Кинеско-руско стратешко партнерство досегло је досад највиши војни ниво на маневрима оружаних снага земаља Шангајске организације за сарадњу (ШОС), који се од 9. до 17. августа одржавају у Чељабинску код Урала и у Урумчију, у Синђијангу. (ШОС, уз Кину и Русију, чине још Казахстан, Киргизија, Таџикистан и Узбекистан). На маневрима – „Мировна мисија 2007” – учествује 6.500 војника, од тога 1.600 кинеских и 2.000 руских. Ангажовано је и 36 кинеских и 46 руских борбених авиона.
SRUŠIO SE AMERIČKI MORNARIČKI AVION, PILOTI NESTALI
Tri člana posade američkog mornaričkog aviona, koji se srušio nedaleko od obale države Severna Karolina, vode se kao nestali, saopštila je ratna mornarica SAD.
Avion za elektronske protivmere, E-2C 'hokaj' srušio se nakon poletanja sa nosača aviona 'Hari Truman'. Uzrok udesa još uvek nije poznat, a spasilačke ekipe mornarice i Obalske straze pretražuju more ne bi li uspeli da lociraju nestale pilote ili ostatke aviona.
Tokom dana, potrazi su se pridružili i avioni sa drugog velikog nošača aviona 'Ajzenhauera'.
E-2C, ili 'mornarički AVAKS', kako ga zovu piloti, manja je verzija najpoznatijeg aviona za elektronsko ratovnje, posebno konstruisan za poletnje sa nosača aviona.
izvor: rts
Pa dobro 100 miliona je pocetak, zeleno svetlo za projekat , posle cemo da vidimo.
Dopuna: 17 Avg 2007 20:06
RUSIJA OBNOVILA LETOVE STRATEŠKE AVIJACIJE
SVET - POLITIKA - Petak, Avgust 17, 2007 19:53
Rusija je obnovila letove strateške avijacije na redovnoj osnovi, što je jednostrano bilo prekinuto 1992, saopštio je ruski predsednik Vladimir Putin na poligonu Čebarkul kod Čeljabinska.
'Borbeno dežurstvo već je počelo, u njemu učestvuje 20 strateških nosača raketa, od današnjeg dana dežurstvo će biti obavljano redovno i nosi strateški karakter', rekao je predsednik Putin, dodajući da će avioni koji su danas poleteli biti u vazduhu 20 sati, sa dopunjavanjem goriva 'u saradnji sa Ratnom mornaricom'.
Putin je rekao da od 'partnera očekuje razumevanje' za obnovu poletanja ruske strateške avijacije.
'Od 1992. godine Rusija je jednostrano prekinula sa letovima strateške avijacije u udaljene oblasti borbenih dejstava. Naš primer, na žalost, nisu pratile sve zemlje, što je stvorilo određene probleme za bezbednost Rusije i zato sam doneo odluku', istakao je predsednik Putin.
Putin je rekao da su strateški bombarderi sa avionima za dopunjavanje goriva poleteli sa sedam aerodroma u različitim delovima Rusije.
'Mislim da su se naši piloti usedeli, leteli su od slučaja do slučaja, za vreme strateških manevara. Sada im je drago što počinju novi život', rekao je on.
Ranije danas je načelnik službe za informisanje ruskog vojnog vazduhoplovstva Aleksandar Drobiševski saopštio da je u okviru vazduhoplovnih vežbi 'nekoliko strateških nosača raketa poletelo u vazdušni prostor nad Atltantskim i Tihim okeanom'.
Drobiševski je rekao da su u pitanju 'tupoljevi 160' [NATO klasifikacija 'blekdžek'] i 95MC ['medved'].
Drobiševski je rekao da će na vežbama biti angažovane posade aviona 'Tu-160', 'Tu-95', 'Tu-22MZ' ['bekfajer'] i 'Il-78' [kapaciteta 35 tona goriva, koji dopunjava rezervoar aviona brzinom 2.000 litara u minutu] i da će tokom dana bitio oko 50 letova u trajanju oko 400 sati.
Prema načelniku, avioni poleću sa aerodroma Olenja, Vorkuta, Mončegorsk, Tiksi, Anadir, Engels i Šajkovka, a tokom vežbi će leteti nad Atlantskim, Tihim i Severnim ledenim okeanom, kao i nad Crnim morem.
Ruska novinska agencija Itar-Taš je navela da se te vežbe podudaraju sa obimnim manevrima kanadskih oružanih snaga, koje su pod radnim nazivom 'Nanuk' održavane od 7. do 17. avgusta u oblastima na severu te zemlje.
Rusko vazduhoplovstvo saopštilo je da su 8. avgusta prvi put za poslednjih 15 godina, od završetka 'hladnog rata' dva ruska strateška bombardera 'Tu-95MC' u okviru vežbi avijacije poleteli ka američkoj bazi na ostrvu Guam u Tihom okeanu.
Prema saopštenjima iz Pentagona, američki lovački avioni iz baze bili su podignuti za presretanje ruskih bombardera, ali se oni nisu približavali američkim vojnim objektima.
Prema podacima SAD, ruski bombarderi nisu doleteli do američkih brodova bliže od 480 kilometara.
'Tu-160' namenjen je uništavanju protivničkih ciljeva u udaljenim rejonima, ima daljinu leta do 13.000 kilometara, sa osnovnim naoružanjem od 12 krstarećih raketa sa nuklearnim punjenjima.
Predviđeno je da avion težine 275 tona, sa četvoročlanom posadom, bude opremanjen i 'običnim' bombama ukupne težine do 40 tona.
'Tu-95MC' je streteški bombarder, pogodan za letove u teškim vremenskim, klimatskim i geografskim uslovima, naoružan je bombama i preciznim krstarećim raketama 'vazduh-zemlja', sa običnom ili nuklearnom bojevom glavom.
'Tu-22MZ' može da leti do 7.000 kilometara, a nosi tri krstareće rakete 'vazduh-zemlja' X-22.
U vojsci nekadašnjeg Sovjetskog Saveza 'Tu-95' ['medved'] počeo je da se primenjuju 1950-tih, a 'Tu-95MC' - koji je i do danas glavna komponenta ruskih strateških vazduhoplovnih snaga, 1981. godine.
Ti avioni bili su raspoređeni i na Kubi, u Gvineji, Angoli, Somaliji i Vjetnamu, što je omogućavalo da se sa tih pozicija kontroliše praktično svaka tačka na svetu.
Do početka 1990-ih svi 'tupoljevi-95' povučeni su iz tih zemalja.
izvor rts
2006 saw a convergence of opinion within the USAF that a new long-range strike platform was needed. This is understandable given the B-52H Stratofortress fleet's age (40-50 years), the B-1B Lancer's internal power and electronics issues, both of these platforms' low survivability against advanced air defense systems, and the B-2A Spirit stealth bomber's very small numbers [21, of which 7-12 are generally operational]. The unmanned J-UCAS program, however, was seen as having inadequate range and payload [X-45C: 1,400 mile radius with 8 GBU-39 Small Diameter Bombs]. The USAF decided that it wasn't a solution and pulled out, stalling American UCAV development until the Navy chose to go ahead with the carrier-based UCAS-D.
In September 2006, Inside Defense reported that the US Air Force was responding to ongoing Congressional pressure with a proposed $5 billion initial investment over the next few years. Their goal was to develop a next-generation long-range strike platform by 2018, with a fly-off before final platform selection…
izvor: defenseindustrydaily.com
Da li je ovo odgovor na obnovljene letove ruske strateske aviacije?
Dopuna: 21 Avg 2007 17:05
Izvor: (Beta-AFP)
Putin: Rusija neće zaostajati u sektoru vojne avijacije
Rusija neće ni u najmanjem stepenu zaostajati u razvoju vojne avijacije i vazduhoplovnih tehnologija, najavio je danas ruski predsednik Vladimir Putin na otvaranju salona vazduhoplovstva.
"Cilj mora da nam bude da održimo vodeću poziciju u proizvodnji vazduhoplovnih tehnologija u vojne svrhe", rekao je Putin na svečanosti u blizini Moskve.
Prema njegovim rečima, Rusija, "koja poseduje nove ekonomske kapacitete, posvetiće dodatnu pažnju razvoju savremenih tehnologija".
Putin je prisustvovao egzibicijama lovačkih aviona.
Ruski predsednik je prošlog petka najavio da su obnovljeni letovi ruskih strateških aviona bombardera, što je, kako ocenjuje Frans pres, nastavak prakse iz hladnog rata.
To znači da će Rusija u vazduhu ponovo imati stalne strateške letove bombardera, sposobnih da prenose nuklearne rakete.
U salonu Maks, akcenat je, međutim, stavljen na nove modele lovaca.
Među izlagačima je 540 ruskih i 247 svetskih proizvođača iz stotinak zemalja.