offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6017
|
Ево превод текста са руског, са насловом:
Зашто у руској војсци још увек нема ПОВР треће генерације?
+ клик за текстПоздрав свима, у вези са политичком ситуацијом у свету у позадини ескалације у близини граница Украјине, фотографије и видео снимци АТГМ-а ФГМ-148, званог Јавелин, који се активно испоручују из земаља НАТО-а, почели су да доспевају у мреже. Комплекс Јавелин је противоклопни систем 3. генерације који функционише по принципу „испали и заборави“, док је комплекс почео да улази у службу војске САД средином 90-их и генерално се добро показао. Прошло је 25 година, а Русија још увек нема сличан комплекс у служби и поставља се питање зашто? Хајде да то схватимо.
АТГМ ФГМ-148 "Јавелин". / Извор фотографије: Иандек. Пицтурес
Од средине 2000-их, многи „стручњаци“ су тврдили да је немогуће створити АТГМ 3. генерације у Русији због недостатка микроелектронске индустрије, кажу они, стварање и производњу компактне опреме за аутоматско хватање и праћење циља са тим технологије неће функционисати, али то је било 2000-их, али сада је 2022. и много се променило, или не? Данас је најнапреднији домаћи АТГМ Корнет-Д са монструозним оклопним продором од 1300 мм хомогеног оклопа иза ДЗ (калибар 152 мм), док даљина уништења достиже 10.000 метара. Иако је Корнет опасан комплекс, он је и даље АТГМ 2. генерације према концепту навођења, изводи се помоћу ласерског зрака који осветљава тенк или борбено возило пешадије и то од самог лансирања до поготка. Проблем оваквог навођења је КОЕП на оклопним возилима (оптоелектронски комплекс за сузбијање), који прати радијацију и ствара димну завесу, што значи да неће радити тачно на тенк.
АТГМ "Корнет-Е". / Извор фотографије: Иандек. Пицтурес
Међутим, постоји један технички трик на најновијим модификацијама, тамо се све такође води снопом, али сноп не осветљава сам тенк, већ сија у реп противтенковске ракете, чиме се спречава да буде откривен. У АТГМ-у 3. генерације, навођење се користи помоћу инфрацрвене главе и компактног калкулатора, који, фиксирајући потпис резервоара, не дозвољава прелазак на други извор потписа. Све ово захтева употребу самоучећег система за препознавање циљева коришћењем генетских алгоритама, али процесор комплекса који ради на фреквенцији од 3,2 МХз то не може да уради, тако да Џевелин користи једноставнији алгоритам заснован на корелационој анализи коришћењем шаблона за потпис циља који се стално ажурира.
Како то ради?
Интерфејс командног покретача ЦЛУ (ГИФ видео).
Циљни шаблон се прима као референтна фотографија од ЦЛУ-а. Да би се то урадило, пре лансирања, циљ се снима уз зумирање и изрезивање кадра, а затим се оквир снима већ са АТГМ трагачем на матрици од 64к64 пиксела при брзини од 180 кадрова у секунди. Затим се на примљеном оквиру тражи где постоје области са великим објектима у ИЦ опсегу, који су одсечени у облику „региона од интереса“. Према инерцијалним жироскопима, алгоритам израчунава параметре кретања мете и предвиђену тачку сусрета (удаљеност до резервоара) и хоризонт пројектила користећи Мелин трансформације, а затим систем добија смањен и правилно ротиран шаблон у истој скали као добијене слике „региона од интереса“ .
Лансирање противтенковске ракете комплекса Јавелин (ГИФ видео).
Након ових радњи, алгоритам секвенцијално „примјењује“ шаблон више пута на слику „региона од интереса“ који се креће пиксел по пиксел и ред по ред, након чега се позивају функције корелационе анализе и ако је слика слична шаблону , затим се појављују рафали корелације, а алгоритам бира те координате преклапања шаблона као циљне координате, које су показале максималне врхове корелације. Вреди узети у обзир да се на удаљености од 100-250 метара детаљи мете за матрицу ниске резолуције која се користи у комплексу Јавелин практично не разликују, тако да алгоритам више реагује на мету као на тачкасти објекат.
АТГМ копља погодио је врх куполе тенка Т-62, Украјина, 2022 (ГИФ видео).
Ако је фотографија ИЦ потписа мете превише упадљиво различита од шаблона, онда се нова слика мете чува као нови скуп корелационих тачака и оквир се понавља из матрице ИР трагача, све ово обезбеђује вероватноћу погађања циљ до 94%. Чини се да све звучи замућено и компликовано, али није, заправо су то технологије 90-их и није тешко саставити аналог таквог система у Русији, али шта спречава наше дизајнере и да ли Јавелин има недостатака? О томе ћу говорити у другом делу чланка, јер не могу да станем толико информација у један део, али то је све за данас, претплатите се на канал, срећно свима!
Зашто још увек нема АТГМ 3. генерације у руској војсци? Други део.
5. априла
11к пуних читања
Здраво свима, у последњем делу сам говорио о АТГМ-у 3. генерације ФГМ-148, ака Јавелин, његовим техничким карактеристикама и алгоритмима навођења по принципу „испали и заборави“. Главно питање чланка је зашто Русија до данас нема свој АТГМ 3. генерације, упркос високој ефикасности истог АТГМ Корнет?
АТГМ ФГМ-148 "Јавелин". / Извор фотографије: Иандек. Пицтурес
Ако посматрамо ФГМ-148 са становишта микроелектронике, онда је за Русију средином 2000-их то свакако био свемир, у првом делу постоје информације о пуњењу. Тада је војно-индустријски комплекс схватио да Русија није способна да то спроведе у тако компактном пакету; крајем 2010. године у земљи није постојала ниједна фабрика полупроводника, бар са технолошким стандардима од 350 нм. ФГМ-148 има процесор од 3,2 МХз, направљен по 350 нм процесној технологији и коришћењем РИСЦ архитектуре.
Микропроцесор од АТГМ ФГМ-148. / Извор фотографије: Иандек. Пицтурес
Међутим, то је било 2000-их, од 2012. године такве фабрике су почеле да се појављују у Русији, а до 2019. било их је 15 са техничким стандардима од 500 до 90 нм, укључујући експерименталне литографије на 65 и 55 нм. На пример, на 130-90 нм већ је могуће произвести процесор од 3 ГХз Пентиум 4 нивоа, што је више него за војне потребе, да подсетим да је рачунар на возилу, на пример, за Су- 35С, је Багуетте-53, са два Комдив-64 СПМ процесора, који раде на 360 МХз са 350 нм процесном технологијом. Као што видите, ловцу је ово више него довољно, на истом Ф-22 се користи компјутер са 2 и960 процесора на 100 МХз и опет све ради одлично.
Варијанта домаћег микропроцесора од Елвиса, за АТГМ 3. генерације. / Извор фотографије: Иандек. Пицтурес
Многи ће рећи да је за АТГМ 3. генерације потребна и технологија за производњу ИЦ камера, термовизира итд. Ово је делимично тачно, упркос чињеници да Јавелин користи ИЦ матрицу ниског нивоа са минималном резолуцијом од 64к64 пиксела, у Руској Федерацији их није било до 2014. године. Да, до 2014. године у Русији су постојале ИР камере, али оне су биле гломазне и могле су се користити само у авијацијском оружју, али 2014. године, није јасно како, Русија је постала 4. земља у свету способна да производи сопствене термовизијске матрице. , кажу да чак и 3. генерације са ХД резолуцијом.
Поглед са нишана Т-14 са матрицом 3. генерације (ГИФ видео).
Онда се поставља питање зашто такав противоклопни систем не постоји у служби Руске Федерације? Ако је раније све почивало на електроници, шта сада није у реду? Нећете веровати новцу! Не, са финансирањем је све много боље него пре 10-15 година, чак је и 2012. године постојао прототип таквог противоклопног система од АД „Конструкторски биро за инструментално инжењерство им. академик А. Г. Шипунов. Штавише, претходно је прошао фабричке тестове и чак се 2013. негде појавио на мрежи (нажалост, нисам могао да пронађем фотографију), али није примљен у употребу.
Погађање циља стандардном верзијом ракете Вихр са Ка-52 (ГИФ видео).
Тренутак удара ракете „Вихр-1” са системом „испали и заборави” (ГИФ видео).
Чињеница је да је такав комплекс а приори скуп, у нашем случају изузетно скуп. Све компоненте су у суштини мале, чак и серија од 200-250 јединица, ово је мало, а самим тим и трошак је космички. Ако је, на пример, авио-комплекс са системом „Опали и заборави“, на пример, у најновијим противоклопним пројектилима Вхирлвинд-1 уграђени су инфрацрвени трагачи, који омогућавају да исти Ка-52 погоди циљ. без ручног вођења пројектила од стране оператера, односно највише „пуцај и заборави“. Међутим, цена?
ИЦ глава за навођење пројектила Вхирлвинд-1. / Извор фотографије: Иандек. Пицтурес
Исти АГМ-114 „Хеллфире“, који се користи на јуришним хеликоптерима АХ-64 „Апач“, у већини случајева нема систем „пали и заборави“, да, постоји варијанта АГМ-114Л „Лонгбов Хеллфире“ “, што одговара концепту „испалио – заборавио”, ради се о АТГМ-у АГМ-114К са тандем кумулативном бојевом главом и комбинованим системом навођења: активним радарским трагачем у опсегу 94 ГХз и инерцијским системом управљања (ИНС). Међутим, испоставило се да је скупо чак и за САД и његов проценат не прелази 15% свих модификација.
Јужнокорејски АТ-1К „Рајболт“ АТГМ 3. генерације (направљен на основу алгоритама из ФГМ-148). / Извор фотографије: Иандек. Пицтурес
Да резимирамо: може ли Русија производити АТГМ 3. генерације? Да, технички може, али економски није сасвим, није препоручљиво док микроелектронска индустрија у Руској Федерацији не пређе са мале производње на масовну производњу. Министарству одбране лакше је набавити 4 АТГМ-а Корнет него 1 такав комплекс, док је Корнет најмоћнији АТГМ по продору, на пример Корнет-Д је способан да пробије до 1400 мм хомогеног оклопа, тј. као и 3000 мм бетонског монолита, што му омогућава да се користи не само на оклопним возилима, већ и на утврђеним положајима непријатеља. Напоменућу и то да се на неким местима (нећу писати због зен политике) амерички копље није показао као веома ефикасан, погађање мете је било од 45 до 70%, на пример „квадрат“ Комплекс Стугна-П“, показао је ефикасност од 90-95%, што је, сложићете се, веома достојно. И то је све за данас, срећно свима и претплатите се на канал, у тренутним реалностима за ауторе је ово веома важно.
Оригинални текстови на руском - https://zen.yandex.ru/media/id/5f20a49cf01f506fcb8.....071c342864
https://zen.yandex.ru/media/id/5f20a49cf01f506fcb8.....99e8?&
Слике су преко ИМГ ББ, не могу да скидам па постављам на форумски сервис
|