Poslao: 05 Jan 2024 17:40
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7169
|
grenadir ::Sve osim jednog djela financija je otišlo na "drugu stranu".. A pogotovu tehnologije.. Tako, da Rusi zbog tehnologije , posebno dugoročno, nemaju neke velike brige .. Ili, da pojednostavim... Istok, je postao zapad... Ovo je i jedan od glavnih razloga ( pored izuzetno dobre pripreme samih Rusa ), da može zapad, da sankcije obesi mačku o rep.. Sad i u buduče...A što se početka same SVO tiče, več smo čini mi se zaključili... Rusi su podcjenili, zadojenost Ukrajinaca Hollywoodom i "Bandera ideologijom", pa je zato kako god, da okrenemo, sam početak, do djelimične mobilizacije i uspostave "Surovikinove linije " ( u što spada i povlačenje iz Hersona ), bio strateška greška... Sličnu grešku je uradio Hollywood, kad je podcjenio Rusku geostratešku i ekonomsku odpornost na sankcije.... A bogami je Ukrajina napravila fatalnu grešku, kad je odustala od "Istabuldkog sporazuma"...
Mislim da je Rusiju spasilo to sto dosta zemalja nema namjeru da na svoju stetu izvrsi miniranje cijena nafte odnosno energenata kao osamdesetih. Cak ni jedan Niger. Takodje Rusija nije pod opterecenjem kao nekadasnji SSSR sto ima svoje dobre i lose strane.
Pri tome ogroman broj zemalja iz gomile razloga ici ce na barter aranzmane sto Rusiji odgovara, a pri tome to su definitivno ozbiljne i razvijene zemlje kao sto si i sam napisao.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 05 Jan 2024 17:51
|
offline
- Pridružio: 22 Jan 2012
- Poruke: 1890
|
- 15Ovo se svidja korisnicima: ladro, Lucije Kvint, cavatina, rovac, dragoljub11987, amaterSRB, chichabg, zlaya011, su27, dolinalima, ddjxxi, Metanoja, sap, Kriglord, Mi lao shu
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Kalem ::Да ли неко може објасни како је уопште дошло до тога да се већина тих руских БТГ "ушета" у Украјину?
Сви се сећамо снимака надзорних камера како колоне мање више комотно прелазе граничне прелазе.
Ако су месецима пред инвазију Руси нагомилавали, па повлачили снаге поред границе, ако су Американци дизали панику и упозоравали на руску инвазију, како је могло доћи до тога да руске снаге кроз десетак дана допру до Кијева, Броварија, Николајева и осталих градова???
Boldovano iz ove rečenice kolege forumaša, možemo projektovati kao odgovor na tvoje pitanje. Mi baratamo sa premalo informacija, usput zaboravljamo neka dešavanja koja su bitna za povezivanje cele situacije u jednu jasnu sliku.
Mi lao shu :: Kao što kolega fantom_S reče zaboravlja se pogotovo hronologija dešavanja i onda su nam analize malo iskrivljene jer mi danas nemamo više informacija o uzrocima a u medjuvremenu smo ponešto i zaboravili, jednog dana će istoričari moći da daju potpunije viđenje uzroka i posledica povlačenja.
Ne treba da te čudi što se to dešavalo. A opet to ne treba da navodi na zaključak da su Ukrajinci bili potpuno nespremni. Moje mišljenje je da je iluzorno smatrati da se Ukrajinci i zapad nisu pripremali za sukob pre 24.02.2022. Izgubili smo iz vida neke činjenice koje su se dešavale pre i na početku same SVO.
Zaboravljamo da je u Ukrajinu pre tog 22.februara stigle ogromne količine ATGM-va. Slučajno. Ne bih rekao. A nije stizao samo ATGM. Stizalo je i dosta druge razne opreme. Koja je pogodna baš za vijanje Ukrajinaca sa tim Ruskim BTG. Sad da li su im procene o snazi protivnika na pojedinim pravcima bile dobre, ne znam. Ali moram izraziti sumnju da na nekim je bila pogrešna.
Ukrajinci su dobar deo svojih snaga, pre početka SVO, skoncentrisali na Donbasu. Mišljenja sam da su Ukrajinci i zapadni mentori procenili da će Rusi tu skoncentrisati većinu svojih snaga. Zaboravljamo i uopšte ne spominjemo činjenicu da su Rusi, dan dva pre 22.Februara ušli u Lugansku i Donjecku oblast sa nekim snagama. Nisu oni ušli pre početka reda radi. Imali su oni svoj zadatak Ako sam nešto pobrkao ispravite me. To je ono što kolega napisa da se zaboravlja nešto što se dešavalo pre bezmalo dve godine.
Drugi razlog jeste, što se država ne brani na samoj graničnoj liniji. Pogotovo veličine kao Ukrajina. Da su se odmah suprostavili Rusima na granici, da li bi imali prilika na napadnu bar manji deo logističkih konvoja ili borbene tehnike. Misli da ni približno, pošto bi Ruska logistika bila relativno zaštićena na teritoriji Rusije. Ukrajinci su na svim pravcima, organizovali i pružili otpor u dubini svoje teritorije na par desetina km od granice. Negde uspešno negde neuspešno. Tamo gde su doživeli neuspeh, organizovali su otpor dublje u svojoj teritoriji. Ali tako razvlačili Rusku logistiku, koju su faktički nezaštičenu napadali.
Tako su kod mesta Ivankov pružili otpor grupi koja se kretala iz smera Černobilja. Da su uspeli samo malo duže da se održe, desant na Gostomelj bi verovatno doživeo katastrofu. I ovako je ta grupa stigla do njih, pa skoro u zadnji čas. Posle je pružen otpor kod Irpinja i Buće na ulazu u Kijev. I Makarovi i Piskovci ka zapadu.
Grupa preko Černigova je zaustavljena potpuno. Grupa preko Konotopa je stigla sa zakašnjenjem i ona je pretrpela najveće gubitke u logistici.
Grupa kod Sumija. Zaobišli grad i spustili se do Trostjaneca gde su zaustavljeni. Sigurno im ovaj gradić nije bio cilje, već Ohtirka. Velika raskrsnica puteva koja bi Harkov odsekla od Sumija i omogučila da ga zaobidju i sa te strane. Ovako su ostali prikovani uz relativno uski pojas uz granicu, severno od Harkova.
Istočno od Harkova, odnosno Vovčansk,Veliki Burluk,Starobeljsk. Potpuni i ogromni uspeh. Ovde skoro da nije zabeležen nikakav otpor. A upravo ovaj pravac je omogučio da se podigne cela Ukrajinska severna linija koja je pritiskala Luganjsk. Iz ovog pravca je delovala BTG koja je stigla do Gruševahe, o kojoj je pisao kolega Kunktator. Ovde mi je potpuna nepoznanica zašto se sve ovako izdešavalo. To je ono što nam nedostaju informacije, pa da složimo kockice zašto se Ukrajincima ovde raspala odbrana.
Južni deo. Mislim da su tu loše procene zeznule Ukrajince. A vala Rusi su odigrali maestralno. Mišljenja sam da su tu Ukrajinci podcenili brojno stanje koje će Rusi angažovati. Smatram da nisu očekivali da tu Rusi upotrebe ovoliko snaga kojima su krenuli. Verovatno smatrajući Krim slepim crevom. Probali su Ukri kod Antonovskom mosta. Bezuspešno i tek su uspeli da se suprostave kod Nikolajeva i Voznjesenka. Kahovka pala bez borbe. Kod Melitopolja su kao nešto probali. Rusi im priredili desant kod Berdjanska i sve se raspalo do Mariupolja. Ustvari raspao se ceo južni deo Ukro fronta ka DNR. Sad sa ove vremenske distance, možda možemo reći da je Mariupolj spasio Ukrajince da im Rusi ne dodju još dublje.Pa čak i do Zaporožja, Pokrovska, pa možda i do Slovjanke.
Ukrajinci su se relativno dobro suprostavili Rusima na ostalim pravcima, osim na ova dva poslednja. Mene to kopka, zašto se tu raspala Ukrajinska odbrana. Da li su loše procene o Ruskim namerama, da li oslanjanje na postojeće jedinice koje su okrenute ka Donbasu i mišljenje da će one uspeti da se suprostave Rusima na tim pravcima. Jer ova dva najslabije branjena pravca, mogla su skupo da koštaju Ukrajince. Sad dolazimo do situacije koja se mogla desiti. Sa Rusima kod Bavrenkova (iza Slavjanska i Kramatorska) i kod Pokrovska i Slovjanke ( iza Donjecka). Faktički cela Ukro grupacija u Donbasu u poluokruženju.
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2024 17:54
|
offline
- Pridružio: 06 Jan 2008
- Poruke: 340
|
[quote="Frunze"]Ben Roj ::
Купимо Бен Роју један туристички аранжман на пар дана у Москву и Питер. О каквом самозадовољавању храном и струјом причаш?
Можда је боље да објаснимо човеку да је сваки технолошки напредак управо везан за војне технологије,која се касније преточи у цивилну употребе...Имамо немали број примера...Компјутер,телевизија,полупроводници,сателити..............
Једино можемо говорити о БРЗИНИ напредка технологије за земљу која је у рату,па и то тешко да је применјиво у случају великих сила јер сав такав развој у суштини плаћају други...
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2024 18:18
|
offline
- A.R.Chafee.Jr.
- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Avg 2018
- Poruke: 11241
|
Citat: Neko od upućenijih Frunze/Chicabg/Georgius kakva je generalno obala Crnog mora od delte Dunava pa do Nikolajeva da li uopšte postoji mesto gde bi recimo taj desant mogao biti uspešno odrađen???
Ravna i peskovita. Čiča ko lađar verovatno zna detaljnije.
Elem, nek moj utisak je da je jačanje desantnih kapaciteta Crnomoske flote imalo za cilj da moropehi rade manevar opkoljavanja kod značajnih gradova. Ili glavnina kopnenih snaga pristigen, moopehi se ircaju iza leđa. Ne sme se zaboraviti da su moropehi pored amfibijskog desanta sposbni za vazdušni.
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2024 18:34
|
online
- Pridružio: 26 Feb 2022
- Poruke: 357
|
Frunze, nemoj i dalje pogresno tumaciti. Objasnio sam sta sam mislio i kontekst nije taj koji navodis.
Kao sto sam rekao na dugi rok sigurno ce sankcije uticati na sporiji i sigurno tezi tehnoloski napredak rusije kao drzave. A koliko ce to negativno iticati i koliko ce dovesti do tehnoloslog zaostajanja ne znam.
A nisam rekao da ce Rusija moliti da joj se ukinu sankcije vec da ce joj niti interes i da ce sigurno teziti da joj se ukinu. Bar meni to lici normalno.
Evo ti jedan konkretan primer negativnog uticaja sankcija na primer na nauku. Pred uvodjenje sankcija Yugoslaviji 80 i neke godine, Elektrotehnicki fakultet u Beogradu je bio rangiran 14 u svetu od elektrofakulteta. Jedna godina sankcija je dovela do toga da je pao samo za jednu godinu na 45 mesto.
Sta mislis posle 5 ili 10 vodina sa 14 mesta gde je pao.
Mada kazem da je ne mogu da sagledam dugorocan uticaj sankcija koje je zapad uveo Rusiji. Sta god rekli trenutno Amerika je prva u tehnoloskom razvoju.
I verovatno ce dalji razvoj i napredak vodecih drzava zavisiti pre svega od implemmtacije vestacke inteligencije i robotike.
Ovde je vec neko pisao o lakim , relativno jeftinim tenkovima bez ljudske posade i td.
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2024 18:51
|
offline
- Frunze
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Mar 2022
- Poruke: 2572
- Gde živiš: Soncovka
|
- 12Ovo se svidja korisnicima: Krivošein, rovac, theNedjeljko, Tvrtko I, dragoljub11987, Sirius, djordje92sm, zlaya011, su27, Metanoja, Mi lao shu, upitnik
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Ben Roj ::
Kao sto sam rekao na dugi rok sigurno ce sankcije uticati na sporiji i sigurno tezi tehnoloski napredak rusije kao drzave.
Мени баш изгледа другачије. Да није било овог рата, Русија би мирнодопски спорије технолошки напредовала него сад, јер не би имали потребе за тим. Русија је сада принуђена, а има и партнере. Исто као што је 2014. била принуђена да се окрене сопственој производњи уместо увоза на многим пољима. Многи су и тад предвиђали крах, а он се није десио.
Citat:Evo ti jedan konkretan primer negativnog uticaja sankcija na primer na nauku. Pred uvodjenje sankcija Yugoslaviji 80 i neke godine, Elektrotehnicki fakultet u Beogradu je bio rangiran 14 u svetu od elektrofakulteta. Jedna godina sankcija je dovela do toga da je pao samo za jednu godinu na 45 mesto.
Sta mislis posle 5 ili 10 vodina sa 14 mesta gde je pao.
Поредиш Русију и крњу Југославију. Тешко упоредиво. Погледај како су санкције утицале на крњу Југославију деведесетих, а како на Русију у последњих 10 година.
Citat:Mada kazem da je ne mogu da sagledam dugorocan uticaj sankcija koje je zapad uveo Rusiji. Sta god rekli trenutno Amerika je prva u tehnoloskom razvoju.
I verovatno ce dalji razvoj i napredak vodecih drzava zavisiti pre svega od implemmtacije vestacke inteligencije i robotike.
Ovde je vec neko pisao o lakim , relativno jeftinim tenkovima bez ljudske posade i td.
А Кину си потпуно избацио из једначине? Поред Москве и Санкт Петербурга, предлажем ти посету и највећим Кинеским градовима. Развој вештачке интелигенције и роботике у свакодневној употреби је невероватан за наше појмове. А Кина је сада највећи економски партнер Русије.
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2024 19:17
|
online
- Pridružio: 26 Feb 2022
- Poruke: 357
|
Pa dobro, ocito nisi me pogresno shvatio vec jednstavno razlicito mislimo .
Nisam Kinu izbacio, mada ce ono i ovom strateskom troglu
najvise profitirati, vec jednostavno ona nije tema. Teziste je dugorocan uticaj sankcija na tehnoloski razvoj Rusije.
I pored tvojih predloga za potovanje, koje si samoinicijativno i po meni bez potrebe izbacio,
samo da znas da opste za te pravce nisam zainteresovan. Tako da ne treba nesvrsidhodno da prosirujes listu predloga i neporebno da se trudis oko toga.
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2024 19:18
|
offline
- Pridružio: 23 Nov 2023
- Poruke: 44
|
Mali off, nadam se da moderatori neće zameriti.
Pojavile su se maske za lice za izbegavanje uručenja poziva za mobilizaciju , besprekorne su za 350-400 evra, na pijacama, može i onlajn, dok one sa "greškom" navodno mogu i za 20 evra
Predviđam povećanje uličnog nasilja nad penzionerima u ukr najmanje 300% jer se neće znati ko je ko, i moraće da proveravaju svakoga.
Isto kao kada su se nacisti preoblačili u žensku odeću 1945 da izbegnu zarobljeništvo...
t.me/RVvoenkor/59788
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2024 19:25
|
offline
- Lucije Kvint
- Super građanin
- Pridružio: 03 Jan 2012
- Poruke: 1086
- Gde živiš: Beograd
|
Kad se već prisećamo početka ruske invazije, ja sam bio šokiran saopštenjima koja su dolazila sa zapada u prvih par dana: Kijev može sutra pasti, Rusija greši, okupacija Ukrajine će je skupo stajati... Pa Zelenski: možda ću sutra biti mrtav ili zarobljen... Ne vidim vajdu od ovakvih reakcija, sem da se obeshrabri ukrajinska odbrana, a to im sigurno nije bio cilj? A sigurno u pozadini nije bio strah da će se Rusi predomisliti pa okrenuti u rikverc, pa da ih ohrabre da se zaglibe do guše:-).
Jako cenim komentare kolege Denaya, pošto sam laik za artiljeriju, ipak mi nije jasno zašto krupniji kalibri cevne i raketne artiljerije nisu mogli ostati izmedju zgrada u Hersonu?
Delim mišljenje kolega koji smatraju da je povlačenje sa desne strane Dnjepra dobrim delom uzrokovano kolebanjem nakon sloma harkovskog fronta. Podsećam da su Rusi doneli odluku o prisajedinjenju cele Hersonske oblasti malo pre povlačenja, do sigurno nije bio deo maskirovke za što elegantnije napuštanje desne obale Dnjepra.
Bojim se da će ponovni prelazak Dnjepra koštati značajno više nego odbrana samog urbanog područja Hersona. Čak i redukovani mostobran, oko samog Hersona, je pružao odličnu mogućnost za aktivaciju, jer su desetinama kilometara samo mala naselja, teško bi Ukrajinci izolovali taj mostobran, tj. teško bi sprečili da se iz njega lako ne zarvije napad u više pravaca. Na kraju, sumnjam da se ciljevi SVO mogu ispuniti bez dubokih prodora na desnu obalu Dnjepra: sumnjam da će Ukrajinci sebi dozvoliti da kapituliraju porazom glavnine armije istočno od Dnjepra. Ako zagusti, organizovaće ozbiljnu odbranu duž Dnjepra, rat može biti završen samo probijanjem te linije. A tu bi hersonski mostobran mnogo značio.
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2024 19:55
|
offline
- slonic_tonic
- Legendarni građanin
- Pridružio: 20 Jun 2014
- Poruke: 8009
- Gde živiš: Zagreb
|
Frunze ::
Мени баш изгледа другачије. Да није било овог рата, Русија би мирнодопски спорије технолошки напредовала него сад, јер не би имали потребе за тим. Русија је сада принуђена, а има и партнере. Исто као што је 2014. била принуђена да се окрене сопственој производњи уместо увоза на многим пољима.
Frunze, nije baš tako jednostavno.
tehnološki napredak ide onom brzinom kojom je to moguće, zbog ograničenih resursa, najviše kadrova.
on bi bio približno isti, ali drugačije raspoređen. Vjerojatno bolje.
Napravio bi se napredak u nekim drugim područjima, umjesto poslova koji su se morali neplanirano raditi kako bi se pokrpale rupe nastale zabranom uvoza.
Ekonomski i prosperitetno gledano, to je sigurno gubitak, kao i svako drugo forsirano rješenje. Ali pošto drugačije nije moglo, ne vrijedi raspravljati o tome šta bi sve bilo moguće kad bi svijet bio ljepši i bolji.
|
|
|
|