Руски портал gazeta.ru пише да су 4. септембра 2015. године ухапшени (они кажу задржани), на прелазу са РФ Успенка, уз помоћ камиона, председник Народног совјета ДНР Андреј Пургин и депутат тј. посланик Алексеј Александров, руководилац скупштинске службе. Пургин је последњих неколико дана био у Санкт Петербургу. Ухапсило их је Министарство државне безбедности тј. тајна служба ДНР. У условима ДНР говорити о посланичком имунитету је наравно смешно. За то време је Денис Пушилин организовао седницу Народног совјета и на лицу места одстранио са заседања неколицину непоћудних депутата као што је Екатерина Губарева (жена Павла Губарева), и гласовима 44 депутата себе поставио за вршиоца дужности спикера Народног совјета ДНР, уместо Пургина. Александров каже "ударились в законотворчество". Потом је Пургин успео да дође до Макејевке, али је тамо поново ухапшен. Даље вести кажу да је МГБ задржао и жену Пургина, као и неколико депутата који нису били сагласни са променама. Све је прошло без пуцњаве. Увече су се срели Дмитриј Трапезников, шеф кабинета Захарченка, сам Захарченко и Пушилин. За данас ујутро се једна група пријатеља Пургина спрема да оде испред зграде Министарства државне безбедности.
Има неколико верзија разлога разлаза Пургина и остатка влати у ДНР.
Прва верзија каже да се у ствари Александров замерио другима због неусклађених пословних интреса. Пургин је по овој верзији само покушао да штити Александрова и постао колатерална штета.
У другој верзији, за Пургина кажу да је из Марињке, предграђа Доњецка у којој су се у јуну 2015. године водиле оштре борбе, где је до рата био власник трговине у којој су се продавале разне ствари од метала попут ексера. Оно што га издваја од других је да је још 2005. године, заједно са неким Александром Цурканом, који је у међувремену умро, оптужујући пред смрт СБУ да су га отровали живом, основао организацију Доњецка република. Били су у то време испитивани, али никада нису осуђени за сепаратизам. Пургин одавно не утиче на извршну власт у ДНР, већ се како каже текст бави доношењем закона који се не примењују. Разлаз са остатком власти је по овој верзији тврдоглавост Пургина као заговорника независности, док су Пушилин и екипа спремни на компромис, па и неку врсту реинтеграције у Украјину, на којој одавно ради помоћник Путина, Сурков.
Трећа верзија говори о сукобима у врху ДНР због валутног курса гривње и рубље, који је од пре неког времена пливајући, па се десило да због опадања вредности рубља према гривњи цене порасту а примања тј. социјална давања реално опадну. Робе којима се снабдева ДНР се још у великој мери шверцују из Украјине.
Све у свему аутор каже да политичари у ДНР нису реални лидери републике јер је већина од њих везана за моћне људе из окружења председника РФ и на основу њиховог утицаја код "шефа" се на терену и мењају људи или њихов утицај.
|