offline
- Jovan Nenad
- Elitni građanin
- Pridružio: 14 Okt 2012
- Poruke: 2296
|
PetarN ::@ Jovan Nenad
Dobar post.
Evo par napomena:
Citat:Mišljenja sam da je partija pokera započela u Gruziji a da je nastavljena u Siriji.
Slazem se.
Citat:U slučaju Gruzije je, barem ako je verovati zapadnim izjavama američki odgovor mogao biti malo čvršći a da su jastrebovi iz Pentagona tanko preglasani. U Siriji pak, Putin je već imao bolju poziciju, te je blef suprotne strane lakše pročitao.
Sve u svemu ovi potezi su pokazali da se Rusija na najbolji mogući način vratila na međunarodnu scenu, suprotstavljajući se SAD i njenoj težnji za dominacijom putem haosa, nudeći, kao što reče Dugin, poredak kao alternativu.
Moze biti. To zapravo mnogi misle i ocekuju, iz raznih, a cesto i suprotnih razloga.
Dva kljucna pitanja:
Koliko se stvarno Rusija suprotstavlja ?
A, ako….ako se stvarno suprotstavlja….moze li to uopce?
Strategija nastupa Rusije na međunarodnom planu jeste upravo insistiranje na poretku. Sva izlaganja na međunarodnim samitima bilo kog tipa, svaki zauzet stav povodom aktuelne svetske teme ili problema, kao bazu imaju insistiranje na poretku.
Što se same suprotstavljenosti tiče - moje skromno gledište je da, ona, Rusija, onakva kakva jeste i kolika jeste, po samoj prirodi stvari, htela to ili ne, mora biti suprotstavljena dominanaciji sa druge strane. To je i istorijska i geostrateška činjenica. Rusija može biti partner i saveznik dominantnoj strani samo slaba, podeljena, iscepkana, što je negde kao geopolitička teorija prisutno u određenim krugovima na Zapadu. Rusija je dakle, htela ne htela, prinuđena na suprotstavljanje.
Može li se uopšte suprotstaviti, dobro je pitanje čiji odgovor je u budućim događajima. Negde si u nastavku napisao da je naivno pomisliti da će se Zapad povlačiti. Tu se u potpunosti slažem, Zapad je istina, u defanzivi ali, daleko od toga da je odustao od borbe. Dodao bih takođe, glede mogućnosti njenog suprotstavljanja da Rusiju nikako ne smemo posmatrati kroz prizmu 90ih. Danas je to ekonomski, vojno i politički moćnija zemlja sa jednom, može se reći jasnijom strategijom, koja je prevazišla onu ,,golog opstanka,, iz 90ih. Danas ona uživa daleko veći ugled u svetu nego li tih 90ih, kako među potencijalnim saveznicima i partnerima, tako i među onima koji se nalaze na drugoj strani. Danas nema američkih kredita koji kupuju stav i poteze Rusije. Nema unutrašnjih nereda, pučeva, pobunjenih republika. Danas je ona daleko sređenija zemlja od one 90te. Nikako je glede njene sposobnosti, snage ne smemo gledati kroz prizmu 90ih.
Citat:Citat:Stiče se utisak da više ništa nije onako kako je propisano opštim normama i da sve može da bude, ali ne može da znači. Što državama donosi nesigurnost kako na unutrašnjem, tako i na spoljnom planu, odnosno, njihova sigurnost je uslovljena trenutnim američkim interesima.
Ja bih to malo izmijenio:
“….uslovljena dugorocnim interesima odredjenih interesnih grupa”.
Ako zelis dublje o tome mozemo na P.M.
Svakako, ovo možemo na p.m.
Citat:Tu i jeste moj….”gut feeling”…..da igra sa Ukrajinom nije tako jednostavna i cista kako je mnogi rusofili vide. A cijenu bi mogli platiti Rusi u Ukrajini.
Ne postoji međunarodna politička igra koju možemo nazvati jednostavnom i čistom. Iako sam po ubeđenju ,,rusofil,, i ,,slavenofil,, bilo bi naivno očekivati jednostavnost i čistotu poteza Ruske geopolitike. Na kraju, nije ni za očekivati tako nešto, prosto bi bilo nemoguće i neodgovorno voditi jednostavnu i čistu geopolitiku. Igra sa Ukrajinom nije jednostavna, nije ni čista ali je Rusija nametnula svoja pravila te igre. Ostali igrači mogu ili napustiti partiju ili prihvatiti ta pravila pokušavajući da ostvare što bolji rezultat. Oni koji posmatraju ovu igra i njena pravila moraju da se uklope u nadolazeće, novonastale međunarodne odnose, jer su ovi događaji najava istih.
Citat:Citat:Rusija na svetsku scenu nastupa sa tom formulom - poretka, kao garanta održanja civilizacije i civilizacijskih normi. To će male i srednje zemlje u budućnosti prepoznati i u želji da se odupru nadolazećem haosu, prikloniće se onome ko nudi poredak, kakav god on bio, jer on jedini osigurava civilizacijski opstanak. Ako…ako je to tako onda ce ovo definitivno eskalirati.
Kontrolirani kaos je cilj i tko mu se suprotstavi postaje neprijatelj onoga sto se zove “zapad” ili “U.S.A.”.
Prema tome, ako mi ne govorimo o klasicnom “hladnom ratu”, onda jako dobro mozemo o “ratu kroz proxije” koji ce biti sve krvaviji.
Tko misli da ce “zapad” ili “U.S.A.” stati je naivan.
Svet se svakako neće vratiti u hladnoratovski period. Period Hladnog rata, onakvog kakvog ga poznajemo je iza nas i prosto nije moguće uspostaviti ponovo takav ,,hladnoratovski,, jer i same okolnosti to ne dozvoljavaju. Ali svet se kreće ka multipolarnoj podeli. I upravo zbog tog kretanja ka multipolarnom haos je neodrživ a utvrđivanje poretka jeste jedina opcija.
Slažem se, Zapad i SAD, iako jesu u nekoj vrsti defanzive, daleko od toga da su poraženi. Međutim, biće prinuđeni na pregrupisanje i postepeno pristajanje na nova svetska pravila igre. A to jeste poraz politike haosa.
Citat:Citat:Možemo danas pričati da su zemlje demokratije uglavnom okrenute Zapadu a da su tzv. nedemokratske države suprotstavljene njemu. Ali moramo postaviti pitanje šta je demokratija?
Da ne ulazimo u tu temu, nema ovo na Zapadu veze sa demokracijom. 99 % ljudi nema pojma sto je zapravo bila demokracija u Grckoj. Uostalom, “Founding Fathers” uopce nisu ovako zamisljali ni demokraciju ni U.S.A.
Ako ćemo otići do Grčke, mnogi tadašnji mislioci nisu je smatrali idealnim rešenjem - za šta su danas ,,optuženi,,.
|