offline
- Jovan Nenad
- Elitni građanin
- Pridružio: 14 Okt 2012
- Poruke: 2296
|
Granicar19 ::
@PetarN
Bez Ukrajine,revitalizacija sovjetskog prostora nije nemoguca ali je kao bez noge.
Zbignjev Bžežinski je napominjao da je osnovni preduslov za isterivanje Rusije iz Evrope njeno isterivanje iz Ukrajine i da SAD moraju uložiti svu svoju moć da tako nešto sprovedu. Na taj način Rusija se ograničava na status regionalne sile te se isključuje iz reda takmaca Zapadu. Možda sam nekima dosadan što malo-malo pa koristim ove navode Bžežinskog ali kolege sa foruma koji su politikolozi mogu potvrditi koliko analize i stavovi dotičnog imaju uticaja na američku globalnu politiku.
Ukrajina je, dakle, pre ili kasnije morala doći na red.
Citat:@cezar 35
Znas sta meni smeta,sto eminentni strucnjaci poput Simica,Prorokovica,Lazanskog,Vukadinovica...govore o nekoj multipolari sveta.
A svedoci smo da Amerika i Rusija vode spor oko Ukrajine,pazi ne oko Spanije,Nemacke,Irske ili neke druge americko orijentisane drzave,vec oko Ukrajine (koja je juce bila clanica mocnog SSSR koji je u svakom mogucem smislu bio supersila i koji se sporio sa SAD oko GLOBALNE premoci),znaci oko Ukrajine koja je bukvalno rusko dvoriste!
Pominju i Kinu u tom svom izlaganju i nastavljaju o prici o multipolari,a Rusija vodi bitku oko SVOJE Ukrajine a Kinezima jos visi trn u oku zvani Tajvan bukvalno ispred nosa.
Multipolarnost sveta danas je izgledna. Šta više, ona je jedini garant povratka poretka. To što se danas koplja lome oko Ukrajine a ne oko Irske ili Meksika, rezultat je hladnoratovskog ishoda i poraza i raspada SSSR-a. Posle raspada SSSR-a, Rusija je, htela ne htela morala da preuzme njegovu geopolitičku ulogu ali da istovremeno prođe kroz jedan težak, gotovo katarzičan period pokušavajući da sačuva kontinuitet uz istovremen pokušaj izgradnje nove i moderne Rusije koja će se uklopiti u nova vremena i odgovoriti na njih.
U ovim dešavanjima ne treba zanemarivati i potceniti poslovično mudre Kineze koji su u teškim hladnoratovskim danima uspeli da se očuvaju i transformišu u ozbiljnog igrača. Ovaj igrač itekako ima interese da zaigra krupnije na globalnom planu, a njihovo, još uvek pasivno držaje glede Tajvana nije merilo njihovih ambicija. Od Kine ćemo svakako dosta toga videti nakon aktuelnih dešavanja u Ukrajini. Oni danas opipavaju puls kako Zapada tako i Rusije. Mišljenja sam da im sutra nimalo neće smetati da kao igrač u nekoj prividnoj senci Rusije ostvaruje svoje interese i jača pozicije na globalnoj sceni.
Mislim da oni kao neko ko geopoliticke igre prenosi sirokim narodnim masama,moraju povesti racuna da se promena geopolitckog tezista odvija na dva nacina:
1)Velikim ratom(kao SAD i SSSR posle DSR).
2)ili VISEDECENIJSKIM "potresima" na medjunarodnoj pozornici.
Citat:@Jovan Nenad
Lepo si to objasnio druze.Hvala.
Samo treba cekati i gledati,opasni sahisti danas drmaju geopolitickom scenom.
Nema na čemu. Dodao bi možda još jedno moje viđenje.
Naime, stekao sam utisak da Zapad, a pri tome ne mislim na ,,običan plebs,, već na one koji su u raznim strukturama vlasti i institucijama zaduženi za to, nekako ne shvataju novonastalu situaciju kako na terenu, u ukrajini, tako i u globalu. Kao da sa blagim zakašnjenjem analiziraju novonastale događaje i da delaju u raskoraku sa geopolitičkom dinamikom. To se pre svega ogleda u samoj slici Rusije sa jedne strane, i Zapada sa druge, koja više odgovara kasnim devedesetim i ranim dvehiljaditim nego 2014oj. Iako svi pokazatelji govore drugačije.
Zapad na čelu sa SAD jeste i dalje glavni igrač na globalnoj sceni, ali nipošto nije apsolutni gospodar situacije kakav je bio u 90im. Rusija iz 90ih, nije Rusija 2014. To su dve, posve drugačije države - oni koji su je posećivali tada i sada mogu ovo potvrditi. Naravno, ukoliko očekujmo preslikanu sliku Zapada u Rusiji kao dokaz i potvrdu njene snage i obnove, onda smo na pogrešnom putu - ona nikada neće ličiti na Zapad, jer ona prosto to nije niti će ikada biti. Na kraju, treba se zapitati da li su, nama nametnuti ,,kriterijumi Zapada o sjaju i bedi,, uopšte merodavni. Rusija je danas jedna moderna zemlja na sebi svojstven način koja na svetsku scenu nastupa na jedan, opet njoj svojstven način koji polako ali sigurno ubira simpatije čak i u pojedinim delovima zapadne hemisfere.
Politika SAD je, sa druge strane već dobro poznata na globalnom nivou te kao takva dobija sve više svojih oponenata kako na globalnom nivou tako i u njenom ,,komšiluku,,. Treba li pomenuti Južnu Ameriku gde zemlje poput Argentine i Brazila sve otvorenije nastupaju u surotstavljanju politici SAD (setih se jednog govora brazilskog diplomate od pre par godina, postaviću ga jednom prilikom). Tu su nezaobilazne Veneculea i Bolivija. Stoga, nije baš da se i u ,,hood-u,, ne dešavaju zanimljive stvari, ne sam u Ukrajini.
|