offline
- Pridružio: 08 Okt 2015
- Poruke: 88
|
SIRIJSKO RATNO VAZDUHOPLOVSTVO
(RAZVOJ I TRENUTNA SITUACIJA)
ANALIZA : KOMPLETNO RUSKO NAORUZANJE I RAZNA ORUZJA SIROM SVETA
Admin2
Nakon raspada Otomanske Imperije,Sirija je postala Francuski Mandat.U Drugom Svjetskom Ratu,Francuske vlasti u Siriji stale su na stranu Visijevske vlade,sto je rezultiralo kratkom ali krvavaom kampanjom Britanaca sa ciljem pokoravanja Sirije. U sklopu te kampanje doslo je do sukoba izmedju aviona RAF-a i Francuskih borbenih aviona.Njemacki avioni su takodje koristili Siriju kao polaznu tacku kako bi podrzali anti-Britanske pokrete u Iraku tokom 1941.Kada je Sirija dobila nezavisnost od Francuske 1946. Bila je u potpunosti bey borbene avijacije,u stvari fakticki bez ikakvih oruzanih snaga,nasuprot,recimo,Egipta koji je bez obzira na kolonizatore uzivao odredjenu dozu autonomije,Sirja je bila klasicna kolonija I imala je samo policijske snage u prvo vrijeme nakon oslobodjenja.Sirijsko RV je formirano cak I pre potpunog povlacenja Francuskih snaga 1946.
Siriji nije samo nedostajalo borbenih aviona.Takodje je bila u manjku sa pilotima.Prva tura Sirijskih pilota obucavana je u Iraku ,a prve letove imali su tokom Izraelske borbe za nezavisnost,1948.,ali I pored toga bar jedan broj pilota na Sirijskim avionima cinili su stranci,ukljucujuci bar jednog Jugoslovena.
Prvi avion Sirija je dobila besplatno od SAD I to 2 Piper Cub,aviona za izvidjanje I 20 trenaznih aviona AT-6.Ovo snabdijevanje aviona Izraleskom neprijatelju od strane SAD ispraceno je kontroverzama I uzrokovanim pro-izraelskom stampom u SAD u to vrijeme.Avioni AT-6 Texan su bili dvosjedi laki trenazeri koji su tada jos uvjek letjeli u sastavu akrobatskih timova I posjedovali su ih privatni kolekcionari.Obicno nenaoruzani,mogli su biti pretvoreni u lake bombardere postavljanjem mitraljeza I nosaca za bombe.
Onda je izbio rat za nezavisnost Izraela.Ova 22 aviona bili su sve sto je mogla da pruzi Sirijska armija za podrsku svojim trupama na Golanskoj visoravni.U pocetku ni Izraelci nisu imali nista bolje,ali su uspjeli da nabave lovce I bombardere relativno brzo.Ironicno,njihovi prvi avionic su bile Ceske kopije Njemackih Messerschmith Bf 109,nazvani Avia S-199.Jedina vazdusna borba u ovom ratu izmedju Sirije I Izraela zbila se kada su 10.jula 1948 2 Sirijska Texan presretena od strane 2 Izraelske Avie.Britanski pilot Maurice Mann javio je da je oborio jednog Texana medjutim ovaj se nije srusio (u krajnjoj liniji je posada prezivjela) . Druga Avia sa Juznoafrickim pilotom Lionelom Blochom jurila je Texan kojim je upravljao Sirijski pilot Al-Abed sa Mihi al Din-Wadijem.Po Sirijskoj Wadi je uspio da obori Blochovu Aviu koja se srusila blizu mjesta Quneitra,a Bloch je poginuo.Wadi je I sam bio tesko ranjen u tom dvoboju tako da je preminuo od zadobijenih rana,dok Izraelci tvrde da Bloch nije bio oboren vec da je otkazala njegov oprema za sinhornizaciju (koja omogucuje mitraljezu da puca kroz propelere) te je tako pokidao sopstvene propelere I srusio se.Ovo ce postaviti obrazac za svaki sledeci sukob gdje ce se Izraelski I Sirijski izvori podataka drasticno razlikovati.
Nevezano za ovu borbu,Sirijski Texani su pruzali podrsku kopnenim trupama,dok su Izraelski bombarderi bombardovali Damask I prve linije fronta.Sirijsko RV nije imalo svoje lovce tako da u sustini nije nista moglo uraditi protiv ovih napada.
STVARANJE RATNOG VAZDUHOPLOVSTVA
Nakon zavrsetka rata 1948. Sirija se koncentrisala na izgradnju svog RV,stavljajuci akcenat prvenstveno na lovce.
Kako nije postojala sansa za nove nabavke borbenih aviona od pro Izraelskih SAD,Sirijci su se okrenuli drugim snabdjevacima.U to vrijeme avionic su mogli biti nabavljeni iz iznenadjujuceg izvora : Italije ! Italijanska ekonomija pogodjena posledicama rata trebala je snaznu valutu,zato se okrenula izvozu oruzja.Italija je snabdjela Siriju avionima G.46 za trenazne uloge I lovacke G.55 koji su vjerovatno bili najbolji Italijanski avion Drugog Sv. Rata,ali bila je vec 1948. Godina I avijacija je uzurbano isla ka buducnosti.No bez obzira na sve G.55 I G.59 (dvosjeda trenazna varijanta istog) pruzili su mladom Sirijskom RV prijeko potreban iskustva I bar odredjeno vrijeme PVO..
Kao sto smo vec rekli,novom RV nisu nedostajali samo avioni vec I piloti.Prva generacija pilota je bila obucavana u Iraku,ali sada je Sirija otvorila skolu letenja u Alepu,sa prvih 15 kadeta koji su poceli sa obukom na pocetku 1950.Jedan od njih je bio I Hafez al Asad buduci predsjednik I otac sadasnjeg predsjednika Sirije Basara al Asada.Prva generacija pilota je zavrsila obuku 1955. Godine.
Do tada Sirija je kupila 12 Gloster Meteor F.8 lovaca (plus 2 T.7 tranazera) od Britanaca,narucenih jos 1950. Mada su I oni do momenta narucivanja smatrani zastarjelim.Velika Britanija je uvela embargo na izvoz oruzja citavom Bliskom Istoku u vrijeme kada su ti avioni stigli u Siriju,medjutim posto su bili poruceni prije embarga I u skladu s tim poceli su da pristizu u zemlju 1951. To su bili polovni avioni korisceni od strane RAF-a.1954 Sirija je kupila jos 6 Meteora u verziji NF.13 osposobljenoj I za nocne operacije. (dvosjeda varijanta)
Kako god,Britanija je odbila da isporuci radare koji su ovim avionima bili potrebni kako bi mogli da dejstvuju nocu,pa su stoga isti bili korisceni kao trenazni avioni.Generalno gledajuci Britanci su htjeli da pokazu Sirijcima kako da odrzavaju I da lete na ovim avionima ali ne I kako da se bore u njima.U to vrijeme,zbog vojnog puca u Egiptu kada je na vlast dosao Naser,Egipat se 1953. Poceo okretati ka Sovjetima za uvoz novog naoruzanja ,a Sirija se pocela pokazivati kao Egipatski saveznik. Cim bi Sirijski piloti zavrsili obuku u Egiptu,bili bi slati u vojne letacke skole sirom Istocne Evrope I u SSSR.Krajem 1955. Sirija je dobila prvu turu od 25 Mig-15 I 2 trenazera zajedno sa timom tehnicara iz SSSR koji ce obucavati Sirijske pilote u letenju I odrzavanju ovih aviona.Mig-15 je u to vrijeme jos uvjek bio borbeni avion prve linije u SSSR tako da su dobili kometitivan avion konacno.
Tokom Suecke krize,Sirija za razliku od Egipta nije bila napadnuta od strane Anglo-Francuske koalicije,medjutim Francuski I Britanski avionic bazirani na Kipru su konstantno vrsili prelate preko Sirijske teritorije.Jedan takav prelet desio se 8.Novembra 1956. Kada je Britanska Canberra,izvidjacki avion preletio iznad Homsa I Alepa.Pri povratku,blizu Sirijsko-Libanske granice presreten je od strane 2 Sirijska Meteora I oboren,pri cemu je poginuo I pilot.Dva ostala clana posade su uspjela da se spasu padobranima I slete na Libansku teritoriju odakle su se prebacili na Kipar.Ovo je jedina potvrdjena Arapska vazdusna pobjeda tokom Suecke krize. Dok se trudio da presretne drugi izvidjacki avion te veceri Hafez Al Assad se srusio sa svojim Metorom zbog otkazivanja kocnica prilikom sletanja I tom prilikom umalo poginuo.
IZNENADJENJE 1967. GODINE
U vrijeme Sestodnevnog rata 1967. Sirija je bila promijenjena zemlja.Bila je dio kratkotrajne konfederacije sa Egiptom I UAR,koja je prestala da postoji 1961, kada je Hafez Al Assad preuzeo vlast u Siriji..
Kakogod, Assad je ostao saveznika sa Gamal Abdel Nasserom protiv Izraela.
U to vrijeme Sirijsko RV se povecalo I brojalo je oko 120 borbenih aviona ukljucujuci Mig-15,Mig-17 I najnovije Mig-21 naoruzane raketama AA-2 Atol (R3S).Sve u svemu,Sirijsko RV je postal drugim po jacini u Arapskim zemljama.Nedostajali sui m jedino bombarderi Ill-28 I Tu-16 kojima je raspolagao Egipat.Kada su Izraleci poceli operaciju Mokhed (Fokus),masivni preventivni udar po Arapskim vazduhoplovstvima 4. Juna 1967. Sirija je bila druga po prioritetu,u poredjenju sa Egiptom,medjutim Sirjsko RV je dozivjelo jak udar u 3. Talasu Izraleskog napada .Nasuprot Egipatskim,Sirijske snage nisu bile iznenadjenje Izraelskim napadom,jer je dosao nekoliko sati nakon pocetnog napada na Egipatske aerodrome I pored svega toga u vremenskom period izmedju prvog Izraelskog napada na Egipat I napada na njihovu drzavu Sirijsko RV je uspjelo da izvrsi svega par neleta pri tome ne nanoseci nikakvu stetu Izraelskim metama I avionima.Kada su Izraelci konacno napali unistili su skoro 60 Sirijskih aviona na zemlji I preko 10 u vazduh,naspram 4 izgubljena Izraelska aviona.To ce reci da je Sirija izgubila 50 % avijacije.
Nakon ovih gubitaka Sirijsko RV je povuklo svoje snage na aerodrome u okolini Alepa,koji nije bio napadnut od strane Izraelaca i drzan je izvan sukoba. Nedostatak vazdusne podrske je jedan od faktora koji je doveo do Izraelske pobjede na Golanskoj visoravni.Sirijski piloti su uspjeli da ostvare povremene vazdusne pobjede ali je Izrael definitivno uspio da ostvari dominaciju u vazduhu.
Sve u svemu,Sirijsko RV je 1967. Prije Izraelskog napada izgledalo impresivno na papiru,ali nedostatak iskusnih pilota I treninga uticali sun a efikasnost istih. Sirija se jos uvjek oslanjala na Egipat za vecinu treninga I podrske,a Egipatska organizacija se I sama pokazala sporom I neefikasnom.
YOM KIPPUR
Nakon 1967.Sirijsko RV je pocelo sa bolnim opravkom svojih snaga uz podrsku SSSR.Avioni Mig-17 su zamijenjeni sa razlicitim varijacijama Mig-21 i dobili su ulogu lovca-bombardera a inventaru su dodati I avionu Su-7.
U Yom Kippurskom ratu (Oktobarskom ratu) koji je poceo Oktobra 1973. Simultanim napadom Egipta I Sirije na Sinaj I Golansku visoravan,Sirijci su izvukli pravilne zakljucke iz njihove nepripremljenosti u 1967. Godini I uspostavili su integrisanu odbrambenu mrezu po uzoru na Sovjete,pri cemu su u sadejstvu sa avijacijom koristili PVO sisteme S-75 I 2K12 Kub.Ovo je dovelo do ozbiljnih gubitaka kod Izraelaca koji su pokusali da ponove taktiku iz 1967.Kasnije tokom sukoba Izrael je uspio da prevazidje Sirijsku PVO narusavajuci vazdusni proctor Libana ali nikad nije uspio da ostvari dominaciju kao sto je to bio slucaj 1967.,a Sirijsko RV iako je pretrpjelo velike gubitke uspjelo je da ostane aktivno tokom citavog sukoba.Na kraju su Sirijci porazeni na Golanu,ali primirje od 25. Oktobra 1973. Sprijecilo je svaku dalju ofanzivu I sa jedne I sa druge strane,ako izuzmemo okrsaje na planini Hermon,1974.
KRAJ HLADNOG RATA
Nakon Oktobarskog rata Sirijci su ponovo izgradili svoje RV uvodeci u naoruzanje nove avione ,posebno Mig-23.
Sledeca runada u Sirijsko-Izraelskom konfliktu dosla je 1982. Kada su obije strane intervenisale u Libanskom Civilnom Ratu.To je vodilo do serije vazdusnih borbi u Junu 1982. Gdje su Sirijci izvukli deblji kraj.Sirijsko RV je pretrpjelo znatne gubitke uz obaranej svega nekoliko Izraelskih aviona.
Ruski izvori navode par Sirijskih vazdusnih pobjeda ali sve u svemu katastrofa.Izraelci su uz pomoc iskustva iz rata 1973. I uz iskustva iz rata u Vijetnamu kombinovano sa razvojem elektronske borbe I koordinacije uspjeli da nadigraju Sirijsku PVO ostavljajuci Sirijice slijepim I zbunjenim. Preko 20 Sirijskih aviona je oboreno,Iako je ova operacija pomogla da Izraelu da ostvari vazdusnu premoc,ipak nisu uspjeli da izbace Siriju iz Libana.Sirijski helikopteri I avionic su nastavili da bombarduju I unistavaju Izraelske kolone uzrokujuci im zrtve.Posebno,helikopter Gazzele naoruzan PO raketama HOT se iskazao u borbi protiv Izraelskih tenkova.Na kraju je Izraelska intervencija u Libanu propala,iako je Sirijsko RV ozbiljno umanjeno .
Tokom osmadesetih godina Sirijsko RV je dobilo nove avione od Sovjeta.Uglavnom Mig-29 I Su-24.
Broj sukoba izmedju Sirije I Izraela se smanjio na 0 do pocetka devedesetih godina,ne samo zbog perioda relativnog mira na Bliskom Istoku vec I zbog prestanka tehnicke podrske SSSR. Izmedju 1990 I 2013. Sirijsko RV nije primilo nijedan jedini borbeni avion. Jedini izuzetak je incident iz 2001. Kada je Izraelski F-15 oborio 2 Sirijska Mig-29 koji su se nasli blizu Izraelskog aviona za elektronsko izvidjanje.
Tokom Gradjanskog rata u Siriji upotreba RV je u pocetku bila vrlo ogranicena.Do 2012. Povremeno su se odvijali letovi naoruzanih L-39 Albatros.U drugoj polovini 2012. Sukob je eskalirao I doslo je do upotrebe ostalih borbenih aviona prvenstveno u misijama bombardovanja.Najveci uspjeh Sirijsko RV je imalo krajem 2013, I pocetkom 2014. Kada su zapadni izvori prijavili I bili iznenadjeni kolicinom misija koje je Sirijsko RV uspjelo da ostvari.
Sve u svemu prema razlicitim izvorima Sirijsko RV je izgubilo do polovine svog inventara od 550 borbenih aviona od pocetka Gradjanskog rata.Medjutim tacan broj je jako tesko utvrditi. Nekoliko baza (ukljucujuci I Names) je izgubljeno u sukobima sa razlicitim teroristickim grupama,cesto sa operativnim avionima,mada nije potvrdjeno da su pobunjenici uspjeli da osposobe za dejstva I jedan od njih.Povremeno se cuje za incident gdje je neki Sirijski avion oboren dejstvom rakete sa zemlje ili dejstvo PAA (14,5mm ILI 23mm).Nekoliko incidenata se desilo I van granica.Sirijski MIG=23 je oboren od strane Turskog F-16 ,23.Marta 2014.,a Izraelski PVO system MIM-104 Patriot je obori Sirijski Su-24 iznad Golanske visoravni,23.Septembra iste godine
TRENUTNO STANJE
Prije konflikta Sirijsko RV je u svom inventaru imalo letilice koje cemo predsatviti u daljem tekstu.Do pravih brojki je jako tesko doci,s obzirom na nedostatak podataka iz ranijih sukoba kao I to da Sirijci cesto znaju ostaviti avione koji vise nisu u operativnoj upotrebi izvan hangar kao mamce Ili masku za prikrivanje stvarnog brojnog stanja (posebno kada su u pitanju stariji modeli).Cak nekoliko Gloster Meteora dobijenih 1952. Znalo je da stoji na pisti Kurweires vazdusne baze.
Osnovna borbena jedinica Sirijskog RV je skvadron,Skvadroni su oznaceni trocifrenim brojevima za koje se cini da oznacavaju I njihovu ulogu.Brojevi koji pocinju sa 500 su helikopterske jedinice,600,700 I 800 su lovci I lovci-bombarderi itd. Skvadron se sastoji od 12 do 20 letilica svaki.Dva ili tri takva skvadrona sacinjavaju brigade koje je obicno bazirana u jednoj bazi. Kakos u Al Nusra I ISIL unistili bar 3 glavne baze I jos jednu u Kweiresu,glavnina Sirijskog RV se koncentrisala oko Damaska.Osim Tadmura I Abd al Duhura sve zarobljene baze Sirijskog RV,pobunjenici su koristili kao trenazne centre za vojnike. Iako je gubitak tih baza ozbiljan udarac,misli se da Sirijsko RV jos uvjek raspolaze sa dovoljnim brojem pilota za svoje operativne avione.
BORBENI AVIONI:
MiG-29 (38 do 82, ukljucujuci tu 4 trenazna, 20 operativno)
Sirija posjeduje nepoznat broj Mig-29.Brojke variraju kako je navedeno izmedju 38 I 82.Ovi avionic su bazirani u Sayqual Vazdusnoj Bazi blizu Damaska u 3 sqn 17. Avio-Brigade
MiG-23 (136, 80 MS/M/MLD , 40 BN, 6 UB, 90 operativno)
Mig-23 je jos uvjek u sluzbi Sirijskog RV.Gubici iz 1982. Su nadoknadjeni u kasnim osamdesetim,takodje,Sirija je od Bjelorusije kupila 30 modernijih MLD varijanti.
Ovi avionic su u sastavu bar 7 sqn (5 lovackih I 2 lovacko-bombarderska) oko Damaska u Idlibu I Homsu.
MiG-21 (160, 53 operativna)
MiG-21 se nalazi u sastavu bar 6 sqn u bazama Hama,As-Suwaida I Homs.
Najmanje 4 MiG-21su izgubljena u borbenim operacijama,najsvjeziji je gubitak iz Novembra 2015. Vecina ostalih je zarobljena od strane ISIL bazi Palmira.
MiG-25 (38, 2 operativna)
Bazirani su u bazi T4 u regionuHoms najmodernijem Sirijskom aerodromu.Takodje je jedan broj zarobljen u Palmiri od strane ISIL.
Su-22 (53, 42 operativna)
Vecina ovih aviona dopremljena je iz Irana I Izvorno su to Iracki avionic koji su sklonjeni u Iran za vrijeme Zalivskog rata.Bar 3 aviona su izgubljena prilikom izvodjena operacija za Sirijsko RV. Bazirani su blizu Damaska u bazama T4 I Shayrat.
Su-24 (20, 18 operativnih)
Do sada su oborena bar 2 aviona Su-24 (1 od strane Izraelaca) Vjerovatno ostatak drze u rezervi za svaki slucaj. Bazirani su u T4 avio-bazi u sklopu 627. Sqn.
L-39 (40-80, 66 opreativnih)
Vecina aviona je izgubljena prilikom dejstava I tokom zarobljavanja baze Abu Al Duhur od strane Al Nusra Fronta u Februaru 2013.
BORBENI HELIKOPTERI
Nasuprot vecini armija sirom svijeta Sirija je svoje helikoptere stavila pod komandu RV umjesto KoV.
Mi-24D/Mi-25 (30, 28 operativnih)
Sirijski Mi-25 se obicno koriste za bombardovanje,obicno izbacuju bombe tezine 4.250 kg sa velikh visina pri maloj brzini.Jedan od ovih helikoptera je zarobljen od strane pobunjenika na zemlji.
Mi-25 su bazirani u Talahu,pored baze As-Suweida.
SA-342 Gazelle.
Stariji modeli Sa-342 se uglavnom koriste za izvidjacke misije.
Mi-8/Mi-17 ( 80 operativno od 130 u 2010)
Do sada je izgubljeno bar 20 ovih helikoptera u sukobu
|