Колеге,
Преднацрт предлога нацрта ТТЗ-а за КОЛОС-а је, колико се сећам, предвиђао следеће:
1 - стандардни пројектил је требало да лети до око 30000 m,
2 - пројектил типа ERFB-BT je требало да лети до око 40000 m, а
3 - пројектил типа ERFB-BB је требало да лети до око 50000 m.
To све из цеви дужине 45 калибара. Такође, колико је мени познато, лафет самопокретне НОРЕ-Ц је био планиран и за прихват топа КОЛОСА. Бар на почетку развоја. И стварно је огроман, мислим лафет.
Pa naravno, to smo i utvrdili na prošloj strani. I Kinez i Kolos su braća po očevoj liniji, a tatko im je FGH-203 od Bulla lično.
Inače, i kod njega je išao dupleks. FGH-155 (dalji razvoj GC-45, koji je trebao da ima L52 cev) i FGH-203 L45, jedan malo predimenzoniraniji samopokretni lafet za oba.
Sad je Indijski Bharat Forge kupio sve što je ostalo od Noricuma, zato što su utvrdili da numeju da naprave čestit top, insistiraju da bude vučen/samopokretan, a nekako im ispao vučen težak kao i ceo Caesar. Ciganska posla.
Ja bih dodao i to da se kod Nore može ložiti stara municija, e sad tu ima nekih dilema oko barutne komore.
Kod Nore je njemu bilo napisano kao zadatak da mora koristiti staru municiju od D20, a da sa novom municijom mora dići domet.
Što to znači kod razdvojenog punjenja?? mogao je produžiti cilindrični dio za 100-200 mm i time povećati volumen barutne komore, posada topa kad gura đule onom motkom gura dok se ono zabije u konusni dio cijevi , time je definiran početni volumen u kom počinje izgaranje baruta. Generalno to znači nešto niži ukupni tlak i znači mali pad početne brzine. Kod tih velikih oruđa je dozvoljeno trošenje žljebova odnosno tog prijelaznog konusa od cca 200 mm i to se kroz tablice gađanja odnosno popravke može uzeti u obzir.
Upuštanjum dna na granati još se može dobiti litra-dvije volumena barutne komore , i to svi naprave jer kod novog oruđa imamo novu, dužu cijev i novu gasnu kočnicu tako da se moraju raditi nove tablice gađanja i za stare i za nove granate.
E sad je kvaka u tome koliko neka armija ima znanja i koliko njeni znanstvenici vladaju numeričkim metodama, prof Janković je ostavio duboki trag u tome, tako da danas njegovi studenti rade te tablice bez puno gađanja na poligonu.
Konkretno kad je bila u pitanju Nora sa starom municijom, zbog duže cijevi početna brzina je bila veća i tablice nisu štimale.
Stara municija ima stari oblik i ona se računa po zakonu otpora iz 43 godine, to je poznati zakon iz literature ali je trebalo izračunati stvarni Cx za tu staru granatu, i tablice sa novom brzinom i tim starim koeficijentima. Tu je Boba unaprijedio stvar utoliko što je primjenio metodu proračuna 6 DOF - šest stupnjeva slobode kratanja projektila. Da bi se to moglo potrebno je poznavati momente inercije projektila jer se u toj metodi ne gleda projektil kao točka koja ima neku masu otpor i brzinu, već kao balvan koji se klati na putanji.
Za projektil za kojeg se nema te momente inercije mora se napraviti proračun, obično se TNT iz projektila istopi i prazna košuljica razreže po dužini točno po osi i onda se na mašini za mjerenje dimenzija izmjere vanjski i unutrašnji promjer košuljce na svakih 10 mm dužine. Tako formiranim prstenima pravokunog ili romboidnog presjeka se računa površina , računa se težište te površine i razmak tog težišta od težišta cijele košuljice, to je poznato kao Steinerova metoda proračuna momenta inercije. U proračun se ubaci i trotil kojeg nema, bude malo gužve oko bakrenog prstena, i upaljača, ali dobra ekipa to odradi za par dana.
Tako se dobiju tri momenta inercije oko tri ose oko kojih se raketa tumba i tri pravca kretanja rakete, sa time se krene sa starom početnom brzinom, starom elevacijom , metodom korak po korak i varira koeficijente dok se pogodi domet. Kad se pogodi domet iz tablica gađanja i proračunata putanja koeficijenti su ok. Nakon toga se računaju tablice za novu početnu brzinu.
Izvrši se kontrolno gađanje sa nekom brzinom i ako tablice pogađaju onda se ide u proračun kompletnih tablica za movu brzinu sa starom granatom
HrcAk47 ::Samo da se urade tablice gađanja za staru municiju iz novog topa pa si već potrošio preko pola stoka te municije, haha
Mislim da je to bilo prvenstveno zbog potencijalnog izvoza, jer je korisnika M110 samohodki bilo ohoho i L/45 topce bi pasovalo na istu uz prilicno povecanje performansi, a mogucnost koriscenja stare dzebane.
Citat:Uraltransmash delivered a batch of the upgraded 203mm 2S7M «Malka» SPG to the Russian Army.
The upgrade includes:
- New Gear boxes
- New electrical unit.
- New observation devices
- New communication systems
P.S. In the red circle - is the ammunition resupply vehicle
Top je više manje savršenstvo, L52 bez gasne kočnice za maksimalnu preciznost; raditi ga sa većom komorom je idimidođimi (mislim, trebalo bi, ima i tu potencijala), samoobturaturirajući klinasti zatvarač je moguć, mada bez automatskog punjenja gotovo nepotreban.
Kratkoročno, glavna smer razvoja ovog koncepta bi trebao biti balistički bolja municija sa mogućnošću vođenja. Tu je potencijalno najveći benefit ovakvih topova.