Zasto bi bilo rano da se prica o BTG? Ne vidim razloge?
Glavna odlika BTG je da je to najmanja samostalna takticka jedinica sposobna i da samostalno napada i da se samostalno brani. Relativno mala jedinica, 2 do najvise 3,000 ljudi, nekad ojacana, zavisno od zadatka.
Takve jedinice su dusu dale za ovakav nacin upotrebe, kao sto su rusi radili do prije neki dan. Znaci brzi prodori u dubinu, dodir sa protivnikom, i onda odluke i manevar u skladu sa situacijom.
Ne vidim da je igdje makar jedna BTG porazena, opkoljena ili potucena do nogu. A zauzeli su teritoriju velicine preko 100 hiljada kilometara kvadratnih. Ispresjecali su teritoriju Ukrajine po dubini, uzeli prelaze preko rijeka, stavili otporne tacke u okruzenje ili poluokruzenje. Kijev je skoro u blokadi, i sa zapada i sa istoka. Kompletna Azovska obala ociscena, nalaze se pred kapijama Zaporozja. Cijeli juzni tok Dnjepra je pod ruskom kontrolom, 350 kilometara rijeke. Uklinili su se na zapad do Voznesensska, to je vazdusnom linijom 250 km od Krima odakle su posli. I ugrozili su i Odesu sa ledja.
Po meni, koncept BTG je vise nego pokazao svoju vrijednost, i primjenjen je konacno u pravom ratu na nacin kako je planireano, i prosao je ispit.
Sad se polako stvaraju frontovi, linije razdvajanja,bar na nekim pravcima. I tu je BTG dragocijena, jer je lako manevrisati sa njima, moze da se posalje na koncentraciju, ili na ugrozeno mjesto, ili na pomocni pravac, zavisi od situacije ili zadatka.
Vece jedinice, brigade, ili cak divizije, one su po prirodi tromije, i na marsu i kad se razvijaju u borbeni poredak, da ne govormo koliko su logisticki zahtjevnije. Zato su te vece jedinice vjerovatno i ostavljene na polaznom rasporedu u pocetku, da bi kasnije bile uvucene na teritoriju Ukrajine i sada se vjerovatno rasporedjuju na zadatim pravcima (ili su vec rasporedjene i cekaju politicku odluku da nastave) u zavisnosti od plana daljih akcija.
|