offline
- Gama
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Jun 2004
- Poruke: 4389
|
renoje2 ::
Kurdi nemaju avijacije, nemaju artiljerije....Turci če imat odredene gubitke a na kraju zna se, kako smo več napomenuli ovde više puta, i kako piše i moderator da če kurdi zbog svoje politike biti največi gubitnici ovoga rata. Samo se setimo, kako su čekali dok je je SAA krvarila oko Alepa.....uvjek su došli, kad je SAA sve rešila i samo zaposeli teritoriju...sad je došla naplat. Pravedna.
Turci če vjerovatno razbiti kurde, pitanje je samo, kakvi su dil napravili sa rujama. Kurdi protiv Turske armije nemaju ni najmanje šanse, ukoliko če Turska imati odrešene ruke za upotrebu avjacije.
Da ne ulazimo sad u to da li je pravedno da se Kurdima naplati ili ne… Poenta je da postoje oni koji se dobro ugrade, i oni koji ispadnu iz igre. Takav je život.
Porediti Turke i Kurde sa Hutima i Saudijcima nije baš adekvatno jer Turci nisu Saudijci. Ako sam dobro razumeo @slonic_tonic-a, on smatra da će se sukob Kurda i Turaka razviti u duboko i besciljno ratovanje u kome će Turci nadrljati žestoko. Nije baš reprezentativno porediti sa Jemenom i saudijskim uplitanjem, jer Saudijci nisu baš vični ratnici, za razliku od Turaka koji imaju tradiciju i jednu od najjačih armija na Bliskom istoku.
Sigurno da postoji dogovor između Rusa i Turaka, više nego očigledno je. Šta su detalji teško je saznati ali otprilike se vidi razmišljanje i jednih i drugih. Rusi ne žele američke eksponente: u Srbiji, Crnoj Gori, Ukrajini, Iraku, Iranu, Siriji i drugim zemljama i to je fakat. Zato oni rade na potiskivanju istih. Ko su eksponenti Amera u Siriji, već je poznato…
Turci su prvo kukali na SAA kako je otišla izvan dogovorenog. Posle je bio susret iranskog i ruskog ambasadora u Ankari sa turskim predstavnikom, a posle nedelju dana i konsultacije na visokom nivou (Šojgu i ekipa). Odjednom gomilanje na granici sa Afrinom i evo dejstva Turaka.
Dogovor se menja prema potrebi zainteresovanih strana tako da mislim da još uvek nema nekog konačnog rešenja. Uvek trebaš drugog partnera da nadigraš.
Postoji još jedna mogućnost u pogledu Afrina.
Da se Turci zalete, uz prećutnu saglasnost Rusa, a da ih posle Rusi javno diskredituju kako bi se ušlihtali Iranu, Siriji, Kurdima, pa i Amerima. To je američki (Kisindžerov) sistem rezonovanja. Da li će to tako ispasti? Ne verujem jer je Rusima pouzdaniji partner Turska nego SAD koje otvoreno kažu da su protiv Rusa.
Naime, oktobra 1973. Kisindžer je rekao Izraelcima da, bez obzira na odluku SB UN da se otpočne prekid vatre, napadnu Egipćane i da idu dalje ka Kairu (kako bi zauzeli više egipatske teritorije preko Sueca i kako bi ojačali poziciju). Moše Dajan i Golda Mejir, srećni, Ameri uz njih, ali jadac. Kisindžer izlazi na TV i javno optužuje Izrael da neće tolerisati rušenje prekida vatre i sl. Na taj način Kisindžer je predstavio SAD kod Egipćana (i Arapa) da Ameri traže pravdu za Egipat, dok su Izraelci opomenuti da popuste ili će ih i sami Ameri izolovati zbog tvrdoglavosti. Kada su se susreli Kisindžer i Izraelci sve je ispeglano rečenicom u fazonu: „Ja vam rekoh ali vi ste preterali i moraćete da popustite zbog svetskog javnog mnjenja koje vas optužuje za naftni embargo“.
Iako je ova politika u datoj situaciji bila prilično podmukla, dugoročno je doprinela da krenu pregovori između Egipta i Izraela što je dovelo do Kempdejvidovskog sporazuma.
kunktator ::Gama, sve si u pravu ali na ovo pitanje njie moguć eksplicitan odgovor:
Gama ::Voleo bih da ovom prilikom neko navede zašto je bolje Rusima da sarađuju sa Kurdima nego sa Turcima.
Naravno da Rusima nije u interesu da se s Turcima svađaju zbog Kurda. Jasno je ko je tu važniji. A i baš ti Kurdi šuruju s Amerikancima, nisu zaslužili podršku. Međutim, ako Rusi Kurde prepuste sudbini onda će se pozicija Amerikanaca istočno od Eufrata potpuno zacementirati. Ko će naterati Kurde da okrenu leđa amerima, tada jedinom preostalom savezniku, kakav god da je? A ruskom savezniku (sirijskoj vladi) trebaju tamošnji naftni izvori. Zar nije bolje da se Kurdima ovako demonstrira sta ih može snaći ako se tvrdoglavo drže uz Amerikance? Kad vide kako prolaze u Afrinu treba im reći: "Ajde bratja Kurdi, ne tražite preko hleba pogače pa ćemo mi već nekako Turke smiriti". Uzeti simpatije stanovništva.
I da, po svoj prilici Afrin će biti crven. I sam sam to rekao koju stranu ranije.
Naravno, moguće je da je neka podela već dogovorena i u tom slučaju ne važi ništa od ovih alternativa koje navodim.
Kurdi su se dokazali kao američki saveznici. Kao što si naveo, Afrin možda bude primer ostalim Kurdima da se uozbilje.
Da li će Ameri istočno od Eufrata pustiti korenje? Ne verujem, iz više razloga. Biće slična situacija kao u Iraku – podržavaće Kurde, a onda će se neko među Kurdima naći da organizuje referendum ili nešto slično pa da se tu alarmiraju i Sirija, Irak, Turska, Iran, a i ostatak sveta. Izraelci će aplaudirati i trljati ruke. Videli smo ko je bio protiv referenduma u iračkom Kurdistanu i kako je on prošao u međunarodnim odnosima.
Ameri ukoliko ostanu u Siriji sa Kurdima samo će još više da se udalje od Turske, koja je mnogo ozbiljniji partner za saradnju od Kurda naoružanih kalašnjikovima čiji cilj nije intervencija u okolnim zemljama već stvaranje nezavisne kurdske države.
S jedne strane imamo Tursku, koja ima organizovanu vojnu silu i rukovodstvo koje zna šta želi, a s druge strane imamo Kurde koji trče na sve strane da zaposednu što više, imaju nešto tehnike, a rukovodstvo ne može da se dogovori šta su im želje, a šta realne mogućnosti. Zato povlače neke haotične poteze: prvo nezavisnost, pa autonomija, federalizacija, kantoni, pa promena ustava Sirije, te referendum u Iraku, pa traženje izdajnika u svojim redovima zbog kiksa u Iraku… Sad će verovatno krenuti priča kao su ih Rusi zeznuli.
Iz nekog svog iskustva imam utisak da ili kurdsko rukovodstvo (mislim i na sirijske i na iračke Kurde) ne zna da proceni situaciju ili su ovi njihovi lideri žestoko korumpirani pa veruju da je jedini put do državnosti onaj što ide preko Vašingtona.
U septembru 2017. sam napisao poruku https://www.mycity-military.com/Aktuelna-vojna-des.....l#p1995448
U toj poruci sam naveo između ostalog:
Gama ::
Pored ovoga, "puštanje" turske vojske u Idlibu, kao posmatrače za kontrolu primene primirja, nije ništa drugo nego pritisak na južni deo Afrina, u kome su Kurdi počeli da se ponašaju bahato (bilo je nekoliko incidenata usmerenih protiv legitimne sirijske vlade). Kurdima je odzvonilo.
Ovo je samo bio početak i priprema terena za ovo danas. Sad, ko ume, njemu dve. Afrin je interesantan za tri strane:
-Rusiju – koja će nastojati da ga stavi pod kontrolom Damaska kako bi pacifikovala taj deo Sirije i kako bi eliminisala svaki pokušaj da se Ameri prošire i na taj deo ili da ga zeleni zaposednu;
-Tursku – koja će nastojati da eliminiše kurdske aspiracije, a u isto vreme da proširi teritoriju svojih eksponenata u Siriji ne bi li se na taj način ojačala njihova pozicija;
-SAD – koje bi htele da iskoriste Kurde i njihove želje za državom da se rašire i na taj deo Sirije i da se bahate kao istočno od Eufrata (grade baze, patroliraju, približe se Tartusu itd).
Ko će prevladati u ovom slučaju nije poznato, ali da će ga Kurdi nadrljati, stoji.
Ameri su daleko, Rusi blizu, a Turci su preko brda, pa sad neka Kurdi u Afrinu izaberu. S jedne strane je njihov opstanak u granicama Sirijske arapske republike, a s druge strane je njihova proklamovana Demokratska federacija Severna Sirija u čijim granicama se nalazi kanton Afrin.
|