Reflex i Kornet dolaze iz iste kuhinje , s tim da ih dijeli desetak godina razlike , ali je ista koncepcija , nema analizator slike sa diskom kao Fagot i ta familija raketa , već ima" kinoprojektor" koji po nebu projecira slike.
Moramo se vratiti u te hladnoratovske godine , ruje kao da su dio tog perioda prespavali u zimskom snu. Bile su in rakete velikog dometa , bila je tu utrka do mjeseca i natrag , bilo je svega samo ne dobre protuoklopne odbrane, Tek prekidom nekog od projekata proturaketnog štita Šipunov i ekipa se iz svemirskih visina vračaju u prašinu i blato , a tamo ih čeka Abrams sa moćnim topom i još moćnijim oklopom.
Limitirani sa svih strana , kalibrom topa, mogućom dužinom koja stane u tenk i ili u punjač, a znajući što sve ne valja u sustavu vođenja Fagota, odnosno Kobra ( 9K112 ) postavili su stvar na nove temelje i napravili sustav Refleks.
Često puta su velike zaokrete u tehnici napravili ljudi iz nekih drugih područja , najbolju knjigu iz matematike je napisao botaničar , da ne nabrajam dalje Tako je i Šipunov sa ekipom iz zvijezdanih ratova , došao na zemlju , i sa Refleksom su ruje barem donekle uspjeli držati Abramsa na dugačkoj lajni , bar kilometar dalje od efikasnog dometa njegovog topa. Kako se sve to odvijalo unutar socijalističkog uređenja to se nije postavljalo pitanje vlasništva i patenata , već je to znanje bilo javno dobro svih visoko kotiranih inženjera i znanstvenika u SSSR u , pa tako vidimo razvoj nekoliko sličnih sustava različitih topovskih kalibara , i na kraju Korneta u svim modifikacijama .
Da li je taj sustav sa laserskim projektorom slika konačni ????, mislim da je , za ove domete koje sada vidimo na novijim Kornetima, računajmo koje je to minijaturizacija od podjela na disku , ili mehaničkih pomaka ... na kraju na maksimalnom dometu Kornet se opet mora voditi u koridoru od nekih 5 promjera rakete ... ne smijem ni pomisliti koiko je to malešno na ekranu odnosno koje su to buhice na diskovima koji se na 10 kilometara daljine projeciraju kao tamna i svijetla polja promjera 15 cm.
Za neke veće domete ipak ta optika mora biti u raketi , mora ona biti bliža tenku , da ga bolje vidi , ili mora tamo negdje biti žrtveni jarac koji će laserom osvijetliti i pokazati raketi što je cilj.
@mogway ranije sam na temi fagot ( stranica 14 ) pisao o stupnju propusnosti atmosfere za razne valne duljine laserskog svijetla , pisao sam i o stupnju propusnosti stakla , leća i ostalog , po svemu sudeći je to u području telekomunikacijskog kanala 1,53 do 1,56 mikrometara , tu je atmosfera još dosta propusna , a i staklo za izradu optike je još propusno . Na većim valnim duljinama ima jedan krasan prozor u atmosferi oko 5 um ali je tu staklo neprozirno , tako da čisto sumnjam da bi Rusi išli u to područje.
|