Ukrajina kao novo globalno odmeravanje snaga, 2014, 2015, 2016. godina

491

Ukrajina kao novo globalno odmeravanje snaga, 2014, 2015, 2016. godina

offline
  • Pridružio: 01 Jun 2013
  • Poruke: 2467

vlada123 ::Kako javlja Rusija 24 Mariopolj pod punom kontrolom Kijeva.

JBT, deset puta su ti rekli ljudi da okacis link i ti i dalje nastavljas da tretiras sve na forumu kao budale i pri tom opusteno napises " kako javlja Russia 24 " i onda slazes.


U vezi Maripolja pise da je vojska postavila punktove na ulazu u grad , gradska kuca nekoliko puta prelazila iz ruke u ruku , zadnja vest je da su se u gradskoj kuci zabarikadirali vojnici a demonstranti okruzili i zapalili gume a na prilazu grada otvorili vatru na vojsku :

Link ka svim jucerasnjim i danasnjim clancima u vezi Ukrajine sa Russia 24 : http://www.vesti.ru/theme.html?tid=105474

To sa punom kontrolom nema dodirnih tacaka niti to pise na Russia 24 , niti je to iko izjavio . Nikog ne zanima tvoje tumacenje nego ti fino okaci izvor da svi mogu procitati a ne da napises " kako javlja Russia 24" i onda napises nesto sto nema veze sa zivotom i sto nije napisano.

Jos jedan granicni punkt u Luganskoj oblasti izgoreo : http://www.vesti.ru/doc.html?id=1561071&tid=105474



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Avg 2013
  • Poruke: 1708

spasa ::jedno po malo filozofsko viđenje ukrajinske krize:
Може се рећи да су у свету доминантна два тока. Један смо описали као онај који проистиче из капитализма, а други је бастард између рецидива комунизма и некаквог прото-нео-капитализма.

U svetu nisu prisutna dva toka nego vise tokova koji su medjusobne kombinacije (umeren liberalni kapitalizam, totalni liberalni kapitalizam, kombinacija komunizma i kapitalizma, sociokapitalizam i itd.). Kao student ekonomije niko od profesora mi nije pricao o ,,proto neo kapitalizmu,,. Ne biste trebali da poredite sukob u Ukrajni sa odredjenim ekonomskih ideologijama. Ova kriza je proizvod iskljucivo politicka kriza, koja ce neminovno dovesti do ekonomskih koristi ili steta, ali je ona iskljucivo politicka kriza.
MMF daje kredit od 3milijarde dolara Ukrajini, a Rusija trazi da se plati gas i da se od sad unapred placa gas. Dakle, Rusiji ide ceo taj kredit MMF-a i jos ce morati da plate unapred gas. Cak i da Kijev dobije ,,bitku,, oko jugoistoka oni su u ekonomskim go..ima. A narod centralne i zapadne Ukrajine cuti, tako da mi ih i nije zao.



offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 835

Citat:Monetarni rat protiv BRICS-a i zašto državni udar u Ukrajini može postati "Waterloo za američki dolar"

Monetarni rat protiv BRICS-a i zašto državni udar u Ukrajini može postati "Waterloo za američki dolar"

"Do sada neupitni svjetski vladari, britanske i američke bankarske dinastije, zajedno s partnerima iz američkih Federalnih rezervi (FED) su dolarom kao svjetskom valutom upravljali tokovima novca na globalnoj razini i pri tom se bezobzirno bogatili, ali su zbog toga i crtali državne granice, rušili i postavljali vlade u naizgled suverenim državama.

Svi koji malo bolje poznaju način funkcioniranja Sustava federalnih rezervi (FED), koji je zamišljen kao američka središnja banka, znaju da je on u privatnim rukama, a nikako u vlasništvu američke nacije. Ista financijska elita kontrolira valutu i središnje banke gotovo svakoj zemlji, ali i MMF, Svjetsku banku i Banku za međunarodna poravnanja (BIS) u Baselu, u Švicarskoj. 2006. godine ruski predsjednik Vladimir Putin vraća sve dugove Ruske Federacije i zemlji vraća apsolutni suverenitet. Sada je u tom smislu ruska država među malobrojnima koje američkim i britanskim bankarima ne duguju niti jednog dolara, te se može uspoređivati s Kinom koja iz ideoloških razloga još uvijek vodi plansku privredu, koja je, iako orijentirana na tržište, najuspješnija na svijetu.

To su dva ključna razloga zbog kojega su se carstvo dolara i obiteljske bankarske dinastije našle u nevolji. Proteklih nekoliko godina vrhunski financijski i ekonomski analitičari napominju kako se carstvo dolara i njegova globalno razgranata infrastruktura raspada i da se cijeli sustav održava isključivo zahvaljujući NATO savezu koju ga svjetskim nacijama nameće silom. Međutim, carstvo dolara se urušava i čine se veliki koraci u tom smislu", napisao je nizozemski sociolog i ekonomist Wim Dierckxsens.

Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda je 2010. izglasao novi sustav raspodjele kvota i glasova. Razlog je bio što zemlje članice skupine BRICS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) u cjelini, a posebice Kina, znatno jačaju u gospodarskom i političkom smislu. MMF je procijenio da će se o svjetskoj valuti bolje moći dogovoriti na temelju posebnih prava koja će dobiti zemlje BRICS-a, te kako će time smiriti duhove u Pekingu, Moskvi i drugom zemljama koje su bile sve više nezadovoljne statusom u toj "međunarodnoj" organizaciji. Međutim, u ožujku 2013. zbog nedostatka ratifikacije u parlamentima nekoliko zemalja novi sustav nije stupio na snagu, a iza svega je stajao američki Kongres bez kojega je reforme MMF-a nemoguće provesti.

Tada je ruski zamjenik ministra financija izjavio da "neke članice već gube strpljenje". Jednako kao što se Putin "iznenada" odlučio za prekid svih veza u smislu dugovanja, prije godinu dana su zbog odugovlačenja američkog Kongresa Rusija i Kina izgubili strpljenje i u okviru skupine BRICS pokrenuli inicijativu za stvaranje alternativne globalne financijske institucije koja će se razlikovati od MMF-a i Svjetske banke.

U kolovozu 2013. Središnja banka Kine poziva partnere da se slože oko toga da se dolar ukloni s mjesta prve međunarodne rezervne valute. Lideri skupine BRICS su odlučili stvoriti novi međunarodni monetarni poredak u kojem će ravnopravno sudjelovati različiti gospodarski blokovi, a dolar će izgubiti svoj trenutni status. Stručnjaci predviđaju da će se u tom slučaju dolar vratiti u Sjedinjene Države s inflacijskim učinkom koji će biti sličan onome u Weimarskoj Republici.

U međunarodnoj trgovini se BRICS odlučio na nacionalne valute, prije svega kineski yuan, ako tome dodamo i trgovinu u eurima unutar eurozone, tek tada ćemo shvatiti prave razmjere predstojeće katastrofe dolara. U pozadini je manju štetu pretrpjela i britanska funta i svima je već jasno da u monetarnoj politici na globalnoj razini predstoje velike promjene. Cijeli ovaj proces je u travnju prošle godine odlično opisao Anthony Migchels u svom članku "Umirući dolar i uspon novog monetarnog poretka", što je u Washingtonu i Londonu bio znak za uzbunu.

Nakon godinu dana se čini da smo došli do kritičnog trenutka u ovom monetarnom ratu i klasično natjecanje u održavanju tečaja je postalo potpuno beznačajno. Krajem ožujka ove godine Reuters piše "kako je kineska valutna liberalizacija seizmički poremećaj nesagledivih posljedica".

U posljednjih deset godina su Kina, Rusija, Indija i druge istočne zemlje kupovale zlato u velikim količinama i to su činili iz istih razloga.

"Što više zlata posjeduje jedna zemlja manje će joj biti ugrožen suverenitet kada dođe do katastrofe dolara, funte, eura ili neke druge rezervne valute", prije godinu dana je za Bloomberg izjavio Yevgeny Fyodorov, drugi čovjek ruske vladajuće stranke Jedinstvena Rusija.

Rusija je do veljače 2013. kupila 570 tona zlata, a dok je Kina u skladištima imala 1054 tona zlata i bila je na šestom mjestu u smislu rezervi. Rusija, Kina i Indija su tijekom 2013. nastavili s aktivnom kupovinom zlata na svjetskom tržištu i dodatno povećale svoje rezerve.

Za Kinu je ovo ujedno prilika za podizanje yuana na status globalne rezervne valute, a onoga dana kada bi Rusija i Kina odbacili svoje ogromne devizne rezerve u dolarima i počele prodavati američke trezorske obveznice ispod vrijednosti (tzv. "dumping" op.a.), dolar bi se urušio, a cijena zlata bi poletjela uvis. To znači da financijska oligarhija, bankarske dinastije i FED ovog trenutka ne ratuju samo s Rusijom, nego potencijalno s Kinom, Indijom i drugim članicama Šangajske organizacije, koje gotovo sve slijede istu strategiju.

Već prije godinu dana su stručnjaci govorili kako se velike količine zlata koje završavaju u Pekingu, Moskvi i New Delhiju mogu koristiti kao oružje protiv Zapada, ali su tada u Washingtonu izgleda bili pretjerano sigurni u sebe. Danas očigledno i njima stvari izgledaju drugačije, što se vidi iz upozorenja da su se Moskva i Peking "udružili da ubiju američki dolar".

Već prošle godine se mogla vidjeti jaka konkurencija između američkog dolara, kineskog yuana i ruske rublje. Kina i ostala gospodarstva su diversificirali svoje rezerve, rješavaju se dolara i kupuju zlato, a bankarska elita s Wall Streeta i iz Londona je pokušavala oboriti cijenu plementih metala.

Razlog je jednostavan, jer da bi kamatne stope dužnika bile visoke, cijena zlata mora biti na najnižoj mogućoj razini. Za održavanje (prividne) snage dolara, potrebno je imati pod kontrolom cijenu zlata, ali je to sada vrlo teško učiniti. Još od 2004. se bilježe ilegalne aktivnosti koje ukazuju na ovakvo ponašanje, kao što je bio slučaj s "liborom", odnosno kada su Londonu još od 1991. lažno manipulirane međubankarske kamatne stope, a sve je izašlo na vidjelo prije dvije godine.

Tko je odgovoran za aktualnu cijenu zlata o kojoj ovise kamatne stope? Korijeni sežu ravno u samo srce sustava, a to su: FED, američko Ministarstvo financija, Banka za međunarodna poravnanja i ostale velike banke u Engleskoj, tako da se u ovom slučaju "zmija ugrizla za vlastiti rep", što na kraju, iako vrlo pažljivo, priznaje i Bloomberg.

Monetarni rat protiv skupine BRICS

Od svibnja 2013. su valute glavnih takozvanih "zemalja u razvoju" (Indija, Brazil, Rusija, Južna Afrika, Argentina...) bili podvrgnute špekulativnim napadima i u nekim slučajevima su izgubile više od 20 % svoje vrijednosti. Što se točno dogodilo? Američki FED je promijenio svoju politiku "lakog novca" koju je započeo u 2008. Kako bi se spasile privatne banke FED se odlučio na monetarnu politiku "kvantitativnog popuštanja" (Quantitative easing). To znači da su se kupovale hipotekarne toksične obveznice zajamčene imovinom banaka koje je trebalo spasiti od propasti. Nakon izbijanja financijske krize 2008. FED je ukupno ubrizgao 3,3 milijarde dolara u spašavanje banaka, ali su niske kamatne stope potaknule investitore da ne ulažu u rast realnog sektora u Sjedinjenim Američkim Državama. Veliki pobjednici ove monetarne politike u Americi su bili oni koji su planirali zaraditi na špekulativnim tržištima, a novac je od strane banaka i investitora bio korišten kao parazitski fiktivni kapital za kupovanje dionica, državnih obveznica, itd.

Takva praksa je uzrokovala novi val špekulativnih aktivnosti na tržištu državnih obveznica i dionica, a kratkoročni rezultat je bio siguran profit. U srednjoročnom razdoblju će ta praksa dovesti do drugog financijskog kraha.

Međutim, problem je što je dobar dio tog novca uložen i na tržištima u razvoju, to jest u realni sektor trećih zemalja. Od 2008. ulagači traže kako ovaj fiktivni kapital plasirati na tržišta u nastajanju.

U prva tri mjeseca 2014. dolazi do pada ovih ulaganja, a kupnja državnih obveznica američkog Ministarstva financija je s 85 milijardi dolara u siječnju ove godine u ožujku pala na iznos od 55 milijardi dolara. Manipuliranjem u monetarnoj politici u očekivanju viših kamatnih stopa u Sjedinjenim Državama je dovelo do promjene u međunarodnom protoku kapitala i ulaganja u tržišta u nastajanju su se smanjila. Sve više je i špekulativnih aktivnosti i zemalja koje su izložene iznenadnom masovnom povlačenju kapitala, što je u konačnici dovelo do pada vrijednosti nacionalnih valuta.

Iako su to stručnjaci i financijske agencije odlično analizirali i dokazali, slučaj Argentine i izvana uzrokovana inflacija se svejedno koriste kao političko oružje protiv predsjednice Kirchner i njezine administracije.

Veći izdaci u sve manjim trgovinskim bilancama i pritisci će oslabiti nacionalne rezerve i platežnu mogućnost perifernih zemalja, ali i zemalja skupine BRICS koje će biti prisiljene devalvirati svoje valute i podići domaće kamatne stope. Između veljače 2013. i 2014. inflacija u Argentini je iznosila 56 %, u Turskoj i Južnoj Africi 23 %, Brazilu i Rusiji 22 %, Indiji 16 %, itd.

Naglo smanjenje "lakog novca" od strane Federalnih rezervi, a nakon ožujka 2014. i od strane Europske središnje banke, su aktivnosti koje su usmjerene na destabilizaciju ruske rublje, ali su pri tom kolateralne žrtve bile valute drugih zemalja i tako se stvara međunarodni kaos.

Problem kojega ne vide ili "ne žele vidjeti" na Wall Streetu je taj što su središnje banke u zemalja u razvoju nakupile velike inozemne rezerve za teška vremena i bolje su pripremljene nego prije dvadesetak godina. Naravno da najveće zemlje imaju i najveće rezerve, a David Bloom tvrdi kako zemlje poput Rusije i Kine svojim rezervama Ameriku i Veliku Britaniju "mogu kazniti kad zažele".

Možda je to najbolje objasnio jedan od najvećih svjetskih eksperata za tržišta zlata, Jim Sinclair, koji je u intervjuu kojeg je dao sredinom ožujka ove godine izjavio "kako Putin ima ekonomsku nuklearnu bombu kojom, kad on to odluči, može u trenutku uništiti američko gospodarstvo".

"Napasti Rusiju i Kinu znači napasti dvije zemlje koje masovnom prodajom državnih obveznica mogu uzrokovati razarajući učinak na zaduženo američko gospodarstvo", pojašnjava Jim Sinclair.

Koordiniranom prodajom rezervi u inozemnoj valuti bi se izravno udarilo na dolar, što bi na kraju dovelo do njegove propasti.

Kada su okolnosti "normalno napete" teško se može govoriti o koordiniranoj politici istovremene i obostrane prodaje inozemnih rezervi u dolarima u obliku državnih obveznica ("dumpung" op.a.). Međutim, kinesko izaslanstvo u Njemačkoj, kojem je nazočio i predsjednik Xi Jinping , u ožujku ove godine je upozorilo Zapad da ne primjenjuje gospodarske sankcije protiv Rusije, jer takve mjere mogu stvoriti lančanu reakciju koja će se teško moći kontrolirati i da će doći do masovne prodaje obveznica američkog Ministarstva financija. Ovu poruku treba shvatiti ozbiljno, kao i sve što Kinezi otvoreno kažu, jednako kao i kratko "upozorenje" u listopadu prošle godine o "potrebi de-amerikanizacije svijeta", nakon čega su u tom smislu uslijedile konkretne mjere kojima se ne nazire kraj.

Iako danas mnogi gospodarstava u nastajanju nazivaju "krhkima", pogotovo od strane main-stream medija i velikih međunarodnih investicijskih fondova, većina njih, a pogotovo BRICS su i dalje stvarna pokretačka snaga globalnog ekonomskog rasta. Osim toga, BRICS je udario temelje i novom globalnom financijskom poretku koji cilja dolaru oduzeti status međunarodne valute, a stvaranje zasebne BRICS valute bi moglo u potpunosti promijeniti svjetsku monetarnu politiku.

Kao što vidimo, mnogi govore kako bi dolar "mogao" propasti, dok s druge strane ekonomski i financijski analitičar Max Keiser u intervjuu za Infowars.com tvrdi i pojašnjava zašto je dolar "već propao".

Vratimo se najvažnijem detalju gore navedenog, a to je upozorenje Pekinga "da se ne uvode sankcije Rusiji, jer će to uzrokovati lančanu reakciju i moglo bi doći do masovne prodaje američkih državnih obveznica", što bi značilo da okolnosti više nisu "normalno napete" i da je Ukrajina obarač koja može dovesti do koordinirane politike istovremene i obostrane prodaje inozemnih rezervi u dolarima u obliku državnih obveznica i u Moskvi i Pekingu, što bi na kraju dovelo do konačne propasti dolara.

Takav scenarij je moguće izbjeći jedino oružanim sukobom širih razmjera, kao što je uvijek bilo u povijesti. Povijest kapitalizma pokazuje da je većina ratova uzrokovana i kontrolirana od strane financijske elite koja je manipulirala vladama obje strane kako bi dobila unaprijed isplanirani rezultat. Uspon nacionalsocijalizma u Njemačkoj, na primjer, bio je u velikoj mjeri financiran od strane američkih korporacija, uključujući i carstvo obitelji Rockefeller. Isti bankari koji su financirali naciste, ranije su osigurali sredstva za boljševičku revoluciju i te dvije sile su se kasnije borile u sukobu kojeg danas nazivamo Drugi svjetski rat. U ožujku ove godine je Brandon Smith je izjavio da je "ukrajinska kriza samo još jedno bure baruta globalističkog inženjeringa".

Bankarska elita još uvijek kontrolira svijet i koristi se ratovima, krizama i revolucijama. Banka za međunarodna poravnanja (BIS) je središnja banka svih središnjih banaka, koja od 2008. na teret suverenih zemalja spašava velike banke pogođene krizom. Nesposobnost plaćanja državnih dugova ugrožava suverenost zemalja, što i jest konačni cilj financijske elite.

Danas smo opet suočeni s globalnom krizom i nakon sto godina od Prvog svjetskog rata mnogi tvrde kako su okolnosti gotovo iste, što govori da je rat posve realna opcija.

Financijskoj eliti kriza u Ukrajini predstavlja priliku da pod krinkom novog rata ostvari svoj cilj. Međutim, za takav projekt nije dovoljno na svojoj stani imati većinu političara i ono što žele je potpora javnog mnijenja s obje strane Atlantika.

U tom slučaju se financijska elita pojavila kao "spasitelj čovječanstva", a ništa lakše od toga, budući da kontrolira sve mass-medije koji nas ionako mjesecima uvjeravaju kako je "sudbina svijeta na kocki".

Zapad od početka upravlja ukrajinskom krizom i nakon "regionalnih" sukoba u Libiji, Siriji i Venezueli, kriza u Ukrajini se doživljava kao izravan sukob između Istoka i Zapada koji prijeti da preraste u "razorni globalni rat".

Državni udar u Ukrajini – Još jedan geopolitički neuspjeh

Sada već svi znaju da je Obamina administracija podržala puč u Ukrajini i na vlast dovela lokalne fašiste, što potvrđuje telefonski razgovor između povjerenice za vanjske poslove Europske unije Catherine Ashton i ministra vanjskih poslova Estonije, Urmasa Paeta. Danas se više ne može pobjeći od istine da snajperiste koji su snimljeni među prosvjednicima u Kijevu nije poslao predsjednik Viktor Janukovič, nego su ubojice tamo bile u dogovoru s liderima demonstracija.

Naravno da je osim protjerivanja Rusije s Krima i proširenja NATO saveza na Ukrajinu, što je samo dio plana Zbigniewa Brzezinskog, morala postojati i financijska pozadina aktivnosti američke vlade.

Tijekom krize u Siriji je Velika Britanija povukla svoju podršku i napustila Sjedinjene Države u neugodnoj situaciji. Povijest se ponavlja u Ukrajini i Velika Britanija ne podržava značajnije nametanje ekonomskih sankcija koje SAD želi nametnuti Rusiji. Razlog je vrlo jasan. Danas se London u velikoj mjeri financira imovinom bogatih Rusa.

S mogućim gospodarskim sankcijama neće biti pogođena samo Velika Britanija, isto će se dogoditi s ekonomskim interesima Njemačke, Italije, Nizozemske, Poljske i Francuske. Multinacionalne tvrtke kao što su BP, Shell, ENI, Volkswagen, Siemens, Deutsche Telekom, UniCredit – kao i mnoge druge – bile bi teško pogođene američkim mjerama. Za SAD situacija ne izgleda previše komplicirano, iako nekoliko multinacionalnih kompanija, poput Exxona, Coca Cole i Continentala, imaju značajnu imovinu u Rusiji.

Rusija je do sada igrala vrlo pametno i uzimajući Krim bez ispaljenog metka ostavila svoje protivnike s ozbiljnim ekonomskim i političkim problemima u ostatku Ukrajine. Paul Craig Roberts, bivši pomoćnik američkog ministra financija, tvrdio je da će sankcije Europske unije protiv Rusije samo ubrzati razvoj skupine BRICS, koja će stvoriti svoju vlastitu valutu i tako će veliki gubitnik u ovoj igri biti financijska elita s Wall Streeta sa svojim projektom globalnog gospodarstva.

Povratak Krima Ruskoj Federaciji i ogromne mase lokalnog stanovništva koje su svoj glas dale za takvo rješenje potvrđuju ukupni neuspjeh planova Sjedinjenih Država, a to je zauzeti Sevastopolj i Rusima zatvoriti vrata Bliskog Istoka.

Zapadni mediji su nas pokušali uvjeriti da su se Rusija i SAD dogovorili oko tri ključna aspekta ukrajinske krize: novi ukrajinski ustav će ruski jezik proglasiti službenim i ukrajinske regije će imati široku autonomiju, potom će se štititi rusofonsko stanovništvo na jugoistoku zemlje i Ukrajina će biti neutralna, niti u savezu s Moskvom, ni s Washingtonom i imala bi otprilike status kakav uživa Finska, iako je to bila dimna zavjesa za posljednji pokušaj spašavanja nečega što se više ne može spasiti.

Ukrajina - "Waterloo" carstva dolara

Prema mišljenju autora kao što su Jim Willie, Ukrajina će biti "Waterloo za američki dolar".

"Ukrajina bi mogla postati Waterloo za Obaminu administraciju i stvarne vladare američkog prijestolja, bankare s Wall Streeta", piše Jim Willie i dodaje "kako projekt Putinove Euroazijske ekonomske unije ničim ne može biti doveden u pitanje".

Upravo s eskalacijom sukoba u Ukrajini jača suradnja između Rusije i Kine i svijet bi se u jednom trenutku mogao odlučiti za njihov izbor globalne valute.

Suočeni s mogućom vojnom prijetnjom i/ili gospodarskim sankcijama određene razine, Rusi i Kinezi imaju snažan financijsku odgovor, a to je zajedničko odustajanje od dolara, što će u središtu Manhattana odjeknuti kao nuklearna bomba. Polovica američkih obveznica su u vlasništvu stranaca, a 30% u kineskim i ruskim rukama. Od početka krize u Ukrajini se osjeti pad potražnje za američkim vrijednosnim papirima, a Kina je već "eksperimentirala" s mjesečnom prodajom 50 milijardi dolara obveznica američkog Ministarstva financija.

Rusija jednim potezom može gurnuti u kolaps američko gospodarstvo i po mišljenju Jima Sinclaira "nedostaje samo da predsjednik Obama napravi istinski pogrešan korak u Ukrajini da se to i dogodi".

Utjecaj propasti dolara na globalnoj razini će biti poražavajući daleko izvan američkih granica. Da bi se zaštitili od međunarodnog kaosa Rusija ulaže u zlato i mogla bi zahtijevati da se plin i ostale robe plaćaju u zlatu, a projekt robne razmjene je već dogovoren s Iranom. Zlato već godinama odlazi sa zapada prema istoku, posebice prema Kini. Indija je drugi najveći uvoznik zlata na u svijetu, ali ga također masovno kupuje i Japan. Zlato može biti temelj nove valute Euroazijske ekonomske unije ili najmanje važan njen dio. U ovom slučaju elita s Wall Streeta ne bi postigla svoj cilj, a to su - globalna vlada s globalnom valutom. Ovo bi bio trijumf BRICS-a i multipolarnog svijeta.

"Ironija je da je ruski bankarski sektor napravio vrlo dobar napredak u povezivanju s globalnom sustavom. To znači da ima vrlo dobar mehanizam za pritisak", 15. ožujka ja za Financial Times izjavio bivši dužnosnik State Departmenta, Strob Talbott.
Liam Halligan za londonski The Telegraph napominje da zapadne banke imaju 242 milijarde dolara u Rusiji, dok Rusi na Zapadu drže samo 160 milijardi.

Druga vruća vijest je da je od 1. ožujka prodano 105 milijardi dolara vrijednosnih papira sa stranih računa, a o kojima se skrbi američki FED. Ne može se odrediti točan datum kada su se te transakcije izvršile, ali je to dokaz da Rusija i ostale zemlje pokušavaju obraniti svoje valute od špekulativnih aktivnosti.

Ovakav rasplet Zapad vodi u situaciju u kojoj se Rusija nalazila za vrijeme vladavine Borisa Jeljcina, što znači da bi mogli potonuti u tešku depresiju, a upitan je i opstanak Sjedinjenih Država. Europska unija je zabrinuta ulagače može biti privući sloboda financijskih mogućnosti u Moskvi, a Thierry Meyssan piše "kako je gubitak Krima je samo prvi u dugom nizu poraza koji slijede ukoliko se Zapad bude suprotstavljao Moskvi".

Zbog globalne financijske krize, ekonomskog kaosa i uvjerljivo najvećeg svjetskog duga (onog Sjedinjenih Država op.a.) došlo je do urušavanja dolara kao međunarodne rezervne valute. Uzrok globalnog financijskog sloma može se pripisati politici Federalnih rezervi i štampanju dolara bez pokrića. Vojno-politički kaos će se na kraju najviše osjetiti na Zapadu općenito, a posebno u Sjedinjenim Državama.

Elita s Wall Streeta i London Citya je u Ukrajini stvorila svoj vlastiti "Waterloo" i uništila carstvo dolara, a da nije uspjela stvoriti globalnu vladu koja će dokinuti nacionalne suverenitete, dok je u globalnom geopolitičkom kontekstu to rezultiralo favoriziranjem multipolarnog svijeta.

Europska unija, Japan i druge zemlje imaju zadnju priliku da postanu politički subjekti koji će donositi samostalne odluke i tako se spasiti od sigurne propasti. Ukoliko se ne riješe sluganskog mentaliteta u odnosu na Washington, kasnije će se teško pridružiti onima koji su preuzeli kormilo iz ruku dosadašnjih neupitnih svjetskih vladara i svijet vode u nekom drugom smjeru.

Treba spomenuti i alternativu ovoj (mnogi će reći preoptimističnoj op.a.) prognozi, a ona je, naravno, sveopće uništenje u ratnom sukobu globalnih razmjera. U svakom slučaju, prije godinu dana su mnogi upozoravali kako će se dogoditi upravo ovo što danas pratimo, a u kakvom ćemo od ova "dva svijeta" živjeti, možda saznamo i ranije nego što mislimo.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 835

Citat:Savezi i odnosi u eri nadolazećeg novog Hladnog rata: Moskva i Pax Americana - od Filipina do Nikaragve, zemlje zauzimaju stavove

Savezi i odnosi u eri nadolazećeg novog Hladnog rata: Moskva i Pax Americana - od Filipina do Nikaragve, zemlje zauzimaju stavove

Već nekoliko tjedana su međunarodni mediji fokusirani isključivo na ukrajinski sukob koji je u svim svojim segmentima samo epilog dugogodišnje politike Washingtona i NATO saveza širenja na istok Europe, stoga uz unutarnje napetosti u Ukrajini slobodno možemo govoriti o paralelnom sukobu između Sjedinjenih Država i Rusije. Kao što je potvrdio njemački dnevni list Bild, aktualnoj prevratničkoj "vladi" u Kijevu u ostvarivanju strateških interesa Washingtona pomažu agenti američkih agencija FBI i CIA, a nakon protuustavnog svrgavanja ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča zemlja se nalazi na povijesnoj prekretnici kada je upitna i sama budućnost Ukrajine kao cjelovite države. Krim se već ujedinio s Ruskom Federacijom, a inicijative za proglašenje neovisnosti su u tijeku u regijama Donjeck i Lugansk, gdje se unatoč intervenciji ruskog predsjednika Vladimira Putina već tiskaju listići za referendum o neovisnosti koji bi se trebao održati 11. svibnja. Situacija u ostalim jugoistočnim ukrajinskim pokrajinama je iznimno napeta i pitanje je trenutka kada i tamo može planuti ustanak sličan onome u Donjecku i Lugansku.


Na globalnoj razini već svi govore o novom Hladnom ratu, možda čak opasnijim od onog koji je završio propašću Sovjetskog Saveza kada je američki politički filozof japanskoga podrijetla Yoshihiro Francis Fukuyama proglasio "kraj povijesti". (Zašto je novi Hladni rat puno opasniji od prethodnog? Profesor Stephen F. Cohen i urednica lista The Nation, Katrina vanden Heuvel: "Hladni rat protiv Rusije - bez debate")

U ovom novom Hladnom ratu se jedni svrstavaju na stranu Moskve koja zagovara multipolarni svijet, dok su na drugoj strani oni koji još uvijek čvrsto vjeruju u doktrinu "Pax Americana", prema kojoj su Sjedinjene Države te koje bi u unipolarnom svijetu trebale biti "jamac mira" i ostatku svijeta nametati pravila igre. Učinkovitost takve politike američke administracije se vidi u Afganistanu, Iraku i Libiji, zemlje koje imaju potpuno drugačiju tradiciju, kulturu i povijesno nasljeđe od Europe i Sjedinjenih Država, koji su se sami proglasili "najboljim od svih mogućih svjetova". Isto kao sada u Ukrajini, ove tri zemlje su bile žrtve izvana uzrokovanih pobuna i "revolucija", potom nasilnog nametanja modela "pluralnog društva" i "višestranačke parlamentarne demokracije", što je zbog posebnosti naroda koji žive na tim prostorima samo dovelo do kaosa i sektaških sukoba koji su do sada pokosili na stotine tisuća života.

Iako Ukrajina pripada krugu europskih zemalja i moglo bi se reći kako bi "demokratski standardi" bili primjereni za tu zemlju, Washington je zbog svojih geopolitičkih i geostrateških ambicija u potpunosti zanemario jednu drugu specifičnost koja tu zemlju gura u građanski rat, a to je ideološka, vjerska i etnička podijeljenost i to u takvom omjeru u kojem se nijedna strana ne može smatrati "manjinom".

Kao što smo rekli, Ukrajina je ključna tema na kojoj se danas zaoštrila retorika zagovornika i protivnika jednog ili drugog modela, multipolarnog ili unipolarnog svijeta. Sukob između Washingtona i Moskve se u Vijeću sigurnosti osjetio već u slučaju Sirije, ali su dva ključna aktera ovog sukoba tek izbijanjem ukrajinske krize krenula u jačanje strateškog savezništva s međunarodnim partnerima na svim razinama. Osim što je primjetno "zbijanje redova" u ova dva bloka, na ovaj se način pokušava dobiti što veća podrška koja će na globalnoj razini pravdati legitimitet budućih geopolitičkih odluka.

Prvi savez u tom smislu je onaj potvrđeni između Sjedinjenih Država i Europske unije, koji se mora suprotstaviti rastućem partnerstvu Kine i Rusije, dvije zemlje koje uz Brazil, Indiju i Južnu Afriku zajednički djeluju kroz skupinu BRICS.
Najava gospodarskih sankcija protiv Rusije od strane Washingtona je izazvala odgovor Kine, inače najvećeg kupca američkog duga, koja je poručila "kako će u slučaju da SAD nastavi sa svojom destruktivnom politikom u Ukrajini i uvođenjem sankcija Rusiji razmotriti recipročne mjere protiv američke države".

Ta je izjava od kineskog vrha stigla početkom ožujka ove godine, a kineski predsjednik Xi Jinping je nekoliko dana kasnije tijekom službene posjete Njemačkoj upozorio kancelarku Merkel "kako bi sankcije sigurno izazvale simetričan odgovor Moskve i cijeli bi svijet ušao u začarani krug s nesagledivim posljedicama".

Pojednostavljeno to znači da kada bi Moskva uvela simetrične sankcije Washingtonu, čime je zaprijetio zamjenik ruskog ministra gospodarstva Alexei Likhachev, Kina bi se zbog kaosa na globalnoj razini morala ubrzano riješiti američkih državnih obveznica, moguće i ispod cijene. Kinesko izaslanstvo u Njemačkoj nije reklo jesu li te mjere dogovorene s Moskvom ili ne, a analitičarima su ostavili da nagađaju hoće li biti koordiniranih akcija u tom smislu ili će Moskva i Peking samostalno donositi odluke prema vlastitoj procjeni.

U više smo se navrata bavili odnosom Washingtona i Bruxellesa, Moskve i Pekinga, kao i pojedinačnom odnosu jednog od četiri sjedišta moći prema ostalim međunarodnim akterima pojedinačno, ali osim savezništva između velikih sila vrlo je važno spomenuti i jačanje suradnje Moskve s (uvjetno rečeno op.a.) "sekundarnim" zemljama. Spomenimo jačanje bilateralnih odnosa između Rusije i Irana, što je na kraju, unatoč oštrom protivljenju Washingtona, rezultiralo dogovorom o robnoj razmjeni prema kojem će ruski proizvodi završavati na iranskom tržištu, a Rusija će zauzvrat dobivati 500 000 barela iranske nafte dnevno.

Veliki naftni ugovor ide dalje neovisno o stavu Sjedinjenih Država, a planira se i jačanje suradnje u nuklearnom energetskom sektoru, kao i isporuka ruskih sustava S-300 iranskoj vojsci.

Analitičar Nikolai Bobkin za Strategic Culture Foundation piše "kako je ovo zajednički odgovor Moskve i Teherana Washingtonu, koji će otežati nastojanja američkog Kongresa u pokušaju nametanja novih sankcija Iranu".

"Jačanje trgovinskih veza između Rusije i Irana je prirodan proces koji nema nikakve elemente političke provokacije ili što već neki misle. Sjedinjene Države imaju pristup kojim žele stvoriti umjetne barijere i spriječiti jačanje vaze između Rusije i Irana, a druge strane u Ukrajini, koju žele uvući u NATO savez, optužuju Vladimira Putina da želi stvoriti novi svjetski poredak u kojem ta zemlja nije slobodna da slobodno odabere saveznike", izjavio je Sergey Ryabkov.

Iransko je vodstvo pružilo punu potporu ruskoj vanjskoj politici, a krajem travnja je iranski ajatolah Ahmad Khatami tijekom propovijedi osudio američku intervenciju i uplitanje u unutarnje stvari Ukrajine.

"Američka intervencija u Ukrajini je tu zemlju dovela na rub građanskog rata. Ono što Amerikanci tamo čine je čin agresije. Tko su oni da se upliću u unutarnje stvari ukrajinskog naroda?", 25. travnja je rekao iranski ajatolah Ahmad Khatami.

"Izgledni novi Hladni rat između Sjedinjenih Država i Rusije, kao i kriza u američko-ruskim odnosima zbog Ukrajine vjerojatno će imati trajan utjecaj na međunarodne odnose. Doći će do promjene u stavu mnogih geopolitičkih aktera koji su na ovaj ili onaj način upleteni u odnose između Moskve i Washingtona. Izravno sučeljavanje dvije svjetske supersile može biti snažan razlog za oštar zaokret u vanjskoj politici Teherana potpuno u korist Rusije. Iako se bliska suradnja Rusije i Irana već vidi u mnogim područjima, ona do sada nije dosegla najvišu potencijalnu razinu. Doduše, mnogo toga ovisi o političkoj volji naših lidera i vanjski čimbenici ne bi trebali biti odlučujući faktor", stoji u uvodniku od 22. travnja kojeg je objavio rusko-iranski portal Iran.ru.

Tjedan dana poslije u Teheran stiže ruski ministar energetike Alexander Novak i potvrđuje prethodno dogovorenu trgovinsku razmjenu, a iranski predsjednik Hassan Rohani izjavljuje "kako će od rusko-iranskog dogovora imati koristi dvije zemlje, ali i šira regija", što je samo potvrda neupitnog savezništva ove dvije zemlje.

Osim tradicionalnih saveznika s euroazijskog prostora Moskva u ovom trenutku ne smije zapostaviti ni ostale zemlje, a potvrda tome je službeni posjet ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova zemljama Latinske Amerike.

S druge strane je krajem travnja Barack Obama posjetio četiri azijske zemlje - Japan, Južnu Koreju, Maleziju i Filipine. Svrha njegove posjete je bilo ohrabriti ove države u svjetlu aktualnog sukoba s Rusijom i Kinom. Osim toga, Obama je pregovarao o uklanjanju eventualnih prepreka u korištenju američkih baza za vojne operacije u slučaju zaoštravanja sukoba s Moskvom. Bilo je govora i o jačanju gospodarskih i trgovinskih odnosa sa zemljama članicama Trans-pacifičkog strateškog partnerstva i njegovom proširenju (TPP), što je za američku administraciju posebno važan projekt jer u njemu ne bi sudjelovala Kina kojoj bi za takvu vrstu suradnje u Aziji ostao samo forum Azijsko-pacifičke ekonomske suradnje (APEC).

Kao što vidimo, bilo bi krajnje neozbiljno s ruske strane da u ovom trenutku zapostavi Latinsku Ameriku, kontinent na kojem Moskva, osim što ima vrlo dobru gospodarsku suradnju, ima i nekoliko neupitnih saveznika.

Ruski dnevni list Pravda 5. svibnja piše "kako Moskva ima svoje interese diljem svijeta, ne samo u Ukrajini" i navodi kako je rusko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo da je svrha turneje Sergeja Lavrova bila "produbljivanje odnosa i suradnje sa zemljama Latinske Amerike, a u slučaju Nikaragve i Kube se ministar osobno htio zahvaliti vodstvu zemalja koje su podržale Rusiju u Ujedinjenim narodima tijekom glasovanja o legitimitetu referenduma na Krimu".

"Interesi ruske države nisu ograničeni samo na Ukrajinu. Meksikanci imaju izreku:"Meksiko je tako daleko od Boga i toliko blizu Sjedinjenim Američkim Državama", što vrlo dobro opisuje stav mnogih zemalja u regiji prema sjevernom susjedu koji uglavnom vrši pritisak na njih, često i vojni. Ruska Federacija ima svoje globalne interese i ona će ih ostvarivati, uključujući i Latinsku Ameriku", izjavio je Sergej Ordzhonikidze, predsjednik ruskog Vijeća za međunarodnu suradnju i javnu diplomaciju.

Ruski ministar vanjskih poslova je u sedmodnevni obilazak Latinske Amerike otputovao u jeku ukrajinske krize i treba obratiti pažnju na odabir zemalja za posjetu.

Prva zemlja koju je Lavrov posjetio bila je Kuba, zatim Nikaragva, potom Peru i Čile. Ako je izbor prve dvije zemlje potpuno razumljiv, druge dvije su ipak američki saveznici.

Rusija je u Latinskoj Americi htjela skrenuti pozornost na probleme koje Washington čini na njenim granicama i računa na snažan antiamerički sentiment u tom dijelu svijeta. Pišući o susretu Sergeja Lavrova i predsjednika Nikaragve, Daniela Ortege, ruski mediji Nikaragvu nazivaju "predstražom Rusije na američkim granicama", dok je Ortega poručio "kako ne može prihvatiti američke hegemonističke težnje u stvaranju unilateralnog svijeta i po tom pitanju se u potpunosti slaže sa stavom Moskve".

Nije isključeno da je Rusija američkoj administraciji htjela uputiti poruku kako je i ona u stanju aktivirati savezništva na jednoj višoj razini i to na samim američkim granicama, jednako kao što to SAD čini u Ukrajini. Budu li se događaji odvijali u tom smjeru, doista će doći do velikih promjena među geopolitičkim akterima koji su na ovaj ili onaj način uključeni u odnose između Moskve i Washingtona, samo što bi nova blokovska podjela na karti više ličila na "kožu leoparda", nego na dva kompaktna bloka kao što je ranije bio slučaj.

"U posljednjih nekoliko godina je Rusija pokazala rastući interes za jačanjem svog utjecaja u Latinskoj Americi, osobito u suradnji s članovima Zajednice latinoameričkih i karipskih država (CELAC), koja je 2010. osnovana u kao " alternativa Organizaciji američkih država (OAS) kojom upravlja Washington", piše, na primjer, BBC.

Istina je da je Rusija svojim posljednjim diplomatskim aktivnostima u Latinskoj Americi htjela potvrditi partnerstvo s regijom koja ima kontinuirani gospodarski rast, ali u prvom redu sa zemljama s kojima ima bliske odnose, a to su zemlje članice skupina ALBA i CELAC, regionalnih asocijacija koje imaju sve veći međunarodni ugled zbog pružanja otpora američkoj strategiji prema regiji koju Washington povijesno smatra za "svoje dvorište".

Prve dvije zemlje koje je posjetio Lavrov - Nikaragva i Kuba - članice su i skupine ALBA, koja se oštro i u praksi suprotstavlja neoliberalnom kapitalizmu, dok Čile i Peru u okviru sporazuma FTAA podržavaju proširenje ultraneoliberalnog Sporazuma o slobodnoj trgovini (NAFTA) na sve zemlje Latinske Amerike.

Posjet ministra vanjskih poslova Kubi i Nikaragvi ima svoj komercijalni aspekt, pogotovo na Kubi koja je nedavno odobrila strana ulaganja i Lavrov je u Havani boravio kako bi osigurao prostor ruskim ulagačima i kao što smo rekli da se zahvali za podršku u Ujedinjenim narodima.

Međutim, iza političke zahvalnosti i bilateralne gospodarske suradnje postoje i drugi interesi. Ruski zamjenik ministra obrane, Anatolij Antonov, rekao je "kako Rusija pregovara o izgradnji centara za tehničku podršku i održavanje brodova ruske flote".

Mediji su tada prenijeli vijesti kako Rusija "gradi vojne baze u Latinskoj Americi", što je Moskva opovrgla i poručila "kako se ne radi se o klasičnim vojno-operativnim bazama, nego o centrima za podršku i održavanje brodova ruske flote". Razlika je ipak velika, što opet ne znači da u datom momentu može doći do prenamjene.

Unatoč tome što su opovrgnute dezinformacije o izgradnji ruskih vojnih baza u zemljama poput Kube, Nikaragve i Venezuele, te kako Rusija "iznova stvara krizu u regiji kao 1962.", Moskva se odlučila koristiti svojim pravom da za opskrbu i remont svoje flote traži pomoć od svojih saveznika, pa makar to bile zemlje u američkom susjedstvu. Moguće je da je ovaj potez dio obrambene strategije Rusije protiv desetaka vojnih baza NATO saveza koje postoje u europskim i azijskim zemljama koje graniče s Rusijom i ne postoji nikakav razlog da ne bude tako.

U slučaju Čilea i Perua, te su dvije zemlje usko vezane za američku vanjsku politiku. Iako su glasali protiv rezolucije o legitimitetu referenduma na Krimu, za Rusiju je od velike važnosti da s njima usaglasi stavove. Prvo, Čile je nestalna članica Vijeća sigurnosti i njegov glas će imati značajan učinak tijekom 2014. i 2015. Osim toga, Rusija s Čileom nastoji ojačati vojne suradnje, pogotovo pred početak pregovora o zoni slobodne trgovine koju zahtijeva Washington. Možda se nekom čini da jačanje veza sa zemljom koja daje bezuvjetnu potporu Sjedinjenim Državama nema smisla, ali će Vladimir Putin u lipnju ove godine također posjetiti čileansku predsjednicu Michelle Bachelet i s njom razgovarati o jačanju suradnje. Isto vrijedi i za Peru, zemlja s kojom Rusija traži bolje odnose u budućnosti.

Znakovita je izjava čileanskog ministra vanjskih poslova, Heralda Munoza, koji je nakon sastanka s Lavrovom rekao "da njegova zemlja vodi neovisnu vanjsku politiku i može imati izvrsne odnose s Rusijom i sa Sjedinjenim Američkim Državama". Ovom je izjavom vrlo iznenađen analitičar Paz Zarate sa Sveučilišta u Oxfordu, koji za El Pais piše da su takve izjave čudne, "posebno u kontekstu zaoštravanja odnosa između Rusije i Sjedinjenih Država".

Kada je u prosincu prošle godine u Čileu za predsjednicu izabrana Michelle Bachelet
analitičari su pisali "kako su ozbiljno uzdrmani sami temelji Sjedinjenih Američkih Država".

Naravno da se ne treba nadati nekakvom radikalnom zaokretu u politici Čilea i Perua, ali podsjetimo kako su te dvije zemlje unutar skupine UNASUR dale neupitnu podršku Nicolasu Maduru kao legitimnom predsjedniku, a još trebamo vidjeti što će Čileu donijeti kraj mandata nove predsjednice.

Od sada se, osim na gospodarskoj i komercijalnoj razini, odnosi s latinoameričkim anti-imperijalističkim državama učvršćuju n ajoš višoj razini, koja uključuje i "neizravnu" vojnu suradnju.

S druge strane, još od "Deklaracije iz Lime" iz 2011.
Rusija, Peru, Meksiko, Čile i Kolumbija pokušavaju pronaći zajedničke kriterije u pogledu prioriteta vanjske politike, ekonomske i trgovinske suradnje, što je u ime ruskog ministarstva vanjskih poslova prošle godine potvrdio predstavnik ministarstva vanjskih poslova Ruske Federacije za Latinsku Ameriku, Alexander Schetinin.

Suradnja sa zemljama koje imaju neoliberalni pristup i zajedničku politiku s partnerima iz "Američkog carstva" može generirati sporove i proturječnosti između Washingtona i njegovih sadašnjih partnera u Latinskoj Americi, što će neminovno imati posljedice i na međunarodne geopolitičke odnose.

Treba li za kraj spomenuti kako je posjet Kubi protekao u znaku osude američkog embarga i zahvali zbog podrške koju Kuba daje Rusiji, a u Havani je Lavrov, osim s ministrom vanjskih poslova Brunom Rodriguezom, dugo razgovarao i sa šefom države, Raulom Castrom, a svi koji prate poštivanje diplomatskih protokola znaju da takav susret ima poseban značaj.

Dakle, XXI stoljeće i ukrajinska kriza su uzrokovali diplomatski i strateški iskorak Rusije van njenih uobičajenih granica euroazijskog prostora; Istočne Europe, Bliskog i Dalekog Istoka i Središnje Azije, do čega nije nikada ni trebalo doći, samo da su se u Washingtonu (ne toliko u Europi op.a.) pridržavali dogovora potpisanih u vrijeme raspada Sovjetskog Saveza, kao i svih ostalih pogaženih u proteklih dvadesetak godina. Međutim, situacija je takva kakva jest i potrebno je vući prave poteze u ovom možda najvećem geopolitičkom nadmetanju između Rusije i Sjedinjenih Država u ovom stoljeću u kojeg su na jednoj ili drugoj strani već uključene gotovo sve svjetske i regionalne sile. Službeni posjet Sergeja Lavrova Latinskoj Americi je svakako jedan od njih.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101735

Evo sta rade..

Citat:Зачистка горсовета в мариуполе 8 мая 2014г.
8 мая в 13-00 в городе Мариуполь началась зачистка административного здания. К представителям нацгвардии подходить более чем на 1 м нельзя - они открывают сразу же огонь. Стреляют ПОКА в воздух или в землю. но заряжены боевые патроны. Есть пострадавшие.
Антифашистский комитет Мариуполя (АКМ) группа "В Контакте":

offline
  • Pridružio: 26 Jan 2013
  • Poruke: 46
  • Gde živiš: Near to Hell, near to Heaven, far away from all delusion!

spasa ::jedno po malo filozofsko viđenje ukrajinske krize:
Може се рећи да су у свету доминантна два тока. Један смо описали као онај који проистиче из капитализма, а други је бастард између рецидива комунизма и некаквог прото-нео-капитализма. Управо смо сведоци њиховог сукоба у Украјини...


Više je njih, ali dva su danas žestoko suprostavljena.

- Prema Duginu, to je sukob poznog prosvetiteljstva oličenog u (neo)liberalizmu i "četvrtog puta" (ni fašizam, ni komunizam ni liberalizam) koji traži Rusija, a koji, u osnovi predstavlja potpuni raskid sa idejama i tradicijom prosvetiteljstva. To bi, prema mom iščitavanju tog ruskog autora trebalo da predstavlja svojevrsnu "sakralnu vertikalu" i koegzistenciju kultura, religija i civilizacija (poznatu i kroz politički termin multipolarnog svijeta). Za ne mali broj ruskih mislilaca, prosvetiteljstvo je kapija totalitarizma (nacizma, komunizma, korporativnog neoliberalnog fašizma) i završava u moralnom nihilizmu kome smo svjedoci danas i ovdje.

- Inicijacija i duhovno nasuprot iluzije prosvetiteljstva koja se oslanja isključivo na čovjeka i potpuno sekularizovani razum.

Ukrajina je danas arena konflikta ta dva suprotstavljena koncepta.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101735

Hapse na sve strane...
Citat:СБУ ліквідувала "конвертаційний центр", який підозрюють у фінансуванні сепаратизму

6 травня співробітники СБУ затримали чотирьох зловмисників «на гарячому» під час отримання грошей в одній з банківських установ Одеси. У затриманих вилучено 1,6 мільйонів гривень готівки





Arrow http://www.sbu.gov.ua/sbu/control/uk/publish/artic.....t_id=39574

offline
  • Pridružio: 21 Mar 2014
  • Poruke: 280

Slobodarko

http://wwitv.com/television/174.htm

Sajt sa gomilom televizija iz celog sveta, medju njima 30 Ruskih i 9 Ukrajinskih kanala. Ti je i Rusija 24, a ja prenesem vesti koje idu uzivo.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101735

Uvezbavaju se....
Citat:Под Киевом Нацгвардия проводит учения




ostatak slika

Arrow http://glavcom.ua/photo/2848-19.html

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101735

Citat:В Мариуполе горсовет оцеплен военными. Есть раненый

Около 100 человек в камуфляже вооруженных автоматами стоят по периметру горсовета. Рядом находится около 200 митингующих. В самом здании активистов ДНР нет

На месте работает техника, с помощью которой разбираются баррикады.

Стало известно об инциденте, в котором пострадал активист ДНР. Мужчина пытался помешать разбирать баррикады, военные стали стрелять. Первые два выстрела были сделаны в воздух, а третий - в ногу. "Скорая" увезла его в одну из городских больниц.




Arrow http://novosti.dn.ua/details/224563/

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 965 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 3 sakrivenih i 956 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: BratSrpska, Dannyboy, ILGromovnik, kybonacci, Metanoja, stringer bell