mickie ::Kinezi imaju nekoliko svojih procesora koji koriste u superkompjuterima, ali su i dalje dosta losiji. Za top superkompjutere i dalje koriste americko, mada imaju i 100% svoje superkompjutere. Tek treca zemlja u svetu koja ima 100% svoje superkompjutere posle Amerike i Japana. Mada je diskutabilno da li i japan ima 100% svoje jer SPARC64 jeste dizajniran u japanu, ali se od skoro proizvodi na Tajbanu jer je Fujitsu zatvorio svoje fabove.
Neki od kineskih procesora
en.wikipedia.org/wiki/ShenWei
en.wikipedia.org/wiki/FeiTeng-1000
en.wikipedia.org/wiki/Ingenic_Semiconductor
en.wikipedia.org/wiki/Loongson
Nista od ovoga nije Kinesko, sparc, dec alpha i neki pateticni SoC. Kinezi su godinama iza USA i tako ce da i ostane jako dugo. Zasto? Pa postoji vise razloga a osnovni je obrazovanje i drustveni sistem, ne samo komunizam nego generalno istocnjacka filozofija drustva. Istocnjacka filozofija je strogo protiv izazivanja i prespitivanja vodje, a da bi se doslo do proboja u nekoj oblasti potrebno je da se pojavi izuzetna licnost koja ce da ima znanje i priliku. To je u Kini pa gotovo nemoguce. Istorija je pokazala da inovacija dolazi sa Zapada, gdje postoji sinergija nauke i ekonomije. To je gotovo uvijek neka od protestanskih zemalja, posto religija ne postavljaju stroge granice.
Da Kinezi razviju svoj procesor treba im mnogo tehnologije koju ne posjeduju i koja se dobro cuva. Tu spadaju proces proizvodnje wafer-a, maske, projektovanja maske na siliciju, epitaksijalnog postupka i naparavanja, itd. To su preduslovi da bi oni sami bili u mogucnosti da izrade procesor. Ovdje mislim na vrhunski proizvod koji radi Intel, 16nm ili slicno. Onda im treba dizajn, opet su u problemu posto nemaju nista svoje. Pa na to idu testeri gotovih procesora (testiranje procesora je n-p problem, gomila gotovih proizvoda je skart). I kada naparave procesor, ako naprave, treba da se razvije kompajler koji je u stanju da izvuce maksimum iz arhitekture. Kada je to gotovo, onda treba pisati biblioteke za taj procesor pa onda neki OS. Za sve ovo treba armija strucnjaka koji imaju pristup zapadnoj tehnologiji - pa kada ta hipoteticka armija vidi kako se na zapadu zivi odmah razguli na taj isti zapad. Koliko ima od procesora do superracunara?
Ovo je moje licno vidjenje zasnovano na radu u IT-ju sa ljudima iz cijelog svijeta i poznavanju procesa razvoja proizvoda (ne procesora nazalost).
Usput, u SFRJ, Petnica, krajem osamdeseti je dizajniran i proradio "superracunar" zasnovan na Z-80 u konfiguraciji hiperkocke (kod superkompjutera je najveci problem ostvariti brzu komunikaciju izmedju nodova, tako da paralelizujuci kompajler moze angazovati sve nodove kod izvrsavanja vrlo efikasno). Z-80 je izabran kao jeftin i dosta ljudi je znalo kako ga iskoristiti (zahvaljujuci Voji Antonicu i Galaksiji). Kasnije su radjeni eksperimenti sa transpjuterom, t-400 u istoj konfiguraciji. Devedesetih sam izgubio uvid u to kako napreduje ali pretpostavljam da je se ekipa rasula a projekat ugasio. I da, JNA je imala superracunar - Cyber 200 series.
|