SAA ipak vezuje značajan broj (procene variraju od hiljadu do preko dve hiljade) militanata Islamske države. Ukoliko bi došlo do pada Der Ezora, taj broj militanata mogao bi biti usmeren na druge, strateški značajnije lokacije. Primera radi, to bi mogao biti krajnji sever Alepa.
Iz navedenog sledi da bi Sirijska arapska armija bila prinudjena da u slučaju priliva boraca ID-a iz Mosula izvrši nepovoljnu realokaciju svog ljudstva. Takva realokacija mogla bi da, barem za kratko vreme, osujeti napore SAA u borbama za Alepo. Posledično, to bi pobunjeničkim snagama ostavilo više prostora za manevar kao i za oporavak od intenzivnih napada kojima su od proteklog meseca podvrgnuti.
Pred kraj treba istaći činjenice koje stoje u posrednoj vezi sa rečenim. Pro-turske frakcije unutar Slobodne sirijske armije (FSA) se uz aktivnu podršku turskih oklopnih i vazdušnih snaga nalaze u faktičkom stanju rata sa kurdskim YPG milicijama severoistočno od Alepa, dok turski predsednik Erdogan otvoreno najavljuje ofanzivu na kurdska uporišta na severu Sirije. Primera radi, jedno od takvih uporišta jeste grad Manbidž koji su YPG oslobodile ranije ove godine od Islamske države. Istovremeno, uprkos priznatoj i velikoj ulozi koju kurdske snage igraju u borbi protiv Islamske države i načelnoj podršci Sjedinjenih Američkih Država, SAD su prećutno dopustile sve intenzivniju kampanju pro-turskih snaga protiv Kurda.
Sve ovo jesu okolnosti koje idu u prilog položaju Islamske države u Siriji, uprkos tome što se najavljuje skoriji početak ofanzive na Raku koja sa ove tačke gledišta deluje kao unapred osuđena na poraz, imajući u vidu tursko-kurdsko rivalstvo. Ovakve okolnosti nam govore da Islamska država neće biti u kraćem ili u srednjem roku eliminisana iz Sirije.
Imajući u vidu sve što je do sada rečeno, jasno da će tok, ishod i epilog bitke za Mosul proizvesti značajne posledice ne samo na bezbednost Iraka, već u značajnoj meri i na Siriju.
Sledeći takvu logiku, jasno je da od uspeha PMU u nastojanju da Islamskoj državi preseče pravac povlačenja u Siriju neposredno zavisi i razvoj događaja u Siriji u periodu koji je neposredno pred nama.
Upravo zbog značaja koji ofanziva na Tel Afar ima za tok rata u Siriji za koji su zainteresovani svi regionalni geostrateški akteri, neophodno je pažljivo pratiti reakcije tih aktera koje će uslediti na otpočetu ofanzivu. Reakcije će se kretati u rasponu od izražavanja zabrinutosti pa do oštrih pretnji. Konačno, intenzivna politička dinamika koja se na Bliskom istoku manifestuje izuzetnom nepredvidljivošću savezništava i konflikata ne isključuje mogućnost da se u sukob između Islamske države i PMU uključi i treća strana, podržana iz bliskog susedstva.
|
|
|
|
Poslao: 30 Okt 2016 13:44
|
offline
- kunktator
- Elitni građanin
- Pridružio: 29 Avg 2016
- Poruke: 2481
|
@powSrb
Одакле си узео карту за претпоследњи пост? Који је извор за овај детаљ (који ми делује мало нереално)?
|
|
|
|
Poslao: 30 Okt 2016 14:03
|
offline
- Gama
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Jun 2004
- Poruke: 4389
|
ART610 ::Nema čvrstih kolicija u Sirij. Kurdi nisu jedinstveni i nemaju zajednički nacionalni interes, što će ih mnogo koštati. Nije mi jasan Asad što im neda autonomiju na sjeveru Sirije, sa ovim potezom bi dobio saveznika u ratu a turcima bi zagorčo život i prebacio problem u tuđe dvorište. Kurdi bi čvrsto čuvali granicu na sjeveru Sirije prema Turskoj i spriječili ubacivanje oružja i terorista sa teritorije Turske. Asad bi trebao razmišljti u pravcu novih reformi, ako želi da pobjedi u nametnutom ratu koji vodi zapada i njihovih pomagača na terenu protiv njeda. Mislim da dolazi vrijeme gdje će morati da pokaže i više političke fleksibilnosti ne zbog zapada, već kako bi pridobio što veći broj populacije u Siriji kako bi Siriju sačuvao u međunarodno priznatim granicama. Zna li ko kakva je situacija na terenu, je li ofanziva terorista urodila plodom ili su polomili zube?
Kurdi su pokazali svoje pravo lice kada su pre neki mesec proglašavali neku federalnu jedinicu na severu Sirije, mimo vlade u Damasku.
Problem je sa njima što su nepouzdani. Kada ih stisnu Turci sa severa onda kukaju kako je upad turske vojske kršenje suvereniteta Sirije, a kad nema Turaka onda se junače u Hasaki i Šejh Maksudu (Alepo). Na drugoj strani, u Afrinu su se ovi dobro ponašali. Zahvaljujući njima, Nubla i Zahra su opstali.
Trenutno kako stvari stoje, imam utisak da Asad želi da pomoću Turske oslabi Kurde.
Svojom bahatošću i željom da zaokruže teritoriju, Kurdi će navući bes Turske i njenih eksponenata u Siriji. Tako će u neko dogledno vreme doći do žešćeg sukoba između Kurda i proturskih faktora u Siriji. To će svakako biti dobro za Asada jer će Turci biti posvećeni pitanju kurdske države u Siriji, a Asad će otići u drugi plan što mu može biti olakšavajuća okolnost.
|
|
|
|
Poslao: 30 Okt 2016 14:05
|
offline
- powSrb
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Mar 2015
- Poruke: 9438
|
@kunktator
Шта ти није реално?
Линија фронта, план напада или нешто треће?
|
|
|
|
Poslao: 30 Okt 2016 14:45
|
offline
- Element
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 23 Sep 2016
- Poruke: 5
- Gde živiš: Zagreb
|
Napisano: 30 Okt 2016 14:44
Gama
Citat:Kurdi su pokazali svoje pravo lice kada su pre neki mesec proglašavali neku federalnu jedinicu na severu Sirije, mimo vlade u Damasku.
Problem je sa njima što su nepouzdani. Kada ih stisnu Turci sa severa onda kukaju kako je upad turske vojske kršenje suvereniteta Sirije, a kad nema Turaka onda se junače u Hasaki i Šejh Maksudu (Alepo). Na drugoj strani, u Afrinu su se ovi dobro ponašali. Zahvaljujući njima, Nubla i Zahra su opstali.
Trenutno kako stvari stoje, imam utisak da Asad želi da pomoću Turske oslabi Kurde.
Svojom bahatošću i željom da zaokruže teritoriju, Kurdi će navući bes Turske i njenih eksponenata u Siriji. Tako će u neko dogledno vreme doći do žešćeg sukoba između Kurda i proturskih faktora u Siriji. To će svakako biti dobro za Asada jer će Turci biti posvećeni pitanju kurdske države u Siriji, a Asad će otići u drugi plan što mu može biti olakšavajuća okolnost.
Stari... sukob Kurda i SAA je kino za lakovjerne
Sve ce bit jasnije kad se Kurdi sa istoka i zapada spoje sa SAA kod Al-bab.
|
|
|
|
Poslao: 30 Okt 2016 14:52
|
offline
- Pridružio: 10 Feb 2014
- Poruke: 436
|
A šta imaju Kurdi pokazivati svoje lice, oni se bore za svoj narod i interese, oni nisu Arapi. Logično je da žele svoju državu. Nemaju oni ni razloga voliti Asada kojemu je politika panarabizam i koji im nije dao prava. Sad su se našli protiv još gorega zajedničkog neprijatelja pa surađuju.
|
|
|
|
Poslao: 30 Okt 2016 14:56
|
offline
- kunktator
- Elitni građanin
- Pridružio: 29 Avg 2016
- Poruke: 2481
|
powSrb ::@kunktator
Шта ти није реално?
Линија фронта, план напада или нешто треће?
Нереално ми је да је овај део који сам уоквирио жутим тако нагло "позеленео". Око тих квартова водиле би се оштре борбе а не сећам се да сам игде о томе читао. Нити је то на другим картама приказано као део под контролом побуњеника. Зато питам за извор.
А план напада донекле личи на оно што сам раније нацртао, зар не?
П.С. И даље мислим да им неће успети.
|
|
|
|
Poslao: 30 Okt 2016 15:02
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9027
- Gde živiš: pecina stroga
|
Kurdi su misterija. Nemaju drzavu, razbacani u cetiri zemlje, satirani i muceni kroz stoljeca. Ne kazem da su zlatni, ali ne razumijem zasto ovdje provijava negativnost prema njihovim ciljevima.
Logicno je da toliki narod tezi oslobodjenju i nezavisnosti. Logicno je i da mu maticne drzave (Sirija, Turska, i Irak dok je bio Sadam) to osporavaju.
Sad, sta je mogao uraditi Asad sa Kurdima ranije, vjerovano nista, kao ni sa bilo kim drugim (osim Irana) jer su ga se svi odrekli i mislili su da je gotov. Onda su dosli Rusi.
Sta mogu Kurdi uraditi sad? Pa vjerovatno nista, jer pitanje Kurdistna se rjesava u Turskoj, a kako vidimo nema tu rjesenja za dobar niz godina. Bar dok je Erdogan na vlasti.
Sve ostale kurdske enklave su moneta za potkusurivanje, i njihova buducnost (i u Iraku i u Siriji) zavisi od buduce uloge Turske u konacnom rjesenju. A to je jedna jednacina sa mnogo nepoznatih, tako da je nemoguce sad predvidjeti sta ce biti.
Po mom misljenju Turska je spremna da ide u rat da bi sprecila formiranje nezavisne Kurdske drzave bilo u Iraku bilo u Siriji. Autonomiju mogu mozda da prihvate, ali samo pod uslovom da oni kontrolisu tu autonomiju, kao sto je slucaj sa Barzanijevom tvorevinom u Iraku. Rusi ce sigurno ici Erdoganu niz dlaku po pitanju Kurdistana, jer su Kurdi otprilike zadnji na listi Ruskih prioriteta na Bliskom Istoku.
Amerikanci su pokazali koliko vode racuna o bilo kome. Samo im treba topovsko meso, a kad prodje zurka, ko te hebe, crkni od gladi (ko u susjednim nam americkim tvorevinama).
Asad ce da uradi sta mu kazu Rusi da treba da uradi. I tu je kraj price o Kurdistanu, bar u ovoj epizodi svjetske historije.
|
|
|
|