To je običan masakr i dokaz da visoko tehnološki rat traži asimetričan odgovor...ovo su čiste egzekucije ljudi koji su u svojoj zemlji i misle drugačije ...tko je u pravu je filozofsko razmišljanje...izgleda tko jači taj tabači....bilo mi žao jadni talibana...možda stokholmski sindrom ili ??'
Резултати руске ваздушне операције у Сирији постаће не само политичке дивиденде, већ и економски добитак који ће довести уговоре за наоружање, пише специјални дописник „Комерсанта“ Иван Сафронов у чланку за лист „Новац“.
„Новац“ је израчунао да ће поред већ потрошених 33 милијарди рубаља (око 429 милиона евра) на операцију у Сирији, бити потребно око 10 милијарди (око 130 милиона евра) за инвестирање у ремонт авио–технике и попуњавање арсенала. Али чак и ту суму ће планирани добици од нових уговора покрити без проблема.
Према информацијама извора часописа, низ држава показао је интересовање за наоружање које је коришћено у Сирији. У Федералну службу за војно–техничку сарадњу већ је стигао приличан број захтева. На првом месту клијенте интересује авио–техника.
У децембру 2015. године из Алжира је стигао захтев за испоруку 12 бомбардера Су–32. Алжир је, такође, затражио да тестира борбени ловац Су–35С. Према наводима саговорника часописа, пилоти су били задовољни авионом и ускоро би та афричка држава могла да поднесе нови захтев, чија би вредност могла да буде 1,5 милијарди долара.
Са Алжиром је, такође, закључен споразум о набавци 40 војних хеликоптера Ми–28НЕ. Стручњаци оцењују да је уговор вредан између 600 и 700 милиона долара.
За борбене авионе Су–35 заинтересовани су Индонезија, Вијетнам и Пакистан. У случају Индонезије и Вијетнама ради се о уговорима вредним више милијарди долара.
Пакистанска војска највероватније неће моћи да купи више од шест авиона, али чак и такав уговор донеће Русији око 500 милиона долара.
Након што се на интернету појавио видео на којем је оклоп тенка Т–90 издржао погодак из противтенковске ракете ПТРК ТОВ, потражња за тим оклопним возилом такође може да порасте, сматрају експерти. Међу потенцијалним клијентима, саговорник „Новца“ навео је Ирак, Иран и државе ЗНД.
Појављивање комплекса ПВО С–400 у Сирији привукло је пажњу Саудијске Арабије и активирало преговоре са Индијом. Испорука С–400 у те државе може Русији да донесе око четири милијарде долара.
Само по приближним прорачунима Русија може да добије уговоре у вредности између шест и седам милијарди долара, закључују у часопису. То је скоро 10 пута више од вредности војне кампање у Сирији.
Ваздушна операција ваздушно–космичких снага Русије у Сирији, где се од 2011. води грађански рат и где легалне власти Дамаска ратују против екстремиста ДАЕШ–а, Нусра фронта и других терористичких организација, трајала је више од пет месеци. За то време руске снаге су успеле да прекину снабдевање терориста оружјем и залихама, прекину основне канале допремања нелегалне нафте и протерају терористе из бројних насеља.
dozorni ::Aksiom - rat je dobar za posao.Kako za koga Rusi uništili "gasne snove" Ankare
Nakon sukoba sa Rusijom, turska ekonomija drastično je pala, s obzirom na činjenicu da je ta zemlja od 2002. godine u potpunosti zavisna od ruskih energenata, navodi list "Oil prajs".Ruske sankcije stvorile su mnogo problema Ankari, međutim, jedan od najtežih udaraca bila je operacija ruske vojske u Siriji, koja je narušila perspektivu energetske industrije te zemlje.
Kako bi umanjila energetsku zavisnost, Turska je sklopila nekoliko ugovora sa Katarom o isporuci gasa, što je za Ankaru bio vrlo rizičan korak jer gasovod treba da prođe kroz Siriju i Irak, kao i kroz teritoriju na kojoj žive Kurdi.
Turska je računala na to da će Damask i Kurdi pretrpeti poraz u sirijskom sukobu, te da će se raspođela snaga u regiji izmeniti, pa je Ankara počela da razvija odnose sa terorističkim organizacijama, navodi list.
Međutim, nakon ratnog uspeha Rusa u Siriji, džihadisti su počeli da trpe poraze i da gube položaje širom Sirije, što je uticalo na planove Turske za sticanje energetske nezavisnosti.
"Ruskoj i sirijskoj armiji svi treba da čestitaju"
Francuski poslanik Tijeri Marijani, šef poslaničke grupe Narodnog desnog pokreta partije republikanaca, nedavno je posetio Siriju, a kako je istakao, najveći utisci iz te zemlje su mu susret sa Bašarom al Asadom i njegova zahvalnost Rusiji za pomoć koju je pružila njegovoj zemlji.
I sta niko ne poljuje Kurde sto i pored obuke Nemaca i ostali EU placenika parkiraju tenk onako ne zasticen,a da je kojim slucajem SAA to uradila uf to pljuvanje bih bilo narednih 10-20strana. Kurdi ovo Kurdi ono,a one se na sred brda izlezavaju na tenku i to na prvoj liniji fronta i to kao nista sve je uredu.