Rat u Siriji 2016 - Komentari, diskusije i analize članova

375

Rat u Siriji 2016 - Komentari, diskusije i analize članova

offline
  • Pridružio: 23 Avg 2014
  • Poruke: 183

nizam ::navodno 20 saudijskih f 15 vec stiglo u Tursku
Odmah su razduženi sa spiska zaduženja Mts KSA RV...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Irbis 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 10 Avg 2014
  • Poruke: 3556

Kako ce ovi pametnjakovici iz sredozemnog dela Turske da gadjaju Raku i ostale pozicije ID? Kako ce koordinisati letove sa Ruskim avionima?



offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4905

Citat:
Хоће ли Анкара - уместо са Лавровом - ускоро имати посла са Путиновим генералима?

ЕРДОГАН СПРЕМАН ДА РИЗИКУЈЕ ВЕЛИКИ РАТ ДА БИ ЛИКВИДИРАО ДОСТИГНУЋА РУСИЈЕ У СИРИЈИ

Турско руководство предлаже Путину директне преговоре без прелиминарних услова, алудирајући да се у том случају могу решити сва питања, а Анкара ће одустати од инвазије на Сирију. То је - ратна уцена
Кремљ последњих година настоји да избегне укључивање Русије у директан војни конфликт са било којом државом (од Украјине, до Турске). Чак и у Сирији, групација руске авијације дејствује само против терориста. У условима геополитичке конфронтације са САД, кад Вашингтон може у сваком тренутку да пренесе центар конфронтације на било коју тачку на планети, за Русију је недопустиво ограничавање ресурса било којим другостепеним правцем
Ердоган своју игру сигурно сматра добитном. Јасно је да ће Турска изгубити борбена дејства против руске армије. Али, прво, Русија треба да се одлучи да уђе у оружани сукоб који нагло компликује њен укупан положај. Друго, Ердоган је сигуран да чак у најгорем случају Запад неће дозволити да се Турска уништи и исто тако ни да јој се одузму било какве територије
Изузетно је значајна Путинова одлука да отпочне изненадну проверу снага Југозападног стратешког правца, са ангажовањем снага Црноморске флоте и Каспијске флотиле. Такође: са довођењем у пуну борбену готовост ваздушно-десантних снага и војно-транспортне авијација Јужног војног округа. То је демонстрација да је Ердоганова понуда да повећа улог прихваћена. Кажу да Ердоган слабо разуме алузије. А ако стране концентришу снаге и средства и не испољавају спремност да попуштају и одступају, онда раније или касније после „А“ мора да се каже „Б“, а на положаје уместо дипломата ступају генерали

Пише: Ростислав ИШЋЕНКО


ПРОШЛЕ недеље почео је нови круг повећавања напетости на Блиском Истоку. Прво је саопштила Турска, за њом Саудијска Арабија, затим Катар, а у понедељак, 8. фебруара већ и Уједињени Арапски Емирати, да намеравају да у Сирији отпочну копнену операцију, наводно ради борбе са Исламском државом.

Званични Дамаск изјавио је да такав поступак схвата као оружану агресију и да ће према томе Сиријска арапска армија отпочети борбена дејства против интервенциониста.

Истовремено, у Москви је боравио емир Катара, Саудијци покушавају да воде активне консултације, а са позивом на „извор из турског руководства“ - појавило се и саопштење да председник Турске, Реџеп Ердоган, намерава да посети Казахстан. При том се није скривало да је главна тема потенцијалних преговора - покушај да се преко председника те земље Нурсултана Назарбајева издејствује сусрет са Путином ради решавања кризе у руско-турским односима.

Непотврђено саопштење о припремању посете Казахстану могло је да буде „проба“, а могло је да буде и „сондирање“ става Назарбајева (највероватније и једно и друго). Али, изјаве турских руководилаца и дипломата не остављају никакву сумњу у то да су престали да се надају да ће успети да реализују лични сусрет Ердогана са Путином. Циљ сусрета је - решавање руско-турске кризе без формалних јавних извињења Турске због обореног руског авиона.

Рекло би се да поступци Турске у циљу појачавања ратне хистерије у сиријском питању (а без турске армије претендовање монархија Залива да мало ратују у Сирији ни боба не вреде), противрече турским покушајима да се смањи напетост у односима са Русијом. У ствари, турска политика је апсолутно доследна и не може бити другачија.

Реакција Русије потврђује да у Москви не само да добро разумеју покретачке мотиве Анкаре, него се и спремају за адекватан одговор.

Дакле, шта имамо на располагању и чему тежимо?

То, да је Ердоган након што је оборио руски авион сам себе сатерао у клопку, постало је толико банално да ту тврдњу не оспоравају чак ни они који су навикли да у свакој ситници руског руководства угледају „издају позиција“. Турски председник не може да се извини и казни кривце, а при том да не упропасти своју политичку каријеру. И не може све да остави тако како јесте, будући да је руски асиметричан одговор санкцијама нанео озбиљан губитак турској економији и подстакао бизнис против Ердогана.

И не само бизнис. Хотели који се затварају, затварање руског тржишта за турске грађевинске фирме и за производе воћарства и повртарства - нису само смањење прихода (и банкротство) крупних фирми, него и губитак хиљада, десетина хиљада радних места која су хранила обичне Турке и њихове породице. Баш оних Турака којима ничим нису сметали ни руска авијација, ни председник Сирије, Башар Асад и који нису имали, немају и неће имати никакву добит од кријумчарене трговине нафтом са ИД, коју примењује турска владајућа врхушка.

Односно, Ердоганове унутарполитичке позиције драматично слабе - и у случају да се преда и извини и ако остави све како јесте. Да би се одржао као политичар, потребно му је да принуди Русију на преговоре под његовим сопственим условима.

Можда ће Анкара и пристати на уступке, али само на не-јавне, а јавно све мора да изгледа као Ердоганова победа, што очигледно не може да одговара Русији.

Како у таквој ситуацији он може да придобије Москву да прихвати турске услове у регулисању односа? Једина шанса је да покуша да подигне улог до таквог нивоа да цена конфронтације са Турском за руско руководство буде неприхватљива.

Током последњих година, Кремљ настоји да избегне укључивање Русије у директан војни конфликт са било којом државом (од Украјине, до Турске). Чак и у Сирији, групација руске авијације дејствује само против терориста. Разлози су такође јасни - у условима геополитичке конфронтације са САД, кад Вашингтон може у сваком тренутку да пренесе центар конфронтације на било коју тачку на планети, недопустиво је ограничавање ресурса било којим другостепеним правцем.

Полазећи од овог становишта, Ердоган прети упадом у Сирију (стара идеја о стварању „тампон зоне“). Он схвата да у случају ако Русија употреби војну силу ради спречавања инвазије, NATO га неће узети у заштиту, а САД без NATO-а такође неће наступити. Зато Турска формира нешто налик на коалицију оданих америчких савезника.

Монархије Персијског залива, као и Анкара, незадовољне су због одустајања САД од директног војног притиска на Асада. Међутим, армије монархија Залива сувише су слабе да би предузеле самостална дејства против Сирије, али зато могу да створе повољну међународну слику за турску инвазију.

Турски тенкови на сиријској граници

Ако се у Сирију упућују оружане снаге половине Блиског Истока да „ратују са ИД“, онда то више није као агресија Анкаре, него коалициона антитерористичка операција. И у том случају Запад неће пружити војну подршку, али зато има наде да у оквиру опште геополитичке конфронтације САД принуде своје европске савезнике да осуде било које поступке Русије за подршку Асаду у супротстављању инвазији. И укупан процес политичко-дипломатског решења (на које Москва приморава како сиријске побуњенике, тако и Запад) нагло ће се искомпликовати.

Резимирајући, може се рећи да Ердоган демонстрира спремност да ризикује великим ратом да би ликвидирао све што је Русија успела у Сирији.

Истовремено, турско руководство предлаже Путину директне преговоре без прелиминарних услова, алудирајући да се у том случају могу решити сва питања, а Анкара ће одустати од инвазије. Заправо, ми имамо посла са ратном уценом.

Претпостављам да Ердоган сматра своју игру сигурно добитном. Јасно је да ће Турска изгубити борбена дејства против руске армије. Али, прво, Русија треба да се одлучи да уђе у оружани сукоб који нагло компликује њен укупан положај. Друго, Ердоган је сигуран да чак у најгорем случају Запад неће дозволити да се Турска уништи и исто тако ни да јој се одузму било какве територије.

Ако Русија попусти - Ердоган добија, ако не попусти - он ће бити председник који је „одбранио част земље“ у борби са најмоћнијом армијом на планети (или једном од најјачих) које се чак и САД плаше. Према плану турског лидера, у сваком случају ојачаће његове унутарполитичке позиције.

До сада је одговор Москве на сва роварења Анкаре, Ријада и других званично био садржан у понављању одавно декларисане позиције: „Руски и ирански војници налазе се у Сирији по позиву легалне владе. Више нико нема права да се у тој земљи меша“.

Шта ће бити ако се неко умеша - било је нејасно.

Међутим, паралелно са појачавањем војних активности Турске, која је на границама Сирије сконцентрисала ударну групацију копнених трупа, код Русије се појавило интересовање према курдском проблему.

За 10. фебруар планирано је отварање званичног представништва сиријских Курда у Москви (за сада ће их представљати дипломате Сирије и Ирака).

Хуманитарна катастрофа у турском Курдистану, где убрзано расте курдски отпор за чије потискивање су већ активирана два армијска корпуса (за операције у Сирији издвојен је само један), постепено постаје једна од главних тема медија.

Експерти активно анализирају могуће канале за испоруке и номенклатуру наоружања које је неопходно турским Курдима у борби за слободу.

Ипак, Анкара је морала да рачуна на „извлачење“ курдске карте, иако је то за њу крајње непријатно.

Уосталом, Турска је сва своја национална питања решавала током спољних ратова оптужујући мањине за издају. Мислим да ће и Ердоган покушати да искористи било који спољни конфликт да реши курдски проблем на начин који се показао успешним за време геноцида Јермена 1914-1917., или масакра Грка у Смирни у септембру 1922. године. Курда, наравно, има знатно више, али кад је то заустављало Турке?

Зато сматрам да је за укупне околности изузетно значајна одлука председника Путина да 8. фебруара отпочне изненадну проверу снага Југозападног стратешког правца. Ангажују се снаге Црноморске флоте и Каспијске флотиле (које ће напустити базе и изаћи у „зоне вежби“). Али, главно је да ће бити доведене у пуну борбену готовост ваздушно-десантне трупе и војно- транспортна авијација Јужног војног округа, као и готовост авијације и снага ПВО да покрију дати правац.

То је демонстрација да је Ердоганова понуда да повећа улог прихваћена. Кажу да Ердоган слабо разуме алузије. А ако стране концентришу снаге и средства и не испољавају спремност да попуштају и одступају, онда раније или касније после „А“ мора да се каже „Б“, а на положаје уместо дипломата ступају генерали.


http://www.fakti.org/globotpor/quo-vadis-orbi/hoce.....generalima

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2012
  • Poruke: 212

Thomas van Linge ‏@arabthomness 2m2 minutes ago
#Syria BREAKING: Turkish artillery is targeting #YPG forces in villages around #Azaz recently seized from Syrian rebels


jos malo se dize ulog... zanimljiv poker.
jedino sto su ulozi ljudski zivoti.

offline
  • Pridružio: 19 Dec 2015
  • Poruke: 285

cemu toliko teorija o invaziji turaka kad se vec ishod te akcije zna. :)cim turci upadnu u siriju

Rusi zaprasuju nuklearkama vodece usa i evropske gradove +instanbul i ankaru

ameri salju nuklearke na rusiji kinu iran i damask.

ceo svet nastaje u velikoj pecurci ,a samo ce sledece grupe preziveti

a)veverice , zecevi i ostale sumske zivotinje iz cernobilja
b)ribe kitovi ,delfini iz fukusime
c)srbi

Ove tri grupe ce preziveti jer su se navikle da zive na prostoru sa osiromasenim uranijumom te su imale vremena da se apadtiraju za razliku od drugih.

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2013
  • Poruke: 1708

Gama ::
Da se vratimo dešavanjima na frontu:
Zašto ovde niko nije spomenuo ovde da SAA napada u pravcu baze Tabka i da su ušli u provinciju Raka (prvi put posle avgusta 2014.) i to da postoji mogućnost (ukoliko se zauzme Tabka) da se teroristi iz ISIS-a na severu Sirije odvoje od ostatka teritorije jer neće imati kopnenu vezu?

Interesantno je to sto je sajt koji je neutralan ali vise prati twitere Drekavaca pomerio granice dok je MM ostao pri starim granicama. Ta oblast je nenaseljena i izgleda su vojnici SAA isli u dubinsko izvidjanje tih teritorija i opipavanje snaga tamo ( nagadjam, ali moguce je i da su Rusi primetili pa obavestili SAA). Fakticki SAA je oslobodila dve fabrike u sred pustinje koje sigurno nisu branjenje jer nemaju sta da traze Drekavci tamo. I do aerodroma postoje samo dva manja sela koja su opet izolovana.
Situacija je idealna za vazdusni desant i zauzimanje aerodroma. Medjutim, ako budu isli na neki drugi front to ce biti Palmira i oslobodjavanje Deir el Zor-a. I odatle presecanje ID na pola uz pomoc Kurda, ali to je sve pod znakom pitanja.
Tek posle primirja i uspostavljanja statusa quo, mozemo ocekivati neke akcije SAA u pravcu ID, a za sada malo odmora. Verujem da je bilo dosta zrtava u severnom Aleppu i na strani SAA.

P.S. Druze Irbise, ja sam ti crtao a i druge kolege su pokusale na normalan nacin da ti objasne da Turska nece intervenisati u Siriji. Moje licno misljenje je da si smorio sa tom itervencijom

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

dozorni ::@powSrb/@Gama

Mislim da su ljudi uplaseni jer su svesni da se situacija moze vrlo lako oteti kontroli i stoga pokusavaju da budu ispred dogadjaja i krenu u kupovinu zaliha pre ostalih Wink


Iako se malo šališ, pogodio si suštinu. Obični ljudi, neinformisani, treba da se plaše. Tako obični ljudi (kroz razne inicijative, pokrete i demonstracije) vrši pritisak na rukovodstvo da odustane ili da smekša što protivnička strana nastoji da iskoristi. Gledam strane (američke i britanske) medije kako prenose ovu izjavu Medvedeva, tako je nafilovana kao da će već sutra pritisnuti dugme i krenuti nuklearni rat.
Ovde na forumu ima neracionalnih tipova koji bi da atomkama bombarduju Zapad i Tursku iz lične osvete (i pravde) pa polaze od sebe šta bi uradili. Zato i daju takve ocene ovde i zato toliko dižu tenziju.

offline
  • Pridružio: 26 Nov 2015
  • Poruke: 1003

ltcolonel ::E ajde prestanite više da lupate gluposti. Egipat, Jordan i Maroko će da pošalju vojsku na Sadata. Dal ste bre vi normalni. Pa još i Indonezija. Prekinite da gušite temu.
Postali ste gori od Informera, Kurira i Blica zajedno. I to će Jordan da šalje vojsku preko Turske. Gospode Bože oprosti im ne znaju šta pišu.
Dal ste bre vi svesni (čast izuzecima) kakve ste sve gluposti stavili na poslednjih tridesetak strana. Očigledno niste.


Ja sam prvi put ostao u zaostatku u citanju na ovoj temi, a sve zbog naglabanja o tome hoce li SA i Turci izvrsiti invaziju...Nek si im ocitao bukvicu, smorili su i Boga i ljude. Izanalizirali ste vise, pustite vreme nek pokaze.

offline
  • Pridružio: 08 Avg 2012
  • Poruke: 597

Napisano: 13 Feb 2016 17:04

T90 u akciji oko Alepa

https://twitter.com/Ald_Aba/status/698535758446096384

Dopuna: 13 Feb 2016 17:07

https://www.youtube.com/watch?v=NDaHnmx5p-s

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 9211
  • Gde živiš: pecina stroga

I ja sam bio misljenja da Turci nece ici u Siriju, ali od jucer, od izjave Davutoglua, nisam vise tako siguran.

Kad su u pitanju populisticki rezimi, kao sto je ovaj Erdoganov, i kad su satjerani u cosak, rezon pada u vodu. Onda ovaj dolazak Saudijaca u Indzirlik. Amerikanci cute (o turcima, Saudijsku intervenciju su podrzali)

Mxxmx

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1112 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 8 sakrivenih i 1070 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., AC-DC, Acivi, airsuba, Atomski čoban, babaroga, bbogdan, Ben Roj, Bickoooo, Bubimir, Centauro, darios, Denaya, Doca, Drenic7, lcc, Mendonca, MiGac, Miki01, milenko crazy north, mnn2, Reddot, Romibrat, ser.hill, sevenino, shlauf, Snorks, theNedjeljko, User98, vathra, zillbg, zixmix, zlaya011, Žrnov