Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

100

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2024. komentari

online
  • Pridružio: 22 Jan 2012
  • Poruke: 1922

ljubacv ::Denaya ::
+ Dronovi



Ovde je očigledan sboj u različitim shvatanjima pojam "dron"..Ja lično u to ne ubrajam sve one samodelke koje se improvizuju na liniji fronta,kao i one koji u principu služe za neposredno izvidjanje linije fronta (u principu takvo snimanje se ne razlikuje od recimo snimanja svadbe)..Takve naprave naravno da "voze",momci iz dotične jedinice,na kopterima uglavnom iz donacija...

Teško da će neko da me ubedi da recimo Lancete ganjaju neki "priučeni" operateri,i ja sam siguran da svaki proizvodjač nekog "ozbiljnog" drona ima organizovanu školu operatera dronova..
E sad kako su organizovani,u tome i jeste čar da ostane tajna samo je sigurno da ne deluju kao slobodni strelci bez ikakve kordinacije sa ostalim jedinicama na terenu..
Sa druge strane ja sam sasvim siguran da rešenje u smislu odbrane od tih malih "frontovskih", je upravo lov na operatere dronova,čija se pozicija ,u suštini ,vrlo lako mogu otkriti metodom radio-pelengacije,slično kako se otkriva prisustvo drona,t.j. njegovo radio zračenje "skenerom"..
U " Vagneru" ,pod Bahmutom,su govorili gda je životni vek "ptičnika" od 2 sata do 10 dana.

E sad da ne Jandeksiram više evo link jedne takve škole "škole",a takvih ima na desetine..
https://проект.....8;ф/
https://lenta.ru/articles/2023/09/08/bpla/

A ako neko i dalje misli da je voziti drona laka rabota neka pročita ovo :

https://habr.com/ru/companies/first/articles/705836/

P.S. vidim da ima kolega na forumu koji znaju gde operiše Madjar,Rusi zlatom plaćaju takvu informaciju...


Apsolutno se slažen u vezi pravih, vojničkih dronova, tipa Lancez,Zala, Orlan itd. Njima ne može svako upravljati. I za to je potrebna obuka. Takodje one formacijski negde pripadaju, jer ih je oformila vojska sistematizacijom.

Medjutim diskusija se razvila oko malih dronova (kvadrokoptera,FPV i ostalih zujalica) kojima je bojišnica pretrpana. I koji pre ovog rata nisu bili u masovnoj upotrebi od strane regularnih armija. Oni su tek sad dobili na značaju i tek treba formacijski da se uvedu u sistematizaciju.

Ne bi bilo loše da se uvede neka podela izmedju odredjenih vrsta dronova. Ne sumnjam da će u budučnosti biti tako, ali za sad smo "osudjeni" da sve što leti a upravlja se sa daljine nazivamo dronom. Možda ove zujalice koje operišu u bliskoj zoni linije dodira, kao što se već pojavljuje ovde na forumu, okarakterišemo kao "frontovski dron".


Što se tiče samostalnosti, nisam mislio da te grupe operišu neovisno od jedinica na terenu. Već da formacijski ne pripadaju ni jednoj jedinici. Već kao što sam napisao, pridodaju se odredjenom sektoru fronta. Pod čijim komandom nije jasno, verovatno komandom sektora koji može da je pridoda odredjenoj jedinici u zavisnosti od zadatka.

Tako je grupa "Madjar" prošla skoro sve sektore fronta uzduž i popreko. I uvek bila gde je najgušće. To ne znači da oni sami odredjuju gde će biti ili način rada. Već ih rasporedjuje i zadaje zadatke komanda. Na taj vid samostalnosti sam mislio, da nemaju matičnu jedinicu.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Frunze 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 04 Mar 2022
  • Poruke: 2607
  • Gde živiš: Soncovka

vranjanac29 ::Ovaj rat Rusi mogu da reše jedino upotrebom dalekomrnih raketa i to daleko od linije fronta, usmeravanjem na jednu tačku gde je otpor ukronacista većeg obima a zatim brzim prodorom zauzimati iste.

Протумачи ово. Ништа ми у овој реченици није јасно. Нарочито ако тврдиш да је то једино решење. Какве тачке отпора укронациста већег обима далеко од линије фронта и какво заузимање тачака отпора укронациста већег обима далеко од линија фронта Question Први пут чујем за тако нешто. Притом ми није јасно какав отпор далеко од линије фронта. Отпор коме, чему? Где су те тачке? У Харкову? Кијеву? Хмељницком? Лавову? Не разумем.

offline
  • Pridružio: 21 Mar 2005
  • Poruke: 1189
  • Gde živiš: Niš

Stojković ::
Citat:On the Ukrainian side, the figures are lower – with 17,500 likely dead and 113,500 wounded troops – but still significant. Both countries now have tightened conscription rules and procedures in another sign that they are readying themselves for intensifying battles.


Ukrainci su samo na pravcu Herson - Melitopolj - Zaporožje tokom pokušaja letnje kontraofanzive imali više gubitaka no ovo što je navedeno za celu godinu.

offline
  • Pridružio: 18 Avg 2023
  • Poruke: 190

Yellow Pinky ::
Ukrainci su samo na pravcu Herson - Melitopolj - Zaporožje tokom pokušaja letnje kontraofanzive imali više gubitaka no ovo što je navedeno za celu godinu.


Документи су од пре те офанзиве, април 2023.

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3899

Oni su zaostali za Zapadom u BPL još tamo negde krajem 80-ih pa sve do kraja 2000-ih. I to nije nikakva tajna znaju se i razlozi. U sukobima do Sirije jedino je ako se ne varam ona Pchela koristila. Ali su od 2009 (malo uz pomoc Izr) pa do danas u konstantnom rastu, što se vidi i po broju biroa odn firmi koji proizvode iste. Danas mozda ima jednu od najboljih kamikaza dronova uz Izrael.


offline
  • Ljuba
  • Pridružio: 06 Jan 2008
  • Poruke: 340

Sirius ::
И сам знаш да дронови нису од јуче. Активно се користе већ четрдесетак година. Међутим, сукоб оваквог интензитета и коришћења свих могућих најнапреднијих технологија, још се није доказао. Е сад - да ли су Руси у овоме заказали? Ако и јесу, брзо су исправили грешку, односно заблуду. Видимо ко се више жали на дронове.


Е сада да ли су закаснили незнам али знам да они такав смер имају већ годинама.
"Московский авиационный институт создан в 1930 году с целью подготовки кадров для зарождающейся авиационной промышленности. Все эти годы воспитанники МАИ составляли основу авиации и космонавтики вначале СССР, а потом и России.

Школа операторов БАС Московского авиационного института - логичное развитие компетенций, имеющихся в университете. Расширяющийся рынок беспилотных авиационных систем и резко возросшие потребости в специалистах, умеющих профессионально обращаться с беспилотниками потребовали предоставить как физическим, так и юридическим лицам качественные программы подготовки от ведущего аэрокосмического вуза страны."


Конечно, у такой молодой военной профессии, как оператор БПЛА, возникают и определенные проблемы — идет период становления, многое приходится создавать с нуля.И хотя проблем хватает, сегодня уже стало очевидным, что дроны в войсках ждет огромное будущее.

offline
  • Pridružio: 20 Jun 2014
  • Poruke: 8009
  • Gde živiš: Zagreb

@vranjanac,_Petar

vranjanac29 ::Što se tiče malih dronova, pre bi rekao da im vremenski uslovi ne odgovaraju, jer baterije se daleko brže prazne po hladnom vremenu kad je temperetura ispod 10 stepeni, tako da i skladištenje istih po ladnoći iziskuje posebne uslove. A i same komponente ugradjene u njih ne podnose hladno vreme.
htio sam već neki dan odgovoriti, ali nije mi se dalo, a i da ne davim temu, a vidim sad da se ta teza provlači, pa ću ipak napisati nešto detaljnije o tome.

za baterije si potpuno u pravu, a za "ostale komponente" nisi.
za to da ne lete po hladnoći sumnjam, jer se svi ti problemi vrlo lako rješavaju.

da krenem od elektroničkih komponenti, one su se tradicionalno klasificirale po temperaturnom rasponu u 3 područja, komercijalno (0...70°C), industrijsko (-40...85°C) i vojno (-55...125°C), OK danas su tu još neke podgrupe tipa medicinsko, automobilsko, zrakoplovno, itd. nevažno.

e, to je tako bilo nekad. Zbog napretka u tehnologiji proizvodnje, danas je ogromna većina komponenti na tržištu u svojoj najslabijoj varijanti već u industrijskoj kvaliteti.
tipično najosjetljivije komponente na niske temperature bit će poluvodiči višeg stupnja integracije, konkretno u ovom slučaju mikrokontroler. Međutim, ako sad odeš na sajt nekog distributera komponenti, tipa digikey, mouser isl. i tamo pretražiš cijelu ponudu mikrokontrolera, kojih sigurno ima više desetaka hiljada tipova, malo ćeš ih pronaći koji ne rade već i na -40°C.
(i ranije cijene komercijalnih i industrijskih su bile vrlo slične, nekad jednake, a vojni su skroz druga priča, tamo cijena funkcionalno iste komponente može imati i nekoliko desetaka puta višu cijenu, plus ih je nemoguće nabaviti bez debelog razloga i papirologije.)

Akumulator, kako rekoh je jedini stvarni problem. To će u dronu uglavnom biti litij-polimer baterije. One na nižim temperaturama imaju kapacitet od svega 40-tak %, pa bi to samo po sebi bilo neupotrebljivo. Međutim, rješenja za to ima više, pa uzmimo za primjer neki standardni dron (jer njihove specijalne tipove ne znamo, a problematika je ista), recimo DJI Phantom II, zbog velikog tereta koji može ponijeti.

Prvo rješenje i vjerojatno dovoljno u 99% slučajeva je to da baterije nakon punjenja držite na toplom.
Vaš dron s dodatnim bombicama npr. neće letjeti standardnih 25 minuta, nego puno kraće, ovisno koliko tereta ponesete. Recimo da ste odabrali vrijeme za "misiju" 5 minuta i opteretili dron s odgovarajućim mogućim teretom da izdrži 6-7 minuta. Li-Po baterije mogu se koristiti do nekih 40-50°C, pa ako bateriju držite prije pokretanja drona na nekih +40°C i priključite neposredno prije polijetanja, ona se za nekih umjereno niskih temperatura neće stići za tih 5-6 minuta dovoljno ohladiti da joj počne ozbiljno padati kapacitet.



litij polimer baterije, kapacitet vs. temperatura


Ako mislite da je to na frontu veliki problem, nije. Možete uzeti onaj prijenosni pasivni hladnjak malo bolje kvalitete, npr. za ribolov, imate ih koji drže i po 72h i u njemu držati baterije, a možete taj hladnjak i dogrijavati s minimalnom energijom jer ima jako dobru izolaciju.

Dodatno, kod nagle potrošnje struje i velikog opterećenja (što je vaš slučaj po defaultu), vlastito zagrijavanje baterije na unutrašnjem otporu bit će nekoliko puta jače nego normalno (ofrlje račun oko 10W će se disipirati na bateriji Phantoma), pa će to još usporiti njezino hlađenje.

Kod baš nekih ekstremno niskih sibirskih temperatura, ako sve to ne bi bilo dovoljno, možete napraviti niz dodatnih rješenja, koja su također jednostavna.
Npr. možete u pretinac za baterije ubaciti dodatni grijač. Vaš dron pri tako velikom opterećenju će ionako trošiti bar 400-tinjak W, pa ako izdvojite još 10W za grijanje baterije, vrijeme leta jedva da će se imalo smanjiti.

I dodatno, kad bilo šta od toga ne bi bilo dovoljno, srebrni metak ili glogov kolac za sve potencijalne probleme je da od stiropora napravite kućište-izolaciju za bateriju (a može i za elektroniku), produžite kablove i izdvojite ga na vrh drona s nekim jednostavnim 3d printanim ležištem koje samo napravi "klik".

jedino što još preostaje od komponentni su motorići koji se sastoje od bakrene žice i neodimijskih magneta. Ni jedno ni drugo nema donju graničnu temperaturu u praktičnom području. OK, tu su i ležajevi, ali oni se "samoreguliraju", tj. ako se baš počnu stezati zbog uskih tolerancija obrade (čisto sumnjam), sami će se zagrijati pri vrtnji.

Dakle, sve ovo što sam napisao zna svaki Rus ali i Ukrajinac koji se dobro razumije u struju, pa misliti da oni tamo nisu sposobni riješiti takav problem bilo bi debelo potcjenjivanje te ekipe tamo. Zato čisto sumnjam da ti dronovi ne lete pri bilo kojoj temperaturi.

offline
  • Pridružio: 16 Jan 2023
  • Poruke: 117

Pre desetak godina putovao sam sa Rusom koji je pravio jakne za Artički krug sa grejacima i kad sam ga pitao kako ste resili pražnjenja baterija na niskim temperaturama rekao je da su dodali grejač na bateriju. Novi tipovi baterija nemaju ni taj problem a komercijalno su dostupni,imate ih na aliexpresu, sodium ion na engleskom, na našem natrijum jon.
Što se tiče operatera dronova po jedinicama, teško da oni mogu danas da deluju samostalno, pre svega zbog REB sa svoje strane. Komercijalnim dronovima je odzvonilo, pre neki dan je bio info da su ukri oborili neki ruski koji je radio na frekvenciji 1075-1095 Mhz, to je dosta uzak opseg frekvencija i ne može se bas tako lako nabaviti, drugim rečima oni ih dobijaju gotove već prilagođene kako sopstvenim tako i protivnickim kontramerama. Ja to vidim ovako sledećih 3 meseca koristimo frekvenciju 1075/1095Mhz, naredna tri 855/875,u trećem kvartalu 2125/2150 Mhz... Kad se primeti da su ukrajinci prilagodili svoje ometace i opremili jedinice na frontu sa njima, stiže nova tura na drugoj frekvenciji, posle dve godine mogu opet da se vrate opet na 1075/1095 jer na frontu nema tih ometaca više...
Evo malo o tome u linku ispod :
mil.in.ua/en/news/russians-increase-the-ra.....pv-drones/

offline
  • Pridružio: 20 Jun 2018
  • Poruke: 2082

Трошиш енергију да загријеш батерију да би спријечио трошење енергије Ziveli Ziveli

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5393

Nema nikakvih problema s baterijama kad je -30 ako se dopunjavaju iz nekog drugog izvora, ako se pune neposredno prije lansiranja , kad krene potrošnja, kad se upale propeleri i motorima i baterijama i tranzistorima paše -30.Veći je problem krtost polimera koji se koriste , ali za ruse to nebi trebalo biti problem , znaju oni sve o -70 C.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1218 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 7 sakrivenih i 1183 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, aleksmajstor, bojcistv, Brana01, Bubimir, ccoogg123, Darko8, Denaya, gomago, ivan979, Koridor, Kubovac, ladro, mean_machine, Metanoja, mikrimaus, milenko crazy north, nenad81, procesor, RED4G-304, Sass Drake, Sirius, Srky Boy, wolf431, zillbg, Žoržo, šumar bk2, 2001