Trinitron1 ::
Колега такве паушалне оцене ни ми који смо у тој струци не би могли да дајемо.
1 Елетроенергетска расклопна постројења која су гађана конвеционалним наоружањем (што је у Украјини случај) , а не графитним бомбама "sredi relativo brzo" ЈЕ НОНСЕНС.
2 ВН трансформатори и јесу део расклопног постројења, те их не можете гледати као засебну целину термоелекране јер то нису (ВН трафо је део раск. постројења). Поред тих постројења постоји допрема угља, котловница и стројарница. Овде су раск. постројења гађана не графитним бомбама и то су генерално тотална уништења - нема ту поправке. Могу да јаве моментално Хрватима они праве добре трафое, под условом да имају на легеру нове.
3 Трансформатори се не поправљају на лицу места, већ се носе на ремонт где се севрвисирају, али под условом да нису тешко оштећени. Ако јесу - бакар на рециклажу и ћао.
4 Ако су погођени ВН осигурачи (сф6) или катодни одводници, растављачи- ту нема "sredi relativo brzo" него комплетна замена.
Само за време лета када се врши ремонт једног комплетног блока ТЕ да би очистили керамичке изолаторе од прљавштине вам је потребно времена и енергије скоро колико и ремонт елетро-будилице у стројарници.
И да не идем даље, оно што сам ја видео на снимцима су озбиљна оштећења која захтевају и време и материјалне ресусе и коначно нове трансформаторе итд. итд.
Фото илустрација где пирален гори.
Додатак посту - Разводна постројења трансформишу напон са високих вредности на ниске, или обрнуто - СТОГА не пишите KW већ KV.
Дакле Волт, а не Ват.
Sad bas citam za Piralen koliko je to opasna i otrovna materija:
On nam je pojasnio da kada piralen iscuri u zemlju on trajno zagađuje zemljište, kao i podzemne vode koje tuda prolaze.
Prema njegovim rečima, najveća opasnost od piralena je prilikom njegovog sagorijevanja na otvorenom prostoru, jer se tada oslobađa veliki broj opasnih i kancerogenih produkata.
– Kada piralen gori on se ne može gasiti običnom vodom. Gašenje mora biti brzo, a požari se moraju gasiti penom i ugljendioksidom, bez vode. Kad se gase penom ona ostaje tu, a ako gasite vodom ono ide u zemlju i podzemne vode – objašnjava Aleksić.
Prilikom gašenja tih požara moraju se nositi maske, jer će inače doći do unošenja piralena u organizam, a definitivno postoji povećan rizik kancerogenog obolenja prilikom udisanja i ili nanošenja piralena na kožu.
Aleksić nam je pojasnio i proceduru zbrinjavana zemljišta kada piralen iscuri.
– Kada piralen iscuri u zemlju, prvo morate uzorkovati zemljište na više mesta i povremeno se udaljavati od mesta gde je iscurilo i testirati tu zemlju. Kada dođete do mesta gde se utvrdi da nema zagađenja, onda još pola metra dalje treba iskopati svu zemlju mašinama. Dubina bi trebala biti do jednog metra – istakao je Aleksić.
Iskopanu zemlju treba staviti u plastičnu burad koju treba dobro zatvoriti.
– Zatim je najbolje da se iskopa i betonira glinene rov i da se u njega stave ova burad i zatrpaju. To je najbolji način za zbrinjavanje. Slična je procedura i ako iscuri na beton. Tada po tom mestu treba posuti pesak koji će upiti piralen, i zatim taj pesak, kao i sav alat i odeću, treba staviti u burat i zakopati u glinene rovove – kaže Aleksić.
Kada je u pitanje uništavanje piralena, jedini efikasni način je termička razgradnja, ali nigde na Balkanu nema tih fabrika. Najbliže su u Austriji i Nemačkoj.
– To nije nimalo jeftina cena; zbrinjavanja ulja piralen košta oko 10 evra po litru i to jedna od najskupljih cena zbrinjavanja ulja – kaže na kraju Aleksić.
Tekst za link
|