jazbar ::Oni Bastioni što ih se dovuklo u Siriju su verovatno namenjeni odvraćanju američkog brodovlja (nosaća aviona). A ispaljivanja su bila izvršena više radi testiranja. Nemožeš dopler radarom zahvatiti bunker ili neku drugu važnu zgradu u gradu. Ako su gađali neki statičan cilj verovatno su ga gađali prema izračunu INS, znači bez radara.
razmišljanje ti je sasvim OK, ali tu imaš tu i neke krive pretpostavke.
potpuno se slažem da je jedini razlog bilo testiranje rakete u tom zemaljskom režimu rada.
mi ne znamo kako je ta raketa izvršila napad na zemaljski cilj, jer Onix nema standardno mogućnost korekcije kursa na sredini putanje. Moguće su dvije stvari:
1) da je Onixu dodan GLONASS sistem, što je danas trivijalno, jeftino i minijaturno
2) da je u njemu radar sa sintetičkom aperturom, što je skupo i nepotrebno, jer od njega nad morskom površinom nema koristi. Ja sam gotovo siguran da je ovo prvo.
Inercijalna navigacija ima neka svoja ograničenja i njome je nemoguće ostvariti dovoljnu preciznost na raketama tog dometa i brzine, ako ne koriste neku pomoćnu korekciju na sredini putanje.
Radi se o tome da se podatak sa žiroskopa i akcelerometara ne koristi direktno, tj. ne daje podatke o kutevima i prijeđenom putu, nego se integrira (dvostruko sa akcelerometara, da se dobije iz akceleracije prijeđeni put u sva tri smjera koordinatnog sistema, a jednostruko iz žiroskopa, da se iz kutne brzine dobije kut u 3 osi, dakle trenutni azimut, elevacija i nagib lijevo-desno).
Kod tog integriranja, postepeno dolazi do akumuliranja greške (tj. nepostojeće DC komponente), koju je nemoguće ispraviti bez vanjske reference, a koja najviše ovisi o trajanju leta rakete. Za vrhunske akcelerometre i žiroskope su te greške mislim reda veličine (+/-) 500 m/h, odnosno (+/-) 0.2°/h leta.
CEP rakete tog tipa, dakle dometa 300 km i max. brzine 2.6 macha, sa samo inercijalnom navigacijom, bio bi u najboljem slučaju reda veličine 200m na maksimalnom dometu, što je previše za precizno gađanje tako skupom raketom.
homing radar na raketama koje imaju spore ili statične mete, pa tako i kod Onixa, nije dopplerov, nego monopulsni radar. Samo kod raketa koje imaju brze ciljeve, npr. protuavionskih, to bude monopulse-doppler tip, ali nikad doppler.
|