Ovaj na slici je duplog delovanja. Istureni deo sa upaljačem (rod) sa eksplozivnim punjenjem (linear shaped charge) prvo probije module ERA ili NERA da bi širi deo projektila u kome je konusni levak (conical shaped charge) nakon eksplozije formisao mlaz metala koji se probije kroz samo telo iza ERA ili NERA modula.
Postojali su i modeli sa kinetićkim penetratorom isped konusnog eksplozivnog punjenja tako da nisam siguran koji je ovaj na fototrafiji, mislim da je taj sa duplim eskplozivnim punjenjem.
Ovaj na slici je starije generacije i nema više eksplozivnih punjenja. Na vrhu projektila je upaljač, a sam vrh je izdužen kako bi se odredila distanca na kojoj će se kumulativno punjenje detonirati. Noviji kumulativni projektili maju dva kumulativna punjenja, a najnoviji čak i tri.
"Nos" projektila daje sasvim dovoljano dobar oblik za aerodinamiku, a taj oblik je pogodniji i za stabilizaciju krilcima, jer je bolje strujanje vazduha preko krilaca, u slucaju standardnog oblika kao TF strujanje vazduha je nesto udaljenije od tela projektila, pa ili krilca moraju biti veca ili rotacija mora biti brza - a drugo se ne sme sa kumulativnim.
Takodje mogu se videti i "siljci" na prednjem prstenu, i razmesteni su tacno izmedju krilaca kada se gleda od napred, koji sluze da dodatno usmere strujanje vazduha preko krilaca.
Bukvalno svi artiljerijski kumulativni projektili od '60ih imaju taj oblik kao najidealniji.
to je neka video igrica, nema se tu šta vidjeti , a pogotovo snimiti mobitelom, mrtav si prije no što vidiš bljesak iz cijevi topa. Za tako oštar snimak projektila , da se čak vide otvorena krilca treba 10000 snimaka u sekundi, pa taj tenk je udaljen manje od 50 m od kamere koja ga snima .
Evo ovdje slikice projektila iz videa,i izgleda kao ruski tip.Mozda je ovo snimano daljine samo je zumirano pa se cini da je blizu.
Puskomitraljezac je postavio dobro pitanje kako kapica moze toliko rasiriti zrak da ne dotakne ostri rub.Mozda djeluje kao THV metak,ali opet ne djeluje aerodinamicno ni malo.
Brzina kumulativnog projektila 125mm na ustima cevi je 905 m/s. S obzirom da od opaljenja do pogotka prođe nepuna sekunda, snimano je sa otprilike 800 metara (sa korišćenjem zuma). Inače je snimak iz Sirije, mislim od prošle godine (nije video igra).
Ima danas komercijalnih mini kamera, koje prave odlične snimke.
da ne petljamo sad oko novih kamera sa nekim volševnim osobinama .
Ja vidim tenk na daljini od 50 m , one cigle sa lijeve strane su cca 20 m od kamere , sve je lijepo oštro znači ima dubinsku oštrinu , kamera je savršeno stabilna u odnosu na cigle , da je na 800m sa zumom da je ne znam kakav stativ cigle bi šetale lijevo desno , ma nema šanse dobiti takav snimak ni sa fastax om , a kamoli sa mobitel kamerom.
Jednostavno to ne može biti , u životu nisam vidio krilca sa Kapele otvorena, a opalio sam ih tisuće komada upravo da bih vidio kako se otvaraju.
puškomitraljezac ::Nisam mislio na konstrukciju, već na spoljni oblik projektila. TF projektili imaju daleko aerodinamičnij oblik.
to je ujedno i oblik koji ima veću zapreminui samim tim više prostora za aktivno punjenje. kod kumulativnih projektila ta zapremina i nije toliko bitna.
Dopuna: 08 Jul 2014 21:10
raketaš ::to je neka video igrica, nema se tu šta vidjeti , a pogotovo snimiti mobitelom, mrtav si prije no što vidiš bljesak iz cijevi topa. Za tako oštar snimak projektila , da se čak vide otvorena krilca treba 10000 snimaka u sekundi, pa taj tenk je udaljen manje od 50 m od kamere koja ga snima .
apsolutno, nema teorije da je snimak kamerom. da bi se ovako vidilo zrno tenk bi morao biti barem 800-1000 m daleko.