online
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9229
- Gde živiš: pecina stroga
|
- 18Ovo se svidja korisnicima: vathra, komkom, Rocker, Klecaviks, sremac983, Stevio, Mihail, Denaya, Mitraljeta, S2M, Panter, Georgius, pein, kunktator, Nikola12345, ladro, amaterSRB, ILGromovnik
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
kunktator ::@Rocker @babaroga
Da se nadovežem...
Zapadni "analitičari" dosta su trubili o navodnoj nesposobnosti Rusa da organizuju sadejstvo avijacije i kopnenih snaga tj blisku vazdušnu podršku. Na stranu njihova pristrasnost ali ima tu nečega ipak.
Ne samo radi proboja jako utvrđenih linija. Pitam se da li bismo gledali one razlupane kolone da su komandiri grupa imali na raspolaganju po par Grača ili Aligatora kad naiđu na problem? I koji bi se stvorili nad pretnjom u roku od 90 sekundi po pozivu?
To naravno nije uvek moguće, naročito ne protiv snaga koje imaju pristojan PVO. Lako je Amerikancima da traže podršku za svaku sitnicu kad su uglavnom ratovali protiv bedno opremljenih protivnika. Čak su se možda i previše razmazili i navikli na tu udobnost.
No, poenta je na sadejstvu, na koordinaciji. Da li je potrebno da svaka prethodnica sa sobom vodi i ataširanog čoveka specijalizovanog za navođenje ili je moguće da komandujući oficir preuzme i taj posao?
Kako to Rusi rešavaju?
Da ti pravo kazem niko nema pojma kako to Rusi rjesavaju. Jednostavno nema informacija na dostupnim izvorima.
Ako te zanima dalje citanje, evo relativno "najsvjezije" od amera o ruskom nacinu ratovanja, predlazem studiju RAND korporacije uradjenu po nalogu Pentagona 2017. pod naslovom "The Russian Way of Warfare - A Primer"
https://www.rand.org/pubs/perspectives/PE231.html
Ima i drugih radova, pogotovu iz americkih izvora, izguglaj 2017-07-the-russian-way-of-war-grau-bartles , proizvod studije iz Fort Lavenworth Office for Foreign Military Studies, 2018.
Rusi su potpuna misterija svima kad se radi o ratovanju. Recimo, u Siriji je avijacija bila glavni nosilac posla, pogotovu bombarderska, a i jurisna. Zbog prirode intervencije, vrlo malo sadejstva avijacije i kopnenih snaga, jer ruskih kopnenih snaga nije ni bilo, ili ih je bilo vrlo malo na terenu, mozda do jacine voda ili cete.
U Ukrajini vidimo da avijacija nesto radi, bar po video klipovima koji izlecu, a i po saopstenjima MO. Ali, sve je to nejasno, pogotovu je nejasno sta su ciljevi, kako ih nalaze, i kako navode avijaciju.
Ja licno mislim da direktna avio podrska (izuzimam helikoptersku podrsku) kopnenoj jedinici u realnom vremenu (znaci ne planirana vazdusna priprema prije napada recimo, nego podrska na zahtjev) jednostavno ne postoji u ruskoj doktrini. Pogotovu ne u smislu da vadi kopnenu jedinicu iz problema udarima jurisne avijacije po prednjoj liniji protivnika.
Rusi za to koriste helikoptere. Bar su ih sovjeti koristili u Avganistanu, a Rusi masovno u Checheniji, bas u toj ulozi.
Jurisnu i bombardersku frontovsku avijaciju Rusi koriste za udare po koncentracijama, komandnim mjestima, centrima veze, skladistima municije i goriva, itd. Ciljevi u zahvatu fronta, ali ne u direktnom kontaktu i na liniji. Bar po onome sta ja mogu da vidim iz dostupnih informacija.
Doduse, jos i nema nekih velikih frontalnih okrsaja, osim na Izjumskom pravcu, i vec pomalio legendarnoj Popasnoj, i naravno Mariupolju. U Mariupolju smo gledali povremene nalete jurisnika, sto znaci da Rusi mogu sa vremena na vreme da ukljuce avijaciju, ali im to nije prioritetni oblik angazovanja. I to dalje implicira da jeste, avijacija mora da se zove, da se trazi od vise komande, i da se onda koordinira dejstvo sa kopnenom jedinicom.
Kako ide proces jednostavno nema informacija. Ako se planira avijacija, siguran sam da ce vazdusni kontroler koji je obicno i sam letac, obavezno vazduhoplovac, biti dodjeljen jedinici na pravcu gdje se planira podrska iz vazduha. On ce naravno samo da koordinira nalete, sa tehnicke strane, ali ce odluku o upotrebi i dalje donositi komandant jedinice kojoj je avio podrska dodijeljena.
Kod novih ciljeva, neplaniranih potreba, kada se ciljevi javljaju u toku operacije, kako ide proces nemam pojma. Ali vjerovatno se zahtjev salje visoj komandi koja onda donosi odluku i salje graceve. Problem ostaje dodjela ciljeva, ali to je danas dosta lako rjesivo upotrebom satelitske navigacije i digitalnog osmatranja ciljeva bilo iz bespilotnih, bilo sa zemlje necim sto je uvezano sa Glonass sistemom. Nisam strucan ali vjerujem da su ruski jurisnici opremljeni nisanskim sistemima koji mogu da gadjaju cilj na zemlji na osnovu dostavljenih koordinata cilja.
Ostaje i drugi problem a to je sigurnosna razdaljina dejstva od svojih jedinica. I obiljezavanje svojih jedinica kako bi pilot vizuelno znao koju zonu ne smije da gadja. Kako su to Rusi rijesili opet ne znam. Ali sam vidio i Z i O i V na gornjim povrsinama i vozila i oklopa. Znaci i dalje se oslanjaju na proste oci pilota model 1.0 mada to ne znaci da nema i drugih metoda.
Kod prethodnica, kao uostalom i kod BTG koje su otisle u dubinu, ako ima PVO ne vjerujem da ce se slati helikopterska podrska. Jednostavno nema smisla.
BTG bi (u teoriji) trebalo da su jako dobro podrzane sopstvenom artiljerijom i artiljerijom brigade ili cak i armije, sto na zalost u Ukrajini nije bio slucaj. Zasto je to tako nemam pojma. Kao sto rekoh, glavna odlika ruskog nacina ratovanja jeste da nema sistema. Nema pravila. Iako ce mnoge kolege ovdje zakljucti da su Rusi budale, i da su oficiri neskolovani i da nemaju pojma i da su proizvod negativne selekcije i da ih nije briga za ljude, ja ne dijelim to misljenje, i siguran sam da je odluka da BTG idu u dubinu sa malo ili uopste bez artiljerije bila svjesno donesena odluka na osnovu ko zna kakvih operativnih zahtjeva ili ko zna kakvih operativnih pretpostavki.
Itd, itd.
Ono sto se mora dodati, i posebno naglasiti, je da je ruska vojska nova vojska, proizvod ogromnih strukturnih reformi koje su pocele prije 12 godina, i koje su reformisale i strukturu, i formaciju, i komandovanje, i doktrinu, i sastav. I da je ovo prvi rat u kome je ta vojska ozbiljno testirana. I da ce ruska vojska nakon ovoga rata biti mnogo drukcija od one koja je pocela ovaj rat.
Otvoriti novu temu sa naslovom "Kako Rus ratuje".
|