offline
- Pridružio: 24 Mar 2022
- Poruke: 278
|
Украјинске избеглице у Пољској од марта су у обавези да плаћају смештај у резиденцијалним центрима, — Интериа.
Данас, према подацима (хттпс://видарзениа.интериа.пл/рапорти/рапорт-украина-росја/актуалносци/невс-змиениаја-сие-засади-дла-украинцов-в-полсце-ние-стац-нас,нИд, 6623476) пољских власти, у земљи има више од милион Украјинаца. https://t.me/oko_ua1/35738
Од 1. марта избеглице из Украјине мораће да плаћају боравак у колективним смештајним центрима. У Влади уверавају да се у новом закону не ради о одузимању крова над главом никоме, већ о професионалном активирању. Ипак, има оних који се плаше да је промена правила боравка у Пољској за њих равна повратној карти за Украјину. Кажу отворено: „Не можемо то да приуштимо“.
Јулиа има двоје деце. Из Украјине је побегла одмах на почетку рата. У својој земљи радила је као козметолог, касније је била управник апотеке. Желела је и да ради у Пољској, али јој се непознавање језика показало као препрека. Осим тога, сваког јутра води сина у школу, а ћерку у вртић. Мора да их покупи касније. - Могао бих да радим у фабрици, тамо не треба да знаш пољски тако добро. Међутим, мења се након 12 сати. Шта ћу са децом? - чуди се.
Од 1. марта ступа на снагу измена закона, према којој ће избеглице које живе у објектима колективног смештаја, чији боравак у Пољској прелази 120 дана, покривати 50 одсто трошкови смештаја и оброка (не више од 40 ПЛН дневно). Заузврат, од 1. маја 2023. избеглице чији боравак дужи од 180 дана покриваће 75 одсто ови трошкови (не више од 60 ПЛН дневно).
– У Пољској има преко милион ратних избеглица из Украјине. Питање плаћања смештаја у местима колективног смештаја тиче се 80.000. њих, јер толико људи живи на таквим местима. Слични прописи су на снази од јуна и за оне који су живели у пољским породицама, каже у интервјуу за Интериа заменик министра унутрашњих послова и администрације Павле Шефернакер, владин опуномоћеник за ратне избеглице из Украјине.
Промене прописа за Украјинце
Владина страна истиче да су нови прописи били јавно познати још у септембру 2022. године. Украјинци са којима смо разговарали, међутим, истакли су да су изненађени променама, а раније извештаје третирају као несигурне. Они су постали сигурни тек када је председник Анџеј Дуда потписао акт, односно 23. јануара 2023. године.
То је нешто више од месец дана пре ступања на снагу промена.
- Сврха овог решења је да никог не остави без крова над главом – наглашава Сернакер. - Стало нам је до професионалног активирања избеглица. Промене смо консултовали и са стручњацима за миграције, који су истакли да није добро да избеглице трајно бораве у местима колективног смештаја. Такође смо спровели анкете међу становницима таквих пунктова. Више од половине је одговорило да су се запослили у Пољској, додаје он.
Али живот пише своје сценарије. Марија је нашла посао у Пољској, чисти у хостелу у Забжеу, где је до сада живела бесплатно. Сада, међутим, брине да и поред плате неће моћи да плати боравак и да се издржава. „Мораћу да се вратим у Украјину“, каже она. Додатна брига је што Марији плату увек добија 10. у месецу, а стан мора да плати почетком месеца. „Немам новца да узмем“, каже он.
Не морају сви да плате
Нови закон – како је наглашено у Министарству унутрашњих послова и управе у ставу уступљеном Интери – садржи каталог искључења.
Промена правилника неће важити за људе који не могу да се осамостале. Реч је о, између осталих о: деца до 18 година, особе са инвалидитетом, лица у старосној доби за пензионисање, труднице и они који одгајају децу до једне године. Такође, мајке (или други старатељи) које се саме брину о троје или више малолетне деце у Пољској не морају да плаћају накнаде.
Плаћања ће бити ослобођени и људи који су у тешкој ситуацији, спречавајући их да учествују у трошковима живота.
Скоро 2.000 ПЛН дневно
Када смо недељу дана пре ступања на снагу нових прописа разговарали са Украјинцима, говорили су о великој неизвесности. Ово је нагласила и Светлана Габрис, преводилац која помаже Украјинцима који су тамо смештени да разумеју пољске прописе у хостелу Гвидо у Забжеу.
Неке забринутости се односе на особе са инвалидитетом. Они су ослобођени плаћања такси, али им је потребна пресуда у Пољској. - Превод није довољан, чак и ако је од заклетог преводиоца. Украјинци се плаше да ће морати да иду код лекара и да ће то дуго трајати, а од марта морате да плаћате – каже он.
Он наводи и ситуацију у којој се нашао један од укућана. Као мајка троје деце, требало би да има бесплатан боравак. Међутим, њен најстарији син је у фебруару напунио 18 година. Дечак још увек студира, али по прописима више није малолетан. – То значи да жена из дана у дан мора да плаћа за њега и за себе, јер се више не третира као особа која брине о троје деце. То је преко 1.800 ПЛН месечно - објашњава Светлана Габрис.
Министарство унутрашњих послова и управе осигурава да ће се сваки случај појединачно разматрати. Како нам је речено, „војвода и други ауторитети предвиђени актом ће проценити могућност заједничког сношења трошкова на основу хуманитарних разлога”.
Већина Украјинаца нашла је склониште у Варшави. Постоје два смештајна објекта у војводству Мазовиецкие који води Војвода - Птак Варсав Екпо у Надарзину и Царитас Царитас Царе анд Едуцатионал Центер у Урлацх-у. Поред тога, у Мазовији постоји 216 центара којима управљају јединице локалне самоуправе.
„Ситуација сваког украјинског држављанина који борави у месту смештаја биће размотрена појединачно. Приоритет је да нико не буде повређен“ – речено нам је у војводској канцеларији.
Новац из ЕУ "кап у мору потреба"
Како истиче Павел Сефернакер, новац који је пољска влада добила од ЕУ за помоћ избеглицама, односно 900 милиона ПЛН, кап је у мору потреба.
Колико су велике потребе? Владин опуномоћеник за ратне избеглице из Украјине овде не наводи конкретне бројке, истичући да ће за неко време бити могућ прави биланс трошкова. Међутим, како каже, у првој години највећи трошкови су се односили пре свега на хуманитарну помоћ. Данас - системска помоћ.
- Драго нам је што УНХЦР, агенција УН која се бави избеглицама, сарађује са пољском владом. УНХЦР је прошле године издвојио 700 милиона долара (преко 3 милијарде ПЛН - прим. аут.) за хуманитарну помоћ у Пољској, а ове године планира да подржи око 700 милиона долара. Овај новац не иде у државни буџет, већ директно невладиним организацијама. Међутим, то је важан додатак нашим активностима – додаје он.
Међутим, владина страна је мишљења да би подршка за помоћ избеглицама требало да буде много већа од структура ЕУ.
Google prevod sa poljskog
I Vučić se pojavio u Politic-u
https://www.politico.eu/article/serbia-aleksandar-vucic-europe-russia-choice/
|