|
Poslao: 28 Dec 2018 19:44
|
offline
- Pridružio: 20 Maj 2017
- Poruke: 2474
|
Napisano: 28 Dec 2018 18:20
Bolje da nisam gledo...
Dopuna: 28 Dec 2018 19:44
Prvo generalno mi možemo samo da nagađamo, u zemlji koja nije bila ni blizu takvih sistema takvih znanja nije bilo niti ih ima niti će biti.
Neko iz SAD ili Kine koji se bavi tom problematikom bi već možda mogao da bude bliži stvarnosti, mada obzirom na stepen tajnosti i to može da bude loša procena.
Ostaje nama dokonima iz trećeg sveta zapravo onda da procenjujemo na osnovu dosadašnjeg poznatog toka raketne istorije i tehnike onliko koliko su nam informacije dostupne.
Prvo do sada su bila dva konceptulana rešenja interkontinetalnih projektila na raketni pogon koje se svrstavaju u takozvane balističke projektile.
Prvi koncept je dominantan i on predstavlja rakete koje su do dalekih ciljeva letele po takozvanoj balističkoj trajektoriji, koja je promenljiva po visini sve vreme leta odnosno podseća na let klasičnog projektila samo naravno nije baš takva čista parabola ali tu je negde uprošćeno. Znači ide faza uzidzanja, dostizanja najviše tačke na putanji i onda faza silaska. To je svima razumljivo i za to svi znaju. Malo manje je poznato da u zavisnosti od daljine dometa postoji funkcija promene temene tačke, i takvi dijagrami se čak i na studijama predstavljaju učenicima pa čak mogu da se nađu retko gde i u otvorenim izvorima.
Važan faktor za izgled te trajektorije je stvarni maksimalni domet. Ima dosta sistema koji imaju ograničenje na recimo 9 000 km pa 10 000 km ili 12 000 km mnoge izvedene konstrukcije su tu nege i onda ove većeg dometa naravno imaju i nešto više teme putanje.
Takve rakete na uzlaznom delu su u praksi nedodirljive za protivraktnu odbranu jer se lansirna mesta biraju dalje od moguće pretnje. Ipak to više i nije mali problem jer ako je ograničenje na 10 000 km dometa onda se baš ne može rasporediti lansirno mesto baš bilo gde jer nema dovoljno dometa za bilo koju tačku a da se priđe ka strani cilja bi eventulano moglo da ugrozi fazu lansiranja od protivraktenog dejstva. Malo verovatno ali se takva pretnja ipak može pojaviti.
Sa druge strane takve rakete imaju na silaznom delu ipak relativno dugu putanju koja je ispod 200 000 m pa na tom delu protivraketna odbrana može da dejstvuje. Pogotovu što su one bile do sada izvođene sa minimalizmom po celokupnoj konstrukciji a poniranje ka cilju u toj završnoj fazi se smatralo dovoljno brzim da zaštiti glavu od protivdejstva. Međutim, razvoj jačh sistema sa protivraketnom karakteristikom u davnim decenijama sa po pravilu takođe nuklearnom glavom je takve relativno spore glave koje padaju po paraboli već stavila na metu, druga je stvar što nijedna odbrana nikad nije izvedena sa dovoljnom gustinom a ni kanalnošću po ciljevima ali to je druga priča i biće i dalje aktuelna.
Usled toga se još davno razvila tehnologija manevrišućih glava koje na toj poslednjoj fazi trajektorije prave manevre relativno prostijeg tipa ali dovoljne da jako smanje verovatnoću pogotka presretačke rakete. međutim brzina u spuštanju nije mnogo menjana.
Poslednji razvoji na polju presretačkih raketa su međutim povisili ulog i oni ma koliko i kvantitativno ali i kvlaitativno još nisu pravi činilac ipak su podigli nivo problema na jedan sasvim novi nivo.
Generalno sve navedeno za ove rakete ograničenog dometa lansirane sa kopna važi i za rakete lansirane sa podmornica pa joši više jer uobičajeno imaju nešto manji domet.
Sa druge strane postoji reltivno mali broj projekata koji praktično nije imao ograničenje po dometu, bukvalno bez ograničenja. Zvali su ih obično globalne rakete ponegede. Gigantske konstrukcije *jangelovskog tipa*.
Radi se o raketama koje praktično ne idu po paraboli, već po onome što se u kosmičkoj sferi tehnike naziva parkirna orbita minimum 150 pa sve negde do 200 km.
Te rakete na uzlaznom delu nisu nikad ugrožene presretačima jer su lansirna mesta negde u krajnjoj dubini teritorije. Međutim visina od 180 km koju navodno današnji presretači dostižu kod njih može da bude i pristutnija duž putanje nego kod prethodne grupe. Inače normalno idu preko 25 000 km/h po njoj. Dakle i one su ugrožene u nekoj meri.
I sad šta je koncepcija. Kod ovih prvih malih da ih nazovemo, da se terminalna faza pretvori ne u parabolno padanje glave na cilj već da se bojevi deo izvede visokomanevarbilnim i jako brzim, tako da prosto prošiša neuhvatljiv ispod i sa strane onog mesta gde bi da je klasična faza spuštanja došlo do presretanja.
Kod globalnih, velikih raketa taj relativno niski deo tj. parkirna orbita mora da se digne iznad 200, verovatno i iznad 300 km da izbegle moguću pretnju.
Sve to dovodi do zaključka da su prve namenjene da unište protivraketnu odbranu a druge da isporuče MIRV po stotinama ciljeva.
Oduševljavajuće, mogu da samo da citiram stari beogradski grafit sa temom: postupak u slučaju nuklearnog rata: čučnite, nabite prste u uši i poljubite se u pedu.
|
|
|
|
Poslao: 28 Dec 2018 21:01
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25781
|
Sa FB grupe sam ovo kopirao ..
Бивши шеф америчке Стратешке команде Џон Хејтен: САД су потпуно незаштићене од руског „Авангарда“
Утицајни и реномирани лист National Interest објавио је: „Амерички војни експерти мрачно оцењују способвности САД да се носе са таквим ракетама. Русија је са Авангардом претекла и САД и Кину у области хиперсоничног наоружања“
Уредник московског војног магазина „Арсенал Отечества“ Алексеј ЛЕОНКОВ: „Авангард“ ће бити важан адут руске доктрине сусретног удара. Американци су били испред нас у формирању противракетне одбране. Али, `Авангард` све мења. Тај систем је супериоран свакој ПРО и зато ће са њим бити успостављена равнотежа и повраћена стратешка стабилност“
БОЈЕВА главна стратешког ракетног система „Авангард“ у стању је да лети и 27 пута пржбе од звука - изјавио је Јуриј Борисов, заменик министра одбране Русије.
Додатно је указао: „Последња тестирања су показала да може да достигне брзине блиске 30 Маха. Око 27 Маха чак је додатно убрзао“.
Борисов посебно наглашава, намењујући своје речи понајпре водећим силама Запада:
„Авангард при таквим брзинама није у стању да обори ни једна постојећа антиракета!“
По његовим речима, „Авангард“ се од свих постојећих ракетних система у свету разликује по томе што „нико не може да предвиди где ће се он налзити већ у наредном тренутку:
„Он је у стању да непредвидљиво маневрише, тако да фактички своди на нулу могућности сваке противракетне одбране. Веома га је тешко открити, а још теже оборити“.
Амерички генерали, експерти и медији су се – управо због овога – поприлично узбодили и узбунили.
Бивши шеф Стратешке команде САД Џон Хејтен био је више него јасан:
„Ми тренутно немамо заштиту од тог оружја. Авангард може да носи и нуклеарну бомбу, а неприхватљиву опасност представља и могућност да се пресретне и уништви свака друга таква ракета.
Утицајни и реномирани лист National Interest објавио је: „Амерички војни експерти мрачно оцењују способвности САД да се носе са таквим ракетама. Русија је са Авангардом претекла и САД и Кину у области хиперсоничног наоружања“.
Washington Examiner је објавио да „Авангард“ превазилази могућности свих америчких хиперсоничних ракета.
Ово издање наглашава: „САД би вероватно победиле у нуклеарном рату са Русијом, али би погибија цивилног становништва била ужасна јер би наша ПРО била уништена руским ракетама“.
Телеканал CNBC упозорио је: „Руски хиперсонични систем пробија чак и најмодерније системе ПРО. Додатно је лоше што ће та ракета ући у наоружање руске армије већ у 2020-ој“.
Уредник московског војног магазина „Арсенал Отечества“ Алексеј Леонков процењује да ће „Авангард“ бити важан адут руске доктрине сусретног удара:
„Американци су били испред нас у формирању противракетне одбране. Али, `Авангард` све мења. Тај систем је супериоран свакој ПРО и зато ће са њим бити успостављена равнотежа и повраћена стратешка стабилност“.
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2018 18:43
|
offline
- jazbar
- Legendarni građanin
- Pridružio: 28 Dec 2009
- Poruke: 16142
- Gde živiš: Lublana
|
^ SAD će morati ubrzati proizvodnju i kupnju sistema THAAD. Takva raketa se može skidati tek kad uđe u amosferu i rapidno smanji brzinu na 5 maha zbog vazdušnog trenja. Pitanje je dali ima PVO vremena da se kvalitetno pripremi za gađanje?
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2018 20:28
|
offline
- mgaji21
- Počasni građanin
- Pridružio: 26 Feb 2017
- Poruke: 734
|
Dosada sam procitao dosta glupavih izjava ali Wasington Examiner ih je sve nadmasio sa procjenom da bi " vjerovatno amerika pobjedila u nuklearnom ratu "
|
|
|
|
Poslao: 29 Dec 2018 21:04
|
offline
- zoran MKD
- Legendarni građanin
- Pridružio: 21 Jan 2010
- Poruke: 3511
- Gde živiš: Makedonija
|
mgaji21 ::Dosada sam procitao dosta glupavih izjava ali Wasington Examiner ih je sve nadmasio sa procjenom da bi " vjerovatno amerika pobjedila u nuklearnom ratu "
Kad pomremo svi bas mi je gajle ko je pobedio.
Usput 12000 bg na 3 miliona KM2 i na 10 nije isto e sad sta je pobeda.
|
|
|
|
|
Poslao: 15 Jan 2019 22:31
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25781
|
Od tavariša sa FB Vitalija Kuzmina jedna interesantna slika na kojoj je 9M79K Točka iz interesantnog ugla uslikana..
|
|
|
|
Poslao: 25 Jan 2019 13:53
|
offline
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25781
|
Русија војним аташеима открила могућности ракете 9М729 – само амерички није дошао.
Начелник Ракетних снага и артиљерије Оружаних снага Русије Михаил МАТВЕЈЕВСКИ: „Ракете 9М729 у јединице стижу у специјалним контејнерима, па у јединицама није могуће повећавање количине горива, самим тим – ни домета. Ракете се у јединицама само чувају и постављају на лансере“
Генерал открио да је 9М729 модернизована варијанта ракете 9М728 коју користи ракетни систем Искандер-М. Такође: да је 9М729 добила нови лансер који прима одједном четири ракете, док су досадашњи примали по две.
МОСКВА је истерала на чистину Американце који покушавају да своје иступање из Споразума о ракетама средњег и малог домета оправдају руском ракетом 9М729.
Тврдили су и тврде да та ракета има већи домет од дозвољеих 500 километара. И остали „у гаћама“.
Министарство одбране Русије одржало је брифинг за војне аташее акредитоване у Москви на којем их је упознало са карактеристикама 9М729. И, на брифинг су дошли сви позвани, само амерички војуни аташе – није.
Наравно, по налогу из Васшингтона.
А да се појавио на брифингу чуо би – из уста начелника Ракетних снага и артиљерије Оружаних снага Русије Михаила Матвејевског – да ракета 9М729 није могла бити тестирана на забрањени домет — дакле, изнад 500 километара — јер не може да лети дуже од 480 киломатара. То је њен максимални домет.
Матвејевски је у овом контексту посебно указао да се ракете-сестре 9М728 и 9М729 и пуне горивом и опремају војевим главама „искључиво у фабричким условима“. Па још додатно разјаснио:
„Количина горива обезбеђује максимални домет до 480 километара. Ракете 9М729 у јединице стижу у специјалним контејнерима, па у јединицама није могуће повећавање количине горива, самим тим – ни домета. Ракете се у јединицама само чувају и постављају на лансере“.
Генерал је прецизирао да је 9М729 добила нови лансер који прима одједном четири ракете, а досадашњи су примали по две.
Нагласио је да је апсолутно неприхватљив захтев САД да се она уништи.
Нагласио је такође да је домет 9М729 потврђен током стратешко-командне војне вежбе.
Навео је да Русија своје ракете тестира наполигону Капустин јар у Астраханској области и прецизирао да је од 2008. до 2014. године на њему било преко 100 лансирања различитих врста ракета. Према његовим речима, сва су извођена у складу са Споразумом о ракетама. Изузетак су само стратешке ракете о чијим лансирањима је Русија обавештавала САД у складу са споразумом из 1982. године.
Генерал Матвејевски, који је на брифингу наступио заједно са замеником министра одбране РФ Сергејом Рјабковом, открио је да је
модернизована варијанта ракете 9М728 коју користи ракетни систем Искандер-М.
Од ње се разликује само по количини експлозива у бојевој глави и по „допунској апаратури због које је од своје старије `сестре` само 53 центиметра дужа.
Uz predstavljanje su okačene i ove slike..
Stari iskander sa dve rakete i dalje operativan.
Nova varijanta sa novom raketom 9М729.
Evo i povađenih fotki iz vesti na R TV-
Ono sto nije spomenuto u ovoj vesti a veoma je vazno je da je kalibar rakete 533 mm isto kao i kalibar torpedne cevi a evo i začemu..
Navodno će podmornice klase kilo i jasen biti opremljene ovim raketama
Digla se velika frka oko ovih raketa imaju one razne domete izmedju ostalog zavsi koliko im se stepena doda tako da ovih 490 km je najmanji domet.I ne pije vodu zato su Ameri pobesneli...
https://youtu.be/xjrllZSqjM8?fbclid=IwAR0FetBkuAs8.....EI3eU5Sook
Skidam kapu profesoru Milanovicu covek zna znanje.Njemu je svaka raketa divna,lepotica i slični atributi😀.
|
|
|
|
|