online
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9005
- Gde živiš: pecina stroga
|
- 12Ovo se svidja korisnicima: Wrangler, slonic_tonic, riva, |_MeD_|, Klecaviks, Georgius, gvozdenavolja, uhogrlonos, m0nstrum_, hayabusa64, MiG-29M2, radionica1
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Sve se kanim da nesto napisem o ovoj diskusiji koja se rasplamsala vezano za mogucu Tursku ili Saudijsku (arapsku) invaziju, ali kad vidim nivo komentara cisto me mrzi. Al' ajde....
Pitanje Turske u kontekstu rata u Siriji je kompleksno, ali ne i neobjasnjivo.
Najprije, ne treba problem zvati pitanjem Turske nego pitanjem Erdogana. Mnogi potezi koje je erdoganova vlada vukla u Siriji (a i sire na Bliskom istoku) nisu u interesu Turske, ni taktickom ni strateskom. Erdogan je dosao na vlast sa politickih margina, i vjesto je tokom dvije decenije uspio da zauzda tursku politicku scenu i da Tursku pretvori iz jedne koliko toliko sekularne i relativno progresivne drzave u danasnju prciju erdoganovu, sa prinadleznim posljedicama. Da ne elaboriram dalje, moze sve da se nadje na internetu u manje vise originalnim izvjestajima (preuzimanje vlasti, sudjenje generalima, promjene ustava, islamisticka politika, odnosi sa SAD, Egiptom, irackim Kurdima, turskim Kurdima i Izraelom itd), mada ne nuzno na srpskom.
Sve je to moglo dok nisu dosli Rusi u Siriju. Putin je Erdoganu dao sansu da iskulira rat u Siriji. Erdogan je bio u Moskvi na otvaranju najvece dzamije u Rusiji (koju je manje vise finansirala Turska) negdje u augustu prosle godine, dva mjeseca prije ruske intervencije.
Erdogan se kockao. Isao je na konfrontaciju sa Rusijom, ocekujuci hvalospjeve sto je oborio mrski ruski avion, ocekujuci podrsku Amerike i NATO, i misleci da nema nista od SAA i njihovih ofanziva. Ideja je bila - Rusi su dosli da malo bombarduju, SAA je gotova, ja cu da roknem jedan avion, svi ce da me hvale, Rusi idu iz Sirije ionako kad SAA izdimi, i kud ces bolje. Ima da me poslije njiihovog odlaska svi na bliskom istoku zovu i pitaju sta sutra treba da rade.
Onog mometa kad je SU 24 pogodjen, Erdogan je ispao iz igre u Siriji. Svi njegovi kasniji potezi svode se na kontrolu stete.
Jedna od najtezih posljedica njegove odluke da se kaci sa Rusima je sto je izgubio kontrolu nad dogadjajima u Siriji (bar sto se tice stvari koje Rusi i saveznici mogu da kontrolisu). Sad vidi sirijske Kurde u sadejstvu sa SAA i podrzane od ruskog vaduhoplovstva. Naravno da je poludio, stomak mu se prevrce.
Malu utjehu imao je u nadi da ce Amerikanci da nastave da ga podrzavaju u njegovom stavu da su sirijski Kurdi teroristi. Cekalo se, i vjerovatno pricalo tajnim kanalima, do prije nekoliko dana. A onda je stvar izasla na sunce. Erdogan je poceo da kuka. Prvo na dolazak Obaminog specijalnog predstavnika na sastanak sa sirijskim Kurdima, pa onda prozivanja Obame da se izjasni da li je uz Erdogana ili uz teroriste (misli na sirijske Kurde) pa onda ova danasnja izjava. Izgleda da je i tu pukla tikva.
Razlog za pucanje ove tikve je vrlo pragmatican. Amerikanci nemaju vise u Siriji ni jednog saveznika na terenu osim ovih Kurda. A ne vjerujem da mogu nesto da urade na nekom buducem sirijskom Dejtonu samo sa avijacijom. To zna i Obama. Zato vise voli sirijske Kurde nego Erdogana (u ovom momentu)
Sirijski Kurdi su nejasni samima sebi, a kamoli nama. Zasad se bore, gdje moraju i u sadejstvu sa onima sa kojima moraju, pomalo prave drzavne strukture i lokalnu vlast, pomalo prave i vojsku. Pomalo i trguju, sa ISIS, sa ostalima, sa Turcima, sa Asadom, sa kim moze i mora. Ali, ne izlaze sa strategijom, ne masu velikim ciljevima, ne talasaju. Sto rece neko ranije na temi, cekaju da vide ko ce da nadjaca u ovoj makljazi, pa ce onda sa njim.
Zbog takve pozicije, ali i zbog realne snage na terenu (ili nedostatka iste) oni se uglavnom ne pitaju nista. Ni sta ce da se napada, ni sta ce da se zauzima, ni ko je protivnik ni ko je neprijatelj. Pitaju se Amerikanci (ili Rusi u sjevernom Alepu)
To i boli Erdogana. Zna Erdogan dobro da je autonimija Irackog Kurdistana postala moguca tek kad su se Amerikanci umjesali 1990. Do tad ih je Sadam davio hemijom.
Dakle, ako je gornje tacno, moze li Erdogan da intervenise u Siriji? Naravno da ne moze. Ne moze jer ne moze na Amere. Kao sto nije mogao ni u Iraku (mada, kad se on domogao kontrole nad vojskom, Iracki kurdstan je vec bio gotova prica)
Prikrivena intervencija, to mislim da radi vec pet godina, ali mu nesto ne ide.
Da sada dize onu stvar na Asada koji je u savezu sa Rusima, i salje tenkove preko granice, licno mislim da nije toliko lud. Nije uopste lud. Jer taj bi potez bio kraj Erdogana. NATO bi ga otpisao (ne sto ga ne voli ili sto je NATO protiv rata sa Rusima u Siriji, nego zato sto za bilo kakvu odluku tipa podrske Turskoj u napadu na Siriju i SAA treba jednoglasna odluka svih 19 clanica NATO, a to nemaju ni u snu). Ameri bi poceli da mu uvode demokratiju, dobio bi i rezoluciju UN. Jedino ga mozda tetka Angela ne bi napadala, jer joj mnogo treba oko ovog problema sa izbjeglicaama. A i duzan joj je neke eure.
Znaci, sjedice u Ankari i kukati, cekati na najmanju gresku bilo kojeg od igraca, bilo koju sansu da nekom trgovinom iskamci makar kakav ustupak. Ja licno mislim da mu je najpametnije da koliko sutra pocne da lize sto je za***o kod Putina i da vidi da li tu moze da popravi nesto.
Saudijska intervencija u Siriji je vec nesto drugo. Ne mogu samo da uklavirim da li imaju precutno odobravanje amera ili nemaju. Inace, opet se radi o buducem sirijskom Dejtonu, i potrebi da se ima bar vod na terenu. Saudijci opet pucaju po svim savovima. Vladajuce plemstvo je tek u procesu konsolidaciji posije smrti dugovjecnog kralja. Kralj je imao desetine zena i nebrojeno djece pa ti sad vidi ciji je presto. Svi sad upiru prste u svakog na dvoru u Rijadu, i spletke se pletu koga i kako i zasto. Posebno nakon slavom ovjencane ekskurzije u Jemen, i debakla u Siriji. Znaci, ko god da je na vlasti,ima dobar razlog da nesto pokusa u Siriji i da to prikaze na pravi nacin i sacuva stolicu (u ovom slucaju presto).
Problema su dva:
Prvi problem je sto je to americka prica. Ameri svojoj publici vec duze vremena pricaju da je za pobjedu protiv ISIS-a potrebno dovesti arapsku vojsku u Siriju. I ta vojska mora da bude Suni vojska. Da se ne bi narod okrenuo uz ISIS. I ne smije da bude jedna drzava, vec mora koalicija arapskih drzava. Mozda je to u pozadini svega. Da nije americka javnost toliko mamurna od americkih pobjeda u Iraku i Afganistanu, imali bi ameri bar jedno dvije divizije u Siriji poodavno. Medjutim sa takvim mamurlukom, nema nista od americke okupacione zone (ni zone zabrane bilo cega) u Siriji. Zato trebaju arapske trupe.
Drugi, mnogo veci problem je sto saudijska vojska ne moze da napadne i zauzme ni djeciji vrtic u Siriji (kao sto rekose na jednom stranom forumu). Ulazak Saudijske Arabije, ili kolicije likova u carsafima, u Siriju bi znacio klanicu i rezultirao u ozbiljnoj nestabilnosti pomenutog plemstva i pomenutog prestola. Nestabilnost u Rijadu je jedan ozbiljan problem u Wall Streetu, tako da opet od toga nema nista.
Jedino ako ameri zakljuce da mogu da prihvate rizik destabilizacije golfskih kraljevina (kao cijenu obuzdavanja Rusa u Siriji), i jedino u vrlo ogranicenom obliku, moze ova saudijska koalicija da zakoraci na tlo Sirije. I to samo protiv ISISa. I opet, samo ako se Rus slozi. Rus moze da se slozi jer ima dosta stvari koje bi on htio da dogovori sa Rijadom. Mada, opet u vrlo ogranicenoj, simbolicnoj formi. Samo da se pojaca saudijska stolica za Dejtonskim stolom.
Hvala na strpljenju.
|