offline
- Pridružio: 07 Maj 2020
- Poruke: 836
|
- 33Ovo se svidja korisnicima: komkom, vathra, ssekir75, vobo, babaroga, Mihail, Oluj2.1, zixmix, Brada i Gibanica, Leonardo, ILGromovnik, Griffon vulture, Panter, Panter, voja64, Klecaviks, theNedjeljko, Georgius, slonic_tonic, Stija zmija, Tas011, S2M, darcaud, deri3891, radionica1, 8u47, dane007, kunktator, hatman, nemkea71, pein, upitnik, W123
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Tokom vazdušnog rata nad SRJ 1999-te godine, NATO pakt je na sisteme PVO i VOJiN lansirao preko 800 protivradarskih raketa, od četa 743 HARM (američki zvanični izvor). Pored toga, lansirano je još najmanje 1500 navođenih projektila (TV, termovizija, laserski) i nekoliko desetina krstarećih raketa.
Sve u svemu preko 2500 vođenih projektila.
Pored toga, na jedinice PVO dejstvovano je i vođenim i nevođenim avio bombama i projektilima sa kasetnom municijom. Njima se ne zna broj.
Pritom, veoma važno, dejstvovano je samo iz vazdušnog prostora, a glavna meta (osim na prostrou KiM) su i bili sistemi PVO, VOJiN i vazduhoplostvo.
Nije pokrenuta kopnena intervencija.
Rezultat svega toga je bila značajna degradacija sistema PVO i VOJiN, koja je u završnici rata, nakon 78 dana, iznosila oko 60% kod raketnih jedinica PVO Neva i Kub, odnosno oko 85% kod jedinica VOJiN.
Nakon završetka rata, značajni potencijali su vraćeni u upotrebu, jer je deo sredstava bio samo oštećen i privremeno onesposobljen.
Tako da je u već do kraja godine, osposobljeno oko 70% - 75% potencijala u raketnim jedinicama Kub i od 50-60% potencijala u raketnim jedinicama Neva.
VOJiN je takođe postepeno vraćan u funkciju i već 2-3 godine nakon rata, potencijali roda su iznosili oko 50% predratnog.
E sada treba pokušati zamisliti koliko je potrebno ispaliti protivradarskih raketa, krstarećih projektila, TV/termovizijski/laserski navođenih projektila, vođenih i nevođenih avio-bombi uključujuću i one sa kasetnom municijom da bi se slični učinci postigli sa Ukrajinskim sistemom PVO i VOJiN i to za period od 78 dana? Možda x3 ili x5?
Pritom, ovo nije vazdušni rat, nego puna vazdušno-kopnena operacija i vazduhoplovstvo Rusije ima i druge prioritete da rešava.
Druga je stvar što je Ruska strana već posle prvog dana pisala da je faktički onesposobila ukrajinski PVO i VOJiN. Propaganda radi sa obe strane. Degradirala ga sigurno jeste, narušila integrisani sistem takođe jeste....ali onesposobiti PVO i VOJiN makar do granica onoga što je NATO uradio Vojsci Jugoslavije, treba još dosta.....
Sa druge strane, da kažem i reč dve o upotrebi ruske avijacije. Iako to ne pratim baš toliko, koliko sam čitao, a tako vidim i sada, ruska avijacija je pre svega u funkciji kopnenih jedinica. Dakle i jurišnici i frontovski bombarderi i lovci lete gotovo isključivo u funkciji vazduhoplovne podršne kopnenoj vojsci u zonama odvijanja operacija. To je tako usled taktike upotrebe avijacije Ruske vojske, ali verovatno i usled njene brojnosti u smislu operativne spremnosti.
Dakle, retko će se videti da ruski lovci lete iznad krajnjeg zapada Ukrajine i da tamo traže ako poleti neki avion ukrajinskog vazduhoplovstva ili ako se aktivira neki sistem PVO. Aerodromi, čvorišta veze, radarski sistemi i slično, van zone trenutnih kopnenih operacija, "rešavaju" se krstarećim i balističkim projektilima.
Povremeno je kod američke vojske postojala primedba da Air Force, barem u nekoj početnoj fazi, vodi "neki svoj rat", dejstvujući na aerodrome, sisteme PVO i VOJiN, komandne centre, čvorišta veze i drugo, a da se kopnena vojska "snalazi" kod vazduhoplovne podrške u zonama operacije.
To je opet taktika upotrebe avijacije kod SAD-a - prvo uništiti sisteme PVO i VOJiN, izbaciti aerodrome, čvorišta veze i telekomunikacije i sl., a onda kreće kopnena intervencija i samim tim i veća saradnja sa kopnenim trupama. Zato Ameri često prvo provode višednevna ili višenedeljna bombardovanja avijacijom, pa tek onda nastupaju kopnene jedinice. A ako to ide simultano, onda zna da bude i kraćih ili nešto dužih "zastoja", upravo zbog nedostatka vazduhoplovne podrške. S obzirom da brojnost njihovih vazduhoplovnih snaga, kao i "plovećih platformi" koje im omogućavaju vazduhoplovne udare na bilo kojoj tački na planeti, prosto im se može tako.
S obzirom da su zadnjih 30 godina Ameri i NATO redovno ratovali protiv daleko slabijih protivnika, taj "nedostatak" se nije toliko ni primećivao. U sudaru sa nekom jačom vojnom silom i u situaciji kada bi se moralo istovremeno krenuti i sa kopnenom intervencijom, tada bi se u stvari videlo kako bi to tada i kod njih funkcionisalo.
Evo još nešto "u dahu" i bez "redigovanja".....
|