offline
- _Petar
- Elitni građanin
- Pridružio: 25 Dec 2016
- Poruke: 2179
|
slonic_tonic ::+ citat@vranjanac,_Petar
vranjanac29 ::Što se tiče malih dronova, pre bi rekao da im vremenski uslovi ne odgovaraju, jer baterije se daleko brže prazne po hladnom vremenu kad je temperetura ispod 10 stepeni, tako da i skladištenje istih po ladnoći iziskuje posebne uslove. A i same komponente ugradjene u njih ne podnose hladno vreme.
htio sam već neki dan odgovoriti, ali nije mi se dalo, a i da ne davim temu, a vidim sad da se ta teza provlači, pa ću ipak napisati nešto detaljnije o tome.
za baterije si potpuno u pravu, a za "ostale komponente" nisi.
za to da ne lete po hladnoći sumnjam, jer se svi ti problemi vrlo lako rješavaju.
da krenem od elektroničkih komponenti, one su se tradicionalno klasificirale po temperaturnom rasponu u 3 područja, komercijalno (0...70°C), industrijsko (-40...85°C) i vojno (-55...125°C), OK danas su tu još neke podgrupe tipa medicinsko, automobilsko, zrakoplovno, itd. nevažno.
e, to je tako bilo nekad. Zbog napretka u tehnologiji proizvodnje, danas je ogromna većina komponenti na tržištu u svojoj najslabijoj varijanti već u industrijskoj kvaliteti.
tipično najosjetljivije komponente na niske temperature bit će poluvodiči višeg stupnja integracije, konkretno u ovom slučaju mikrokontroler. Međutim, ako sad odeš na sajt nekog distributera komponenti, tipa digikey, mouser isl. i tamo pretražiš cijelu ponudu mikrokontrolera, kojih sigurno ima više desetaka hiljada tipova, malo ćeš ih pronaći koji ne rade već i na -40°C.
(i ranije cijene komercijalnih i industrijskih su bile vrlo slične, nekad jednake, a vojni su skroz druga priča, tamo cijena funkcionalno iste komponente može imati i nekoliko desetaka puta višu cijenu, plus ih je nemoguće nabaviti bez debelog razloga i papirologije.)
Akumulator, kako rekoh je jedini stvarni problem. To će u dronu uglavnom biti litij-polimer baterije. One na nižim temperaturama imaju kapacitet od svega 40-tak %, pa bi to samo po sebi bilo neupotrebljivo. Međutim, rješenja za to ima više, pa uzmimo za primjer neki standardni dron (jer njihove specijalne tipove ne znamo, a problematika je ista), recimo DJI Phantom II, zbog velikog tereta koji može ponijeti.
Prvo rješenje i vjerojatno dovoljno u 99% slučajeva je to da baterije nakon punjenja držite na toplom.
Vaš dron s dodatnim bombicama npr. neće letjeti standardnih 25 minuta, nego puno kraće, ovisno koliko tereta ponesete. Recimo da ste odabrali vrijeme za "misiju" 5 minuta i opteretili dron s odgovarajućim mogućim teretom da izdrži 6-7 minuta. Li-Po baterije mogu se koristiti do nekih 40-50°C, pa ako bateriju držite prije pokretanja drona na nekih +40°C i priključite neposredno prije polijetanja, ona se za nekih umjereno niskih temperatura neće stići za tih 5-6 minuta dovoljno ohladiti da joj počne ozbiljno padati kapacitet.
litij polimer baterije, kapacitet vs. temperatura
Ako mislite da je to na frontu veliki problem, nije. Možete uzeti onaj prijenosni pasivni hladnjak malo bolje kvalitete, npr. za ribolov, imate ih koji drže i po 72h i u njemu držati baterije, a možete taj hladnjak i dogrijavati s minimalnom energijom jer ima jako dobru izolaciju.
Dodatno, kod nagle potrošnje struje i velikog opterećenja (što je vaš slučaj po defaultu), vlastito zagrijavanje baterije na unutrašnjem otporu bit će nekoliko puta jače nego normalno (ofrlje račun oko 1-2W će se disipirati na bateriji Phantoma), pa će to još usporiti njezino hlađenje.
Kod baš nekih ekstremno niskih sibirskih temperatura, ako sve to ne bi bilo dovoljno, možete napraviti niz dodatnih rješenja, koja su također jednostavna.
Npr. možete u pretinac za baterije ubaciti dodatni grijač. Vaš dron pri tako velikom opterećenju će ionako trošiti bar 500-tinjak W, pa ako izdvojite 10W za grijanje baterije, vrijeme leta jedva da će se imalo smanjiti.
I dodatno, kad bilo šta od toga ne bi bilo dovoljno, srebrni metak ili glogov kolac za sve potencijalne probleme je da od stiropora napravite kućište-izolaciju za bateriju (a može i za elektroniku), produžite kablove i izdvojite ga na vrh drona s nekim jednostavnim 3d printanim ležištem koje samo napravi "klik".
jedino što još preostaje od komponentni su motorići koji se sastoje od bakrene žice i neodimijskih magneta. Ni jedno ni drugo nema donju graničnu temperaturu u praktičnom području. OK, tu su i ležajevi, ali oni se "samoreguliraju", tj. ako se baš počnu stezati zbog uskih tolerancija obrade (čisto sumnjam), sami će se zagrijati pri vrtnji.
Dakle, sve ovo što sam napisao zna svaki Rus ali i Ukrajinac koji se dobro razumije u struju, pa misliti da oni tamo nisu sposobni riješiti takav problem bilo bi debelo potcjenjivanje te ekipe tamo. Zato čisto sumnjam da ti dronovi ne lete pri bilo kojoj temperaturi.
Ne pratim telegram kanale iako ga koristim otprilike 7-8 godina, sve informacije hvatam ovde na forumu vezano za rat. Po onome sto sam ovde primetio vezano za dronove, dakle manje fpv dronove, sve su to komercijalna resenja. Jedino sto sam primetio da ukrajinci koriste nestandardne antene, imam negde i slicicu, pokusacu da je okacim ako je nadjem. Kod ukrajinaca verovatno i vise posto ih je pogodila zabrana prodaje dji od pre vise meseci.
DJI Mavic 3 je imao problema s radom nedavno na manjoj planini na sat do sat i po od Beograda pri temp od oko minus 3 po aplikaciji za vreme. Nije bilo padavina, nadmorska visina oko 600-700m. Baterija nije problem, napisano je vec za tipove i te baterije se prodaju vec godinama, mozda cak i pre kovid epidemije. Skandinavci mahom njih uzimaju naknadno... Operativna temp mu je do minus 10.
Citat:Operating Temperature -10° to 40° C (14° to 104° F)
https://www.dji.com/mavic-3/specs
Za phantom 4, ima ovakvih tema prakticno za svaki dron pa i mavic 3 i noviji 3 pro a i ostale proizvodjace (nesto otporniji su skupi poljoprivredni dronovi ali to sam samo ovlas proverio):
https://forum.dji.com/thread-173560-1-1.html
A sta oni koriste ne znam ali treba imati na umu da su tamo vremenski uslovi sigurno ekstremniji.
|