Ja sam mislio da misliš na jedan četvorpuc, a ne na ceo kompleks od dva četvorpuca u poslednj rečenici. Nije bitno. Vodim se istom logikom, emiteri su jedan do drugog. Mada ga zapravo reklamiraju drugačije, gađa dve mete jedno vozilo. Al i to ništa ne mora da znači.
Nisu u pitanju vozila, nego emiteri. Koliko emiteri snopa, mogu biti udaljeni od raketa.
Ovo bi značilo da projektil može leteti cca nekoliko sekundi bez ikakvog navođenja? Samo lansiran po pravcu i elevaciji?
Da to piše u patentnoj prijavi , raketa cca 500 m leti po čistoj balistici , raketa nije upravljiva dok ne dobije brzinu od 300 m/s , ona ima na nosu rupu kroz koju ulazi zrak koji se tu komprimira i služi za pogon kanarima , sve dotle je snop jako širok da raketu koja leti na slijepo uvede u snop
Da, sada bi bilo jasnije. Ako raketa može leteti čisto balistički i "ne skretati" sa putanje, može "uleteti" u snop koji je dovoljne širine da ga senzori "pokupe" i kreće navođenje. Posle sa snopom može da se radi (gotovo) sve što se hoće, samo da nije preuzak da raketa "ispadne" ili "preširok" da dođe do promašaja.
Kakva je situacija sa pokretnim ciljevima? Doduše nisu to nikakve brzine....
Da vidimo sta kaze promo-video Rosoboronexport-a za Kornet-EM (ima 2 lansera po 4 rakete):
Na 02:28 momak lepo kaze da se istovremeno mogu gadjati 2 cilja sa 4 rakete.
E sad, da li "ukrsta" rakete, pa na prvi cilj ispaljuje prvo sa jednog a onda sa drugog lansera...a onda na drugi cilj sa drugog, pa sa prvog lansera...to nije objasnio.
A.R.Chafee.Jr. ::Ja sam mislio da misliš na jedan četvorpuc, a ne na ceo kompleks od dva četvorpuca u poslednj rečenici. Nije bitno. Vodim se istom logikom, emiteri su jedan do drugog. Mada ga zapravo reklamiraju drugačije, gađa dve mete jedno vozilo. Al i to ništa ne mora da znači.
Nisam siguran da smo se opet razumeli.
Ja sam dovodio u pitanje mogućnost jednog četvoropuca, koji ima 2 para raketa i 2 emitera (1 po paru), da može lansirati raketu sa jednog para i navoditi laserom sa drugog para.
Ne dovodim u pitanje gađanje 2 cilja jednovremeno. Signali su kodirani (frekventno modulisani u optičkom spektru), imamo 2 emitera i to je to.
Ali sada, kroz diskusiju sa @raketašem, uviđam da je moguće i navođenje rakete sa nešto udaljenijeg emitera....
Čitao sam malo o ovim patentima...Slabiji mi je ruski ali...
Pronašao sam ove podatke u jednoj od patentiranih metoda:
Kada raketa napusti lanser (kontejner za lansiranje), aktivira se kontaktor, a napon iz izlaza ugrađene baterije se primenjuje na ulaz "jedinice vremenskog kašnjenja" (Time Delay Mechanism), što odlaže napajanje električnom energijom pokretača mehanizma za otvaranje kormila za vreme (tp) , za koje je garantovano da će raketa pogoditi "kontrolisano polje laserskog zraka".
Predloženi metod navođenja vođene rakete omogućava povećanje tačnosti ciljanja smanjenjem odstupanja rakete od nišanske linije u zoni gađanja – sve dok raketa ne uđe u "reon određivanja koordinata".
Dalje se navodi da je uspešnost ovog metoda navođenja potvrđena kod razvoja sistema Kornet.
poljoprivreda ::Da vidimo sta kaze promo-video Rosoboronexport-a za Kornet-EM (ima 2 lansera po 4 rakete):
Na 02:28 momak lepo kaze da se istovremeno mogu gadjati 2 cilja sa 4 rakete.
E sad, da li "ukrsta" rakete, pa na prvi cilj ispaljuje prvo sa jednog a onda sa drugog lansera...a onda na drugi cilj sa drugog, pa sa prvog lansera...to nije objasnio.
Evo, ovdje je potvrda i za kolegu Bojana što sam kazao, da ovaj Tigru može da vodi i ispaljuje istovremeno 4 rakete. Ako se kupuje Kornet, onda bi lično kupio jedino tu verziju, a za pešadiju mislim da je pogodniji neki noviji Metis. Protiv nekog "Tropija" jefino Kornet na Tigru je pravi lek.
Kao prenosni Kornet za pešadiju mi se čini, da je pretežak.