MUNICIJA kalibra od 20mm pa nadalje (vrste i načini obilježavanja)

44

MUNICIJA kalibra od 20mm pa nadalje (vrste i načini obilježavanja)

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35769
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5263

pukovnik kaže
Par slika iz filma (link u nastavku) gdje se vide te plastične čahure i MSTA-B. Istina u filmu u samom punjenju opet je prikazana ona recimo standardna kratka mesingana, ali ipak je general-podpukovnik naveo cilj vježbe i domete, šta hoće reći da su morali koristiti punjenja podatna za to.

Osim mesinganih čahura sa kojima vidimo da pucaju , vidimo i one tamnije čahure samo u sanducima , po boji bih rekao da su od čelika , pocinćane. Nemam podatak da postoji čeličma čahura u tom kalibru

Pišali smo krv zbog tih čeličnih čahura , lomili preše i alate na čahuri za D-30 , a u mislima i snovima nam je bila čahura za top T -12 , ali hvala bogu nismo je morali raditi službeno , ali nam to nije smetalo da probamo onako za svoju dušu ...i popušimo . ha ha

A taj komad čelika ... čahura u tom kalibru , ako je to zaista čelična čahura bože sečuvaj od problema i tehnologije , ali je višestruko jeftinija i ne zamrzava tisuče tona dragocjenog bakra u skladištima .

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5431

Napisano: 13 Sep 2016 8:38

Slažem se da imaju i boju i sjaj pocinčanog čelika. Na ovim slikama još više tako liči.




Ali ima tekstova* koji pišu o plastičnim čahurama, zato sam ih tako i nazvao. Možda ovaj obgoreni gornji dio čahure može usmjeriti koji materijal bi mogao biti u pitanju kao i detalj samog spoja cilindra i donjeg danca čahure.



* ''Дальнобойный заряд Ж61 изготовлен из дигликолевого пороха ДГ-3 19/1 и состоит из:
нижнего пучка 4 массой 5,3 кг с прикрепленным к нему воспламенителем 3 из дымного ружейного пороха массой 0,050 кг и пламегасителем 2 из пороха 8/1 УГФ массой 0,1 кг;
верхнего пучка 7 массой 5,7 кг с прикрепленным к нему воспламенителем 5 из дымного ружейного пороха массой 0,2 кг;
флегматизатора 6 массой 0,25 кг;
размеднителя 8 из свинцовой проволоки массой 0,05 кг;
цилиндра 10;
нормальной 9 и герметизирующей II крышек;
фиксатора 12.
Пластмассовые гильзы дальнобойных зарядов при длительном хранении могут деформироваться (приобретать овальную форму). Такие заряды в пластмассовых гильзах ограничений по боевому применению не имеют.''

Dopuna: 13 Sep 2016 18:22

Plastični je cilindar sigurno. I mogao bi Splav iz Tule biti proizvođač.



http://splav.org/v3/shells.asp

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5263

da u pravu si čahure se plastične

online
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19531

Plasticne izgledaju kao lep kompromis izmedju mesinganih i bezcaurnih varijanti... Koliko su zaista validne?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5263

Dakle sad imamo situaciju da postoje kratke mesingane čahure koje se vuku još od carskih vremena, onda postoje ekvivalentne čelične čahure , ali ih nismo još vidjeli u kalibru 152 mm , zatim postoje polusagorive čehure u kalibru 125 mm , a meni se čini da sam vidio takve čahure i u kalibru 152 mm, ( katakteridtična srvenkasto smeđa boja niriranog papira i TNT kao ljepila ) i sad na kraju ove plastične dugačke čahure koje mi liče na kanalizacijske cijevi.

Ako je to prošlo GAU ( Državnu Artiljetijsku Upravu ) , a prošlo je ....jer se ne bi smjela obična vojska s tim ni sresti na poligonu , a tek pucati iz toga ???.

Iskreno rečeno malo sam skeptik kod svega što nije iz jednog komada , naravno osim one polusagorive čahure iz tenka jer taj komada papira i trotila izgori pa zatvarač vadi samo onu pepeljaru .

U onim ludim devedesetim godinama kad su pekari i mesari vodili proizvodnju municije u RH nagledao sam se svega i svačega. Jedan od boljih bisera je bila čelična čahura 122 mm za D-30.... potokaren komada željezne cijevi za vodovod ili plin , i ona pepeljara zavarena za tu cijev .

I ta čahura i top su bili za jednokratnu upotrebu , nakon opaljenja čahura je ostajala zaljepljena u cijevi , a izvlakač bi se polomio ili bi odvalio komad pepeljare.

Na stranicama firme Splav iz Tule se navodi da se te plastične čahure vole iskriviti ako stoje na suncu , pa sad tko voli nek izvoli .

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8632

Šta se desi sa tom plastičnom čaurom posle opaljenja, da li sagori ili se istopi i zalepi plastika za cev?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5431

raketaš ::Dakle sad imamo situaciju da postoje kratke mesingane čahure koje se vuku još od carskih vremena, onda postoje ekvivalentne čelične čahure , ali ih nismo još vidjeli u kalibru 152 mm , zatim postoje polusagorive čehure u kalibru 125 mm , a meni se čini da sam vidio takve čahure i u kalibru 152 mm, ( katakteridtična srvenkasto smeđa boja niriranog papira i TNT kao ljepila ) i sad na kraju ove plastične dugačke čahure koje mi liče na kanalizacijske cijevi.

Nisam siguran da bi za 2A65 / 2A64 (2S19) i da postoje polusagorive bile dopuštene za korištenje. Pisali ste o problematici starih punjenja korištenih na novim oruđima (duže cijevi) odnosno slabih punjenja na cijevima dužine 52/53 kalibra.
Ubit će me artiljerci zbog ove moje terminologije...starih, slabih, kratkih

Po dostupnom, koriste se mesingane (54-G-540), čelične (4-G-4) i plastične (4-G-35).
Evo slike i čeličnih. Ako dobro čitam markirovku, dosta friško proizvedene.



Pitanje: koji je razlog ''zigovanja'' ovih brazdi na čeličnoj čahuri? U tehničkom smislu možda za ojačanje ako je stjenka tanja od mesinganih, ali opet čvrstoća čelika je veća. Možda tehnološki razlog?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5431

Neka se nađe i ''raketizirana'' granata 152mm (3ОФ22).






Ova trojica su se baš dezunificirala, kao da su se trudili. Valjda svaki komad uniforme na sebi imaju različit. Ali zato zime nema !

Već je rečeno o prednostima odnosno manama ovih aktivno-reaktivnih granata. Preciznost u svakom slučaju narušena postizanjem par kilometara većeg dometa. Kako Rusi (bilo nekada i kod nas) za sve imaju ''руководство службы'' gdje se sve opiše u detalje...šta, kako, zašto i gdje...za ovu granatu bi izdvojio samo jednu rečenicu koja dosta opisuje:

''При стрельбе снарядами 3ОФ22 запрещается нахождение своих войск на дальностях менее 4,2 км относительно цели, так как возможно их поражение при несрабатывании реактивного двигателя.''

U slobodnom prevodu: prilikom ispaljivanja granate 3ОФ22, zabranjeno je da vlastite trupe budu na udaljenosti manjoj od 4,2km od cilja, jer postoji mogućnost pogađanja istih u slučaju otkaza raketnog motora.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25513

Tih 4.2 km je valda na krajnjem dometu a na manjim daljinama gađanja je verovatnoća greške VALDA analogno toliko manja ili grešim.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 655 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 5 sakrivenih i 612 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, atmel, bojank, cinoeye, Denaya, djboj, djuradj, Dogma21, DonRumataEstorski, FileFinder, Fog of War, Georgius, goxin, ikan, ILGromovnik, Jahorina, kikisp, kybonacci, mercedesamg, Mihajlo, moldway, ozzy, pera bager, Prašinar, raptorsi, S-lash, saputnik plavetnila, shlauf, Stanoje-glavas, UAV operator, uruk, VP6919, vukdra, wolf431, wolverined4, zlaya011, Žoržo, 125