Kada su prvi RBS stigli u JNA?
Uzgred koliko je odmakla OVA košava od onih prvih surdulija sa šina i sa kačenjem svega i svačega na rakete od Ognja i sl..
draggan ::+ ++aramis s ::Ima li neko fotografiju tablice sa TTK?
Fotka iz f-buk albuma Jaroslava Madackog
Takvo nešto bi baš SV (mornarica) trebala kao protubrodsku raketu, koja je prilično lagana (ispod 300 kila) i kompaktna, sa dovoljnim dometom da se stavi na male patrolne brodove i dovoljan kapacitet borbene glave da razara i brod veličine do srednje korvete. E sad pitanje dali će moči pogađati brzo ploveče ciljeve ili je to više namenjeno za gađanje sporih i stacionarnih ciljeva?
Ok kužim da je maketa u pitanju kao i sve ostalo što se predstavljha i vucara po sajmovima a jel može da se predpostavljam buster koi se nalazi ispod postavi na neko drugo mesto???
raketaš ::
Meni je to najnormalniji razvoj koncepta koji je dokazan na Alasu .. sad kad imamo podatke o brzini krstarenja jasno je da je pogon turbomlazni motor vjerojatno isti ili sličan onom jednom kojeg imaju na VTI u od RBS 15 , a kojeg su ove moje pametne glavice htjele baciti u more.
Evo sada gledam ovu brošuru i svašta mi se mota po glavi. Projekat je VTI, nagađam da je buster na bazi RM za Oganj-50. Na koju bi visinu mogao da izbaci Košavu sa svojih 37kg goriva? Sve mi se čini da je trenutno prikazano rešenje planirajuće bombe. Sa TMM bi domet bio daleko veći.
Mozda je buster na bazi nove Munje, s time sto bi to moralo biti duplo punjenje jer je gorivo negde 20+ kg (raketa bez b/g je 30 kg)?
Takodje ako je b/g ustvari FAB 100 pretpostavljam da se stabilizator odbacuje u ovom slucaju, ali da li bi se ostavili postojeca dva upaljaca?
Inace ova bomba je teska 119.5 kg, pa kada bi oduzeli stabilizator verovatno bi se tezina poklopila sa 100 kg koliko je navedeno da b/g Kosave ima a od toga je 39 kg eksploziv.
https://www.mycity.rs/must-login.png
Aramise dobro ti se mota po glavi .. stvari izgledaju dosta zgodno . Ako uzmemo podatak iz prospekta da je ukupna masa svega što poljeće 309 kilograma i ako pretpostavimo da ima 37 kilograma goriva . Onda imamo odnos mase pune rakete i mase prazne rakete 309/ (309-37 )=1,136 .. prirodni logaritam od toga je 0,127 i sad kad to pomnožimo sa brzinom mlaza na izlazu iz mlaznice , a realno je 2000 m/s ili nešto malo više , dobijemo iznenađujuće blizu maksimalnu brzinu iz prospekta 254 m/s.
Možemo sa sad malo igrati i staviti da je brzina mlaza 2200m/s i da ima manje goriva , ali to je tu negdje
Tako lansirana raketa pod kutem od 45 stupnjeva bi bez otvaranja krila pala na cca 6 km od lansera , ako bi otvorila krila u tjemenu putanje , a to je daleko od lansera cca 3km i na visini od 1500 metara mogla bi odletjeti dalje kao raketoplan ali ne vjerujem da bi mogla sa visine 1500 metara doplanirati 15 km daleko.
Ipak bi ona morala upaliti turbomlazni motor za domet od 50 km.
Odakle si iskopao podatak da Oganj ima 37 kilograma kompozitnog raketnog goriva , to je sad dosta važan podatak u analizi Ognja velikog dometa ili Grada velikog dometa , naime pretpostavljena brzina mlaza od 2000 m/s je dosta realna i kompozitno gorivo koje proizvodi EDEPR o bi trebalo imati tu brzinu mlaza odnosno ISP od 2000 N, što je relativno malo spram suvremenih kompozitnih raketnih goriva , tako da je onda upitno ono što piše o dometu Ognja i Grada u EDEPRO varijanti.
pejn podvesni buster je jedno od najčešćih rješenja , dobro se uklapa pod letjelicu , može biti jedan ili dva ovisno od tehnološkog nivoa proizvođača.
Ono što mu je dobro ako je izgaranje neke šaške sa svih strana kao kod Grada ili unutrašnje inhibirane zvijezde kao kod Ognja , težište letjelice se ne mijenja dok radi buster , ono što ne valja je potreba da se mlaznica postavi ukoso kako bi njen pravac prolazio kroz težište letjelice , a to postavljenje ukoso smanjuje potisak motora .
Kod Alasa smo vidjeli i varijantu da je buster iza letjelice i da je direktno gura, i ne gubi se potisak ali se tada mijenja težište ukupnog ansambla .
Мени прво што је пало на памет је да постоји и Кошава 2 а то би била вероватно варијанта са бомбом ФАБ 250. Оно што знамо за сада је следеће:
1. ГСН је од Аласа
2. Бојева глава је ФАБ 100 који има управо пречник од 230мм колико и ова Кошава 1
3. Бустер је нова ракета Муња која има дужину 1970мм што одговара овим пропорцијама на слици
4. Мора да има турбомлазни мотор
Е сад моја претпоставка је да је у питању ТММ 75 јер је ТММ 40 Мунгос по мом мишљењу преслаб за ову масу ипак није то лагани Алас. Споменули сте РБС15 а њега покреће Microturbo TRI-60 који даје потисак од 3,73 kN (377 kgf) и има тежину од око 50kg. RBS15 има бојеву главу од 200кг а цела ракета тешка 800кг. ТММ75 има наравно 0,75kN(76,5 kgf) и тежину нешто мању од 10кг, дужина 600мм а диаметар 180мм.
Тако добијамо маса(кг)/потисак (kgf) код РБС15 износи 1.:0,47 а код Кошаве 1:0,25. Зато имамо и мањи домет у односу на швеђанку есад они којии се разумеју могу доста прецизно да израчунају колико се све то уклапа у оне податке са паноа.
Obje letjelice imaju brzinu krstarenja oko 250 m/s aerodinamički su slične najveći dio uzgona daje trup , s time što je Košava u blagoj prednosti jer otvara krila . Bez puno matematike i filozofiranja kod tako sličnih letjelica koje lete istom brzinom omjer potrebnih potisaka zavisi najviše od kvadrata promjera .
RBS ima promjer 0,5 m pa je kvadrat 0,25 košava ima promjer 0,23 m i kvadrat 0,053 omjer kvadrata je 0,25 / 0,053 = 4,7 za toliko puta je i manji potisak za letenje pa dobijemo 377kgf/4,7 = 80 kgf što je jako blizu potisku motora TMM 75.
Rekoh da je Košava vrlo realan projekat . Kad se neki projekat napadne iz nekoliko smjerova i dolazi se do realnih rezultata onda je to realno .
Jedino na čemu klima je komunikacija- radio veza odnosno TV kanal koji bi se morao uspostaviti bar na nekom dijelu putanje. Mislim da to bez nekog helića ili drona na nebu ne bude išlo , bar da se digne na 200-300 metara iznad tla .
Na temi o maljutki smo dosta tabirili tu radio komunikaciju očito se netko u Srbiji ozbiljno bavi digitalnim radio vezama.