POVR 9M14 Maljutka

83

POVR 9M14 Maljutka

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28780
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ovaj deo je bez inhibitora i verovatno je takve konfiguracije da može da iznese raketu na 300m/s ?



Jesi mislio na ovu sliku sa dva interceptera?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5410

O toj raketi, s razlogom, ima doista malo informacija , koliko god se trudio i analizirao dolazim uvijek do nekih "vanzemaljskih "tehnologija . pogledajmo samo ta krila ... idealna forma , minimalni inducirani otpor krila , zatim, korijen krila je na manjem promjeru od glave idealno suženje za oko zvučne brzine , marševski motor bogato dimenzioniran , buster ostaje tamo negdje u lanseru ili cijevi topa.

Taj dio goriva kojeg si okružio je po mome dopunski buster .. ima veliku površinu izgaranja i dodatno ubrza raketu , a onda nastupa cigareta koja traje i traje.

Fotka interceptora sa bumbara je ono što sam tražio .. te dvije mrdalice se razmaknu do kraja i tada je po mlaznici puni potisak , jer joj ništa ne remeti struju plinova. kad se te mrdalice na trenutak približe jedna drugoj onda je na toj mlaznici poremečeno strujanje i pada potisak , dok ona druga dere punim potiskom.

Za razliku od Maljutke koja ub+vijek mlati sa jednog kraja na drugi , ovdje nema toga, ovdje je stvar puno profinjenija , ako treba može se držati mrdalice u zatvorenom položaju tijekom cijelog jednog kvadranta ( 90 stupnjeva ) i pri tome raketa može ostvariti maksimalno moguće skretanje. Ili u slučaju male korekcije samo na trenutak suziti mlaz i vratiti interceptore nazad u neutral.

Rekoh već nije baš jasno da li je sinkrono pomjeranje mrdalica ostvareno preko mehanizma , preko zupčanika ili je to ostvareno sa 4 elektromagneta . Meni je osobno zupčanik draži , pouzdaniji .



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28780
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

raketaš :: buster ostaje tamo negdje u lanseru ili cijevi topa.

Buster je u raketi, ciklama je boje a mlaznice su oko laserskog prijemnika.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5410

Aramis taj detalj sa busterom meni nije potpuno jasan . Znamo da Cornet vuče porijeklo od Refleksa i da je tamo bilo neko izbacno punjenje . Ako je ono ciklama boje buster onda on radi dosta žestoko i pali sve oko sebe tako i ona sva stakla na lanseru . Bila je fotka mlaznica na temi kornet, po dimenzijama je to nešto kao mlaznice na gradu , znači par tona potiska ???? Nema tih podataka do koje brzine on nagura to čudo , i kad onaj dvorežimski marš motor počinje sa radom.




Ova slika me buni , nema tu vatre iz motora koju bih očekivao , rekao bih da je odradilo samo neko izbacno punjenje , a da pravi potisak tek dolazi

Zanimljivo su riješene mrdalice na Kornetu , na vrhu rakete je rupa , lijepo profilirana , i u njoj se uslijed leta nabija zrak , i taj " komprimirani " zrak se koristi za pokretanje mrdalica.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5522

Kornet spreda i odozada. Na zadnjoj se vidi i da marš motor kreće.






offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28780
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Kornet sa zadnje strane i mlaznice

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5522

Ta raketa 9M133M-2 što leti 8000m sa 300m/s je izvediva...očito...ali nama za ovu temu nedostižna.
Niti po gabaritima sa kojima računamo niti imamo takvog goriva.
Raketa je teška 31kg, blok marš motora se čini kao FI145/FI60*500mm a to je nekih 11kg. Gorivo je neko brzo 18/s , i to može izgurati cca 800N.

Buster u repu ako je nekih FI125*125mm i još brže gorivo (20mm/s) natiska u dvije sekunde 160m/s. Ostalo do 300m/s u buster fazi daje onaj dio marš motora u obliku slobodnog bloka (vidi se na fotografiji izdizanje rakete kad se taj motor aktivira, znači tiska).

Raketa je aerodinamički dovedena u savršenstvo (vjerujem napisanom) tako da je otpor zraka max 500N i potisak to treba tiskati.

I sve to u 1200mm dužine. Kod ove naše Maljutke sve nam odmaže, od goriva, promjera..ma sve.

Zato još jednom tvrdim, ako netko hoće od babe napraviti curu, sretno.
Sve u koš i ispočetka.
Ali bilo bi dobro, valjda se tako i radi, da se u startu navedu svi zahtjevi od projekta i da se ljudima koji znaju zanat pusti da rade (ako nisu uhljebi od prvog do prvog). Ovako je to sve...bez zamjerke ali...uskoro će nestati naziva ptica za sve silne projekte. Moglo bi nestati i naziva letećih kukaca.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5410

Pukovniće .. polako, nemoj samo tako baciti koplje u trnje , došli smo do nekih početnih koraka Velike Maljutke , nekako smo se iskobeljali sa lansera i to nagurali do 180 -200m/s , sad bi to trebalo sa tom brzinom izgurati na 5000m, sa tehnologijama koje poznajemo odnosno postoje osvojene u Krušiku , a to su tehnologije i sustavi Maljutke Strele i Bumbara .

Možda smo u startu fulali koncepciju i stavili buster u bojevu glavu Bumbara . Očito da je njen fokus prekratak da bi tu stalo goriva kao kod marš motora Korneta, i zato sam inicirao ideju da stavimo tamo buster , računajući da bi razvoj nove glave sa novim fokusom trajao barem 5 godina , a cijela se priča svodi na to da će ta raketa letiti već ove godine ili za mandata pomoćnika ministra.

U prvoj iteraciji smo došli do mase rakete veće od 15 kg , s tim da bi mogli izgurati i 17 kg sa malo više goriva u glavi i sa onih početnih 180 m/s

Taj buster bi zaista mogao raditi i zaista bi se mogao smjestiti u tu bojevu glavu, to je zadatak kojeg studenti rješavaju nakon prvog kursa iz raketnog pogona.

Tehnologije osvojene kroz Bumbar su realne , pogledaj presjek mlaznice , ima tu i AG4 mase ima i grafita , a ima i molibdena , stvar sa onim interceptorima bi zaista mogla raditi u repu rakete , i to bolje od onih mrdalica sa Maljutke. Ali ..... pod uvjetom da je netko riješio komunikaciju sa raketom kroz oblak ioniziranog zraka. Ta ionizacija odnosno oblak dima i užarenih čestica je zapravo glavni problem , stavljanjem jedne ili dvije mlaznice marš motora u rep rakete mi smo dobili motor sa povoljnijim položajem od onog kod korneta, mlaznica je direktno u osi i ne puše u stranu kao kod Korneta, i zato može imati manje goriva odnosno lakši motor. , Ali ja tu ne vidim mjesta za antene ili laserski prijemnik.

Ono što je moguće kao jedna od varijanti koju vrtim zadnjih dana je lasesko obilježavanje cilja , znači u tom slučaju raketa po balističkoj putnji potpomognuta marševskim motorom odlazi sa lansera i pići do 1000 metara visine što je sasvim pristojno za 5000 metara dometa , i onda se obrušava na cilj kojeg pokaže laserki snop , u tom slučaju je laserski prijemnik u nosu rakete i njemu ne smeta mlaz motora .

Druga varijanta te rakete bi mogla biti senzori na krajevima nekih novih krila sa većim razmahom , naime ta raketa se lansira sa šine otvorenih krila , znači ona mogu biti i fiksna i veća i tada ima šanse da se radio val ili laserski snop probije pored motora do senzora .

Sve drugo nas vodi u nedođiju, osim naravno ako se ne vratimo na žicu.

Ali to više nije ona atrapa iz Zrenjanina , mislim da smo kroz ovih dvadesetak postova pokazali jednom razumnom analizom , nekom dovoljno razumnom , da to čudo iz Zrenjanina ne leti, pogotovo ne sa onoliko mlaznica i kerefeka.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5522

Iz segmenta konstrukcije raketnog pogona sam totalni laik, sve što sam naučio, naučio sam iz ovih par tema gdje ste nam to pojasnili u uopćenom obliku. I svaka čast na tome. U svakom slučaju je ugodnije nešto novo, čisto iz znatiželje, naučiti ovako u razgovoru nego na moranje (profesija).

Znatiželja iz razonode i stroga profesija, je kod strojaraca skoro uvijek iste težine u pristupu. Traveljam a nikako da kažem šta hoću...profesija traži provjeru (glava visi) tako i ovdje. Zaključili ste da velika maljutka prema javno iznesenim karakteristikama ne leti i slažem se u potpunosti. Meni dovoljna potvrda (po tko zna koji put) da ne treba vjerovati svakom tehničkom napisu ili izjavi.
U vojnoj industriji posebno kod novih proizvoda je preuveličavanje očito itekako prisutno.

Opet traveljam...ne treba vjerovati (bez dokaza) niti podacima za Kornet-D.

Prikaz svih tipova iz te serije.



Kumulativna i termobarična, domet 8000m, 300m/s, ista kilaža, a ova 9M133FM-3 sa ovakvom motorčinom, samo dvije kile teža, nešto veće brzine 320m/s, a domet 10000m.
Tlaka mi je računati, ali ovako laički, ovi podaci uz prezentirane skice su vrijeđanje zdravog razuma i inteligencije.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5410

Kad neka raketa ima tako veliki iskorak u odnosu na ostale rakete iz iste game , onda treba pažljivo čitati što piše , a piše korjenite izmjene .. ja ih vidim u aerodinamici same rakete , i drugo u smanjivanju kuta pod kojim mlaznice pušu u odnosu na uzdužnu osu rakete , što je dosta značajno.

S druge strane bilo je i za očekivati primjenu bezdimnih kompozita na takvim raketama , već sam to spominjao i dao link , samo je ostao ne primječen

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BD%D.....0%B8%D1%8F

Dinitramid amonija bezdimni oksidator ( nema klora pa nema ni klorne kiseline tako karakteristične za sve druge kompozite ) ima veliku gustoću 1,8 pa su i goriva na bazi njega teška , a Ciolkovski je rekao , masa pune rakete / masa prazne rakete .

U ovom radu je detaljno prikazano to gorivo, Švedi su to lijepo obradili , ima na netu još dosta njihovih radova na tu temu , ima u radu lijepih fotki BATES blokova goriva i motora i dijagrama .

http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/13473.pdf

Teoretski specifični impuls u vakumu preko 330 , boli glava od toga , i ono jako važno relativno nizak eksponent u zakonu gorenja n=0,49.

Budem još tu temu sa tim eksponentom n obradio ovdje na maljutki , pa onda smo zaslužili da nas otjeraju odavde , i presele negdje gdi je primjerenije.


Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 725 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 0 sakrivenih i 721 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: darkojbn, Fog of War, hyla, lcc