bojank ::A.R.Chafee.Jr. ::....
No ja nikako da vidim koja je prednsot da se dva Korneta na tronošcu dobacuju raketama?
U nekoj surovoj teoriji lanser koji je zaklonjen moze ispaliti raketu, a vodjenje preuzeti lanser koji ima cist vidik do mete. Naravno pitanje je koliko i kako je to izvodivo u praksi.
U praksi je to izvdeno tako da top T 12 Rapira puca raketu, a sustav za navođenje rakete je sa strane par metara, toliko daleko da kad se jarac propne na sruši tronožac i nišanđiju . To je čisto uletavanje rakete s boka u snop, i zato su mrdalice u nosu isključene neko vrijeme dok raketa ode dovoljno daleko po balističkoj putanji i uđe u snop. Pretpostavljam da je u tom slučaju pucanj topa signal nišanđiji da i on starta laser koji onda broji sekundu ili koliko već i počne sužavati snop kako bi doveo raketu na cilj.
Ne vidim razlog da u tom slučaju ne bi bila dva topa i oba pucala na komandu pali , vrijeme kašnjenja jednog ili drugog ne igra ulogu tako je svejedno koja raketa leti prva ka cilju.
Isto tako ne vidim razlog zašto ne bi nišanđija bio dobro zaklonjen u nekom rovu on je tu naj skuplji dio posade, znači u start prije Korneta je ta ekipa već imala riješeno bučno uletavanje rakete u snop .
Дакле "F&F" неће да може. Возило тигр мора остати у месту од лансирања све до поготка, једино је добро што ради све аутоматски. Ок, имајући у виду цену система у односу на западне и израелске очекивано.
Kornet če poslužiti Srbiji slično kao što je nekad poslužio TOW Irancima ili Milan Francuzima ptrtiv Iraka - kao pješačka artiljerija. Neka vrsta "Šturmgešuca". Inače nabavka Korneta za Srbiju vjerovatno zanči kraj RALAS rakete, vjerovatno če jedino ALAS nekako iči u produkciju samo zbog UAE.
boksi ::
"Бољи је чак и од америчког Гавелина" ахаххаха
Dopuna: 06 Jan 2022 16:18
janezek67 ::Kornet če poslužiti Srbiji slično kao što je nekad poslužio TOW Irancima ili Milan Francuzima ptrtiv Iraka - kao pješačka artiljerija. Neka vrsta "Šturmgešuca". Inače nabavka Korneta za Srbiju vjerovatno zanči kraj RALAS rakete, vjerovatno če jedino ALAS nekako iči u produkciju samo zbog UAE.
ракете нису исте класе и не видим како једно поништава друго
Prema svim mogućim i nemogućim izvorima, minimalan domet Korneta u zavisnosti od verzije je od 100 do 150m. Svaka im čast ako metu pogode na udaljenosti od 100-150m a raketa postane upravljiva tek posle 500m. Zaključak je, samo rusi mogu da vare pod vodom!
Dakle, sada smo od toga da jedan lanser može da lansira a tamo neki drugi da navodi raketu tako što ona balistički uleti u njen laseraki snop, došli do toga da i mete od 100/150m do 500m gađaju balističkim proračunom!? Neće to da može.
@A.R.Chafee.Jr.
Četvoropuc ima dva emitera. Zapravo, četvoropuc čini dva zasebna sistema Kornet postavljena na jedno vozilo. To se navodi u izvorima i to se vidi i golim okom.
Ovako stoje stvari , drug pukovnik i ja smo se usaglasili sa nekim podacima za Kornet, nije to u drugu decimalu , ali bude za par dana.
Buster bi to mogao u lanseru nagurati na 75 -100m /s, ja zastupam nižu vrijednost pukovnik višu. Kad izleti iz lansera ne pali se marševski motor odmah nego nakon desetak metara daljine.
Marševski motor ima dva režima rada. Na visokom potisku on daje 1400 -1500 N potiska i on traje 2 sekunde , nakon toga se u toku tri sekunde potisak smanji sa 1500 na 500 N i taj potisak traje do kraja leta odnosno cca 13 sekundi.
U fazi velikog potiska motor raketu nagura do 200 m/s , a u onoj prijelaznoj fazi nagura na 300 m/s i onda sa potiskom od 500 N održava tu brzinu.
U prvoj fazi potiska raketa pređe 300 m od lansera , i znači ima tada brzinu od 200 m/ s što bi moglo biti dovoljno da počnu raditi kanari. Tek na 1000 m od lansera raketa ima punu brzinu od 300 m/s, i punu upravljivost ., što i nije loše ako uzmemo u obzir da leti preko 5000m.
Na manjim brzinama od 200 m je dinamički tlak premali da bi kanari radili, ali nije isključeno da su u nekoj od modifikacija umjesto dinamičkog tlaka za pogon kanara iskoristili gas generator kao kod Strele 2m, Ta bi raketa uz malo jači motor u lanseru mogla biti upravljiva nakon 100 m leta , ali je to više teoretsko razmatranje , budući do sada nismo vidjeli takvog Korneta , on bi morao imati lijepo oblikovani nos a ne rupu u nosu.