nsakan ::
... application layer
interoperability protocols designed to enable end-to-end secure voice and/or data communications across heterogeneous commercial and military bearer infrastructures and networks....
1. application layer - софтвер! Хардвер ти је и даље употребљив!
2. Хардвер - избор филтрације пре ЛНА ти одређује да ли можеш да направиш ометач на малом броју фреквенција којима ћеш да потпуно заглушиш пријемник или ће бити потребно да пратиш фреквентне скокове. Опрема да се у под наносекундној области прати и омета емитер у овом тренутку постоји само у УСА и Русији. Ако нешто тако брзо прати емисију не постоји нити један начин кодирања који ће пребацити поруку даље.
3. Ако процесор на којем постоји тај софтвер има развојне алате који су ми доступни заболе ме ..... да ли је имао нешто на себи, имаће моје!
4. Можда је ово шок за тебе, али постоји и некакав дисасемблер за гомилу процесора, тај ефекат да је заштита иста и за цивилне системе је велика самоувереност неких људи који су одлучивали.
5. Други људи се, и то успешно, баве разбијањем заштита под окриљем државних институција. Има их и у Русији између осталог, замисли!
6. Чак и да не знаш кодове и метод шифровања користе можеш да видиш после колико неуспелих слања пакета систем одустаје од поруке. Одређујеш минималну покривеност спектра, динамички опсег, жилавост на ометање, да ли може да се загуши систем слањем гомиле лажних порука (овако раде најпростији стари ометачи мобилне телефоније), минималну густину снаге којом се омета на корисном растојању од другог уређаја и још гомиулу корисних ствари.
7. Вибер - Белоруски софтвер у сарадњи са Израелом, значи највероватније Мосад, ЦИА, КГБ, ФСБ, и ко још све не зна све о порукама које шаљеш и размењујеш, мене не интересује, што кажем јавно то и мислим, а немам потребе за дискрецијом размене података телефоном. Људи које познајем и у које имам поверења по мом досадашњем знању нити су терористи нити убице нити желе да раде против било које државе, ако грешим сносићу неке последице сигурно али прихватам такав ризик "живота на ивици". Skype, whatsup, исто се зна, али што се тиме оптерећујемо. Коме је потребно а има озбиљну и јаку државу иза себе, тај највероватније зна и како.
Срдачан поздрав!
Pa to i kazem, hardver je kutija (ono sto rekoh da se mogu djeca igrati sa njim)...softver je problem...tj komunikacija koja je zasticena i kada padne u ruku neprijatelju. Znam da postoje itekako ljudi svugdje u svijetu koji rade na tome, ali cudna mi cuda promjeniti kodovoe.
Hajde ovako, koliko je britancima trebalo da dekodiraju "enigmu"? I kad su desifroivali, koliko puta su njemci mjenjali sifru? Hardver kao hardver nije problem, vec "sifra"-softver.
Lijep pozdrav.
|